Środki wychowawcze mogą być bardzo różne. Jednak w swej istocie zawsze mają na celu doprowadzenie do trwałej zmiany zachowania.
Pozytywne przykłady zmiany zachowań są bardziej prawdopodobne dzięki działaniom wspierającym.
Przy wyborze środków wychowawczych należy przestrzegać praw dziecka. Przeczytaj tutaj, co jest dozwolone, a co nie.
Interwencje wychowawcze to delikatny temat w pedagogice. Jednak zarówno w przedszkolu, jak i w szkole od czasu do czasu pojawiają się sytuacje, które wymagają interwencji wychowawców lub nauczycieli.
W naszym artykule przedstawiamy różne możliwości działań wychowawczych i podpowiadamy, na ile można je realizować w praktyce.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]
Spis treści
1. działania edukacyjne – z większą ilością komunikacji do sukcesu
Celem działań wychowawczych jest nakłonienie przedszkolaków lub uczniów do powstrzymania się od określonego zachowania lub przejawiania określonego zachowania.
W idealnym przypadku ta definicja z dziedziny edukacji powinna przynieść trwały efekt.
Niestety, w praktyce edukacja jest cokolwiek niełatwa. Dotyczy to nie tylko przedszkoli i szkół podstawowych, ale także nauczycieli w szkołach średnich i rodziców w domu.
Mimo różnych kontekstów, wiele działań edukacyjnych jest podobnych. Ogólnie rzecz biorąc, należy skupić się na aktywnej komunikacji. Najpierw więc wskaż dziecku niewłaściwe zachowanie, aby zwrócić jego uwagę i wyrazić swoją dezaprobatę.
W klasie nie zawsze musi się to odbywać werbalnie, ale można to zrobić również za pomocą surowego spojrzenia. Ważne jest jednak w tym momencie, aby dzieci to zauważyły.
Jeśli zauważysz, że tak nie jest, zwróć się bezpośrednio do zakłócającego spokój dziecka.
Zwłaszcza w przypadku drobnych zakłóceń, bezpośrednie zwrócenie się do dziecka okazało się pomocnym środkiem bez konieczności uciekania się do dalszych środków wychowawczych.
Uwaga: Nie należy próbować ignorować zakłóceń. Nie należy się jednak denerwować na zaczepki w klasie. Wymaga to trochę taktu.
2. różne środki wychowawcze – istnieją takie rodzaje
Środki wychowawcze można podzielić na różne kategorie. Nie muszą się one wzajemnie wykluczać, ale mogą być też stosowane równolegle.
- Wspomagające działania wychowawcze:
Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim wzmocnienia pozytywne w postaci pochwał lub nagród. Ważne jest jednak, że wspierające środki wychowawcze muszą być zawsze odpowiednie. Nadmierne nagradzanie za oczywiste zachowania szybko przeradza się w coś przeciwnego. Wiele dzieci oczekuje więc w przyszłości specjalnej formy uznania, jeśli zostaną ponownie poproszone o wykazanie się takim zachowaniem.
Jeśli jednak dzieci mogą osiągnąć osobisty sukces, często pozostawia to bardziej trwały efekt. Dlatego zachęcaj dzieci do zrobienia lub nie zrobienia czegoś.
- Przeciwdziałanie środkom wychowawczym:
Przeciwdziałającymi środkami wychowawczymi pedagodzy nazywają wszystkie te, które dzieciom kojarzą się negatywnie. Nie musi to być kara bezpośrednia, ale powinna być powiązana z możliwymi negatywnymi konsekwencjami poprzez upomnienie lub zwrócenie uwagi.
Szczególnie w przedszkolu kary powinny odgrywać niezwykle podrzędną rolę. Nie ma jednak nic złego w naganie w formie krótkiego, osobistego wystąpienia.
Czasami wystarczy proste przypomnienie wspólnie wypracowanych zasad postępowania.
Z wychowawczego punktu widzenia kary są na ogół mniej odpowiednie, ponieważ dane zachowanie jest zwykle powstrzymywane tylko ze strachu, a nie dlatego, że dziecko coś sobie uświadamia.
Ponadto istnieje podział na środki wychowawcze bezpośrednie i pośrednie. Środki bezpośrednie to takie, które mają miejsce natychmiast. Mogą one przybrać formę pochwały lub kary.
Natomiast środki pośrednie to takie, które tworzą lub nie tworzą możliwości zabawy. Na przykład praca umożliwia w pierwszej kolejności coś innego.
Raport na temat konsekwencji dobrego i złego rodzicielstwa znajdziecie w poniższym filmie:
3. działania edukacyjne w praktyce
Znajomość teoretycznej koncepcji działań edukacyjnych to jedno. Czymś zupełnie innym jest jednak rzeczywiste zastosowanie odpowiednich środków.
W kolejnych wierszach przedstawiamy kilka przykładów, które możesz wykorzystać jako środki wychowawcze:
- wspólnie z dziećmi w domu, w świetlicy lub w szkole sporządzić kontrakt z zasadami obowiązującymi wszystkich (spotykać się na wysokości oczu).
- oddzielić uczniów od siebie lub zmienić sposób siedzenia
- uczynić problemem poważne zakłócenia lekcji (poprosić o propozycje, jak sobie z nimi radzić poprzez wspólne zarządzanie konfliktami)
- Dążenie do bezpośredniej rozmowy po lekcji
- tymczasowe zabranie przeszkadzających przedmiotów (zwłaszcza smartfonów).
- wykluczenie z lekcji (w przypadku powtarzającego się niewłaściwego zachowania lub masowego zakłócania spokoju)
- dodatkowe zadania, dodatkowe lekcje (zatrzymanie)
Wskazówka: Dostosuj odpowiednie środki wychowawcze do wieku, a także uwzględnij indywidualne osobliwości poszczególnych uczniów, aby dzieci czegoś się nauczyły.
4. dozwolone jest więcej środków wychowawczych niż wielu ludzi sądzi.
Sprawy oświatowe należą w Niemczech do kompetencji krajów związkowych. Jednak poszczególne ustawy szkolne, o których można przeczytać tutaj, różnią się tylko w kilku aspektach.
Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje podział na działania edukacyjne i dalsze działania regulacyjne.
W celu ukarania niewłaściwego zachowania wychowawcy powinni początkowo sięgać po stosunkowo łagodne środki. Środki wychowawcze tolerowane przez odpowiednie prawo szkolne obejmują jednak szerokie spektrum.
Można tu zastosować zarówno indywidualne rozmowy, jak i przydzielanie zadań związanych z niewłaściwym zachowaniem.
Na przykład dzieci, które wyrzucają śmieci na podwórku szkolnym, mogą zostać zobowiązane do posprzątania po sobie całego podwórka.
Czasowe wykluczenie z lekcji i praca karna również należą do tego kanonu.
W przypadku drastycznych lub trwałych upośledzeń nauczyciele i wychowawcy powinni skontaktować się z odpowiednią rodziną. W niektórych przypadkach skierowanie do poradni zewnętrznej pomaga zapobiegać konfliktom.
W przeciwnym razie mogą zostać wdrożone środki dyscyplinarne, takie jak wykluczenie z lekcji na okres do dwóch tygodni lub wydalenie z danej szkoły.
Takie drastyczne środki powinny być jednak zawsze ostatecznością, jeśli zwykłe środki wychowawcze w szkole nie przynoszą rezultatów.
Uwaga: W przedszkolu wszystkie środki wychowawcze powinny następować jak najbardziej bezpośrednio i dotyczyć tylko krótkiego okresu czasu. Na przykład, jeśli dziecko nie przestrzega zasad w grze, nie wolno mu grać w tej rundzie, ale w następnej rundzie wolno mu grać.
5 Dalsza literatura przedmiotu
- Böhm, Thomas (Author)
- Rodriguez, Aida S. de (Author)
- Maywald, Jörg (Author)