Układ sali, który skupia się na danym obszarze edukacyjnym, ma na celu wspieranie sukcesów dzieci w nauce, a tym samym ich rozwoju.
Obszary, w których projekt pomieszczeń może odegrać ważną rolę, to przede wszystkim ruch i zdrowie, zdolności poznawcze, edukacja muzyczno-estetyczna, jak również przyroda i środowisko.
Ogólnie rzecz biorąc, placówka powinna być oczywiście zaprojektowana tak, aby zaspokoić potrzeby dzieci. Powinny one mieć możliwość indywidualnego i swobodnego poruszania się i zajmowania w przyjemnej i przytulnej atmosferze.
W pedagogice znane są różne obszary nauki i wychowania dzieci w młodym wieku. Wiele świetlic opracowuje plany edukacyjne, według których dzieci mają być aktywnie promowane w różnych umiejętnościach .
Podział świetlicy według specjalnych obszarów edukacyjnych może mieć działanie wspierające. Dzięki temu dzieci mają możliwość realizacji swoich celów edukacyjnych w optymalnie wyposażonym środowisku, bez większego rozproszenia. Z tego poradnika dowiesz się, na czym należy się skupić przy projektowaniu poszczególnych obszarów edukacyjnych i jak świetlica może stać się miejscem, w którym dzieci mogą się rozwijać i rozkwitać w najlepszy możliwy sposób.
Spis treści
1. jaki jest cel podziału ze względu na obszary nauki?
Podobnie jak same strefy nauki, również podział przestrzenny w obrębie świetlicy pozwala osiągnąć jak najlepsze wsparcie dla dzieci. Jeśli jednak w gromadce jest wiele dzieci, szybko może dojść do wysokiego poziomu hałasu, który może stać się męczący nie tylko dla dorosłych. Również dla samych maluchów hałas jest najsilniejszym czynnikiem stresogennym dla ich zdrowia i często uniemożliwia koncentrację czy relaks.
Podział według stref nauki może pomóc w stworzeniu miejsc odosobnienia dla spokojniejszych ćwiczeń, gdzie uwaga dzieci jest całkowicie skupiona na tych zadaniach. Taki podział przestrzeni pozwala dzieciom nie rozpraszać się i nie przeszkadzać głośnością, ale także nie przeszkadzają im przedmioty i inne rzeczy w otoczeniu. Celem jest zapewnienie przestrzeni do realizacji koncepcji pedagogicznych poprzez stworzenie specyficznych stref nauki oraz jak najlepsze wspieranie rozwoju dzieci i ich sukcesów w nauce.
Optymalne warunki lokalowe świetlicy zależą również od zdrowego klimatu wewnętrznego i dobrej akustyki pomieszczeń. Warunki idealnej świetlicy zaczynają się więc już od koncepcji budynku, która jest ukierunkowana na metodę budowy opartą na potrzebach.
Wczesna edukacja odgrywa ważną rolę w dalszym rozwoju każdego człowieka. W żadnym innym etapie życia maluchy nie uczą się tak wiele jak w tych młodych latach, dlatego tym ważniejsze jest optymalne dostosowanie środowiska nauki do nich i ich potrzeb.
2. te 4 obszary nauki i ich tworzenie powinny być skoncentrowane na
Kolejne pytanie dotyczy tego, jakie są obszary edukacyjne i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakładaniu w świetlicy. W poniższej tabeli znajdziecie Państwo przegląd ważnych pedagogicznych obszarów edukacyjnych, w których odpowiedni projekt może pozytywnie wpłynąć na rozwój i sukcesy w nauce dzieci.
Obszar edukacyjny | Cele | Wskazówki projektowe |
---|---|---|
Ruch i zdrowie | Dostrzeganie rozwoju fizycznego i badanie stanu zdrowia, promowanie sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych |
|
Umiejętności poznawcze | Zdobywanie wiedzy i radość z nauki, promowanie koncentracji |
|
Edukacja muzyczno-estetyczna | Poszerzenie percepcji estetycznej i promowanie przetwarzania wrażeń. |
|
Przyroda i środowisko | Poznawanie cech form naturalnych oraz przyrody jako środowiska życia zwierząt i roślin. |
|
Poza wymienionymi tu obszarami istnieją jeszcze inne, które niekoniecznie wymagają konkretnego obiektu. W obszarze podstawowego rozumienia matematyki ważne jest również, aby dzieci mogły się skoncentrować na ćwiczeniach z liczbami i nie były łatwo rozpraszane, dlatego również tutaj odpowiednia jest strefa ciszy, w której zapewnione są np. gry wspierające rozumienie liczb.
Obszar umiejętności emocjonalnych i społecznych może być najlepiej promowany w interakcji z wychowawcami, jak również z innymi dziećmi. Wystrój pomieszczenia odgrywa mniejszą rolę, ponieważ interakcja może mieć miejsce w każdej przestrzeni edukacyjnej. Ważniejsze jest, aby pozytywne, jak i negatywne uczucia dzieci były traktowane poważnie, konflikty były rozwiązywane, a empatyczne zachowania zachęcane, aby wspierać rozwój pozytywnego ciała i samooceny oraz budowanie niezawodnych więzi.
Podobnie wygląda obszar edukacyjny dotyczący języka i komunikacji: Aby poprawić rozumienie języka przez dzieci i ich zdolność do mówienia, niezbędne są komunikacyjne interakcje między dziećmi oraz między dziećmi a wychowawcami, które również mogą mieć miejsce w każdej strefie świetlicy. Można to wspierać np. poprzez kółka czytelnicze i opowiadania, ale także poprzez piosenki i rymowanki, które zwiększają zasób słownictwa dzieci.
Zasadniczo wszystkie strefy powinny być zorientowane na dany cel i odpowiednio zaprojektowane, aby uniknąć rozproszenia i zakłóceń oraz stworzyć przestrzeń, w której dzieci czują się komfortowo, lubią się uczyć i mogą realizować swoją ciekawość.
3 Dalsze wskazówki i pomoce do planowania przy projektowaniu pomieszczeń
Z ogólnego punktu widzenia ważne jest oczywiście, aby spróbować spojrzeć na pomieszczenia oczami dzieci i zrozumieć, czy dany obszar promieniuje tym, co było zamierzone.
Wskazówka: Aby naprawdę wczuć się w widok z oczu dziecka, warto zrobić się bardzo małym, np. przykucnąć i z tego miejsca spojrzeć na pokój. Upewnij się, że wszystko jest dobrze widoczne i że dzieci mogą również samodzielnie sięgać do gier lub innych (nieszkodliwych) przyborów.
Za pomocą światła, kolorów, tkanin czy odpowiednich dekoracji można tak zaprojektować pomieszczenia, aby konkretnie wspierały naukę, a jednocześnie tworzyły przyjemną atmosferę dla dziecka. Materiały niezbędne w strefie edukacyjnej powinny być zaprezentowane w atrakcyjny sposób, tak aby dzieci chciały zajmować się nimi samodzielnie i z własnej ciekawości.
Wyraźnie wyznacz poszczególne strefy edukacyjne i staraj się ograniczyć asortyment zabawek i materiałów do niezbędnych, aby dzieci nie były nadmiernie stymulowane. Sensowne jest również przydzielenie poszczególnych stref wychowawcom, co nie oznacza, że każda strefa edukacyjna musi być cały czas nadzorowana, ale że dzieci mają osobę kontaktową dla każdej strefy, a odpowiedni wychowawca dba o porządek i materiały danej strefy.
Na koniec pozostaje stwierdzić, że zasadniczą czynnością wychowawczą dzieci jest zabawa. W związku z tym zadania służące realizacji celów wychowawczych również powinny być na nią nastawione, a układ pomieszczeń i wystrój świetlicy powinien być z tym związany.