Zaburzenia snu u dzieci: jak pomóc dziecku w uzyskaniu spokojnego snu

Czy pomysł, że Twoje dziecko zostaje w nim po położeniu do łóżka jest bardziej życzeniem niż opisem rzeczywistości w Twojej rodzinie? W takim razie jesteś albo jednym z tych rodziców, którzy mają dziecko, które wieczorem …

Zaburzenia snu u dzieci: jak pomóc dziecku w uzyskaniu spokojnego snu

Müdes Kind mit Schlafproblemen im Bett
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Zaburzenia snu u dzieci: jak pomóc dziecku w uzyskaniu spokojnego snu
Co powoduje, że moje dziecko nie może zasnąć lub przespać nocy?

Zaburzenia snu u dzieci mogą mieć bardzo różne przyczyny: Może Twoje dziecko ma złe sny, boi się w nocy lub nawet jest lunatykiem. Tak jak różne są przyczyny, tak różne są środki zaradcze, których możesz użyć, aby pomóc swojemu dziecku.

Jakie są objawy wskazujące na zaburzenia snu u dzieci?

W przypadku zaburzeń snu u dzieci nie można wskazać klasycznych objawów. Problemy ze snem pojawiają się podczas zasypiania i podczas przesypiania nocy.

Jak można leczyć zaburzenia snu?

Leki są złym wyborem dla zaburzeń snu u dzieci. Pomocne może być wsparcie ze strony homeopatii lub kinezjologii.

Czy pomysł, że Twoje dziecko zostaje w nim po położeniu do łóżka jest bardziej życzeniem niż opisem rzeczywistości w Twojej rodzinie? W takim razie jesteś albo jednym z tych rodziców, którzy mają dziecko, które wieczorem w ogóle nie czuje się zmęczone i testuje, jak często może wyczołgać się z łóżka, zanim mama i tata się zdenerwują. Albo Twoje dziecko, z drugiej strony, chętnie śpi, ale nie może znaleźć tej fazy odpoczynku lub budzi się niezliczoną ilość razy w ciągu nocy, to powinieneś skorzystać z tego przewodnika, aby dowiedzieć się więcej ozaburzeniach snu u dzieci. Zebraliśmy wiele przydatnych wskazówek dotyczących snu w ogóle, ale także przesypiania nocy i zasypiania.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. zaburzenia snu u dzieci mają bardzo różne przyczyny

Kind schläft in Schule
Jeśli problemy ze snem wpływają na codzienne życie dziecka, należy zgłosić się do lekarza.

Problemy ze snem zawsze należy w pierwszej kolejności rozpatrywać indywidualnie. U wielu dzieci występują one tylko przejściowo, gdyż mogą zależeć od ich wieku i rozwoju. Czasami zaburzony sen jest spowodowany chorobą, np. bólem lub refluksem. W takim przypadku należy porozmawiać z lekarzem. W pozostałych przypadkach zaburzenia snu u dzieci są łatwe do leczenia i często ustępują samoistnie.

Niepewność, którą czujesz, jest zrozumiała. Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy i w jakim stopniu niespokojny sen u dzieci jest jeszcze „normalny”. Ta zasada pomoże Ci lepiej zdecydować, kiedy należy podjąć działania:

Jeśli Twoje dziecko dużo marudzi i jest zmęczone w ciągu dnia lub nawet wydaje się nie skupione i senne jak dziecko w wieku szkolnym, istnieje potrzeba działania. Wtedy konsekwencje braku snu obniżają jakość życia Twojego dziecka.

Dzieci w wieku szkolnym, które cierpią na masowe zaburzenia snu, często skarżą się na bóle głowy w ciągu dnia. Często dzieci te są w złym stanie zdrowia lub problemy ze snem rozwijają się z powodu przebytej choroby. Można jednak zaobserwować również sytuację dokładnie odwrotną: Nadpobudliwość, zwiększona chęć do ruchu i ADHD mogą również wskazywać na zaburzenia snu.

Wiele dzieci ma problemy z zasypianiem z powodu wydarzenia emocjonalnego lub powtarzających się sytuacji stresowych. Niektóre dzieci boją się spać same w nocy i dlatego nie chcą nawet kłaść się do łóżka.

Często płaczą aż do wyczerpania i cała rodzina cierpi z powodu tej sytuacji. Takie sytuacje często można zaobserwować u niemowląt, które nie przesypiają nocy. Tylko wtedy, gdy dotrzesz do sedna problemu, twoje dziecko może znowu spać spokojnie.

1.1 Lęki nocne występują często u małych dzieci

Lęki nocne

W przypadku lęków nocnych dziecko znajduje się pomiędzy snem a jawą. Twoje dziecko nie pamięta płaczu, jęku i krzyku w nocy następnego ranka.

Szczególną formą zaburzeń snu są lęki nocne. Jest to nieszkodliwe zaburzenie snu, które występuje głównie w okresie niemowlęcym. Nawet jeśli jest to trudne: unikaj uspokajania i dotykania dziecka w tym czasie. Lęki kończą się same po dziesięciu do piętnastu minutach. To zaburzenie snu jest częścią normalnych zachowań sennych malucha, nie wpływa na zdrowie i nie wymaga leczenia. Często dziecko nie postrzega lęków nocnych jako problemu z przespaniem nocy.

1.2 Spokojne słowa i źródło światła pomagają w przypadku koszmarów.

Kind beim Nachtschreck
Jeśli Twoje dziecko budzi się w nocy, może to być koszmar lub nocny terror.
Jeśli Twoje dziecko ma koszmar, może to być nocny terror.

Czy Twoje dziecko często budzi się w nocy, a potem stoi przy Twoim łóżku płacząc, bo miało koszmar? Porozmawiaj z dzieckiem spokojnymi słowami i umieść w pokoju dodatkowe źródło światła jako środek zapobiegawczy. W ten sposób dziecko będzie mogło coś zobaczyć, gdy tylko zaskoczy je sen.

Staraj się nie wyciągać dziecka całkowicie ze snu, prosząc je o jedzenie lub picie. Możesz spróbować zostawić lekko otwarte drzwi, aby dziecko mogło nadal słyszeć dźwięki od Ciebie i czuć się bezpiecznie.

1.3 Zapobieganie jest szczególnie ważne w przypadku dzieci lunatykujących.

Inną przyczyną problemów ze snem może być lunatykowanie dziecka. Jeśli zauważysz to u swojego dziecka, delikatnie zaprowadź je z powrotem do łóżka i przede wszystkim upewnij się, że mały lunatyk nie może zrobić sobie krzywdy.

1.4 Moczenie nocne wymaga zrozumienia, a nie straszenia

Niektóre dzieci moczą się w nocy w łóżku i nie mogą przez to zasnąć. W tym przypadku wsparcie rodziców jest bardzo ważne. W przeciwnym razie pewność siebie dziecka może zostać poważnie naruszona. Brak zrozumienia z Państwa strony może prowadzić do zaburzeń w psychice.

2 Jak pomóc dziecku znaleźć spokojny sen

Jeślitwoje dziecko ma problemy z zasypianiem, zmniejszy to twój czas jako para, twój wieczorny przestój i ostatecznie twójharmonogram snu. Powinieneś rozwiązać obie opcje kawałek po kawałku, abyś zarówno ty, jak i twoje dziecko doświadczyli odpoczynku w nocy.

Te wskazówki pomogą ci to zrobić:

  • Te same rytuały na dobranoc mogą być bardzo pomocne przeciwko lekkim problemom z zasypianiem i przespaniem nocy. Rytuał powinien mieć działanie uspokajające: czytanie historii lub rozmowa o minionym dniu ma sens. Z kolei konsumpcja mediów przynosi skutki odwrotne do zamierzonych.
  • Potrzeba snu u dziecka jest często źle oceniana. Nie popełniajcie błędu polegającego na tym, że wsadzacie dziecko do swojego łóżka – tylko po to, by nie być budzonym w nocy. Takie zachowanie nie pomaga dzieciom lepiej spać. Problem wciąż istnieje.
  • Niemowlętom i maluchom trudno jest wyrazić, co to jest, że nie mogą spać. W przypadku starszych dzieci często pomaga rozmowa na ten temat. Możesz również zapytać nauczycieli w przedszkolu lub nauczycieli w szkole o zachowanie dziecka w ciągu dnia, aby zrozumieć, dlaczego dziecko ma problemy z zasypianiem lub przespaniem nocy.

2.1 Środki homeopatyczne pomagają przy zasypianiu

Dla niemowląt i małych dzieci globulki lub kwiaty Bacha pomagają w uspokojeniu. Zalecenia te dostępne są na stronie globuli.de:

  • Aconitum pomaga przy problemach ze snem, którym towarzyszy niepokój i niepokój.
  • Arsenicum album jest zalecanym środkiem na problemy ze snem, które występują z powodu nadmiernego wysiłku lub jeśli dziecko boi się być samo.
  • Belladonna może pomóc, jeśli dziecko budzi się często i jest pozbawione snu przez straszne sny.
  • Coffea pomaga się wyłączyć, jeśli dziecko ma problemy z psychicznym wejściem w stan odpoczynku.
  • Jeśli dziecko zasypia późno i budzi się wcześnie rano, pomóc może Nux vomica.
  • Chamomilla jest dobrym wyborem, gdy problemy ze snem występują u niemowląt.
  • Phosphorus pomoże Twojemu dziecku, jeśli potrzeba snu jest bardzo minimalna, a dziecko budzi się bardzo często.

Pamiętaj, że leki nie nadają się dla dzieci do leczenia problemów ze snem – chyba że istnieją zdiagnozowane choroby, które wymagają leczenia.

2.2 Kinezjologia może pomóc w łagodzeniu problemów ze snem

Kinezjologia może pomóc dziecku złagodzić niepokój, problemy i inne stresory. Sesja kinezjologii pomaga dziecku na poziomie energetycznym zminimalizować problemy psychiczne i fizyczne. W idealnym przypadku dziecko będzie mogło znowu lepiej spać.

Uwaga: Terapie psychoterapeutyczne również mogą pomóc dziecku w lepszym śnie.

3. dalsza literatura na ten temat

Artykuły powiązane