- Rodzic chrzestny, który jest obecny przy chrzcie w kościele, wspiera rodziców w wychowaniu dziecka – także w sensie religijnym.
- Rodzice chrzestni związani notarialnie testamentem pełnią zwykle rolę opiekunów, gdyby coś się stało z rodzicami dziecka.
- Przed przyjęciem chrzestnego należy zdać sobie sprawę z jego znaczenia, a także z obowiązków. Zamieszkiwanie w pobliżu chrześniaka jest więc zwykle już jednym z najważniejszych warunków.
Jeśli podejmujesz się sponsoringu, powinieneś być świadomy jego znaczenia. Sponsoring oznacza o wiele więcej niż tylko bycie dla swojego chrześniaka w święta z odpowiednim prezentem!
W tym poradniku wyjaśniamy, jakie zadania podejmuje się, decydując się na zasponsorowanie dziecka na chrzcie, jakie warunki i obowiązki należy spełnić oraz jaka jest sytuacja prawna, gdy zasponsorowanie ma nastąpić bez wyznania poprzez testament notarialny.
Spis treści
1. sponsoring oznacza wspieranie rodziców w wychowaniu
Wiara w kościół musi być
Rodzice chrzestni nie muszą być ściśle religijni, ale muszą umieć przekazać wiarę w kościół.
Jeśli zostaniesz zapytany, czy chcesz być przy swoim (przyszłym) chrześniaku w związku z chrztem i chcesz być zarejestrowany jako świadek chrztu, oznacza to, że potwierdzasz w ten sposób, że również w przyszłości będziesz wspierał rodziców w wychowaniu dziecka. Sponsorowanie nie jest więc sprawą krótkotrwałą, ale teoretycznie zadaniem na całe życie. Nie pozostaje jednak tylko przy czystym wychowaniu.
Jeśli w momencie chrztu dziecka jesteś wpisany do rejestru kościelnego, jesteś również odpowiedzialny za wychowanie religijne swojego chrześniaka. Na przykład czytasz dziecku Biblię, wychowujesz je w duchu religijnym rodziców, a często Biblia dla dzieci jest idealnym prezentem na chrzest.
Zalety i wady sponsoringu kościelnego
- Rodzice chrzestni nie podejmują żadnych zobowiązań, które w znacznym stopniu zmieniają ich własne życie (jak np. przygarnięcie dziecka w przypadku śmierci rodziców).
- Rodzice chrzestni są „tylko” odpowiedzialni za wychowanie religijne i mają wspierać rodziców. Nie ma jednak żadnych zobowiązań prawnych.
- Jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie rodzica chrzestnego, można wybrać dowolną liczbę chrzestnych.
- Jeśli coś się stanie z rodzicami, rodzice chrzestni nie mają żadnej władzy ani praw w stosunku do dziecka.
- Wielu rodziców chrzestnych ignoruje prawdziwe znaczenie, gdy podejmują się rodzicielstwa chrzestnego i zwykle czują się zobowiązani tylko w zakresie prezentów na specjalne okazje.
- Bez denominacji może być trudno znaleźć kościół, który zarejestruje pożądanego rodzica chrzestnego jako takiego. Z reguły nie można zostać rodzicem chrzestnym nie będąc w kościele.
2. Sponsoring poza kościołem to decyzja, która może zmienić życie
Jeśli chrzestny ma się odbyć bez kościoła i ten chrzestny jest notarialnie poświadczony zgodnie z prawem, to masz znacznie więcej praw i obowiązków wobec swojego chrześniaka. O ile rodzice chrzestni są zobowiązani tylko do wychowania w sensie religijnym poprzez kościół, o tyle teraz masz obowiązki, gdyby rodzice np. umarli. Wtedy, zgodnie z prawem, jesteś odpowiedzialny za dziecko, ponieważ w testamencie u notariusza zostałeś wpisany jako opiekun.
Jeśli rodzice nie mają sporządzonego testamentu i dojdzie do wypadku, w którym rodzice zginą, to w pierwszej kolejności za dziecko odpowiada Urząd do Spraw Młodzieży. Doświadczenia z Niemiec pokazują, że Urząd do Spraw Młodzieży bardzo dokładnie sprawdza, czy miejsce u krewnych dla dziewczynki lub chłopca jest możliwe i czy ma sens. W końcu Urząd do Spraw Młodzieży zawsze podejmuje decyzję wspólnie z sądem – nawet w przypadku testamentu!
3 Obowiązki sponsora powinny być zdecydowanie wcześniej omówione.
Na chrzcie masz zapisanego najlepszego przyjaciela jako ojca chrzestnego, a po kilku latach kontakt całkowicie się urywa. Ale czy można w każdej chwili zmienić rodzica chrzestnego?
Tak naprawdę rejestracja rodziców chrzestnych ma przede wszystkim pokazać, że są oni nie tylko rodzicami chrzestnymi, ale faktycznie byli obecni na chrzcie jako świadkowie. Zmiana chrzestnych lub późniejsze wyznaczenie kolejnych/innych chrzestnych jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach w niektórych parafiach. Tutaj trzeba liczyć na dobrą wolę księdza – ale zmiana nie jest niemożliwa!