Najpóźniej od momentu wprowadzenia w sierpniu 2013 roku ustawowego uprawnienia do opieki nad dzieckiem od pierwszego roku życia, w wielu miejscach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na miejsca. Obecnie w wielu miastach nadal jest zbyt mało miejsc w opiece nad dziećmi (U3). Pod względem popytu czyni to obiecujący pomysł na samozatrudnienie jako childminder. Ale oczywiście w tej poufnej dziedzinie trzeba uzyskać wiele pozwoleń i przestrzegać formalnych warunków ramowych. Oprócz podstawowych zadań związanych z opieką nad dziećmi, osoby samozatrudnione muszą również zajmować się księgowością i podatkami.
Spis treści
1. ta odrobina księgowości załatwia się sama?
Wierni tej dewizie, wiele przyszłych opiekunek do dzieci zastanawia się, z jakimi obciążeniami podatkowymi przyjdzie im się zmierzyć i jak skomplikowana będzie księgowość? Przecież w centrum zainteresowania tej pracy powinna być wyraźnie opieka nad dziećmi. Poświęć 5 minut na lekturę, aby w praktyczny sposób zrozumieć, jak wygląda tutaj opodatkowanie opiekunów do dzieci.
Ważne jest, aby osoby samozatrudnione od samego początku prowadziły czystą księgowość i wyrobiły sobie nawyk terminowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych zgodnie z najlepszą wiedzą i przekonaniem. Kontrola ze strony urzędu skarbowego może mieć miejsce w każdej chwili bez uprzedzenia. A jeśli wtedy zostanie odkryta niechlujnie prowadzona i niemożliwa do prześledzenia dokumentacja finansów, może to być naprawdę kosztowne.
2. Sytuacja wyjściowa w zakresie obowiązku podatkowego opiekunów do dzieci: od 2009 roku wiele się zmieniło
Od zmiany prawa w 2009 r. opiekunki do dzieci muszą również płacić podatek od swoich dochodów, jeśli otrzymują płatności od właściwego urzędu ds. młodzieży. W przypadku childminderów z prywatnych klientów obowiązek podatkowy obowiązywał już wcześniej, dlatego nowe rozporządzenie ma zapewnić większą sprawiedliwość. Zasadniczo childminders nie muszą płacić podatku od swoich dochodów, ale od zysku. Jest to istotna różnica, dlatego przyjrzymy się również ewentualnym kosztom prowadzenia działalności gospodarczej przez child minderów.
3. Opieka dzienna: Jaki to rodzaj działalności?
Zgodnie z § 18 ustawy o podatku dochodowym, może to być samodzielna lub niezależna działalność edukacyjna, jeśli opieka nad dziećmi odbywa się w lokalu rodzica lub w lokalu własnym.
Dla uznania za freelanceraważne jest, że childminder sama świadczy wszystkie usługi bez uprawnień do wydawania poleceń!
W przypadku zatrudnienia w placówce opieki nad dziećmi jest to dochód z działalności niesamodzielnej zgodnie z § 19 ustawy o podatku dochodowym. W tym przypadku podatki są automatycznie płacone wraz z wynagrodzeniem. Opiekunki dziecięce prowadzące samodzielną działalność gospodarczą muszą w ramach zeznania podatkowego złożyć oświadczenie o nadwyżce dochodów. Od dochodu odejmowane są wszystkie wydatki. Wynik odpowiada wówczas zyskowi podlegającemu opodatkowaniu. 4.
Czy opiekunki do dzieci muszą płacić podatki? Ramy prawne
Zasadniczo od 2009 roku wszystkie firmy opiekujące się dziećmi muszą płacić podatki powyżej obecnej podstawowej kwoty wolnej od podatku. Zasadniczo nie ma znaczenia liczba dzieci, którymi się opiekuje. Dochód musi być zadeklarowany w rocznym zeznaniu podatkowym jako dochód z samozatrudnienia. Obciążenie podatkowe można zmniejszyć poprzez uwzględnienie kosztów operacyjnych. W przypadku zatrudnionych opiekunek do dzieci, podatki są potrącane bezpośrednio z wynagrodzenia zgodnie z osobistą sytuacją dochodową i odprowadzane do urzędu skarbowego.
Od jakich dochodów childminders muszą płacić podatki?
W roku 2021 podstawowa kwota wolna od podatku wynosi 9.744 euro. Podatki są należne dopiero wtedy, gdy zysk childmindera przekroczy ten limit, co zwykle można założyć. W celu określenia zysku do opodatkowania można żądać ryczałtu na każde dziecko, jak również typowych kosztów operacyjnych.
Na każde dziecko objęte opieką w pełnym wymiarze godzin można zastosować ryczałt w wysokości 300 euro, przy czym w przypadku mniejszej liczby godzin w tygodniu ryczałt ten jest proporcjonalnie zmniejszany. Dzięki zastosowaniu tej kwoty ryczałtowej na dziecko można znacznie zmniejszyć ogólny nakład pracy przy rozliczaniu. 6.
6. Jakie są koszty operacyjne opiekunów dziecięcych?
Przy określaniu zysków, childminders mogą ubiegać się o następujące typowe koszty działalności:
- Wydatki na żywność
- Wydatki na meble i zabawki
- Koszty eksploatacji lokalu
- Koszty literatury fachowej i dokształcania
- Wydatki na artykuły higieniczne
- Składki ubezpieczeniowe
- Inne koszty bezpośrednio związane z działalnością (np. koszty podróży). 7.
7 Czy istnieją limity dochodów dla opiekunów dzieci?
Ścisłe ramy prawne pośrednio przewidują limit dochodów. Wynika to z faktu, że co do zasady opiekunka do dzieci nie może opiekować się więcej niż 5 dziećmi jednocześnie. Ogranicza to dochody childminderów działających na własny rachunek, zwłaszcza, że istnieją stałe płatności na dziecko przez lokalny urząd skarbowy. W tym względzie pole manewru dla freelance childminder, aby podkręcić śrubę zarobków jest dość małe.
Zasadniczo, wysoki wskaźnik obłożenia i szczupła struktura kosztów będą miały optymalizujący wpływ na zarobki. Konkretne dochody, jakich można oczekiwać jako opiekunka do dzieci, muszą być jasno określone w części finansowej przygotowywanego biznesplanu.
8. Mini-praca jako alternatywa dla opiekunów do dzieci?
Wiele opiekunek stroni od obciążeń podatkowych i regulacyjnych, które wiążą się z profesjonalnym samozatrudnieniem w opiece nad dziećmi. Jednak ewidencjonowanie kosztów działalności i sporządzanie rachunku zysków i strat można łatwo wykonać poprawnie za pomocą wydajnego oprogramowania księgowego, nawet jako laik. Już w drugim roku działalności coraz bardziej rutynowe staje się obowiązkowe zadanie podatkowe, które w pewnym momencie nie będzie już zajmowało wiele czasu.
Dużą zaletą jest to, że dzięki oprogramowaniu księgowemu można wykorzystać dane z poprzedniego roku jako podstawę. Alternatywnie, opiekunki do dzieci mogą być również zatrudnione jako minipracownicy w opiece nad dziećmi. Klient płaci wtedy ryczałt za wszystkie niezbędne wydatki.
Dobrze wiedzieć: Jeśli opieką objętych jest kilkoro dzieci, dla celów podatkowych można zsumować kilka mini-prac. Jednak zarobki za mini-pracę są wtedy formalnie ograniczone do 450 euro (bez podatków i ceł) miesięcznie, a swoboda aranżacji jest ograniczona, w przeciwieństwie do profesjonalnego samozatrudnienia.
Wniosek: Księgowość może stać się „dziecinnie prosta” również dla opiekunek do dzieci!
Każdy, kto chce uzyskać kompaktowy przegląd tego tematu, powinien zapoznać się z wytycznymi Federalnego Ministerstwa Finansów z 2016 r. dotyczącymi opodatkowania opiekunów dziecięcych. Tutaj zainteresowani mogli już w kompaktowej formie pojąć najważniejsze treści z tego zakresu. Dzięki specjalnym programom dla osób prowadzących działalność gospodarczą nawet rzekomo skomplikowane rozliczenie podatkowe staje się pewnie rozwiązywalnym wyzwaniem. Liczne pomoce gwarantują, że prowadzenie księgowości pochłonie tylko kilka zasobów. W końcu uwaga może i powinna być całkowicie skupiona na opiece nad dziećmi!