Edukacja dwujęzyczna to edukacja, która odbywa się w drugim języku, a nie w języku ojczystym. W większości przypadków jednak tylko niektóre przedmioty są nauczane wyłącznie w języku obcym. Dominującym drugim językiem jest język angielski.
Gdy dzieci uczęszczają do szkoły dwujęzycznej, nie mają zahamowań przed mówieniem w drugim języku. Są bardziej otwarte na inne kultury, a także wyróżniają się w umiejętnościach poznawczych.
Szczególnie w przypadku dzieci osiągających gorsze wyniki, nauczanie w szkole dwujęzycznej może być dużym wyzwaniem. Zasadniczo konieczne jest dłuższe przygotowanie i kontynuacja. Dużym problemem jest również to, że nauczycielom brakuje materiałów opisowych.
Umiejętność posługiwania się różnymi językami jest w dzisiejszych czasach ogromną zaletą, aby łatwiej nawiązać kontakt z innymi kulturami. Ponadto uczęszczanie do klas dwujęzycznych daje dzieciom lepsze podstawy do funkcjonowania w świecie pracy. Dla kogo jednak jest to odpowiednie rozwiązanie?
W tym artykule dowiesz się,jak działa nauczanie dwujęzyczne i jakie niesie ze sobą zalety i wady.
[button]Materiały i literatura na temat nauczania dwujęzycznego[/button]
Spis treści
1. początki nauczania dwujęzycznego przypadają na lata 60.
Czy to szkoły podstawowe, szkoły średnie, comprehensive schools czy grammar schools – coraz więcej szkół oferuje obecnie edukację dwujęzyczną. Dzieje się tak głównie dlatego, że coraz więcej rodziców chce, aby ich dzieci potrafiły posługiwać się różnymi językami.
Historia edukacji dwujęzycznej sięga lat sześćdziesiątych. Wówczas skupiano się głównie na uwarunkowaniach politycznych. Traktat Elizejski, który zawarły Niemcy i Francja, miał zapewnić bliższą współpracę obu państw.
Aby zetknąć się z kulturą i językiem sąsiedniego kraju, w wielu szkołach wprowadzono nauczanie dwujęzyczne. Dopiero w latach 80. i 90. ubiegłego wieku większe znaczenie zyskał język angielski. W 1999 roku w Niemczech było już 366 szkół, które oferowały to dwujęzyczne nauczanie. Do dziś angielski jest niekwestionowanym numerem jeden.
Niestety, szkoły dwujęzyczne to w większości przypadków szkoły publiczne. Oznacza to również konieczność ponoszenia opłat szkolnych, które rodzice muszą uiszczać co miesiąc. Wysokość kosztów może być bardzo różna.
2. nauczanie dwujęzyczne odbywa się najczęściej na wybranych przedmiotach
Poziomy znajomości języków obcych
Poziomy kompetencji w nauce języka obcego składają się z liter i cyfr. Poziomy wahają się od A1 do C2. Wyczerpujące zestawienie można uzyskać tutaj.
Ponieważ każdy kraj może sam zdecydować, od której klasy, w jakich przedmiotach i z jaką intensywnością odbywa się nauczanie dwujęzyczne, pojęcia te mogą się bardzo różnić.
Dlatego też istnieją bardzo różne formy nauczania dwujęzycznego:
- Moduły dwujęzyczne: Nauczanie dwujęzyczne odbywa się tylko w fazach. Oznacza to, że treści przedmiotowe są nauczane tylko przejściowo w drugim języku. Regularne lekcje odbywają się w języku niemieckim.
- Modułydwujęzyczne: Szkoła oferuje zarówno regularne, jak i dwujęzyczne lekcje. Jeśli uczniowie wybiorą kurs dwujęzyczny, to na niektórych przedmiotach uczą się w drugim języku.
- Klasy o profilu dwujęzycznym: Lekcje przedmiotowe są z reguły prowadzone w drugim języku. Oznacza to, że język obcy staje się językiem roboczym. Język niemiecki używany jest tylko w razie potrzeby.
W niektórych szkołach istnieją nawet kursy dwujęzyczne, dzięki czemu uczniowie mogą uzyskać na koniec dwa dyplomy. W tym celu muszą być jednak zawarte umowy między oboma krajami.
W większości szkół nauczanie dwujęzyczne odbywa się jednak od siódmej klasy. Nacisk kładziony jest na przedmioty z zakresu nauk społecznych, jak geografia czy historia. Ale również przedmioty ścisłe, takie jak biologia czy fizyka, mogą być nauczane w drugim języku. Jeśli chodzi o metody stosowane na lekcjach, nauczyciele dbają o to, by wykorzystywać autentyczne i motywujące materiały oraz jak najczęściej korzystać z różnych mediów.
Nauczanie dwujęzyczne jest dozwolone tylko dla nauczycieli, dla których drugi język jest językiem ojczystym lub którzy opanowali dany język co najmniej na poziomie C1.
Jak wygląda codzienne życie szkolne w dwujęzycznej szkole gminnej na Czerwonej Górze w Turyngii, można zobaczyć na tym filmie:
3. zwiększenie kompetencji językowych poprzez nauczanie dwujęzyczne
Szkoła dwujęzyczna jest oczywiście bardziej popularna niż kiedykolwiek ze względu na postępującą globalizację. Osoby o zwiększonych kompetencjach językowych mają znacznie większe możliwości nie tylko podczas szkoleń czy studiów, ale także na rynku pracy.
Jeśli dzieci od samego początku otrzymują dwujęzyczne nauczanie, mają o wiele mniej trudności z rozmową w tym języku bez zahamowań. W ten sposób automatycznie powstaje spirala sukcesu, ponieważ swobodne i regularne posługiwanie się językiem zwiększa kompetencje.
Nauka drugiego języka ma również pozytywny wpływ na tolerancję ludzi. Ucząc się języka, automatycznie przybliżają się oni również do danej kultury. Szczególnie w dzisiejszych czasach otwartość na inne kultury jest ogromnie ważna.
Nauka dwujęzyczna ma również pozytywny wpływ na wyniki poznawcze dzieci. W badaniach przeprowadzonych przez Katolicki Uniwersytet w Eichstätt-Ingolstadt zbadano wyniki 900 uczniów. Okazało się, że dzieci, które brały udział w lekcjach dwujęzycznych, osiągały znacznie lepsze wyniki zarówno z języka niemieckiego, jak i z matematyki.
Zjawisko to można wyjaśnić w dość prosty sposób. W wyniku jednoczesnej nauki dwóch języków mózg przyzwyczaja się do ciągłego tworzenia nowych połączeń. To prowadzi do tego, że dzieci te mają przewagę poznawczą.
4. Edukacja dwujęzyczna może być przytłaczająca
Nauczanie dwujęzyczne może mimo wszystko przynieść zarówno wady, jak i zalety. Nauczyciele, którzy chcą uczyć swoich uczniów dwujęzycznie, często stają przed problemem, że jest o wiele za mało odpowiednich materiałów. Zwłaszcza w przypadku nauczania dwujęzycznego w szkole podstawowej występują znaczne braki. Materiały często nie są przejrzyste, co jest niezwykle ważne w przypadku nauki drugiego języka.
Wielu krytyków zauważa również, że treści w szkole dwujęzycznej schodzą na dalszy plan. Mówi się, że w ten sposób dzieci nabywają mniej wiedzy przedmiotowej i koncentrują się wyłącznie na drugim języku. Jeśli jednak przyjrzeć się aktualnym badaniom, obawy te nie zostały jak dotąd potwierdzone.
Nauczanie dwujęzyczne może być jednak dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla dzieci z trudnościami w nauce. Muszą one podjąć znacznie większy dodatkowy wysiłek, aby nadążyć za tematyką i drugim językiem. Dzieci z talentem do języków mają tutaj ogromną przewagę.
5 Materiały i literatura dotycząca nauczania dwujęzycznego
- Hundertmark, Verena (Author)