Istnieją różne wskaźniki. Pozwalają one jednak jedynie na wyciągnięcie wniosków co do prawdopodobieństwa wysokiego ilorazu inteligencji, ale nie zastępują testu.
IQ ocenia się w teście. Jeśli wynosi on co najmniej 130, dziecko jest wysoce uzdolnione.
Tak, w idealnym przypadku specjalne zdolności są specjalnie promowane. Jeśli tak się nie dzieje, cechy ulegają częściowej atrofii.
Wielu rodziców jest przekonanych, że ich własne potomstwo ma lepsze zdolności niż inne dzieci. Ale czy rzeczywiście tak jest i jak można rozpoznać uzdolnienia u dzieci?
Właśnie takie pytanie sobie zadaliśmy i podsumowaliśmy możliwe oznaki ponadprzeciętnej inteligencji.
[button] Literatura na temat uzdolnień u dzieci [/button]
Spis treści
1. czym dokładnie jest uzdolnienie?
Testy IQ jako oznaka uzdolnień:
Średni iloraz inteligencji wynosi 100. Większość populacji ma IQ w przedziale od 80 do 120. Aby można było mówić o osobie wybitnie uzdolnionej, musi to być co najmniej 130 punktów. Dotyczy to około 2% populacji.
Dzieci, które już w przedszkolu wykazują szczególne zdolności, często określane są jako wysoko uzdolnione. W rzeczywistości jednak nie musi tak być, ponieważ w pierwszych latach życia rozwój przebiega bardzo różnie.
W zależności od tego, na jakich aspektach skupia się wsparcie rodziców, dotyczy to różnych obszarów. Zasadniczo za wysoce uzdolnione uważa się dzieci i dorosłych o znacznie ponadprzeciętnej inteligencji.
Jednak rozpoznanie uzdolnień nie zawsze jest łatwym zadaniem, ponieważ z pewnością są dzieci, które potrzebują drugiego spojrzenia, aby zauważyć ich wyjątkowo wysoką inteligencję.
2 Rozpoznawanie uzdolnień: Te cechy są kluczowe
Do rozpoznania uzdolnień potrzebny jest kompleksowy test. Istnieją jednak liczne cechy, na które mogą zwrócić uwagę rodzice, nauczyciele w domu, wychowawcy w świetlicy lub nauczyciele w szkole podstawowej, aby rozpoznać uzdolnienia u dzieci.
O uzdolnieniach mogą świadczyć następujące cechy:
- wczesne umiejętności językowe (czytanie lub pisanie przed rozpoczęciem szkoły)
- dobra umiejętność rozumienia (nieliczne lub tylko szczegółowe zapytania, wysoki stopień rozumienia złożonych zależności)
- pomijanie poszczególnych faz rozwoju (np. brak raczkowania)
- dobra pamięć (zarówno krótkoterminowa, jak i długoterminowa)
- wysokie zapotrzebowanie na sprawiedliwość (dzielenie się, współdecydowanie itp.)
- znudzenie zadaniami, które sprawiają przyjemność innym dzieciom
- samodzielna praca (nie wymaga stałego zajęcia, gdyż dzieci same wykonują zadania)
Należy pamiętać, że dobre oceny w szkole, jak również indywidualne cechy z tej listy mogą wskazywać, że dziecko może być wybitnie uzdolnione. Do rozpoznania uzdolnień niezbędny jest jednak test.
Wskazówka: Nawet dzieci, które początkowo wydają się lepsze od innych, nie muszą być wybitnie uzdolnione. IQ w granicach 120 jest godne uwagi, ale nie wyjątkowe. Dzieci, które uzyskały wynik pomiędzy 115 a 129 punktów, uważane są za dzieci o inteligencji ponadprzeciętnej, ale jeszcze nie wybitnie uzdolnione.
3. Rozpoznawanie uzdolnień u dzieci: Test daje pewność
Aby móc rozpoznać uzdolnienia, potrzebny jest profesjonalnie przeprowadzony test. Testy, które są dostępne w Internecie, zazwyczaj mają niewielkie lub żadne profesjonalne zaplecze i dlatego nie nadają się do dokładnej klasyfikacji IQ.
Rodzice mają możliwość zlecenia przeprowadzenia oficjalnego testu. Jednak w zależności od wariantu testu i wybranego instytutu, koszty wahają się między 250 a 350 euro.
Jeśli inicjatorem jest przedszkole lub szkoła podstawowa, test może być bezpłatny. Z reguły jednak dzieje się tak tylko w przypadku stwierdzenia innych nieprawidłowości.
Kasa chorych z reguły nie pokrywa jednak kosztów.
Zebraliśmy tutaj dla Państwa najważniejsze procedury badań, które są stosowane:
Nazwa testu | Wiek |
---|---|
WPPSI IV | 3 do 6 lat |
BIVA | 3 ½ do 7 ½ lat |
WISC V | 6 do 16 lat |
APM | 12-17 lat |
IST 2000 R | od 16 lat (do 60 lat) |
Istnieje również kilka innych testów, które są ogólnie przyjęte. Z reguły jednak wyniki poszczególnych testów różnią się od siebie tylko nieznacznie.
Istnieją jednak duże różnice w poziomie trudności testów dla małego dziecka, ucznia szkoły podstawowej czy nastolatków i młodych dorosłych.
Uwaga: Testy inteligencji zawsze obejmują klasyczny zakres inteligencji (zdolności matematyczne, inteligencja językowa, rozumienie logiczne, wyobraźnia wzrokowo-przestrzenna).
Nie można natomiast stwierdzić, czy dziecko jest wyjątkowo uzdolnione w dziedzinie muzyki, sztuki czy sportu.
4. wspieranie dzieci uzdolnionych: Możliwości te istnieją
Przede wszystkim szczególny talent nie zmienia zasadniczo koniecznego wychowania. Wysoko uzdolnione dzieci również potrzebują zasad, a przede wszystkim kochającego wychowania.
Poza tym możesz jednak spróbować konkretnie wspierać dzieci w poszczególnych obszarach uzdolnień. Otwierają się przed Państwem następujące możliwości:
- Wspieranie samodzielnego działania.
- czytanie książek na głos, wyjaśnianie kontekstów naukowych
- Zachęcanie do pracy twórczej (rzeźbienie, budowanie z Lego itp.)
Dodatkowo można zachęcać do nauki instrumentu i hobby sportowego.
Należy jednak pamiętać, że każde dziecko potrzebuje również prawdziwego czasu wolnego i nie należy go przemęczać, a jedynie stawiać przed nim wyzwania.
Wywiad na temat znaczenia ukierunkowanego wsparcia można znaleźć tutaj.
5 mitów na temat wybitnie uzdolnionych dzieci i dorosłych
To prawda, że nie zawsze łatwo jest rozpoznać uzdolnienia, dlatego sensowne jest wykonanie testu. Jednak uzdolnione dzieci niekoniecznie różnią się od innych dzieci.
Często mówi się, że dzieci wybitnie uzdolnione mogą też źle radzić sobie w szkole i czuć się niedostatecznie potraktowane. Nie jest to zasadniczo błędne. Jednak wyjątkowo źli uczniowie niezwykle rzadko są wysoce uzdolnieni.
W rzeczywistości w większości przypadków można wyciągnąć wnioski na temat zdolności poznawczych na podstawie wyników szkolnych (we wczesnych latach).
Dzieci rzeczywiście wybitnie uzdolnione potrzebują jednak wsparcia i w żadnym wypadku nie błyszczą we wszystkich dziedzinach. W niektórych przypadkach uzdolnienia ograniczają się do pojedynczych dziedzin (matematyka, język itp.), tak że poza tym nie ma prawie żadnych widocznych cech.
W wielu przypadkach mówi się, że dzieci wysoko uzdolnione mają również ekstrawaganckie zachowania. Dotyczy to jednak bardzo niewielu z nich, ponieważ dzięki swojej inteligencji większość dzieci ma dobre zdolności empatyczne i dlatego potrafi bardzo dobrze integrować się w grupach.