Średnio 6-miesięczne dziecko waży około 7500 gramów przy wzroście około 68 cm. Jednak te liczby są tylko średnimi i w żadnym wypadku nie dotyczą wszystkich dzieci.
6-miesięczne dzieci są już bardzo mobilne i potrafią samodzielnie się obracać. Chętnie podciągają się na meblach i powoli zaczynają pełzać i raczkować. Celowo używają też rąk, aby sięgać po przedmioty i przenosić je z jednej ręki do drugiej.
Blubranie i gaworzenie należą do ulubionych zajęć 6-miesięcznych dzieci. One uwielbiają wydawać dźwięki i prowadzić „rozmowy”. Ponadto wzrasta ich ciekawość otoczenia.
Jeszcze bardzo wyraźnie pamiętasz czas ciąży, a teraz Twoje dziecko nagle ma już 6 miesięcy? Tak pewnie czuje się większość rodziców. Czas leci, a maluchy każdego dnia uczą się czegoś nowego.
W tym artykule chcielibyśmy pokazać Wam, jak bardzo rozwój dziecka posunął się do tego czasu. Uzyskasz przegląd tego, jak dzieci rozwijają się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Ponadto podpowiemy Ci, jakich zabaw możesz użyć, aby zapewnić dziecku zajęcie i zachęcić je do działania.
[button]Zamów kojec dla dziecka bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. rozmiar, sen, odżywianie – tak wygląda zdrowy rozwój
Dziecko w wieku 6 miesięcy systematycznie rośnie, ale wielkość i waga nie zmieniają się dość szybko, jak w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Dziewczynki mają średnią wagę 7300 g, chłopcy ważą średnio 7900 g. Przy średnim wzroście 68 cm, maluchy są teraz sporo wyższe niż w chwili urodzenia.
W wieku 6 miesięcy niemowlęta śpią jeszcze około 14 godzin na dobę. Ale nawet jeśli rytm snu już się rozwinął, od 6. miesiąca często pojawiają się zaburzenia snu, wywołane różnymi problemami.
Na przykład, dzieci mogą po raz pierwszy przeziębić się i cierpieć z powodu gorączki. Ale przyczyną mogą być również wzdęcia i problemy z ząbkowaniem. Ważne jest, aby mimo wszystko trzymać się rytuałów i regularnej codziennej rutyny.
Coś zasadniczego zmienia się w tym czasie również w kwestii jedzenia: Niemowlęta zaczynają jeść kaszki. Większość rodziców zauważa zainteresowanie dziecka stałym pokarmem po tym, że maluch nie wyjmuje już łyżki bezpośrednio z ust i z fascynacją obserwuje innych członków rodziny, jak wkładają jedzenie do buzi.
Wprowadzenie pokarmów uzupełniających może na początku prowadzić do problemów trawiennych, ponieważ żołądek i jelita muszą się dostosować do zmienionego pokarmu. Jednak problemy te po krótkim czasie same znikają. Ciekawe zalecenia dotyczące karmienia uzupełniającego oraz informacje na temat optymalnego żywienia niemowląt można znaleźć tutaj.
Jeśli dziecko ma gorączkę, zapotrzebowanie na płyny jest wyższe niż normalnie. Jeśli dziecko pije mało i/lub wymiotuje zaraz po tym, należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć odwodnienia.
2. Dzieci stają się coraz bardziej ruchliwe w wieku 6 miesięcy.
Badanie profilaktyczne U5
Badanie U5, które powinno być przeprowadzone między 6 a 7 miesiącem życia, skupia się na rozwoju fizycznym. Pediatra doradza jednak rodzicom również w kwestii odżywiania, zdrowia zębów i zalecanych szczepień. Ponadto znajdują się tu cenne wskazówki dotyczące wspierania rozwoju językowego.
W miarę jak mięśnie ciała stają się silniejsze, znacznie zwiększa się mobilność 6-miesięcznego niemowlęcia. Dziecko potrafi już samodzielnie obracać się i wstawać do siadu z pomocą rodziców. Podejmuje pierwsze próby raczkowania, podciąga się na przedmiotach i próbuje utrzymać ciężar własnego ciała na stopach.
Dziecko może teraz poruszać się samodzielnie, dlatego ważne jest zabezpieczenie domu przed dziećmi. Zabezpiecz schody, drzwi i okna oraz wyposaż wszystkie gniazdka w blokady zabezpieczające przed dziećmi.
Aby zapobiec urazom, powinieneś kupić dziecku kojec, w którym może się swobodnie poruszać, ale nadal jest chroniony, jeśli nie patrzysz na sekundę.
Nie tylko ruchy stają się bardziej celowe i skoordynowane, ale również dziecko wykorzystuje wszystkie swoje zmysły do badania otoczenia. Dziecko widzi teraz w trzech wymiarach i wykorzystuje tę umiejętność do sięgania po przedmioty i przekazywania ich z jednej ręki do drugiej.
Twoje dziecko nie chce się obrócić? Nie ma się czym martwić. Niektóre dzieci pomijają etapy rozwoju i przechodzą od razu do siedzenia, na przykład. A u niektórych nauka tej formy ruchu trwa po prostu nieco dłużej.
Rozwój społeczny i komunikacja – tego Twoje dziecko nauczyło się już w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Inteligencja emocjonalna to również znaczący skok rozwojowy. Niemowlęta coraz częściej dają do zrozumienia, co czują i dodatkowo podkreślają to dźwiękami. Ta zdolność emocjonalna wzmacnia pewność siebie dziecka, dzięki czemu może ono otworzyć się także na inne osoby z otoczenia.
Uczenie się przez przykład jest bardzo ważne. Dzieci we wszystkim naśladują swoich rodziców, więc jest to dobry moment, aby stać się dobrym wzorem do naśladowania dla swojego dziecka.
Pojawia się też silna chęć komunikacji. Dziecko w wieku 6 miesięcy bąbelkuje i gaworzy prawie cały dzień. Osiągnięcie tego etapu gaworzenia jest ważnym kamieniem milowym. Dla przyswajania języka ważne jest, abyś w kolejnych tygodniach i miesiącach nadal wspierał tę umiejętność komunikacji.
Wskazówka: Dzieci w tym wieku mogą pochłaniać dużo czasu i nerwów. Ponieważ Twoje dziecko nie potrzebuje Cię już 24 godziny na dobę, powinnaś poświęcić trochę czasu, aby zadbać o siebie. Rób to, co jest dla Ciebie dobre, aby naładować swoje baterie.
4. pomysły na zabawę dla 6-miesięcznego dziecka
Przedstawione tu etapy rozwoju są jedynie uśrednione. Choć dzieci osiągają poszczególne etapy w określonym czasie i w niemal identycznej kolejności, każde dziecko ma swoje indywidualne tempo. Dlatego nie należy się od razu martwić, jeśli w niektórych dziedzinach dziecko nie jest całkiem rozwinięte.
Możesz jednak aktywnie wspierać rozwój. Do tego celu szczególnie nadają się niektóre gry, które chcielibyśmy przedstawić Państwu w dalszej części artykułu.
- Śpiewanie piosenek: Dzięki śpiewaniu piosenek dzieci dobrze wyczuwają rytm i melodie. Jeśli dodatkowo połączysz śpiewanie z ruchami, możesz rozwijać u dziecka zdolności koordynacyjne i zmysł równowagi. W tym celu możesz klaskać w dłonie razem z dzieckiem lub pozwolić dziecku odbijać się na Twoich kolanach w rytm piosenki.
- Odkryj na nowo książki z obrazkami: Do tej pory dziecku czytano tylko opowiadania. Jednak od 6 miesiąca życia możesz pozwolić dziecku aktywnie uczestniczyć w procesie czytania. Na przykład, patrzcie razem na zwierzęta i naśladujcie odpowiadające im dźwięki. Ponadto, nazwij jak najwięcej przedmiotów, aby zwiększyć zasób słownictwa dziecka.
- Angażuj się wdialog: Bardzo ważne dla rozwoju języka jest to, że dzieci słyszą wiele słów i w ten sposób uzyskują wrażenie języka. Dlatego zachęcaj dziecko do jak najczęstszych rozmów. Prowadźcie „rozmowy” udając, że wszystko rozumiecie.
- Podawaniezabawek tam i z powrotem: Złap zabawkę, którą dziecko szczególnie lubi się bawić. Weź ją do ręki, a następnie przekaż dziecku. Teraz poproś dziecko, aby Ci ją oddało. Taka zabawa ćwiczy zarówno drobne umiejętności motoryczne, jak i koordynację.
5) Chroń dzieci przed urazami za pomocą kojca.
- Nowy kojec dziecięcy Oxford XL to idealny kojec dla Twojego dziecka; boki z siatki zapewniają dobrą widoczność, a odporna na warunki atmosferyczne płócienna podłoga nadaje się do użytku wewnątrz i na zewnątrz.
- Konstrukcja jest odporna na wywrócenie, a wysokość jest odpowiednia dla dziecka do nauki chodzenia; boki z siatki zapewniają dobrą widoczność.
- Rozmiar kojca Star Ibaby xl zapewnia dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy.
- Park ma kompaktowy rozmiar i jest bardzo łatwy w transporcie i przechowywaniu; do montażu i demontażu nie są potrzebne żadne narzędzia.
- Bezpieczeństwo: Ten kojec wykorzystuje stopowe rury stalowe, jest mocniejszy i bardziej odporny na uderzenia. Przyłącze wzmacnia połączenie z rurą stalową i poprawia stabilność kojca. Mocna przyssawka na spodzie zwiększa tarcie, aby umożliwić dziecku bezpieczną zabawę.
- Obszerny plac zabaw dla niemowląt i rodziców. Dobry pomocnik: Wymiary tego kojca dla niemowląt: 180 x 150 x 68 cm Zapewnia dziecku wystarczająco dużo miejsca do raczkowania lub biegania. Zapewnia również wystarczająco dużo miejsca na zabawki. Jest to plac zabaw dla niemowląt, gdzie dzieci mogą radośnie odkrywać świat, pozostawiając rodzicom wolne ręce. Nadaje się do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet do ogrodu.
- Przyjazny dla środowiska i nieszkodliwy: Kojec jest wykonany z tkaniny Oxford. Materiał jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska, bez fluorescencji. Jest to zdrowe dla zgryzu dziecka. Kojec jest wodoszczelny i łatwy do czyszczenia, co zapobiega przedostawaniu się plam z mleka i moczu oraz skutecznie zmniejsza namnażanie bakterii.
- Oddychający i widoczny: Oddychająca siatka, oprócz poprawy przepuszczalności kojca, pozwala na widzenie w zakresie 360°, dzięki czemu rodzice mogą widzieć dziecko przez cały czas, a interakcja między rodzicami i dziećmi jest również lepsza.
- Łatwy montaż: Nasz kojec dla dzieci można łatwo zamontować i zdemontować bez dodatkowych narzędzi. Dzięki dołączonej torbie można go łatwo przechowywać i przenosić.
- Plac zabaw dla dzieci: Stwórz bezpieczną i zabawną przestrzeń dla swojego dziecka dzięki naszemu składanemu kojcowi o wymiarach 120x120 cm.
- Składana wyściełana mata dla niemowląt: Zawiera wygodną matę podłogową dla bezproblemowej gry.
- Wytrzymały kojec dla niemowląt: Wykonany z oddychającej siatki i bezpiecznych materiałów dla maksymalnego spokoju.
- Wszechstronny plac zabaw dla dzieci: Idealny do gier i drzemek, w domu lub w podróży. Zawsze gotowy!
- 🎁 Dodatki w zestawie: W zestawie z dywanikiem, torbą do przenoszenia i 2 haczykami dla wygody. Nie zawiera piłek