Gry są częścią procesu edukacyjnego. Dzięki temu dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności, dowiadywać się nowych rzeczy czy rozwijać pasje.
Różne formy zabaw w edukacji mają różne cele, dlatego mogą stać obok siebie.
Formy zabawy nie są ustalone na skończoną sumę, jednak można znaleźć silne nakładanie się ich na siebie.
Zabawy dzieci bywają obśmiewane przez osoby postronne, ale są też trafnie oceniane przez innych.
W rzeczywistości mają one fundamentalne znaczenie dla rozwoju dzieci. Przy ilości różnych form zabaw nie jest jednak łatwo śledzić je wszystkie.
Aby nieco to ułatwić, w naszym tekście wymieniliśmy wiele różnych form zabawy. Ponadto informujemy o znaczeniu rozwoju zabaw.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]
Spis treści
1. rozwój zabawowy dzieci – zabawy są wyrazem osobowości
To, że dzieci się bawią, jest zupełnie normalne. Mimo że dorośli nieustannie pracują nad tym, aby stworzyć dzieciom doskonałe możliwości zabawy na różne sposoby, w praktyce okazuje się, że dzieci często robią wszystko, aby zrealizować swoje własne pomysły na zabawę.
W ramach pedagogiki nie zawsze poświęca się wystarczająco dużo uwagi swobodnej zabawie. Nawet jeśli reguły spełniają ważne zadanie dla dzieci, to rozwój zabawy pokazuje, że dzieci same potrafią ustalić własne reguły zabawy.
Nie oznacza to bynajmniej, że reguły są zbędne. Dzieci są jednak zdolne do samodzielnego uczenia się wielu rzeczy, tak że zadanie wychowawcze polega raczej na ujawnieniu dzieciom możliwości różnych form zabawy.
Rada: Ważne jest, aby dzieci miały możliwość wypróbowania różnych form zabawy i w ten sposób zdobywały doświadczenie na różnych poziomach.
O tym, że zabawa jest najskuteczniejszą formą nauki, można przekonać się po raz kolejny w tym filmie na YouTube:
2) uczenie się poprzez różne formy zabawy
Istnieje wiele różnych sposobów zabawy. W kolejnych punktach przedstawiamy pokrótce najważniejsze i najbardziej typowe formy zabawy dzieci.
2.1 Gry funkcjonalne – zabawa metodą prób i błędów
Zabawa funkcjonalna charakteryzuje się tym, że dzieci eksperymentują z różnymi materiałami. Już w pierwszych miesiącach życia dzieci zaczynają wkładać rzeczy do ust, aby je poznać i ocenić.
Satysfakcja dzieci tkwi w samym doświadczeniu zmysłowym. Zabawa nie ma bezpośredniego celu, więc nie ma nigdzie prowadzić.
Skupia się na bardzo różnych zmysłach. Podczas gdy czasem chodzi o odczuwanie łaskoczącej trawy pod stopami, w innych momentach dzieci próbują rozpoznawać kształty i kolory lub klasyfikować dźwięk rzucanych na ziemię przedmiotów.
Zabawy funkcjonalne należą więc do pierwszych doświadczeń zabawowych dzieci.
Uwaga: Piaget określa obszar gier funkcjonalnych jako gry ćwiczeniowe.
2.2 Zabawy konstrukcyjne – jedna z form gry o jasno określonym celu
Kiedy dzieci bawią się w gry konstrukcyjne, ich celem jest stworzenie czegoś konkretnego. Nie musi to być idealnie ukształtowana ciężarówka technologiczna Lego; celem może być również prosta figurka z plasteliny.
Obrazek namalowany dla mamy lub taty w przedszkolu, wspólnie wykonany papier lub nawet papierowy samolot to sposoby na wspieranie koncentracji i kreatywności.
Osiągając cel, niezależnie od tego, czy jest to cel dany, czy cel, który same sobie wyznaczyły, dzieci nabierają pewności siebie i widzą, co stworzyły.
2.3 Zabawy ruchowe – jak rozwijać umiejętności motoryczne brutto i drobne
Oprócz zdolności umysłowych, dzieci potrzebują również odkryć swoje możliwości fizyczne i poddać się naturalnej chęci ruchu. Zwłaszcza gdy dzieci długo pracują nad czymś ze skupieniem, piłka rzucona w obieg działa cuda.
Poprzez zabawy ruchowe dzieci są w stanie poprawić swoje zdolności motoryczne. W treningu ważne są zarówno drobne, jak i grube umiejętności motoryczne.
Gra w piłkę, rzucanie do celu czy huśtawka to tylko kilka sposobów na wprowadzenie ruchu u dzieci.
Wskazówka: Większość gier ruchowych sprawdza się również jako gry grupowe. W ten sposób dzieci mogą pracować razem jako zespół i nauczyć się szacunku dla innych dzieci.
2.4 Odgrywanie ról stwarza możliwość postawienia się w sytuacji innych osób.
W pewnym sensie rozwój oznacza również odnajdywanie swojej tożsamości. Aby jednak wiedzieć, kim się jest samemu, należy od czasu do czasu zmienić perspektywę. Gry fabularne dają dzieciom możliwość zanurzenia się głęboko w innej roli i intensywnego zajęcia się nią.
W odgrywaniu ról dzieci czasami przyjmują rolę prawdziwych ludzi, takich jak policjant, pielęgniarka czy rzemieślnik, lub wykorzystują fikcyjne postacie, takie jak czarownice i czarodzieje, aby się z nimi identyfikować.
Przebieg gry wynika zazwyczaj z zaistniałej sytuacji. Nacisk położony jest na bezpośredni kontakt i wymianę z innymi dziećmi.
2.5 Gry z regułami – stałe struktury ćwiczą posługiwanie się granicami
W tego typu grach każdy z graczy musi przestrzegać ściśle określonych reguł. Gry z regułami obejmują gry, które dzieci same wymyślają, jak również stałe zasady pewnych gier.
Ważne jest tylko to, że zestaw reguł, który obowiązuje w każdym przypadku, jest z góry ustalony i nie jest korygowany w trakcie gry. W związku z tym dzieci powinny nauczyć się radzić sobie z granicami.
Chociaż dzieci mogą wygrywać, muszą również umieć przegrać grę. W tym kontekście gry oparte na regułach powinny w mniejszym stopniu skupiać się na szczęściu, a raczej wymagać określonej strategii.
3. Liczba form gry nie jest stała.
Gry w świecie cyfrowym:
Jak pokazuje badanie Children’s Media Study 2018, wraz z rosnącym wiekiem formy zabawy przesuwają się również w sferę gier wirtualnych. Dla młodszych dzieci treści cyfrowe mają jednak mniejsze znaczenie.
Różnorodność form zabawy utrudnia stworzenie wyraźnej demarkacji. Oprócz wspomnianych wyżej gier istnieje wiele innych, które jednak często pokrywają się pod względem treści lub stanowią jedynie podgrupy.
Na przykład dzieci mogą szkolić swoją wiedzę w grach logicznych lub quizowych, kwestionować swoje umiejętności językowe lub muzyczne w śpiewaniu i wspólnym muzykowaniu, a także doskonalić szybkość reakcji w wielu grach ruchowych i sportowych.
Z jednej strony bardzo ważne są gryjęzykowe i gry pamięciowe, z drugiej zaś nie należy zaniedbywać gier matematycznych.
Wskazówka: Staraj się łączyć gry wymagające wysiłku umysłowego i fizycznego, kreatywne i relaksujące. Innymi słowy, wykorzystaj całą gamę form gier, aby zaoferować dzieciom jak najwięcej możliwości rozwoju i wzrostu.
4 Dalsze lektury na ten temat
- Ellersiek, Wilma (Author)