W ostatnich dziesięcioleciach ogólna liczba gospodarstw rolnych stale się zmniejsza. Natomiast liczba dużych gospodarstw (powyżej 100 ha) z roku na rok rośnie.
Celem edukacyjnym przedszkola rolniczego jest uwrażliwienie dzieci na fakt, że człowiek jest zależny od przyrody i zwierząt.
W przedszkolu rolniczym dzieci przebywają przez większość czasu na świeżym powietrzu. W ten sposób poznają pory roku ze wszystkimi ich aspektami.
Tymczasem istnieje wiele różnych koncepcji pedagogicznych, które opisują, jakim normom i wartościom podporządkowana jest praca pedagogiczna w danej instytucji. Obok tradycyjnych przedszkoli powstało kilka alternatywnych koncepcji, jak np. przedszkole przyzagrodowe. Zbadaliśmy dla Państwa, na czym one polegają i jak wygląda codzienna rutyna w takiej placówce. Na koniec poznacie krótko zalety i wady przedszkola rolniczego.
[button]Kup online materiały do nauki w gospodarstwie rolnym[/button]
Spis treści
1. liczba gospodarstw rolnych wciąż maleje
Ekologia jest trendy
Produkty ekologiczne stają się coraz bardziej popularne w naszym społeczeństwie. Zarówno sklepy spożywcze jak i drogerie stale poszerzają swój asortyment. Około 10% gospodarstw rolnych w Niemczech jest obecnie ekologicznych.
Tylko nieliczni zajmują się dziś jeszcze hodowlą zwierząt lub uprawą roli. Liczba gospodarstw rolnych wciąż się zmniejsza. Według danych Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa jeszcze w 1991 roku było nieco poniżej 450.000 gospodarstw. W 2016 roku było ich już jednak tylko około 270 tys. Z drugiej strony pozostałe gospodarstwa są coraz większe. O ile w 1991 roku średnia powierzchnia na gospodarstwo wynosiła jeszcze około 40 ha, to w 2016 roku wynosiła średnio około 66 ha. Ponadto znacznie wzrosła liczba zwierząt przypadających na jedno gospodarstwo.
Zmiany te wskazują, że małe gospodarstwa rolne nie są już dziś w stanie nadążyć za dużymi gospodarstwami. Aby móc utrzymać rolnictwo chłopskie, państwo musi rozdawać odpowiednie dotacje.
Dlatego tym bardziej ważne jest, aby idea przedszkoli rolniczych stawała się coraz bardziej powszechna i tym samym spotykała się z dużą aprobatą w społeczeństwie. W ten sposób dzieci uczą się doceniać bogactwo przyrody.
[kita_suche]Szukasz przedszkola rolniczego? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]
2. dzieci uczą się odpowiedzialnego postępowania z przyrodą i środowiskiem.
Wakacje na farmie to świetna zabawa dla większości dzieci. W przedszkolu rolniczym dzieci mogą przeżywać tę przygodę każdego dnia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przedszkole, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa rolnego. W niektórych przypadkach również pomieszczenia są wyraźnie zagospodarowane w tym celu.
2.1 Dzieci doświadczają przyrody z pierwszej ręki
Przypomocy gier i wycieczek dzieci uczą się wszystkiego o cyklu ekologicznym. Pomagają przy uprawie i zbiorze surowców odnawialnych oraz przy sianiu i nawożeniu nowych roślin. W ten sposób mogą zrozumieć, że zrównoważony styl życia jest szczególnie ważny w dzisiejszym świecie.
W gospodarstwie rolnym żywność jest uprawiana i zbierana. Dzięki temu dzieci znacznie lepiej rozumieją, jak powinna wyglądać zdrowa i zróżnicowana dieta. Ale również promowany ma być kontakt ze zwierzętami. Dzięki intensywnemu kontaktowi ze zwierzętami gospodarskimi dzieci dowiadują się, jak pozyskuje się poszczególne surowce, takie jak mleko czy mięso. Życie na farmie to także psy i koty. Są to szczególni towarzysze zabaw dla dzieci.
W przedszkolu farmerskim nauczyciele zapewniają wiele naturalnych materiałów do swobodnej zabawy. To pobudza wyobraźnię i kreatywność. Dzieci mogą zwiedzać, wykonywać prace ręczne i wzmacniać swoje indywidualne umiejętności.
2.2 Materiały naturalne służą jako zabawki
Przedszkole farmerskie to koncepcja alternatywna do zwykłego przedszkola. Podobnie jak w przedszkolach leśnych czy waldorfskich, chodzi o to, aby dzieci dużo się ruszały – i to najlepiej na świeżym powietrzu.
Przedszkole rolnicze koncentruje się na następujących celach edukacyjnych:
- Doświadczanie przyrody wszystkimi zmysłami
- Zrozumienie i życie w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju
- Ćwiczenie naturalnej chęci do ruchu
- Intensywny kontakt ze zwierzętami gospodarskimi trzymanymi w sposób odpowiedni dla danego gatunku
- Zachęcanie do kreatywności
- Zdrowe odżywianie
3. większość zajęć odbywa się na świeżym powietrzu
Przedszkole na farmie to dość alternatywna koncepcja. Mimo to codzienna rutyna jest uregulowana jak w innych przedszkolach. Po przybyciu wszystkich dzieci odbywa się poranny krąg. Oczywiście można do tego wykorzystać również stodołę lub pole.
Następnieniektóre dzieci muszą zająć się zwierzętami. Oznacza to, że karmią je i ewentualnie wyprowadzają na pastwisko. W ten sposób dzieci zyskują świadomość, że zwierzęta żyjące w gospodarstwie są od nich zależne. Inna grupa jest odpowiedzialna np. za przygotowanie śniadania z produktów własnych gospodarstwa.
Po śniadaniu odbywają się różne zajęcia w zależności od pory roku i pogody. Podczas gdy wiosną wysiewane są rośliny, jesienią nacisk kładziony jest na zbieranie różnych produktów.
Wszystkie dzieci pomagają również w gotowaniu obiadu. W ten sposób poznają liczne rodzaje owoców i warzyw, na które aktualnie jest sezon. Następnie dzieci mogą trochę odpocząć i zdrzemnąć się.
Po południu dzieci mają również okazję do odkrywania i poznawania przyrody. Życie na farmie wymaga wiele pracy, więc dzieci muszą nauczyć się odpowiedzialności. Odbywa się to jednak w sposób zabawny, z dużą ilością okazji do swobodnej zabawy.
Jak wygląda codzienność w przedszkolu rolniczym w Offenbau koło Thalmässing, można dowiedzieć się z poniższego filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=KdwZs9XMZtk
4 Wady i zalety w skrócie
W poprzednich rozdziałach otrzymaliście już wiele informacji na temat pracy pedagogicznej w przedszkolu gospodarczym. W szczególności na pierwszy plan wysunęły się zalety takiej placówki. Oczywiście istnieją również wady, których nie chcemy przed Państwem ukrywać.
Dlatego w dalszej części artykułu znajdziecie Państwo krótki przegląd najważniejszych zalet i wad przedszkola rolniczego:
- Dzieci doświadczają współzależności między człowiekiem a przyrodą
- poczucie odpowiedzialności za zrównoważony styl życia
- zdrowe odżywianie produktami z gospodarstwa rolnego
- dużo ruchu na świeżym powietrzu
- intensywny kontakt z wieloma różnymi gatunkami zwierząt
- zapisy nie zawsze są możliwe, ponieważ w Niemczech jest tylko kilka obiektów
- podróż może być bardzo długa
- Dzieci, które cierpią na alergie nie mogą uczęszczać do tego przedszkola.
- planowane zajęcia są często uzależnione od pogody
5. częste pytania i odpowiedzi
Kto jest podmiotem prowadzącym przedszkola rolnicze?
Wiele przedszkoli prowadzonych jest przez gminę lub powiat. Istnieją jednak również placówki, które są prowadzone przez niezależnych świadczeniodawców. Większość przedszkoli rolniczych w Niemczech prowadzona jest w formie stowarzyszenia lub gGmbH, dzięki czemu możliwa jest ścisła współpraca z wychowawcami i rodzicami.
Ile jest przedszkoli rolniczych w Niemczech?
Przedszkola rolnicze są niestety bardzo rzadko spotykane. Według Bundesarbeitsgemeinschaft Lernort Bauernhof e.V. w Niemczech jest obecnie tylko około 30 przedszkoli rolniczych. Jednak osób zainteresowanych założeniem takiego przedszkola jest coraz więcej. Listę przedszkoli rolniczych można znaleźć tutaj.
Kto pracuje w przedszkolu rolniczym?
Jak w każdym innym przedszkolu, za opiekę nad dziećmi w przedszkolu rolniczym odpowiedzialnisą wychowawcy, pedagodzy społeczni i pedagodzy leczniczy. Mimo że w wielu przypadkach obecni są pracownicy gospodarstwa rolnego, nie mogą oni zajmować się dziećmi.
[kita_suche]Szukasz przedszkola rolniczego? Już teraz znajdź przedszkole w pobliżu![/kita_suche]
6. kup online materiały do nauki gospodarstwa rolnego
- Emde, Cornelia (Author)
- Schuhmann, Ida (Author)