Trądzik noworodkowy to niewielkie krostki, które mogą pojawić się około trzeciego tygodnia życia, najpierw na twarzy, a później na całym ciele.
Rozwój pryszczy spowodowany jest zmianą gospodarki hormonalnej.
Zazwyczaj w przypadku trądziku niemowlęcego nie jest konieczne leczenie. Po kilku tygodniach lub miesiącach pryszcze znikają same.
Kiedy dzieci przychodzą na świat, cały organizm musi najpierw dostosować się do nowej sytuacji. Szczególnie skóra często cierpi z powodu tego, że środowisko nie jest już wilgotne, ale suche. Trądzik noworodkowy jest bardzo częstą reakcją skórną.
Charakteryzuje się małymi czerwonymi krostkami, które mogą pojawić się na całym ciele. O tym skąd się biorą krostki, jak długo trwają i jakie leczenie jest w tym przypadku konieczne dowiesz się z tego artykułu.
[button]Dalsze lektury na temat pielęgnacji noworodków[/button]
Spis treści
1. co piąte dziecko cierpi na trądzik noworodkowy
Mężczyźni i kobiety, którzy po raz pierwszy zostają rodzicami, w pierwszych tygodniach i miesiącach życia szczególnie dbają o to, aby wszystko robić dobrze i aby ich dziecko niczego nie pragnęło. Ale nawet doskonała opieka nie może zapobiec niektórym podrażnieniom skóry.
Trądzik noworodkowy, zwany też dziecięcym, dotyczy około 20% noworodków. Statystycznie częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek, bo dotyka chłopców w czterech na pięć przypadków.
Trądzik niemowlęcy jest niegroźny i niezaraźliwy. Jednak może być tak silny, że wielu rodziców nie jest pewnych, czy ta wysypka jest jeszcze normalna.
Objawy trądziku noworodków to:
- małe krostki z białą kropką w środku.
- Krostki pojawiają się najpierw na twarzy, później na brzuchu, klatce piersiowej lub na całym ciele.
- Krostki nie swędzą i nie powodują bólu
- W niektórych przypadkach występuje również suchość skóry
- Czas trwania trądziku noworodkowego to kilka tygodni do miesięcy.
Objawy pojawiają się zwykle kilka dni do tygodni po urodzeniu. W większości przypadków pojawiają się jednak w trzecim tygodniu życia.
Jeśli wysypka pojawia się głównie na skórze głowy, może to być również czapeczka kołyski. Ten stan zapalny skóry może z czasem przerodzić się również w neurodermię.
Ważne informacje na temat trądziku u noworodka można również uzyskaćw tym filmie:
2. trądzik niemowlęcy vs. trądzik noworodkowy – oto różnice
W połączeniu z terminem trądzik noworodkowy często pojawia się również słowo trądzik niemowlęcy. Mimo że te dwa terminy są bardzo podobne, to są to dwa różne schorzenia.
O ile trądzik noworodkowy jest zazwyczaj niegroźny, o tyle trądzik niemowlęcy to choroba skóry, która może mieć ciężki przebieg. Krostki są w stanie zapalnym i mogą powodować silne swędzenie. Z tego powodu trądzik niemowlęcy powinien być pilnie zbadany i leczony przez lekarza.
Decydującym czynnikiem w rozróżnieniu jest moment pojawienia się krost. Jeśli wysypka pojawia się około trzeciego tygodnia życia, nazywana jest trądzikiem noworodków lub trądzikiem niemowląt. Jeśli krostki rozwijają się dopiero między trzecim a szóstym miesiącem życia, jest bardzo prawdopodobne, że Twoje dziecko cierpi na trądzik niemowlęcy.
Przyczyny trądziku niemowlęcego nie są jeszcze w pełni poznane. Naukowcy uważają, że jest on uwarunkowany genetycznie. Dlatego jest bardziej prawdopodobne, że dotknięte nim dzieci będą również cierpieć na trądzik w okresie dojrzewania.
3. przyczyną jest spadek hormonów matczynych.
Trądzik u dzieci spowodowany przez leki
W ostatnich badaniach naukowcy stwierdzili, że prawdopodobnie istnieje związek między przyjmowaniem leków w czasie ciąży a występowaniem trądziku u noworodków. Jednak wyniki te nie są jeszcze w pełni potwierdzone.
Wielu rodziców zastanawia się, czy trądzik noworodków ma coś wspólnego z dietą, czy też robią coś źle. Jednak w tym przypadku tak nie jest. To, że pojawia się trądzik niemowlęcy ma całkowicie naturalne przyczyny. W ostatnich trzech miesiącach ciąży wydziela się ogromna ilość hormonów, które odpowiadają za rozwój dziecka.
Po urodzeniu jednak równowaga hormonalna dziecka musi się całkowicie zmienić, gdyż na początku poziom hormonów gwałtownie spada. Zaburzenie równowagi śródmiąższowej może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum. Łój ten następnie z kolei wydobywa się poprzez pryszcze na twarzy, brzuchu i klatce piersiowej.
Ponieważ równowaga hormonalna reguluje się stosunkowo szybko, trądzik noworodkowy nie trwa długo. Dokładnie to, jak długo trwa, różni się jednak znacznie w zależności od dziecka.
Naukowcy tłumaczą fakt, że chłopców dotyka częściej niż dziewczynki tym, że równowaga hormonalna u chłopców podlega większym zmianom.
4. trądzik noworodkowy zwykle znika sam
Wciąż nie ma zgody co do pielęgnacji skóry niemowląt. Podczas gdy niektórzy pediatrzy zalecają na przykład, aby w pierwszych tygodniach kąpać niemowlęta rzadko i tylko w wodzie, inni są zdania, że łagodne dodatki do kąpieli i kremy nie stanowią problemu.
Dlatego profesorowie z Charité Berlin wraz z ekspertami od skóry opracowali kilka zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry dziecka.
Wielu rodziców nie jest jednak pewnych, co robić, gdy na skórze dziecka pojawiają się takie małe plamki. Jeśli Twoje dziecko cierpi na trądzik noworodkowy, najlepiej jest poczekać i nic z tym nie robić. Żadne specjalne leczenie nie jest konieczne. Czas trwania takiego trądziku niemowlęcego to zazwyczaj tylko kilka tygodni. Po tym czasie znika on samoistnie, nie pozostawiając żadnych blizn.
Dlatego należy powstrzymać się od samodzielnego stosowania specjalnych kremów czy maści. W najgorszym wypadku mogą one doprowadzić do poważnego stanu zapalnego. To samo dotyczy prób wyciskania pryszczy.
To, co możesz jednak zrobić, to cały czas dbać o to, by skóra dziecka była sucha. Oznacza to, że powinnaś usunąć mleko lub ślinę z ust i policzków. Ponadto, regularnie przemywaj twarz dziecka flanelą i odrobiną ciepłej wody. Popularnym środkiem z dziedziny homeopatii są różne sole Schüsslera.
Uwaga: Jeżeli pryszcze bardzo się zaogniają, zaczynają swędzieć lub jeżeli zauważycie, że dziecko źle się czuje, to dla bezpieczeństwa należy skonsultować się z pediatrą.
5. dalsza literatura dotycząca pielęgnacji noworodków
- Cramm, Dagmar von (Author)