Letnie fale upałów są coraz dłuższe i częstsze, a towarzyszą im zazwyczaj liczne zalecenia lekarzy. Jednym z podstawowych aspektów jest unikanie bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza w południe; wszelkie aktywności na świeżym powietrzu powinny w miarę możliwości przypadać na godziny poranne lub wieczorne. Ale to rozwiązuje tylko część problemu. Ponieważ nawet w pomieszczeniach, upał jest trudny do zniesienia dla wielu osób, ale szczególnie dla dzieci i niemowląt. Bez klimatyzacji zasypianie może szybko stać się trudnością.
W tym poradniku pokażemy Ci sposoby na zmniejszenie ciepła w domu, aby stworzyć znośny punkt wyjścia zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.
Spis treści
1. przepuszczalność światła przez okna wyznacza fundament dla temperatury w pomieszczeniu
Oczywiście każdy dom jest inny i pewne metody budowlane lub lokalizacje oferują zalety lub wady w zakresie rozwoju ciepła, na które nie masz wpływu. Niektóre mieszkania są istnym piekarnikiem nawet przy łagodnych temperaturach, podczas gdy inne wytrzymują wszystko, oprócz fali upałów w chłodnych warunkach. Ale nawet jeśli warunki są różne, zawsze można coś poprawić.
Okna powinny być Twoim pierwszym punktem odniesienia. Często można zrobić wiele z niewielką ilością, na przykład dzięki odpowiedniej rolecie. A jeśli potrzebna jest większa redukcja ciepła, folia przeciwsłoneczna w odpowiednim miejscu może zdziałać cuda. Obniżenie temperatury może być dwucyfrowe.
1.1 Rolety ze stopniem zaciemnienia i rolety termiczne
Wybór odpowiedniego zaciemnienia okna zależy w dużej mierze od kąta padania promieni słonecznych i nagromadzenia ciepła w domu. W łagodnych przypadkach może wystarczyć stworzenie lekkiego efektu zaciemnienia np. za pomocą żaluzji plisowanych. Pomaga to w pokoju dziecięcym, gdy występują problemy z zasypianiem z powodu jasności i ciepła.
Jeśli więcej wymaga roleta, należy wybrać produkt o wysokim stopniu zaciemnienia. Dzięki temu częściowo zablokujemy światło słoneczne, ale oczywiście powierzchnia okna nadal będzie się nagrzewać. Rolety termiczne mają na tylnej stronie warstwę termoizolacyjną, najczęściej folię aluminiową. Odbija ona promienie z powrotem, a nie tylko je zmiękcza. Dlatego rolety termiczne nadają się do większych nagrzewań.
1.2 Folie przeciwsłoneczne
Większe fronty okienne są mile widziane, ponieważ czynią mieszkanie jaśniejszym i bardziej przyjaznym. Są one jednak szczególnie problematyczne podczas fali upałów. Latem szklana powierzchnia zamienia pomieszczenia w sauny, a chłodzenie mieszkania bez klimatyzacji staje się niemożliwe. Łatwiej jest zawczasu odpowiednio wyważyć szklany front.
Folia przeciwsłoneczna może skutecznie chronić przed ciepłem słonecznym i znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli są one zainstalowane na zewnątrz, aby odbijać promienie słoneczne bezpośrednio przed uderzeniem w szybę.
Uwaga: W przypadku okien na poddaszu, folia powinna być nałożona tylko na zewnątrz. Ze względu na ekstremalne promieniowanie słoneczne w szybach skośnych, napięcie w szkle może być zbyt wysokie, jeśli folia zostanie zainstalowana od wewnątrz.
W przypadku okien pionowych możliwy jest również montaż od wewnątrz, w zależności od rodzaju szkła. Jednak ochrona przeciwsłoneczna jest w tym przypadku nieco mniejsza. Jeśli więc chcesz idealnie schłodzić mieszkanie, montaż na zewnątrz jest pierwszym wyborem.
2. właściwa wentylacja zapobiega gromadzeniu się ciepła.
Wietrzenie w południe
Chociaż wietrzenie w porze lunchu jest zazwyczaj odradzane, nie ma co do tego ogólnej zgody. Niektóre poradniki i wskazówki wymieniają również zalety wietrzenia w południe. W dużej mierze zależy to jednak od tego, ile osób znajduje się w mieszkaniu. Jeśli jest kilka osób, temperatura ciała nagrzewa mieszkanie, więc w tym przypadku wietrzenie w południe również może być dobrym pomysłem.
Chłodzenie mieszkania w ekstremalnych upałach i utrzymywanie mieszkania w chłodzie to dwa różne czynniki. W przypadku krótkotrwałego chłodzenia jest ono zazwyczaj szybkie: otwierasz okna i cieszysz się napływającym powietrzem. Jednak w porze obiadowej efekt ten często po krótkim czasie bierze w łeb. Ciepłe powietrze z zewnątrz tylko jeszcze bardziej nagrzewa mieszkanie.
Dlatego tak ważne jest dokładne wietrzenie. Najlepszym czasem na wietrzenie jest wczesny ranek i wieczór. Wszystkie okna powinny być otwarte w tym samym czasie, aby stworzyć przepływ powietrza. A jeśli masz możliwość pozostawienia otwartych okien również w nocy, może to ewentualnie znacznie poprawić jakość snu.
3. wilgotne ściereczki i prześcieradła mogą ochłodzić powietrze w mieszkaniu.
Chłodzenie ew aporacyjne to nazwa nadana procesowi, w którym suszące się materiały pobierają ciepło z otaczającego je powietrza. Można to wykorzystać, mocząc ściereczki i prześcieradła w zimnej wodzie. Następnie tkaninę należy nieco wykręcić i rozwiesić w pomieszczeniu.
Gdy woda wyparuje, mamy przyjemny efekt uboczny w postaci chłodzenia domu. Oczywiście proces ten sprawia, że dobre wietrzenie staje się jeszcze ważniejsze. Dzieje się tak dlatego, że wilgotność powietrza znacznie wzrośnie. Jeśli nie dasz wilgoci szansy na ucieczkę, wzrośnie również ryzyko pojawienia się pleśni w Twoim domu.
4 Co zrobić, gdy upał nie ustępuje?
Jeśli w czasie ekstremalnych upałów nadal nie można odpowiednio schłodzić mieszkania lub nie da się go utrzymać w chłodzie, należy zamiast tego zadbać o chłód dla siebie i swojej rodziny.
Szczególnie w przypadku dzieci przegrzanie jest wysokim ryzykiem, które należy maksymalnie ograniczyć. Nie ma tu jednej sztuczki, ale mnóstwo małych rzeczy, które możesz wziąć pod uwagę.
- Pij dużo płynów! Chłodne, ale nie lodowate napoje przez cały dzień. Woda lub rozcieńczone soki owocowe wyrównują utratę płynów przez pocenie się. Owoce i warzywa również pomagają.
- Bez klimatyzacji ważny staje się wentylator. Wentylator może nie schłodzić mieszkania, ale przynajmniej chłodzi osobę przed nim. W ekstremalnym upale istnieje jednak ryzyko niezauważenia przegrzania, ponieważ wentylatory w rzeczywistości nie chłodzą otoczenia!
- Co najwyżej weź letni prysznic, a nie zimny. W kontakcie z zimną wodą organizm próbuje to zrekompensować i temperatura ciała wzrasta.
- Przechowuj dywany. Szczególnie grube dywany są akumulatorami ciepła. W lecie powinny być prawdopodobnie przechowywane w piwnicy.
- Wyłączyć urządzenia elektryczne, które nie są absolutnie konieczne. Nawet najmniejsze nagrzewanie się sumuje.
- Nawet jeśli nie zastąpią dobrej izolacji, rośliny na ścianie domu mogą zapewnić dodatkową izolację.
- Umieszczenie prześcieradła w lodówce może ułatwić zasypianie. Zwłaszcza w przypadku dzieci, noce mogą w przeciwnym razie często być bezsenne.