Prywatne przedszkole nie różni się zasadniczo od placówki miejskiej.
Większość prywatnych przedszkoli jest nieco lub nawet znacznie droższa od lokalnej placówki miejskiej.
Niektóre prywatne przedszkola oferują bardzo długie godziny otwarcia, podczas gdy inne prywatne przedszkola kładą większy nacisk na jakość niż na elastyczność czasową. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Oprócz placówek publicznych, istnieje mnóstwo prywatnych przedszkoli. Cojednak oferuje prywatne przedszkole w przeciwieństwie do wariantu gminnego? Co z kosztami i czy koncepcje różnią się zasadniczo?
W tym artykule przedstawimy Państwu prywatne przedszkole, jak również inne indywidualne warianty opieki i wyjaśnimy, w jakim stopniu istnieją zalety, jak również wady.
[button]Poradnik finansowy dotyczący finansowania prywatnej opieki dziennej[/button]
Spis treści
1. prywatne przedszkole – na pierwszy rzut oka nie tak różne
Dziedzina opieki nad dziećmi stawia ogromne wyzwania przed rządem federalnym, stanami, a także gminami. Od lat krytykuje się obecne proporcje opieki nad dziećmi i zbyt małą liczbę miejsc w przedszkolach.
Od czasu wprowadzenia ogólnokrajowego prawa do miejsca opieki nad dzieckiem sytuacja w wielu miejscach jeszcze się pogorszyła. Wielu rodziców musi znosić długi czas oczekiwania i ćwiczyć cierpliwość, aż dowiedzą się, czy ich dziecko znajdzie miejsce w miejscowym żłobku, czy też rozwiązaniem może być prywatne Kita.
Prywatne przedszkole nie różni się zasadniczo od przedszkola miejskiego. W zależności od lokalizacji i regionu istnieją jednak czasami znaczne różnice w zakresie wyposażenia, kosztów i odpowiednich proporcji opieki nad dzieckiem.
Ponieważ wszystkie dzieci mają prawo do opieki, powstaje ważne pytanie, w jakim stopniu prywatna opieka nad dziećmi musi być refundowana przez gminy, jeśli nie można zapewnić alternatywy dla przedszkola miejskiego.
Zasadniczo koszty prywatnego przedszkola podlegają zwrotowi. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy w pobliżu nie można zapewnić odpowiedniego miejsca w przedszkolu.
O tym, do jakiego stopnia wybór elitarnego przedszkola może stać się również fiaskiem, można przekonać się na poniższym filmie:
2. zapisać dziecko do prywatnego przedszkola
Miejskie placówki opieki nad dziećmi są całkowicie finansowane przez państwo. Natomiast prywatny sektor opieki nad dziećmi opiera się na pomocy rodziców.
W większości przypadków oznacza to, że koszty są czasem znacznie wyższe niż w przypadku przedszkola miejskiego.
Ponieważ rodzice zwykle muszą płacić więcej za finansowanie prywatnej opieki nad dziećmi, automatycznie oczekują lepszej opieki. Ze względu na duże różnice między poszczególnymi placówkami nie można jednak określić ogólnych zalet lub wad w porównaniu publicznych i prywatnych przedszkoli.
O ile w elitarnym przedszkolu można znaleźć doskonały klucz do opieki nad dziećmi i małymi grupami, o tyle w całym kraju jest z tym bardzo różnie.
Artykuł na temat sytuacji KiTa w Niemczech z różnymi wykresami informującymi o wskaźnikach opieki nad dziećmi można znaleźć tutaj.
Wskazówka: Na szczęście sytuacja w zakresie opieki nad dziećmi w Niemczech coraz bardziej się poprawia, dzięki czemu rodzice mają znowu większy wybór.
3. różnice koncepcyjne między przedszkolami prywatnymi i publicznymi
W odniesieniu do orientacji poszczególnych obiektów występują niekiedy ogromne różnice. Nawet jeśli obiekty miejskie coraz częściej stawiają na innowacyjne koncepcje i szerokie otwarcie, to większość świetlic jest bardziej umiarkowana.
Z kolei prywatne przedszkole jest mniej związane, dzięki czemu można znaleźć nawet nietypowe modele w czystej postaci. Istnieją na przykład specjalne przedszkola leśne, placówki, które opierają się na pedagogice Fröbla, a także przedszkola, które za wzór mają Marię Montessori.
Przedszkola waldorfskie, w których nacisk kładzie się na artystyczny i swobodny rozwój osobowości, również można znaleźć w spektrum prywatnych placówek opieki nad dziećmi.
Aby mieć pewność, że wybierzesz właściwą alternatywę dla przedszkola miejskiego, powinieneś zapoznać się z odpowiednią koncepcją prywatnej opieki nad dziećmi na miejscu.
Dzięki temu będą Państwo mieli możliwość poznania poszczególnych wychowawców i uzyskają lepszy wgląd w codzienną praktykę w przedszkolu.
4. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQ
Czy prywatne przedszkole jest droższe od placówki publicznej?
Ogólnie rzecz biorąc, przedszkola prywatne są droższe niż przedszkola publiczne. Jednak to, ile faktycznie zapłacisz, zależy zdecydowanie od Twoich dochodów, długości czasu spędzonego w przedszkolu i miejsca zamieszkania.
Czy są przedszkola prywatne, które są otwarte po godzinie 18 lub w soboty?
Tak, są takie placówki, które oferują zapracowanym rodzicom dodatkowe długie godziny otwarcia. Jednak ten dodatkowy czas opieki wiąże się często z niemałymi dodatkowymi opłatami.
Jednak prawie każde publiczne przedszkole pozwala na pobyt od 9 do 10 godzin, aby zapewnić zgodność z pracą na pełen etat.
Niektóre prywatne przedszkola mają również dobre wyniki w zakresie opieki wakacyjnej, ponieważ rzadko lub nigdy nie dochodzi do całkowitego zamknięcia placówki.
Czy mam wpływ na decyzje w prywatnym przedszkolu?
W przedszkolach prywatnych rodzice często mają znacznie większy wpływ na decyzje. W zależności od rodzaju placówki, od rodziców może być nawet wymagane szczególne zaangażowanie. Zwłaszcza rodzice, którzy są bardzo zajęci pracą, powinni wziąć to pod uwagę przy wyborze przedszkola.
Czy dzieci, które uczęszczają do elitarnego przedszkola mają później łatwiej?
Nie ma spójnych dowodów na to, że dzieci w szczególnie drogich przedszkolach osiągają lepsze wyniki niż dzieci, które uczęszczają tylko do publicznych przedszkoli.
Decydującym kryterium przy wyborze odpowiedniego dla Ciebie przedszkola powinno być zatem to, czy potrafisz utożsamić się z jego koncepcją i nie wątpisz w kompetencje wychowawców.
W jakim wieku dzieci powinny uczęszczać do przedszkola?
W tym punkcie opinie są bardzo zróżnicowane. Sensowna aktywność w przedszkolu jest możliwa dopiero od około 2 roku życia. Zwłaszcza jeśli dzieci spędzają w przedszkolu dużo czasu i brakuje im nowych bodźców, szybko staje się ono nudne.
Może to prowadzić do niepożądanego niedowartościowania.
5. poradnik finansowy dotyczący finansowania prywatnego Kita
- Pohlmann, Isabell (Author)