24-godzinna opieka dzienna: Oto plusy i minusy całodziennej opieki nad dziećmi

Coraz więcej placówek opieki dziennej w Niemczech decyduje się na wydłużenie godzin otwarcia. Czyjednak koncepcja całodobowej opieki nad dziećmi ma sens? W naszym artykule analizujemy zalety i wady 24-godzinnej opieki nad dziećmi i pokazujemy, w …

24-godzinna opieka dzienna: Oto plusy i minusy całodziennej opieki nad dziećmi

24-Stunden-Kita auf eine Tafel geschrieben
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Kita
  8. »
  9. 24-godzinna opieka dzienna: Oto plusy i minusy całodziennej opieki nad dziećmi
Czy rodzice naprawdę chcą całodobowej opieki nad dziećmi?

Z reguły 24-godzinna opieka nad dziećmi nie jest pożądana. Dopiero godziny pracy wielu rodziców prowadzą do konieczności znalezienia elastycznego rozwiązania w zakresie opieki nad dzieckiem w przedszkolu.

Dlaczego krytykuje się całodobowe placówki opieki nad dziećmi?

Głównym zarzutem przeciwników opieki całodobowej jest brak więzi między rodzicami a dziećmi. Jeśli rodzic nie jest dostępny w nocy, może to prowadzić do utraty zaufania w pierwszych latach życia.

Z jakimi kosztami muszę się liczyć w przypadku opieki całodobowej?

Ogólnie rzecz biorąc, koszty opieki nad dzieckiem zależą od czasu trwania umieszczenia w danej placówce. W całodobowej placówce opieki dziennej można więc założyć około 150 euro ekstra miesięcznie.

Coraz więcej placówek opieki dziennej w Niemczech decyduje się na wydłużenie godzin otwarcia. Czyjednak koncepcja całodobowej opieki nad dziećmi ma sens? W naszym artykule analizujemy zalety i wady 24-godzinnej opieki nad dziećmi i pokazujemy, w jakich przypadkach rodzice decydują się na tę metodę.

[button]Przyjazne dzieciom książki o przedszkolu[/button]

1. godzenie pracy z dziećmi

Kind sitzt auf dem Schoß der Mutter
Niektóre godziny pracy utrudniają matkom i ojcom posiadanie dzieci.

Co do zasady całodobowa opieka nad dziećmi nie jest pożądana. Dopiero godziny pracy wielu rodziców prowadzą do konieczności znalezienia elastycznego rozwiązania w zakresie opieki nad dziećmi w przedszkolu.

Ci, którzy pracują w nocy, z trudem mogą pozwolić dziecku spać w domu bez nadzoru. Jeśli w pobliżu nie mieszka nikt z najbliższej rodziny, kto mógłby zająć się dziećmi, trudno jest pogodzić pracę i dzieci.

Całodobowa świetlica umożliwia rodzicom przyprowadzenie dziecka do opieki dziennej w godzinach od 6:00 do 20:00. W przypadku braku możliwości dotrzymania godziny odbioru w godzinach wieczornych, istnieje również możliwość zapewnienia dziecku opieki w przedszkolu przez całą noc.

W większości przypadków jest to jednak wykorzystywane stosunkowo rzadko. Dla większości rodziców znacznie ważniejsza jest możliwość bardzo wczesnego przyprowadzenia dziecka do przedszkola lub możliwość odebrania go wieczorem w ramach zmiany południowej.

Średnio całkowity czas opieki zmienia się tylko nieznacznie, ponieważ większość rodziców przywiązuje wagę jedynie do bardziej elastycznych godzin otwarcia.

Krótki wkład z biblioteki medialnej NDR na temat opieki całodobowej można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=im99LgRmGBI

2. koncepcja całodobowych świetlic spotyka się z dużą krytyką

Nie każdy ma możliwość wyboru:

Wywiad z byłą minister rodziny Manuelą Schwesig na temat rozszerzenia opieki nad dziećmi w odniesieniu do całodobowych placówek opieki dziennej można znaleźć tutaj.

Wielu pedagogów jest niezwykle krytycznych wobec całodobowej opieki nad dziećmi. Szczególnie w nocy małe dzieci powinny być blisko rodziców, jak twierdzi większość ekspertów. Głównym zarzutem przeciwników opieki całodobowej jest brak więzi między rodzicami a dziećmi. Jeśli rodzic nie jest dostępny w nocy, gdy dziecko jest przestraszone, może to prowadzić do utraty zaufania w pierwszych latach życia.
Wychowawcy szybko osiągają tu granicę. Ponadto często nie ma dostępnego innego opiekuna, ponieważ tylko kilku pracowników pozostaje w nocy w przedszkolu i na zmianę opiekuje się dziećmi.

Gdyby jednak nie było całodobowej świetlicy, to dla niektórych rodzin marzenie o własnym dziecku szybko by się skończyło. Ci, którzy pracują na zmiany lub mają po prostu wydłużony czas pracy, nie mogliby przyprowadzić dziecka do przedszkola o 7:30 rano i odebrać go o 4:30.

Vater rennt mit einem Kinderwagen
Nie zawsze łatwo jest pogodzić dziecko z karierą.

Oczywiście pojawia się pytanie, czy 16 godzinna opieka nie byłaby również wystarczająca dla potrzeb wielu rodziców. W praktyce opcja ogólnej opieki nocnej jest bardzo rzadko wykorzystywana i powinna być dostępna tylko w nagłych przypadkach.

Oczywiście nie oznacza to darmowej przejażdżki dla rodziców, którzy chcą spędzić miły wieczór. Rodzice muszą raczej przedstawić konkretne dowody na to, kiedy muszą pracować w nocy. Tylko w ten sposób mają zasadniczo możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem w nocy.

Uwaga: Dzieci potrzebują stałych rytuałów. Dlatego postaraj się je w miarę możliwości umożliwić, nawet jeśli Twoje godziny pracy są trudne i nie pozostawiają Ci wiele swobody. W ten sposób sprawisz, że niedogodności dla dziecka będą miały jedynie niewielki wpływ.

3. Jakość jest kluczem do elastycznej opieki nad dzieckiem

Sterne
Jakość opieki nad dzieckiem musi być właściwa

W wielu miastach i gminach wciąż brakuje licznych miejsc opieki nad dziećmi. Sytuacja w zakresie opieki nad dziećmi jest niewystarczająca, w wyniku czego wielu nauczycieli przedszkolnych opiekuje się większą liczbą dzieci niż powinni. Ta okoliczność utrudnia dalszą rozbudowę całodziennej opieki. W związku z tym trudno jest również zarządzać całodobową opieką dzienną.

Jednak dopóki można zapewnić, że jeden wychowawca nie jest odpowiedzialny za zbyt dużą liczbę dzieci, koncepcja ta z pewnością może odnieść sukces. W końcu celem nie jest to, aby dzieci spędzały noc w przedszkolu, ale raczej, aby dać rodzicom możliwość pogodzenia pracy z rodziną.

Ogólnie rzecz biorąc, małe dzieci potrzebują więcej uwagi i dlatego stosunek opieki nad nimi powinien być odpowiednio dobry. Również w tym przypadku pojawia się naturalnie pytanie, czy możliwe jest wzięcie wolnego, przynajmniej tymczasowo, aby nie musieć korzystać z całodobowej opieki dziennej częściej niż jest to absolutnie konieczne.

4 Wyższe koszty związane z całodobową placówką opieki dziennej

Geldscheine und der Begriff Kita
Opieka całodobowa jest droższa

Chociaż koncepcja całodobowej opieki dziennej prawdopodobnie pozostanie w przyszłości kontrowersyjna, oferuje ona wiele korzyści dla rodziców zajętych pracą. Ich własne dzieci również korzystają z bardziej zrelaksowanego podejścia do pracy i wychowania dzieci, ponieważ czas spędzony razem jest znacznie mniej stresujący.

Oczywiście, ten luksus kosztuje. Generalnie koszt opieki nad dzieckiem zależy od długości pobytu w danej placówce. W całodobowej placówce opieki dziennej można się więc spodziewać, że zapłacimy dodatkowo około 150 euro miesięcznie. Dodatkową kwotę, którą dana placówka potrzebuje, aby móc ekonomicznie funkcjonować, zapewnia rząd federalny oraz kraje i gminy.

Uwaga: Jak dotąd całodobowa placówka wsparcia dziennego jest dostępna tylko w kilku miejscach w Niemczech. Najlepiej dowiedzieć się lokalnie, gdzie w okolicy znajduje się taka placówka.

5. Przyjazne dzieciom książki o przedszkolu

Wieso? Weshalb? Warum? junior, Band 24: Mein Kindergarten
1,825 Recenzje
Wieso? Weshalb? Warum? junior, Band 24: Mein Kindergarten
  • Idealne przygotowanie na start w przedszkolu lub do żłobka.
  • Łącznie z tematem przedszkola leśnego
  • Emocjonalne, a mimo to pełne informacji rzeczowych dla dzieci w wieku od 2 lat.
  • Rübel, Doris (Author)

Artykuły powiązane