Dzięki interwencji na wczesnym etapie można zapobiec większym deficytom w osiągnięciach. Szczególnie w kontekście edukacji podstawowej jest to zaleta, której nie należy lekceważyć.
Klasyczne „Sitzenbleiben” zostało w dużej mierze zniesione. Niemniej jednak nie oznacza to automatycznej promocji w każdym przypadku.
Dla wielu uczniów pomaga to w mniejszym stresie, aby mogli się lepiej uczyć. Nowe środowisko może mieć również pozytywny wpływ na wyniki w szkole.
W pierwszych latach życia dzieci uczą się bardzo różnie, dlatego nadążanie za nimi w szkole podstawowej szybko może stać się wyzwaniem. Na szczęście istnieje możliwość postawienia wymagań poprzez dobrowolne powtarzanie materiału.
Ale czy to w ogóle ma sens? Pokazujemy, jakie aspekty przemawiają za i przeciw.
[button]Odkryj odpowiednią literaturę[/button]
Spis treści
1. czym się różni dobrowolne powtarzanie od obowiązkowego siedzenia?
W szkole podstawowej dzieci nie mogą jeszcze pozostawać w pozycji siedzącej w klasycznym rozumieniu. Możliwe jest jednak powtarzanie zajęć, aby w przyszłości móc lepiej śledzić lekcje.
Aby wyjaśnić różnicę między różnymi formami powtarzania zajęć, należy posłużyć się poniższą tabelą:
Forma powtórzenia klasy | Cechy charakterystyczne |
---|---|
Downgrade |
|
Dobrowolność powtórzenia |
|
Siedzenie poza szkołą |
|
2. Jakie czynniki mogą zagrozić promocji?
Zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum i liceum istnieje wiele przyczyn, które mogą mieć negatywny wpływ na wyniki uczniów.
To, czy są już oceny, czy nie, ma mniejsze znaczenie w kontekście rozwoju osobistego. Nadążanie za klasą może być mierzone także innymi czynnikami, które zwykle dość szybko się ujawniają.
2.1 Powody, dla których dobrowolne powtarzanie klasy w szkole podstawowej jest konieczne
Jeśli dziecko ma trudności z nadążaniem za lekcjami w szkole podstawowej, to zazwyczaj wynika to z jednej z następujących przyczyn:
- Zbyt wczesne rozpoczęcie nauki w szkole: nawet jeśli dzieci już w przedszkolu osiągają całkiem dobre wyniki, rozpoczęcie nauki w szkole jest nadal krokiem, który może nadmiernie zmęczyć niektóre dzieci. Przede wszystkim okres, w którym dzieci muszą się skoncentrować jest znacznie dłuższy i może stać się wyzwaniem.
- dłuższe choroby: Szczególnie w pierwszym roku nauki dzieci muszą nauczyć się wielu podstaw, aby nadążyć. Jeśli dziecko długo choruje, może to mieć znaczny wpływ na proces nauki.
- Problemy rodzinne: Kłótnie w domu, rozwód lub nawet przeprowadzka – to wszystko są czynniki, które silnie wpływają na dzieci. Wiele dzieci nie jest więc w stanie wystarczająco skoncentrować się na lekcjach i zablokować prywatne problemy.
Uwaga: W pewnym stopniu trudności z dostosowaniem się nie są niczym niezwykłym. Dlatego należy dokładnie rozważyć, czy rzeczywiście dobrowolne powtarzanie roku szkolnego wydaje się sensowne.
2.2 Przyczyny słabych wyników w szkole średniej
Nie tylko rozpoczęcie nauki w szkole, ale także przejście do szkoły średniej staje się wyzwaniem dla wielu uczniów. Ponadto w okresie dzieciństwa zmienia się wiele priorytetów.
Dlatego też, gdy oceny nie wypadają tak, jak byśmy sobie tego życzyli, pod uwagę brane są następujące podstawowe przyczyny:
Dobrowolne powtarzanie w czasie korony:
W zależności od landu, odsiadka została całkowicie zniesiona ze względu na masowe odwoływanie lekcji. Ponieważ jednak nie poprawia to sytuacji w szkole, szczególnie łatwo jest złożyć wniosek o dobrowolne powtarzanie. W ten sposób słabsi uczniowie, którzy w czasie wolnym od zajęć wykorzystywali niewiele czasu na naukę, mogą ponownie aktywnie uczestniczyć w lekcjach.
- Nadmierne wymagania: Szczególnie przejście ze szkoły podstawowej do gimnazjum prowadzi często do znacznego pogorszenia ocen. Powodem tego jest fakt, że do Gimnazjum uczęszczają tylko lepsi uczniowie i wymagania są automatycznie dostosowane do wyższego poziomu osiągnięć.
- Brak zainteresowania szkołą: Szczególnie w okresie dojrzewania zainteresowania zmieniają się tak, że szkoła często schodzi na dalszy plan. Nierzadko prowadzi to do wyraźnego pogorszenia wyników, co w ostateczności może sprawić, że pomocne będzie podjęcie kursu z wyróżnieniem.
- Zbyt duże braki: Zawsze, gdy uczniowie nie rozumieją w pełni podstawowego materiału danego przedmiotu, pojawiają się luki. Z czasem te luki zwykle się powiększają, ponieważ coraz więcej materiału buduje się na sobie. Zdarza się więc, że dzieci zostają w tyle nie tylko w gimnazjum, ale i w szkole wyższej.
Oczywiście dłuższe okresy choroby, problemy rodzinne i mobbing również mogą odgrywać rolę i utrudniać dalsze postępy.
3 Czy dobrowolne powtarzanie jest przydatne?
Trudno jest udzielić ogólnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko ma indywidualne trudności. Czasami zatem bardzo dobrym rozwiązaniem może być dobrowolne powtarzanie roku.
W innych przypadkach nie zmienia to jednak rzeczywistych problemów, przez co sytuacja nie ulega zasadniczej poprawie.
Aby nieco ułatwić Ci decyzję, wymieniliśmy pokrótce najważniejsze zalety i wady dobrowolnej repetytorium:
- zapobiega się dalszemu pozostawaniu w tyle
- może być okazją do znacznej poprawy wyników
- niektórym uczniom pomaga nowe środowisko
- nie rozwiązuje automatycznie podstawowych problemów
- może wzmocnić istniejący brak zainteresowania
- zmiana klasy wpływa negatywnie na wcześniejsze przyjaźnie
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne aspekty, które mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Jednak decyzja ta oznacza również poważną przerwę, dlatego nie należy jej podejmować pochopnie.
Wskazówka: Dodatkowy czas, jaki dzieci spędzają w szkole poprzez dobrowolne powtarzanie w fazie koronnej, nie powinien wpływać na maksymalny czas trwania szkoły w NRW i wielu innych krajach związkowych.
Dalsze informacje na temat sytuacji Corona w szkołach (w odniesieniu do poszczególnych krajów związkowych) można znaleźć tutaj.
4. pomoc dzieciom: Te książki są warte swojej wagi w złocie
- Ahmed, Dr. Afrosa (Author)