Studia dla edukatorów: jakie kursy są odpowiednie i jak bardzo są przydatne?

Tak jak dotychczas większość młodych ludzi, którzy chcą pracować jako nauczyciele przedszkolni, kończy praktyki zawodowe. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, czy studiowanie przez pedagogów ma sens. Coraz więcej kierunków studiów nie ułatwia jednak przyszłym …

Studia dla edukatorów: jakie kursy są odpowiednie i jak bardzo są przydatne?

Frau lernt in der Bibliothek
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Studia dla edukatorów: jakie kursy są odpowiednie i jak bardzo są przydatne?
Dlaczego pedagodzy powinni studiować?

Jeśli zdecydujesz się na studia, uzyskasz dostęp do dziedzin pracy, które nie byłyby możliwe w przypadku praktyki. W zależności od wybranego kierunku studiów możesz również ubiegać się o stanowiska w badaniach naukowych lub w fundacjach.

Jakie kierunki studiów są odpowiednie dla pedagogów?

Najważniejsze kierunki studiów to nauki pedagogiczne, pedagogika dziecięca, pedagogika społeczna i praca socjalna. Czas trwania studiów wynosi od sześciu do siedmiu semestrów, czyli około trzech lat w przypadku studiów stacjonarnych.

Czy mogę studiować również w trybie niestacjonarnym?

W zasadzie jest to możliwe. Należy jednak omówić to z uczelnią i instytucją, w której obecnie Państwo pracują. Możliwe jest również bezpośrednie rozpoczęcie studiów dualnych.

Tak jak dotychczas większość młodych ludzi, którzy chcą pracować jako nauczyciele przedszkolni, kończy praktyki zawodowe. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, czy studiowanie przez pedagogów ma sens. Coraz więcej kierunków studiów nie ułatwia jednak przyszłym pedagogom zadania. W naszym artykule chcielibyśmy poinformować Państwa o różnych ścieżkach kształcenia na uczelni oraz wyjaśnić zalety studiowania dla pedagogów.

[button]Sześć kierunków kształcenia dla pedagogów w szkoleniu, studiach i zawodzie[/button]

1. z dyplomem, edukatorzy mają szerszą pozycję

Frau lächelt, während andere Menschen im Hintergrund arbeiten
Stopień naukowy wymaga dodatkowego czasu

Jeśli ukończysz szkolenie na pedagoga, to obecnie jest to zazwyczaj szerokie szkolenie dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą w wieku od 0 do 27 lat. Jeśli natomiast zdecydujesz się na studia, to inne dziedziny pracy również stoją przed Tobą otworem: W zależności od wybranego kierunku studiów możesz również ubiegać się o stanowiska w badaniach naukowych lub w fundacjach. Oczywiście nie jest to konieczność i nie zawsze pierwsza intencja, jeśli chodzi o pytanie, czy kontynuować praktykę czy studia.

Dziedzina edukacji wczesnoszkolnej nabiera coraz większego znaczenia. Podczas gdy nauczyciele szkół podstawowych i nauczyciele w szkołach średnich zawsze musieli ukończyć studia, przez długi czas nie było to opcją dla pedagogów. Jednak starania o poszerzenie kompetencji pedagogów pojawiły się po raz pierwszy w latach 90.

Jednak do czasu, gdy możliwe stało się ukończenie studiów pierwszego stopnia w zakresie edukacji dziecięcej, przyszli edukatorzy musieli czekać aż do 2004 roku. Od tego czasu liczba pedagogów kształcących się na studia stale rośnie.

Do tej pory wskaźnik wszystkich pedagogów posiadających dyplom wynosi około 5 %. Dokładne dane można przeczytać w Fachkräftebarometer Frühe Bildung, który można pobrać tutaj.

2. studia dla pedagogów – te kursy są dostępne

Jeśli zdecydujesz się na studia, aby zostać edukatorem, następnym krokiem jest podjęcie decyzji, który kierunek studiów jest dla Ciebie odpowiedni.
Różnorodność jest coraz większa, ale treść poszczególnych kursów jest często podobna.

W kolejnych liniach chcielibyśmy pokrótce przedstawić najważniejsze programy studiów:

Vorlesung mit Studenten
Niektóre wykłady pokrywają się mimo różnych programów studiów.
  • praca socjalna:
    Ten program studiów jest stosunkowo szeroki. Skupia się na nauczaniu podstaw we wszystkich dziedzinach pracy socjalnej. Obejmuje to również na przykład przedmiot zarządzania, aby móc objąć stanowiska kierownicze w opiece nad dziećmi i młodzieżą lub w domach starców.
  • Pedagogika społeczna:
    Studia na kierunku pedagogika społeczna składają się z wykładów z zakresu pracy socjalnej, jak również z wykładów z zakresu pedagogiki. Ze względu na połączenie wiedzy ekonomicznej, jak również zadań edukacyjnych, studia na kierunku pedagogika społeczna najlepiej nadają się jako podstawa do pracy w charakterze wychowawcy.
  • Pedagogika wieku dziecięcego:
    Dziedzina edukacji dziecięcej obejmuje wszystkie aspekty wczesnej edukacji i wsparcia dzieci. Ważną rolę odgrywają ogólne podejścia edukacyjne, jak również praktyczne metody obserwacji i ramy prawne.
  • Nauka o edukacji:
    Badanie nauki o edukacji dotyczy nie tylko kwestii pedagogicznych, ale także obejmuje dziedzinę psychologii. Szczególnie w instytucjach, które kładą duży nacisk na niezależność dzieci, masz dobre szanse z takim stopniem podczas ubiegania się.

Wiele innych programów studiów ma podobne oznaczenia i różni się tylko nieznacznie w treści od tych czterech opcji studiowania, aby zostać wychowawcą.

Wskazówka: Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie wyżej wymienione programy studiów kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Czas trwania studiów to sześć do siedmiu semestrów, czyli około trzech lat w przypadku studiów stacjonarnych. Aby zwiększyć swoje kwalifikacje, masz możliwość zrobienia po nich magisterium, o ile oceny z licencjatu są dobre.

3. pieniądze – wynagrodzenie nie zawsze odpowiada kwalifikacjom

eine Frau hält zwei Bündel aus Geldscheinen in den Händen
Stopień naukowy nie zawsze prowadzi do większej ilości pieniędzy w kieszeni.

Co do zasady, wynagrodzenie początkowe jako wychowawca dziecięcy lub społeczny jest wyższe niż wynagrodzenie jako pedagog. W praktyce jednak nie zawsze znajdzie się odpowiednie stanowisko, więc wielu pedagogów nie może liczyć na wyższą pensję mimo posiadania dyplomu.

Co szokujące, niektóre instytucje płacą nawet mniej pieniędzy, ponieważ odpowiednie kwalifikacje nie są optymalnie dopasowane do opisu stanowiska pracy. Jednak żaden edukator z dyplomem nie powinien tego znosić. Jeśli kwalifikacja nie jest uznawana, trzeba szukać dalej.

W związku z obecną zmianą polityki można jednak założyć, że warunki ramowe dla edukatorów z dyplomem będą coraz bardziej dostosowywane i poprawiane.

Wielką zaletą studiów jest przede wszystkim łatwiejsze osiąganie stanowisk kierowniczych. Niezbędne know-how jest przekazywane przyszłym pedagogom w trakcie studiów.

W tym filmie na YouTube można zobaczyć, jak może wyglądać ścieżka kształcenia na studiach nawet bez matury:

https://www.youtube.com/watch?v=9Z2a11lf-EE

4. ważne pytania i odpowiedzi

Pfeile vor einem Paar Schuhe zeigen in unterschiedliche Richtungen
Jest więcej niż jedna droga do zostania edukatorem.
Czy istnieje możliwość zaliczenia okresu szkolenia na poczet studiów?

Tak, program studiów zawsze ulega skróceniu. W szczególności z reguły całkowicie pomijane są etapy praktyczne. Ponieważ jednak istnieją duże różnice między poszczególnymi uczelniami i programami studiów, należy zawsze zapytać o to na miejscu.

Jak długo trwają studia, aby zostać pedagogiem?

Po sześciu do siedmiu semestrach uzyskasz tytuł licencjata. Późniejszy program magisterski trwa średnio około czterech semestrów.

Czy mogę studiować również w niepełnym wymiarze godzin?

W zasadzie istnieje taka możliwość. Musisz jednak omówić to z uczelnią i instytucją, w której obecnie pracujesz.

Możliwe jestrównież bezpośrednie rozpoczęcie studiów dualnych, dzięki czemu można pracować tymczasowo w ośrodku opieki dziennej lub podobnej instytucji, a resztę czasu wykorzystać na studia.

5. sześć obszarów kształcenia dla wychowawców w zakresie szkolenia, nauki i zawodu

Artykuły powiązane