Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane ekstrakty roślinne stosowane w aromaterapii, zabiegach kosmetycznych i pielęgnacji zdrowia. Olejki eteryczne mogą być stosowane do łagodzenia podrażnień skóry, wspomagania trawienia i łagodzenia dolegliwości układu oddechowego.
Podczas gdy ich stosowanie u dorosłych ma działanie lecznicze, olejki eteryczne mogą być niebezpieczne, a nawet zagrażać życiu niemowląt. Między innymi mięta pieprzowa, mentol i kamfora mogą powodować zaburzenia oddychania i wymioty.
Nie wszystkie olejki eteryczne są niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci. Olejek rumiankowy, olejek waniliowy, olejek lawendowy i olejek różany mogą być stosowane również u dzieci w mocno rozcieńczonej formie. W najlepszym przypadku są to naturalnie czyste produkty organiczne.
Olejki eteryczne są popularnie stosowane w aromaterapii do łagodzenia objawów i poprawy samopoczucia. Podczas gdy dorośli odnoszą korzyści z tej terapii, może ona stanowić zagrożenie dla życia niemowląt i małych dzieci.
W tym artykule wyjaśniamy, czym są olejki eteryczne i jak mogą być niebezpieczne dla niemowląt. Otrzymasz wskazówki dotyczące różnych zapachów oraz informacje, na co zwracać uwagę podczas ich stosowania. Dodatkowo przedstawiamy Ci alternatywę, za pomocą której możesz rozpieszczać swoje dziecko bez ryzyka.
[button]Kup olejek rumiankowy bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. olejki eteryczne mogą łagodzić dolegliwości fizyczne i psychiczne

Od wieków ludzie poszukują naturalnych środków, które mogą zwiększyć dobre samopoczucie i złagodzić objawy choroby. Lecznicza moc roślin znana jest od dawna.
Olejki eteryczne to również substancje, które są ekstrahowane z różnych roślin. W procesie przetwarzania olejki są oddzielane od części roślinnych tak, że pozostaje tylko mała, wysoko skoncentrowana ilość.
Leczenie za pomocą olejków eterycznych nazywane jest aromaterapią. Jest ona często stosowana jako terapia wspomagająca w przypadku dolegliwości psychicznych i fizycznych. Olejki eteryczne rozwijają swoje działanie poprzez zapach, dlatego często stosowane są w dyfuzorach lub nawilżaczach powietrza, a więc jako zapachy do pomieszczeń. Możliwe jest również zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne.
Działanie olejków eterycznych jest do dziś mocno kontrowersyjne. Niemniej jednak istnieją już pewne badania, które mogą potwierdzić skuteczność. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Kilonii, olejek z drzewa herbacianego może pomóc na przykład w walce z zarazkami szpitalnymi.
2 W najgorszym przypadku olejki eteryczne prowadzą do zatrzymania oddechu u dzieci.
Zbadaj kompatybilność
Ponieważ dzieci mogą bardzo różnie reagować na olejki eteryczne, zdecydowanie powinieneś przetestować kompatybilność przed użyciem. Dotyczy to zwłaszcza produktów, które są stosowane bezpośrednio na skórę. Rozcieńcz olejek i nałóż go na niewielki obszar w zgięciu ramienia dziecka. Odczekaj co najmniej 15 minut, aby sprawdzić, czy wystąpią jakiekolwiek reakcje skórne.Czy to w przypadku kaszlu i przeziębienia, czy też problemów żołądkowo-jelitowych – stosowanie olejków eterycznych jest korzystne i może przynieść ulgę. Dotyczy to jednak bez ograniczeń tylko osób dorosłych.
Dla niemowląt i małych dzieci olejki eteryczne mogą być jednak niebezpieczne. Może u nich wystąpić podrażnienie błon śluzowych, reakcje skórne, wymioty i zaburzenia ruchowe. W przypadku przeziębień lub innych problemów zdrowotnych rodzice powinni zachować ostrożność podczas stosowania olejków eterycznych.
Niektóre olejki eteryczne są uważane za szczególnie niebezpieczne. Należą do nich mięta pieprzowa, mentol, eukaliptus, kamfora i tymianek. Ale olejek pomarańczowy, olejek z drzewa herbacianego i olejek goździkowy są również tabu. Zasadniczo nie powinny być one stosowane u niemowląt i dzieci. Nawet niewielkie ilości mogą wywołać poważne objawy.
Według pediatrów sytuacja staje się szczególnie trudna, gdy rodzice nie zwracają uwagi na formę dawkowania. W najgorszym przypadku podawane są doustnie krople, które w rzeczywistości nadają się tylko do inhalacji lub stosowania zewnętrznego.
Uwaga: Jeśli dziecko wykazuje objawy po zastosowaniu olejków eterycznych, należy koniecznie skonsultować się z pediatrą. W przypadku ciężkich objawów, takich jak duszności, zaleca się jak najszybszą konsultację z lekarzem pogotowia.
3. wybrane olejki eteryczne są odpowiednie również dla niemowląt

Aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, należy zawsze stosować produkty bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci. Olejek waniliowy, olejek różany, olejek rumiankowy i olejek lawendowy są na ogół bezpieczne dla dzieci.
Podczas gdy olejek rumiankowy może łagodzić dolegliwości stomatologiczne, lawenda ma działanie uspokajające, dzięki czemu dzieci mogą lepiej spać. Olejek waniliowy może również poprawić samopoczucie. Zapachy cytrusowe mogą być stosowane przy przeziębieniach.
Wszystkie te olejki eteryczne możesz wykorzystać do masażu lub kąpieli dziecka. Ważne jest jednak, aby nie używać olejków w czystej postaci, ale mocno je rozcieńczyć.
Aby nie narażać zdrowia dziecka, należy też przed użyciem szczegółowo przeczytać, do jakiego rodzaju podawania nadaje się dany olejek eteryczny. Podczas gdy niektóre preparaty mogą być jedynie wdychane, istnieją również produkty, które są przeznaczone do stosowania wewnętrznego lub zewnętrznego.
Podsumowując, stosując preparat u dzieci należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Używaj tylko produktów, które są wyraźnie odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci.
- Olejek waniliowy, olejek różany, olejek rumiankowy i olejek lawendowy są na ogół bezpieczne.
- Rozcieńczyć olejki i dostosować dawkę do wieku dziecka.
- Olejki eteryczne stosuj tylko zewnętrznie lub jako zapachy do pomieszczeń.
- Najlepiej używać naturalnych produktów organicznych.
4. łagodna alternatywa dla olejków eterycznych

Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie i uniknąć stosowania olejków eterycznych, możesz również uciec się do łagodniejszych środków, aby złagodzić objawy przeziębienia lub uśpić niemowlęta.
Szczególnie wskazane są organiczne wody roślinne. Są to substancje, które powstają podczas destylacji olejków eterycznych z parą wodną. Są one tak mocno rozcieńczone, że można je bez obaw stosować na delikatną skórę dziecka.
Wody roślinne są tak popularne również dlatego, że można je łatwo i bez wahania stosować na każdym rodzaju skóry. Ta bardzo delikatna forma aromaterapii występuje zazwyczaj w praktycznych buteleczkach z rozpylaczem.
5. odpowiedni olejek rumiankowy do łagodzenia dolegliwości stomatologicznych
No products found.