Dieta wegańsko-wegetariańska w ciąży – zdrowa czy szkodliwa?

Dieta wegańsko-wegetariańska w ciąży jest obecnie wciąż kontrowersyjna. Jeśli zdecydujesz się na przejście na dietę wegańsko-wegetariańską w ciąży, poszukaj wsparcia u lekarza rodzinnego i wykształconego dietetyka. W czasie ciąży powinnaś uzupełniać szczególnie ważne składniki odżywcze. …

Dieta wegańsko-wegetariańska w ciąży – zdrowa czy szkodliwa?

Ob eine vegane oder vegetarische Ernährung für Schwangere geeignet ist
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Dieta wegańsko-wegetariańska w ciąży – zdrowa czy szkodliwa?
  • Dieta wegańsko-wegetariańska w ciąży jest obecnie wciąż kontrowersyjna.
  • Jeśli zdecydujesz się na przejście na dietę wegańsko-wegetariańską w ciąży, poszukaj wsparcia u lekarza rodzinnego i wykształconego dietetyka.
  • W czasie ciąży powinnaś uzupełniać szczególnie ważne składniki odżywcze.

Coraz więcej osób kwestionuje swoje nawyki żywieniowe i z różnych powodów decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską. Decyzja ta może być motywowana etycznie, medycznie lub ze względów ekologicznych. Podczas gdy zbilansowana dieta wegetariańska lub wegańska zazwyczaj nie stanowi problemu w codziennym życiu, również ze względu na coraz większą dostępność alternatywnych produktów roślinnych, niektórzy lekarze wyrażają sceptycyzm wobec ciąży bez mięsa, ryb i produktów mlecznych.

Ponieważ do tej pory nie przeprowadzono na ten temat żadnych badań na dużą skalę, opartych na podstawach naukowych, wymagana jest zwiększona ostrożność przy podejmowaniu decyzji za i przeciw diecie wegańsko-wegetariańskiej w czasie ciąży.

Niniejszy artykuł dostarcza informacji o niektórych korzyściach płynących z diety roślinnej, ale wskazuje również na zagrożenia w dostarczaniu ważnych składników odżywczych, na które w czasie ciąży istnieje coraz większe zapotrzebowanie. Jeśli rozważasz ciążę wegańsko-wegetariańską, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub wyspecjalizowanym dietetykiem i poinformuj o ewentualnych suplementach diety.

1.Jaka jest różnica między wegetarianami a weganami?

junges paar obst gemuese saft
Wielu młodych rodziców jest zainteresowanych ciążą wegańsko-wegetariańską.

Oba terminy mogą być początkowo nieco mylące, gdyż wydają się odnosić do diety wyłącznie roślinnej. Szybko jednak wyjaśnia się różnica: o ile wegetarianie wstrzymują się od mięsa i ryb, ale jedzą jajka, nabiał i miód, o tyle weganie powstrzymują się od wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie przyjmują więc ani

  • mięsa
  • Ryby
  • Nabiał
  • jajka
  • Miód

a w szerszym znaczeniu unikaj również produktów wykonanych z

  • skóry
  • futra
  • Wełna, kaszmir, moher
  • Jedwabiu
  • Wosk pszczeli
  • lub lanolina (tłuszcz do wełny).

Nie jada się kanapek z kiełbasą wątrobianą lub salami, ani tak popularnych w Niemczech kebabów czy sushi. Pomiędzy tymi dwoma dietami istnieją jeszcze niewielkie podgrupy, takie jak flexitarianie (wegetarianie, którzy od czasu do czasu jedzą kawałek mięsa/ryby), ovo-wegetarianie (jedzą jajka, ale nie nabiał) lub laktowegetarianie (jedzą nabiał, ale nie jedzą jajek).

2. Oto korzyści płynące z diety wegańsko-wegetariańskiej

Podczas gdy wielu obawia się ryzyka związanego z dietą opartą w przeważającej mierze na roślinach, rosnąca liczba badań pokazuje, że wegetarianie i weganie są lepiej zaopatrzeni w niezbędne makro- i mikroelementy niż osoby stosujące standardową (wszystkożerną) dietę społeczeństwa. Dzieje się tak głównie dlatego, że weganie i wegetarianie bardziej niż przeciętnie dbają o odżywianie i odpowiednią podaż witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.

Badania krwi pokazują, że zwłaszcza w przypadku krytycznych składników odżywczych, takich jak beta-karoten, B1, witamina C, witamina A , kwas foliowy i wapń, osoby stosujące dietę bardziej roślinną mają znacznie lepsze wartości niż wszystkożercy. Wegetarianie i weganie mają również lepsze zaopatrzenie w nienasycone kwasy tłuszczowe, znane również jako „dobre tłuszcze”. Tłuszcze roślinne mają niewiele lub nie mają nasyconych kwasów tłuszcz owych, które są jednak przeważnie obecne w produktach zwierzęcych. Ponadto wegetarianie lub weganie często regularnie sprawdzają swoje wartości krwi i dlatego mogą szybko podjąć środki zaradcze, jeśli wystąpią niedobory.

2.1 Niektóre zalety ciąży wegańsko-wegetariańskiej

Podczas ciąży powinnaś podjąć szczególny wysiłek, aby utrzymać zdrowy styl życia. Obejmuje to ścisłe unikanie alkoholu, papierosów i innych narkotyków, a także zapewnienie wystarczającej ilości ćwiczeń, płynów (najlepiej w postaci wody, herbat ziołowych lub soków) i snu. Ponadto w czasie ciąży należy unikaćpewnych pokarmów, z których wszystkie są pochodzenia zwierzęcego.

Tabu stanowią na przykład surowe ryby, surowe owoce morza, jajka, niepasteryzowany nabiał i niedogotowane mięso, ponieważ w tych produktach mogą znajdować się niebezpieczne bakterie. Przy diecie wegańskiej nie ma więc takiego ryzyka. Ponadto wiele produktów ziołowych pomaga na znane dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości i zmęczenie. Z jednej strony są one łatwe dla żołądka, a z drugiej strony stymulują aktywność jelit dzięki zawartości włókien pokarmowych.

2.2 Ryzyko to istnieje w przypadku ciąży wegańsko-wegetariańskiej

vegetarische schwangere mit eiern, milch uns gemuese
Nawet będąc wegetarianką, musisz zadbać o odpowiednią podaż niezbędnych składników odżywczych w czasie ciąży.

Ponieważ jednak w czasie ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na ważne makro- i mikroelementy, wegetariańska, a zwłaszcza wegańska matka powinna zwrócić uwagę na wystarczającą podaż następujących składników odżyw czych zalecanych przez Stowarzyszenie Wegetarian: białka, witamin A, B6, B12 i folianów, niezbędnych kwasów tłuszczowych, a także minerałów: żelaza, cynku i jodu.

Zapotrzebowanie na białko w szczególności wzrasta o 20% w czasie ciąży i powinno być pokrywane przez wysokiej jakości roślinne źródła białka (np. fasola, groch, soja, tofu, nasiona konopi, seitan). Ponadto należy zapewnić odpowiednią podaż B12, żelaza, folianów i jodu, ponieważ ich niedobór w czasie ciąży może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych u dziecka. Przegląd tych niezbędnych składników odżywczych i tego, w jakich pokarmach można je znaleźć, można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Wegetarian. Ponadto, zdecydowanie powinnaś szukać solidnego i kompetentnego wsparcia u dietetyka!

2.3 Debata na temat B12: Kto powinien suplementować B12?

Gdy tylko ludzie zaczynają przyglądać się alternatywnym dietom, wskazują na ryzyko niedoboru B12. Ta wzmianka jest również bardzo ważna, ponieważ zbyt mała podaż B12 powoduje trwałe uszkodzenie układu nerwowego. B12 jest produkowana w naturze przez bakterie znajdujące się w przewodach pokarmowych zwierząt lub na powierzchni niektórych roślin (zwłaszcza strączkowych). Ponieważ przepisy higieniczne w przemyśle spożywczym są bardzo surowe, ani my, ani zwierzęta gospodarskie nie mogą wchłaniać B12 poprzez żywność, lecz polegają na suplementach. Dotyczy to zarówno wegetarian i wegan, jak i wszystkożerców.

Ponieważ B12 jest zawarta głównie w podrobach (wątroba wołowa i wieprzowa), których kobiety w ciąży zasadniczo nie powinny spożywać, należy tutaj zachować ostrożność, aby zapewnić wystarczające spożycie poprzez suplementy diety.

3. ciąża wegańsko-wegetariańska jest możliwa, aczkolwiek z ograniczeniami i pod kontrolą lekarza.

Wkażdym razie upewnij się, że spożywaszzróżnicowaną i zrównoważoną dietę w czasie ciąży ,niezależnie od jej składu. Ogólnie rzecz biorąc,ginekolodzy niewidzą żadnych problemów z wegańsko-wegetariańską ciążą z ginekologicznego punktuwidzenia , o ile matka zwraca uwagę na wystarczającą suplementację diety.

Sprawdź to za pomocą regularnych badań krwi przed i w trakcie ciąży. Jeśli pomimo wystarczającej podaży masz niedobór ważnych witamin i pierwiastków śladowych, jest to czasami spowodowane brakiem enzymów w organizmie. Wchłanianie składników odżywczych z pożywienia jest wtedy zmniejszone. Powinnaś to sprawdzić także wtedy, gdy chcesz mieć dziecko, aby przed ciążą być optymalnie zaopatrzona.

Jeśli lekarz rodzinny odradza Ci dietę wegańsko-wegetariańską ze względu na pewne istniejące wcześniej schorzenia lub ciążę wysokiego ryzyka, to postępuj zgodnie z jego radą. Ponieważ po raz kolejny nie istniejeżadne zakrojone na szeroką skalę, dobrze uzasadnione badanie naukowe i medyczne, które bez zastrzeżeń zaleca dietę wyłącznie roślinną dla każdej kobiety w każdym wieku!

Zdrowa matka, która w czasie ciąży odżywia się sumiennie i świadomie, jest kamieniem węgielnym dla zdrowego dziecka.

Artykuły powiązane