W zasadzie dyskusja na ten temat istnieje w Niemczech od lat 50-tych. Mimo, że zawsze były próby wprowadzenia mundurka szkolnego, to jak dotąd zawsze kończyły się one niepowodzeniem.
Argumenty za zasadniczo odnoszą się do wielkiej korzyści w odniesieniu do poczucia wspólnoty. W ten sposób można zapobiec znęcaniu się.
Oczywiście, jest też wiele kontrargumentów. Szczególnie nie należy lekceważyć ograniczenia wolności jednostki.
Kwestia jednolitego stroju szkolnego jest podnoszona od wielu lat. Podczas gdy w wielu częściach świata powszechne jest przestrzeganie dress code’u, to w Niemczech jest to wciąż nietypowe.
Aby przybliżyć Państwu debatę, pokażemy, jakie argumenty pro i con przemawiają za i przeciw mundurkom szkolnym.
[button]Plecak szkolny jako forma wyrazu: odpowiednie teczki dla uczniów szkoły podstawowej[/button]
Spis treści
1. Jednolity ubiór szkolny jest przedmiotem dyskusji od dłuższego czasu
Tuż po zakończeniu II wojny światowej w Niemczech podjęto początkowe starania, aby uczniowie nosili w szkołach jednolite stroje.
Wprowadzenie takiego mundurka zakończyło się jednak niepowodzeniem, głównie z powodu spuścizny III Rzeszy. Zamiast wyposażyć wszystkie dzieci i młodzież w równym stopniu, miał zapanować pluralizm, aby już na wczesnym etapie zapewnić możliwość wyrażania własnego zdania. Do dziś wyrażanie własnego zdania poprzez ubiór jest jednym z decydujących argumentów przeciwko mundurkom szkolnym.
Do dziś jednak nie ma nakazanego dress code’u. Każda szkoła sama decyduje, czy i w jakim zakresie chce zapewnić swoim uczniom mundurki szkolne.
W szczególności szkoły publiczne stosują mundurki szkolne. Jednak niektóre szkoły państwowe w Niemczech również zaczęły wprowadzać mundurki szkolne.
2. argumenty za wprowadzeniem mundurków szkolnych dla chłopców i dziewcząt
Zwolennicy mundurków szkolnych widzą w jednolitym dress code wielką zaletę przede wszystkim dlatego, że dzieci w danej klasie nie mają już powodów, by znęcać się nad innymi z powodu tego, co noszą.
Na tym punkcie zyskują zwłaszcza biedniejsze dzieci, którym rodzice mogą zapewnić tylko kilka ubrań.
Po tym plusowym punkcie na liście natychmiast następuje poprawa poczucia wspólnoty. Ci, którzy noszą takie same ubrania jak inni uczniowie, mogą w ten sposób znacznie lepiej identyfikować się z własną szkołą.
Ze względu na identyczny dress code dla całej szkoły unika się również różnic między klasami i stopniami. Jeśli status społeczny nie odgrywa już żadnej roli, uczniom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji łatwiej jest angażować się w lekcje.
W ten sposób pieniądze coraz bardziej tracą na znaczeniu, ponieważ więcej pieniędzy nie daje żadnych korzyści, przynajmniej w wyborze ubrań.
Konkurencyjne myślenie między sobą, które i tak często jest silne, zmniejsza się, ponieważ uczniowie myślą bardziej w kategoriach „my” niż „ja”. Zbyt egoistyczne tendencje należą więc do przeszłości, nawet jeśli nie można tego oczywiście przenieść na wszystkie dziedziny życia.
Ogólnie rzecz biorąc, zwolennicy mundurków szkolnych wielokrotnie zwracają uwagę na to, że cała atmosfera nauki ulega rozluźnieniu. Skupia się na samych lekcjach, ponieważ jest o wiele mniej czynników rozpraszających uwagę, jakimi są ubrania.
W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Münster, w którym przeprowadzono szeroko zakrojoną ankietę wśród 18 000 uczniów, doszedł do wniosku, że około 50% wszystkich uczniów chciałoby nosić mundurki szkolne.
Ten zadziwiająco wysoki wynik pokazuje, że w niemieckich szkołach najwyraźniej istnieją deficyty.
Czy mogą one zostać rozwiązane przez jednolite ubrania, nie można jednak stwierdzić na podstawie ankiety.
Uwaga: Ponieważ noszenie mundurka szkolnego wiąże się zwykle z pewnymi kosztami, należy zapewnić, aby wszystkie dzieci go otrzymały. Biedniejsze rodziny muszą więc otrzymać dotacje, aby nie stanąć ponownie przed problemem wykluczenia.
3 Najważniejsze aspekty przeciwko mundurkowi szkolnemu w Niemczech
Przy omawianiu argumentów „za” i „przeciw” dotyczących wprowadzenia mundurka szkolnego jest wiele do omówienia. Przede wszystkim okazuje się, że wiele pozytywnych efektów można obalić.
Staje się to szczególnie wyraźne, gdy chodzi o jednolite mundurki szkolne, które mają wzmacniać poczucie przynależności do szkoły. Jest to z pewnością pożądane, ale pojawia się pytanie, czy konieczna jest możliwość przypisania dzieci do poszczególnych szkół w drodze do szkoły.
Już na pierwszy rzut oka widać, które dziecko uczęszcza do miejscowego gimnazjum, a które tylko do liceum.
Różnice społeczne stają się więc wyraźne, a dzieci widzą, kto jest w jakiej klasie.
Nawet jeśli markowe ubrania mogą z pewnością wpływać na status, stosunkowo niewielu uczniów skarży się, że ma problemy z powodu ubrań.
Z pewnością wiele dzieci nie zawsze czuje się w szkole komfortowo. Ma to jednak tylko bardzo ograniczony związek z ubraniami, ale obejmuje wiele innych aspektów.
Poza tym bardziej na pierwszy plan wysuwają się inne rzeczy, takie jak najnowszy smartfon czy drogi plecak szkolny.
Teraz jednak dochodzimy do najważniejszego argumentu przeciwko mundurkowi szkolnemu: ubranie jest po prostu środkiem wyrazu dla dzieci i młodzieży.
Szczególnie w okresie dojrzewania ubiór nabiera znaczenia i jest wybierany świadomie. Często nie chodzi o marki, ale o określony wygląd.
Ci, którzy lubią nosić czerń i słuchać heavy metalu, są z pewnością w mniejszości, ale i oni szybko znajdują w szkole podobnie myślących ludzi.
Przy jednolitym mundurku szkolnym swoboda schodzi na dalszy plan, a ubiór odgrywa rolę jedynie w czasie wolnym.
4 Mundurek szkolny – krótkie porównanie pro-contra
Najważniejsze plusy i minusy mundurków szkolnych podsumowaliśmy w poniższej tabeli:
- mundurki szkolne zmniejszają wykluczenie społeczne w szkole
- poprawia się poczucie wspólnoty i spójności w klasie
- Zmniejsza się rozproszenie uwagi w klasie
- Dzieci i młodzież nie muszą się już martwić o to, co mają na sobie, ale mogą się skupić na innych przedmiotach.
- Uczniowie mogą nauczyć się, że nie należy określać siebie poprzez ubranie, ale że należy być przekonującym poprzez swój charakter.
- standardowy mundurek szkolny prowadzi do odróżnienia się od uczniów innych szkół (zwłaszcza gimnazjów, liceów ogólnokształcących i liceów nowoczesnych)
- podważa się swobodę wyboru własnego ubioru
- symbole statusu mogą zostać wyparte, przez co pożądany efekt zostaje utracony mimo wysokich kosztów.
- mobbing występuje także w szkołach, które wprowadziły mundurki szkolne
- Dziewczynki są zmuszane do noszenia dziewczęcych ubrań, co wzmacnia klasyczne role płciowe.
Aby omówić wady i zalety mundurków szkolnych z perspektywy ucznia, obejrzyj ten film:
5. kraje z mundurkami szkolnymi – w tych krajach powszechne jest noszenie jednolitych ubrań
Choć w Niemczech nie ma jeszcze obowiązku noszenia szkolnego mundurka, to w wielu innych krajach na świecie jest zupełnie inaczej.
W Anglii mundurki szkolne istnieją od XVI wieku. Jednak dzisiejsze argumenty nie odgrywały tam żadnej roli. Gdy je wprowadzano, chodziło raczej o to, by odróżnić się od zwykłych ludzi.
Ta idea diametralnie różni się od obecnego celu mundurków szkolnych, jakim jest przeciwdziałanie mobbingowi.
Wiele kolonii angielskich, które do dziś należą do Commonwealthu, również opowiada się za jednolitymi mundurkami szkolnymi.
Jednak cel ten wynika również z historii.
Mimo, że mundurki szkolne są bardzo znane w USA, duża część wszystkich tamtejszych uczniów nie nosi mundurków. Jednak wiele szkół publicznych, a także coraz większa ich liczba, zmierza w kierunku oferowania i stopniowego wprowadzania mundurków szkolnych.
W wielu stanach w USA szkoły nadal nie mogą wprowadzić obowiązku noszenia mundurków szkolnych.
Mundurki szkolne są również dość powszechne na Dalekim Wschodzie, w Japonii i Chinach.
Tu również dziewczęta noszą zazwyczaj spódnice, a chłopcy koszule z krawatem.
Czy wprowadzenie mundurków szkolnych jest na czasie i dobre i czy byłoby możliwe do pomyślenia także w Niemczech, wydaje się wątpliwe wobec licznych kontrargumentów, ale nie generalnie beznadziejne.
6. plecak szkolny jako forma wyrazu: odpowiednie teczki dla uczniów szkoły podstawowej
- Wyposażenie: pas biodrowy
- odblaski, uchwyt do noszenia
- Rodzaje zamknięcia: zamknięcie zatrzaskowe
- Pojemność w litrach: ok. : 11-20
- Seria: Cubo
No products found.
- Luźny zestaw szkolny oferuje kompletny asortyment do szkoły
- Zestaw zawiera tornister, worek gimnastyczny, piórnik, worek na piersi i etui z markowymi produktami firmy Staedtler
- Tylna strona tornistra jest dobrze wyściełana i ma regulowaną wysokość