Ergonomia w biurze domowym, ergonomiczne podkładki pod mysz, ergonomiczne krzesła biurowe… całe gałęzie przemysłu coraz bardziej skupiają się na lepszym dostosowaniu fizjologicznym przedmiotów w świecie pracy. Ale pojęcie ergonomii ewoluowało, uogólniło się. Również w przypadku innych przedmiotów wzrosło zrozumienie, że łagodniejsze użytkowanie przynosi pozytywne efekty w dłuższej perspektywie.
Tylko w odniesieniu do dzieci oferta jest jeszcze bardzo ograniczona. Bóle pleców u dzieci wynikają zazwyczaj ze wzrostu, ale również w tym przypadku istnieje wiele obszarów problematycznych dla nieprawidłowego obciążenia. W tym poradniku przedstawiamy przegląd możliwych sposobów postępowania, aby Państwa dzieci mogły w miarę możliwości uniknąć bólu pleców.
Spis treści
1. już droga do szkoły może być źródłem stresu
Skolioza
Podczas wzrostu, w okresie dojrzewania może wystąpić skrzywienie kręgosłupa całkiem niezależnie od postawy. Należy to wyjaśnić z lekarzem, aby jak najwcześniej zastosować terapie lub inne metody leczenia.
Często widok ten wywołuje dobrotliwy śmiech: maluchy z tornistrem na plecach, który jest prawie tak duży jak one same. Jednak już tutaj istnieje oczywisty obszar problemowy, który może powodować bóle pleców u dzieci.
W miarę jak dzieci rosną, również kręgosłup jest podatny na zaburzenia, które mogą być wywołane między innymi przez problemy z postawą.
Dlatego też zdecydowanie należy zadbać o to, aby przy wyborze tornistra wybierać modele ergonomiczne.
Sprawdź również, czy tornister nie jest zbyt ciężki. Cenne akcenty dotyczące odpowiedniego obciążenia można postawić już tutaj. Staranniejszy wybór idealnie rozciąga się na zrównoważone tornistry szkolne, jak również takie, które odzwierciedlają preferencje dziecka w zakresie koloru i motywu.
2 Długie siedzenie powoduje bóle pleców u dzieci
Najczęstszą przyczyną nadwyrężenia pleców jest zbyt długie i nieprawidłowe siedzenie. To zrozumienie jest powszechne u dorosłych – krzesła biurowe są zoptymalizowane ergonomicznie, miejsce pracy jest idealnie zaprojektowane w taki sposób, że jednostronne obciążenie może być zmniejszone.
Z kolei dzieci i młodzież spędzają zwykle dzień szkolny siedząc na tanich, sztywnych krzesłach przy stałych biurkach, których nie można dostosować do różnych faz w miarę wzrostu. Krótki ruch podczas przerw nie rekompensuje tego, tym bardziej, że siedzenie w miejscu na lekcji jest zwykle napominane.
Jednocześnie ergonomicznie zaprojektowane sale lekcyjne są korzystne zarówno dla zdrowia, jak i dla zdolności koncentracji. Rodzice mogą wysyłać impulsy do szkół, ale zazwyczaj mają ograniczoną możliwość działania.
Mogą natomiast zadbać o to, by w domu panowały lepsze warunki, na przykład do odrabiania lekcji. Ponadto należy zapewnić urozmaicenie poprzez sport i ćwiczenia. Siedzenie w domu jest szczególnie szkodliwe dla postawy dziecka.
3. Zbyt mała ilość ruchu zapobiega naprężeniom wyrównawczym
Podczas gdy siedzenie obciąża plecy, to właśnie brak ćwiczeń zakotwicza problemy z postawą. Z jego powodu mięśnie są słabo rozwinięte i nie mogą odpowiednio podtrzymywać kręgosłupa. Szczególnie mięśnie tułowia powinny być wzmacniane poprzez ćwiczenia.
Idealnie byłoby, gdyby dłuższe okresy siedzenia były przerywane drobnymi ćwiczeniami gimnastycznymi. Jeszcze lepsze są jednak dłuższe, urozmaicone ćwiczenia, takie jak wspinaczka lub inne zajęcia sportowe.
Jeśli dzieci mają już bóle pleców, ważne jest, aby powoli zwiększać obciążenie fizyczne. Bardziej ekstremalne obciążenia, takie jak skakanie na trampolinie, gdzie kręgosłup i mięśnie są poddawane dużym obciążeniom, mogą w przeciwnym razie jeszcze bardziej zwiększyć dolegliwości.
Uważaj: Nadwaga może być dodatkowym czynnikiem, który może powodować bóle pleców u dzieci. Sport jest więc tutaj jeszcze ważniejszy, aby zapobiec lub zwalczyć dolegliwości.
4 Co robić w przypadku przedłużających się bólów pleców?
Jak już kilkakrotnie ustalono na podstawie badań, ból pleców jest stosunkowo częstą przypadłością u dzieci. Środki zapobiegawcze i ćwiczenia są zawsze wskazane, ale nie wszystkie dolegliwości wiążą się z brakami ergonomicznymi lub zbyt małą ilością ruchu.
Jeśli ból pleców utrzymuje się przez dłuższy czas i nie zmniejsza się nawet przy określonych, delikatnych ćwiczeniach, wizyta u lekarza jest oczywiście konieczna. Przyczynami mogą być zaburzenia podczas wzrostu, stany zapalne lub długotrwałe nieprawidłowe obciążenie.
Możliwe sposoby leczenia różnią się w zależności od stopnia zaawansowania. O ile w przypadku niektórych przyczyn już wkładki do butów dają świetny efekt, o tyle w innych przypadkach konieczne są terapie przeciwbólowe lub inne formy leczenia.
Również w tym przypadku celem medycznym jest zazwyczaj przywrócenie dziecku pozycji, w której może się ono często i zdrowo poruszać oraz unikać jednostronnego obciążenia.