- Około jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Normalnie dziecko przychodzi na świat po około 38-42 tygodniu ciąży – wtedy rozwój jest zakończony.
- Macica zapewnia nienarodzonemu dziecku optymalne warunki dla różnych procesów rozwojowych – zwłaszcza dla rozwoju mózgu.
- Po urodzeniu wcześniak musi nadrobić czas stracony w łonie matki. Odbywa się to w inkubatorze, który jak najwierniej naśladuje cechy łona matki.
Spis treści
1. przyczyny przedwczesnych porodów są często nie do uniknięcia
Ryzyko przedwczesnego porodu jest większe w przypadku bliźniąt
Przedwczesny poród jest szczególnie częsty w przypadku bliźniąt. Dzieje się tak, ponieważ potrzebują one znacznie więcej składników odżywczych, a także zajmują więcej miejsca w macicy, co oznacza, że poród często rozpoczyna się zbyt wcześnie.
Przedwczesny poród może mieć zarówno przyczyny fizyczne, jak i psychiczne, których niestety w większości przypadków nie da się uniknąć.
W wielu przypadkach decydującym czynnikiem są warunki życia przyszłej matki. Przede wszystkim rolę odgrywa tu sytuacja społeczna i ekonomiczna. Duży stres i wysokie ciśnienie psychiczne sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na choroby i infekcje, które często wywołują przedwczesny poród.
Najczęstszą fizyczną przyczyną przedwczesnego porodu jest skrócenie szyjki macicy. W normalnych warunkach ma ona długość około dwóch centymetrów, a podczas ciąży wydłuża się do około czterech centymetrów.
Na krótko przed porodem szyjka macicy skraca się do swojej pierwotnej długości, kurcząc się ponownie pod wpływem nacisku dziecka. Jeśli skróci się przedwcześnie, szyjka macicy otwiera się, co często prowadzi do przedwczesnego porodu.
Ponadto nieprawidłowe działanie macicy może również prowadzić do przedwczesnego porodu. Jeśli macica nie jest w stanie dostarczyć dziecku wystarczającej ilości składników odżywczych, rozpoczyna się poród i dziecko może urodzić się zbyt wcześnie.
Możliwe do uniknięcia czynniki wywołujące przedwczesny poród to na przykład spożywanie nikotyny, alkoholu lub innych leków.
Oto kilka przydatnych wskazówek, jak zapobiegać przedwczesnemu porodowi.
1.1 Im wcześniej dziecko się urodzi, tym większe ryzyko trwałego uszkodzenia.
Tymczasem granica, przy której wcześniak może przeżyć, przesunęła się na 24. tydzień ciąży. Zasadniczo zdolność do przeżycia po urodzeniu zawsze zależy od tego, czy płuca są już na tyle rozwinięte, by dostarczyć dziecku tlen.
Nie chodzi jednak tylko o czyste przeżycie, ale przede wszystkim o życie bez niepełnosprawności. Ponieważ im wcześniej dziecko się urodzi, tym większe ryzyko, że pozostaną trwałe uszkodzenia.
Ponieważ rozwój nie jest jeszcze w pełni zakończony, u wcześniaka mogą wystąpić różne powikłania, takie jak:
- Krwotoki mózgowe z powodu naczyń w głowie, które nie są w pełni rozwinięte, co może prowadzić do trwałej niepełnosprawności.
- „Dzikie naczynia” w okolicy oczu, z powodu nie w pełni rozwiniętych powiek. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do odwarstwienia siatkówki, co nierzadko jest przyczyną ograniczenia widzenia lub nawet ślepoty.
- Ograniczenie możliwości oddychania z powodu nie w pełni rozwiniętych oskrzeli.
2. wiek wcześniaka musi być skorygowany.
Aby lepiej ocenić rozwój fizyczny i psychiczny wcześniaka, należy odpowiednio skorygować wiek dziecka. W tym celu od wieku dziecka odejmuje się czas od rzeczywistej godziny urodzenia do obliczonej daty urodzenia.
Jeśli Twoje dziecko urodziło się cztery tygodnie wcześniej, na przykład w 36 tygodniu, to dopiero po ośmiu tygodniach od urodzenia osiągnie etap rozwoju czterotygodniowego dziecka.
Skorygowany wiek może pomóc rodzicom wcześniaków lepiej zrozumieć, a także wyjaśnić innym, dlaczego ich dziecko jest jeszcze tak małe i nie osiągnęło pewnych etapów rozwoju (podnoszenie głowy, raczkowanie, chwytanie).
W większości przypadków rozwój wcześniaka nie jest wolniejszy niż rozwój dziecka pełnowymiarowego. Rozwój jest opóźniony tylko o tyle tygodni, o ile dziecko urodziło się przedwcześnie.
3 Opóźnienie w rozwoju fizycznym wyrównuje się zwykle po dwóch latach.
Wielkość i waga wcześniaka może się bardzo różnić po urodzeniu. W końcu dzieci urodzone w dojrzałym wieku również mają różne rozmiary i wagę. Dlatego też nie ma specjalnych wytycznych ani nawet odpowiedniej tabeli dotyczącej wielkości i wagi wcześniaków, według której można by się orientować.
Zasadniczo rozwój wcześniaków jest bardzo indywidualny. Po pierwszym roku życia rozwój dziecka jest zazwyczaj jeszcze opóźniony, np. dziecko nie chodzi jeszcze prawidłowo lub ma problemy z motoryką.
Przeciętnie jednak wcześniaki po około dwóch latach nadrabiają braki w rozwoju fizycznym. Funkcje fizyczne, takie jak widzenie czy słyszenie, funkcjonują zwykle od początku tak samo dobrze jak u dojrzałych dzieci.
Jednym z wyjątków są dzieci o bardzo niskiej masie urodz eniowej, które rodzą się zazwyczaj przed 32. tygodniem ciąży. Najprawdopodobniej przez wiele lat będą one mniejsze od dzieci w tym samym wieku. W przypadku znacznych opóźnień we wzroście, można je zazwyczaj wyrównać poprzez leczenie hormonalne.
3.1 Wcześniaki potrzebują około trzech lat na wyrównanie rozwoju językowego i umysłowego.
W większości przypadków potrzeba nieco więcej czasu – około trzech lat– aby rozwój umysłowy i językowy wcześniaków osiągnął poziom ich rówieśników.
Według statystyków, wcześniaki są bardziej narażone na problemy w szkole, takie jak trudności w czytaniu i pisowni lub dyskalkulia. Zasadniczo iloraz inteligencji dzieci urodzonych przedwcześnie jest zwykle nieco poniżej średniej.
Ponadto wcześniaki są również bardziej narażone na deficyt uwagi, jak również na zaburzenia mowy i zaburzenia zdolności motorycznych (dyspraksja).
Zaburzenia rozwojowe występują około dwukrotnie częściej u chłopców: U nienarodzonych dziewczynek rozwój mózgu jest zazwyczaj zakończony wcześniej niż u chłopców. Może to być powodem, dla którego chłopcy urodzeni przedwcześnie statystycznie mają około dwa razy więcej problemów rozwojowych niż dziewczynki.
4. Wcześniaki często mają trudności z dziećmi w tym samym wieku
Wychowanie w cześniaka często stanowi dla rodziców szczególnie duże wyzwanie. W końcu wcześniaki są często mniejsze od swoich rówieśników i bardziej podatne na choroby.
Z tego powodu więź emocjonalna rodziców jest często bardzo silna i nacechowana niepokojem. Prowadzi to często do tego, że dziecko jest „owijane w bawełnę” i szybko staje się centrum zainteresowania całej rodziny.
Kiedy dziecko wchodzi do przedszkola, prawdopodobnie trudno jest mu zaakceptować fakt, że nie ma już specjalnej pozycji. Często daje się to zauważyć poprzez problemy z zachowaniem.
Rada: Jako rodzic możesz jednak łatwo zapobiec temu problemowi, traktując dziecko normalnie, a także pokazując mu jego granice, gdy jest to konieczne. W końcu jest to zupełnie normalne dziecko, które po prostu urodziło się trochę za wcześnie.