Przede wszystkim liczą się terminy zgłoszeń, które zawsze nieco się różnią. Dowiedz się więc jak najwcześniej od faworyzowanych przez Ciebie placówek.
Większość instytucji posiada własny formularz zgłoszeniowy. Z reguły w formularzu trzeba wpisać wszystkie informacje o dziecku.
Oczywiście, nie jest to konieczność. Niektórzy rodzice organizują opiekę nad dzieckiem również w domu. Rozważając to, proszę jednak pamiętać, że w świetlicy dzieci zdobywają cenne pierwsze doświadczenia i przechodzą etapy rozwoju w grupie.
Pomyślne zapisanie do przedszkola zapewnia miejsce dla dziecka, podczas gdy rodzice mogą wypełniać swoje obowiązki zawodowe. W czasach przepełnionych przedszkoli nie jest jednak wcale łatwo szybko uzyskać miejsce dla potomka. Gdy tylko przedszkole ma wolne miejsca i jest gotowe na przyjęcie dziecka, rodzice zapisują potomstwo albo do żłobka, albo do przedszkola. Tutaj rodzice powinni wziąć pod uwagę kilka kwestii.
W poniższym poradniku poinformujemy Państwa o kryteriach, według których przyznawane są miejsca w żłobkach, ile kosztują i jakie korzyści dla rozwoju dziecka niesie ze sobą opieka zewnętrzna.
[button]Rekomendacje książkowe na start w przedszkolu[/button]
Spis treści
1) miejsca w przedszkolu są przydzielane według następujących kryteriów
Nie zawsze rodzina otrzymuje miejsce w przedszkolu w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Ma to związek z kryteriami formalnymi, według których przedszkola przydzielają miejsca. Dużej liczbie chętnych odpowiada często niewielka liczba wolnych miejsc, tak że rzadko możliwe jest uwzględnienie wszystkich dzieci. W poniższej tabeli wymienione są wszystkie istotne kryteria, według których przydzielane są miejsca.
Kryterium | Objaśnienie |
---|---|
Status zawodowy rodziców | W momencie, gdy jedno z rodziców jest samotne lub oboje pracują w pełnym wymiarze godzin, przedszkole widzi zwiększoną potrzebę przyjęcia dziecka. |
Liczba rodzeństwa | To, czy obecne jest rodzeństwo, czy nie, może odgrywać rolę w przyznaniu miejsca w przedszkolu – zwłaszcza jeśli rodzeństwo jest już umieszczone w tym samym przedszkolu. |
Wiek dzieci | Starsze dzieci w wieku od czterech do pięciu lat mają pierwszeństwo w przyznawaniu miejsc w przedszkolu. |
Działalność społeczna/zaangażowanie w politykę lub kościół | Zaangażowanie rodziców w działalność polityczną lub wolontariat może pomóc w szybszym uzyskaniu miejsca w przedszkolu. |
Lista oczekujących | Niektóre placówki przydzielają miejsca w przedszkolu na podstawie listy oczekujących. |
Przeniesienie | Z reguły przedszkola zachowują pewne rezerwowe miejsca dla dzieci, które przeprowadzają się z rodzicami do innego miasta lub stanu. |
1.1 Okres rejestracji w przedszkolach miejskich/miejskich jest zróżnicowany
Okres zapisów do przedszkola jest różny w poszczególnych gminach. W przypadku popularnych przedszkoli miejskich, sensowne może być złożenie wniosku o miejsce w przedszkolu jeszcze przed narodzinami dziecka. W niektórych przypadkach wystarczy złożyć wniosek o miejsce w przedszkolu wkrótce po narodzinach dziecka.
Jeśli zdecydujesz się na jedno z przedszkoli miejskich, możesz zgłosić dziecko bezpośrednio do właściwego Urzędu ds. Urząd ds. młodzieży dysponuje nie tylko listą wszystkich przedszkoli miejskich, ale także odpowiednim formularzem zgłoszeniowym. Alternatywnie mogą Państwo zgłosić się bezpośrednio do wybranego przedszkola i złożyć wniosek o przyznanie miejsca Kita.
Uwaga: W wielu placówkach okres rejestracji kończy się na dwa do sześciu miesięcy przed rozpoczęciem opieki. Jeśli Państwa wniosek wpłynie do przedszkola miejskiego po terminie, zostaną Państwo umieszczeni na liście oczekujących.
1.2 W przedszkolu prywatnym można się zarejestrować bezpośrednio na miejscu.
Rodzice mają prawo szukać odpowiedniego miejsca Kita w prywatnym przedszkolu oprócz przedszkoli miejskich. W przeciwieństwie do przedszkoli miejskich, można tam zapisać dziecko bezpośrednio w przedszkolu prowadzącym. Procedura jest tu inna niż w przedszkolach miejskich , które rozdzielają miejsca poprzez centralne biuro przydziału. Można skontaktować się bezpośrednio z dyrektorem prywatnego przedszkola i zapytać, czy w najbliższym czasie będzie dostępne miejsce w przedszkolu.
Wskazówka: To Państwo decydują, czy wolą prywatnego czy miejskiego dostawcę. Warto jednak zawczasu rozważyć wady i zalety placówek miejskich i prywatnych.
Zapisanie się do prywatnego przedszkola ma zarówno zalety, jak i wady:
- Bezpośredni kontakt z osobami odpowiedzialnymi
- Brak centralnego biura przydziału, możliwość nieskomplikowanej rozmowy wstępnej
- Wiele prywatnych przedszkoli realizuje całościową koncepcję edukacyjną lub szczególną orientację pedagogiczną
- Przedszkola prywatne oczekują od rodziców większej inicjatywy
- Godziny otwarcia są zazwyczaj krótsze niż w przedszkolach miejskich
- Prywatne przedszkola pobierają wyższe opłaty
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu już teraz!
2. każde przedszkole ma swój własny formularz rejestracyjny
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji miejsca w przedszkolu zależy od odpowiedzialnej gminy lub prywatnej placówki opieki dziennej. Zwykle każda placówka ma swój własny formularz rejestracyjny, na którym należy wypełnić następujące informacje:
- Imię i nazwisko dziecka
- Data urodzenia dziecka
- Cechy szczególne/opis dziecka
Prosimy o jak najszybsze przekazanie wypełnionego formularza do wybranego przedszkola. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, odpowiedzialne przedszkole wróci do rodziców z listem. W piśmie tym wymienione są kryteria formalne, a także miesięczne koszty opieki.
Zapisanie dziecka do przedszkola nie wiąże się dla Państwa z żadnymi kosztami. Zobowiązani są Państwo jedynie do uiszczania miesięcznej składki rodzicielskiej w momencie rozpoczęcia opieki nad dzieckiem w przedszkolu. Wysokość opłaty za opiekę nad dzieckiem zależy od danej gminy lub instytucji prywatnej.
Gminne przedszkola pobierają zazwyczaj miesięczną opłatę w wysokościod 150 do 300 euro za dziecko. Z kolei placówki prywatne często ustalają znacznie wyższe opłaty.
Możesz płacić obniżoną opłatę, jeśli spełniasz pewne wymagania. Porozmawiaj o tym z dyrekcją lokalnego przedszkola.
Wniektórych krajach związkowych opieka przedszkolna jest bezpłatna. Doskonałym przykładem jest Berlin, pierwszy kraj związkowy, który w 2018 roku zniósł opłaty za Kita na całej linii. W niektórych innych krajach związkowych, takich jak Brandenburgia lub Brema, od 2019 roku nie będziesz już płacić opłat za ostatni rok przed rozpoczęciem przez dziecko nauki w szkole (tj. dla dzieci pięcio- i sześcioletnich).
3. wszystkie rodziny mają prawo do miejsca w przedszkolu
Obecnie w Niemczech nie ma ustawy, która nakładałaby na rodziców obowiązek przyprowadzania potomstwa do przedszkola. Jednak zgodnie z federalną podstawą prawną wszystkie rodziny mają prawo do miejsca w przedszkolu. Dotyczy to wszystkich dzieci od 1 roku życia, od 2 roku życia lub od 3 roku życia. Wiek, w którym przychodzi czas na pójście do przedszkola, zależy od ogólnego rozwoju dziecka, jak również od sytuacji zawodowej rodziców.
Eksperci zalecają posyłanie dziecka do przedszkola od 2 do 3 roku życia. W przypadku młodszych dzieci istniałoby niebezpieczeństwo, że nieznane środowisko odczują jako stresujące i zostaną spowolnione w rozwoju dziecka. Jeśli uda się Państwu odpowiednio zorganizować codzienne zajęcia, nie ma powodu, dla którego nie należałoby początkowo umieścić rocznego dziecka w żłobku, aby pomóc mu przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Późniejsza zmiana ze żłobka na przedszkole jest zazwyczaj łatwa, jeśli jest to jeden i ten sam ośrodek opieki dziennej.
3.1 Dzieci uczą się w przedszkolu wielu ważnych dla późniejszego życia umiejętności
Zalety dodatkowego roku przedszkolnego
Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych stwierdził w swoim badaniu, że dzieci, które uczęszczały do przedszkola o rok wcześniej, są bardziej komunikatywne, sumienne i asertywne jako młodzież i dorośli niż inne dzieci, które uczęszczały do przedszkola dopiero od czwartego roku życia.
Istnieje wiele powodów, dla których rodzice powinni zdecydować się na wcześniejsze posłanie dzieci do przedszkola, pomimo trudnego okresu adaptacyjnego. Jedną z ważnych umiejętności, którą dziecko zdobywa w przedszkolu, są zachowania społeczne. Dziecko musi nie tylko opanować proces zadomowienia się w przydzielonej mu grupie, ale także na stałe dogadać się z innymi dziećmi. Tutaj dzieci uczą się rozsądnego argumentowania i samodzielnego rozwiązywania konfliktów bez interwencji dorosłych.
Ta nowa rola daje dziecku możliwość rozwijania swojej osobowości poprzez interakcje z rówieśnikami. Może przy tym wnieść swoje własne, wcześniej nabyte umiejętności, ale także uczyć się od innych młodszych lub starszych dzieci. Ten naturalny proces zachodzi nieświadomie poprzez naśladowanie, obserwowanie i powtarzanie zachowań.
Oprócz możliwości obcowania z innymi dziećmi, przedszkole zapewnia kompleksową opiekę pedagogiczną. W przedszkolu dzieci uczą się koordynacji ruchów i umiejętności motorycznych. Za pomocą zabaw grupowych uczą się również myślenia i odczuwania.
Przedszkole ma również tę zaletę, że cechy szczególne i ewentualne deficyty w rozwoju dziecka mogą być wcześnie zauważone i leczone. To samo dotyczy nieodkrytych wcześniej talentów, które z pomocą wychowawców mogą być dalej wspierane i rozwijane.
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!
3.2 Wskazówka: Zaplanuj dokładnie zapisy do przedszkola i pomóż dziecku zaaklimatyzować się
Warto rozejrzeć się w różnych przedszkolach i przy wyborze kierować się nie tylko wysokością opłat, ale także koncepcją edukacyjną. Następnie należy zgłosić się do przedszkola miejskiego lub skontaktować się z ulubionym przedszkolem prywatnym, aby uzyskać miejsce w placówce.
Związana z tym formalna rejestracja do przedszkola jest jednak często tylko pierwszym krokiem dla dziecka, które potem będzie musiało przyzwyczaić się do Kity. Idealnym rozwiązaniem jest obecność podczas aklimatyzacji dziecka w przedszkolu od jednej do półtorej godziny dziennie przez pierwsze dni.
Czwartego dnia można rozpocząć pierwszą „próbę separacji” i zostawić dziecko samo w przedszkolu na pół godziny lub całą godzinę. Jeśli ta próba się powiedzie, możesz każdego dnia zostawiać dziecko sam na sam z dziećmi i nauczycielami na nieco dłużej. Pamiętaj, aby zawsze żegnać się ze swoim małym skarbem pocałunkiem lub przytuleniem.