- Zapalenie sutka, czyli mastitis puerperalis, to częsty problem po porodzie i podczas karmienia piersią.
- Urazy i podrażnienia w okolicy sutka są często uważane za prekursora mastitis.
- W większości przypadków, mastitis jest spowodowane przez infekcję bakteriami lub, w rzadkich przypadkach, grzybami drożdżowymi.
Spis treści
1. istnieją dwie formy mastitis
Zapalenie piersi może wystąpić również poza ciążą i karmieniem piersią
Zapalenie sutka poza ciążą i karmieniem piersią nazywane jest mastitis non puerperalis. Występuje ono jednak bardzo rzadko.
Mastitis puerperalis to w zasadzie zakaźne zapalenie piersi, które najczęściej występuje 6-7 tygodni po porodzie. Głównym problemem przy mastitis jest gromadzenie się mleka w piersiach. Gruczoł sutkowy jest przecież stworzony do jego produkcji i transportu – ale nie do przechowywania.
Zasadniczo rozróżniamy dwie formy połogowego zapalenia sutka – zapalne i zakaźne. Obie formy występują jednak w układzie przewodów mlecznych i wiążą się z zastojem mleka w piersiach.
1.1 Zapalne zapalenie sutka
Zapalne zapalenie sutka rozwija się zwykle w ciągu pierwszych 12 do 24 godzin po zatkaniu przewodu mlecznego. Zapalenie wewnętrznych przewodów mlecznych powoduje następnie dalsze dolegliwości miejscowe, takie jak obrzęk, uczucie ciepła i wrażliwość na dotyk.
Nieleczone zapalenie mastitis może przerodzić się w zakaźne zapalenie mastitis.
1.2 Zakaźne zapalenie sutka
Zapalenie powoduje wzrost liczbybiałych krwinek w mleku matki, ale liczba białych krwinek pozostaje niezmieniona. Jeśli w ciągu 24-48 godzin nie zostanie podjęte leczenie i odbarczenie przewodów mlecznych, rozwija się infekcja.
W tym przypadku liczba białych krwinek i bakterii wzrasta w równym stopniu. W takim przypadku pojawiają się typowe objawy infekcji, takie jak gorączka, ogólne złe samopoczucie i dreszcze.
1.3 Mastitis non puerperalis
Inną, ale bardzo rzadką formą mastitis jest mastitis non puerperalis, które występuje niezależnie od ciąży i karmienia piersią. Nie jest ono związane z infekcją wywołaną przez bakterie lub inne patogeny.
Zmiany hormonalne (np. podczas menopauzy), stres i różne leki mogą prowadzić do zwiększonego wydzielania.
Jeśli ta wydzielina nie może odpłynąć, prowadzi do mastitis, podobnego do zatrzymania mleka.
Zapalenie piersi objawia się licznymi nieprzyjemnymi dolegliwościami
Podczas mastitis dotknięta pierś czuje się twarda i ciepła. Mastitis puerperalis może towarzyszyć również silny obrzęk i zaczerwienienie. Typowymi objawami mastitis są także:
- Ogólne uczucie choroby
- Gorączka
- Zmęczenie
- Ból
- Wrażliwość na ucisk
- Dreszcze
Podczas infekcji klatki piersiowej, objawy te mogą być obecne tylko częściowo i w różnym stopniu nasilenia.
3. w większości przypadków zapalenie piersi jest spowodowane przez bakterie.
Przyczynami zapalenia sutka są zazwyczaj zakażenie bakteriami lub innymi patogenami oraz zaleganie mleka w piersiach. Istnieją jednak różne czynniki, które sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego.
Należą do nich stres i zmęczenie, które zwiększają ogólne ryzyko infekcji. Ponadto obolałe lub poranione sutki mogą prowadzić do zastoju mleka w piersiach, co ułatwia przenikanie bakterii i innych patogenów do układu przewodów mlecznych.
Dodatkowo, połączenie silnego odruchu mlecznego (produkowanie dużej ilości mleka w piersiach) i dziecka, które mało pije, może prowadzić do obrzęku piersi. Powodem tego jest pierś, która nie jest całkowicie pusta.
Zablokowanie poszczególnych przewodów mlecznych, zbyt ciasne biustonosze do karmienia oraz pomijanie posiłków podczas karmienia piersią również mogą sprzyjać powstawaniu zatoru mlecznego.
4. leczenie zapalenia sutka zawsze powinno być prowadzone przez lekarza.
Uwaga: Aby zapobiec powstaniu ropnia lub przejściu zapalenia sutka w stan przewlekły, powinno być ono zawsze badane przez lekarza i odpowiednio leczone.
Aby złagodzić dyskomfort, odpowiednie są chłodne okłady lub okłady z twarogu. Należy również nosić biustonosz, który dobrze podtrzymuje piersi, ale ich nie zwęża.
Leczenie medyczne zależy od przyczyny zapalenia piersi. Można stosować następujące leki:
- Antybiotyki
- Agoniści receptorów dopaminowych, które hamują produkcję prolaktyny (neuroprzekaźnika, który promuje zapalenie).
- Leki przeciwzapalne, takie jak.
Jeśli mastitis towarzyszą wrzody, ropnie, przetoki lub przewlekły stan zapalny, konieczna jest operacja.
5. przebieg mastitis może być bardzo różny
Czas trwania mastitis zależy od tego, jak szybko zostanie ono rozpoznane i leczone. Z reguły jednak stan zapalny, któremu towarzyszy infekcja bakteryjna, wymaga więcej czasu na proces leczenia.
Nie ma więc konkretnych wytycznych dotyczących procesu gojenia się mastitis. Ogólnie można powiedzieć, że całkowite wyleczenie może trwać od dwóch do sześciu tygodni.
Uwaga: Jeśli mimo odpowiedniego leczenia mastitis nie poprawia się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Najważniejszą diagnozą różnicową jest zapalenie piersi – rak piersi.
6. Leki homeopatyczne mogą być stosowane jako środek wspomagający
Jeśli chcesz wesprzeć proces leczenia, możesz zastosować leki homeopatyczne. Raporty z doświadczeń mówią, że trzy najważniejsze leki homeopatyczne w leczeniu zapalenia piersi to Belladonna 30, Phytolacca 30 i Hepar sulph 60.
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat homeopatycznego leczenia zapalenia piersi.
Pamiętaj jednak, że homeopatia nigdy nie może zastąpić terapii medycznej i powinna być traktowana jedynie jako środek wspomagający.