Praca projektowa w przedszkolu: wskazówki dotyczące tygodnia projektowego

W wielu przedszkolach i świetlicach co jakiś czas odbywają się projekty, które dostarczają dzieciom różnych doświadczeń. Ale czy praca projektowa w przedszkolu jest w ogóle ważna? Jaki efekt edukacyjny oferują poszczególne pomysły na projekty i …

Praca projektowa w przedszkolu: wskazówki dotyczące tygodnia projektowego

Proketarbeit-im-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Praca projektowa w przedszkolu: wskazówki dotyczące tygodnia projektowego
Jakie są zalety pracy metodą projektów?

Praca projektowa daje dzieciom możliwość zagłębienia się w poszczególne dziedziny wiedzy. Dodatkowo trenowane są aspekty komunikacyjne.

O czym muszę pamiętać przy planowaniu?

Kompleksowy projekt wymaga starannego planowania i konsultacji z kolegami, kierownictwem świetlicy i rodzicami dzieci.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze projektów?

Realizuj tylko takie projekty, które sprawiają Ci przyjemność. Dzięki temu łatwiej będzie Ci poświęcić trochę dodatkowego czasu.

W wielu przedszkolach i świetlicach co jakiś czas odbywają się projekty, które dostarczają dzieciom różnych doświadczeń.

Ale czy praca projektowa w przedszkolu jest w ogóle ważna? Jaki efekt edukacyjny oferują poszczególne pomysły na projekty i w jakim stopniu konieczne jest przygotowanie i kontynuacja?

W naszym poradniku znajdziecie Państwo podstawowe informacje o pracy projektowej w przedszkolu oraz o indywidualnych projektach przedszkolnych.

[button]Dalsza literatura dotycząca projektów w przedszkolu[/button]

1. tydzień projektowy zmienia codzienny rytm pracy przedszkola

Celem pracy nad projektem jest uświadomienie dzieciom pewnego tematu i doprowadzenie do kontaktu z nowymi bodźcami. Dzięki temu mogą one doświadczyć różnych rzeczy poza zwykłymi ramami.
W zależności od wybranej metody projektu, nacisk kładzie się na rozwój języka, rozwój umiejętności koordynacyjnych lub aspekty społeczne.

W wielu przypadkach praca metodą projektu jest stosowana w przedszkolach w ramach podejścia sytuacyjnego. W międzyczasie jednak projekty z dziećmi stały się standardem w wielu instytucjach, które realizują różne cele pedagogiczne.

2. praca metodą projektu w przedszkolu pogłębia pewne obszary wiedzy

Kinder mit Lupe
Projekty stawiają na nowe doświadczenia

W dzisiejszych czasach wiele dzieci trafia do przedszkola w bardzo młodym wieku i uczy się dogadywać z rówieśnikami. Jednak kontakt z rodzicami lub innymi osobami spoza chronionego środowiska jest ograniczony.
Liczne dzieci wykazują w młodym wieku dużą konsumpcję mediów. Siedzą w domu przed telewizorem lub bawią się smartfonami rodziców.

Centrum ich życia jest więc w dużym stopniu wyznaczone przez codzienną rutynę przedszkolną. Wycieczki do lasu lub zabawy na łące, a także malowanie na ulicy to tylko niektóre z doświadczeń, które ma jeszcze tylko kilkoro dzieci.

Jednak, aby dać dzieciom wyraźny wgląd w świat poza ich zwykłym otoczeniem, praca projektowa w przedszkolu jest tym bardziej ważna. Ze względu na zmianę podejścia społeczeństwa do opieki nad dziećmi, dzieci muszą nauczyć się różnych doświadczeń poprzez różne projekty.

Szczególnie dzieciom, które dorastają w większych aglomeracjach miejskich, często brakuje okazji do odkrywania przyrody. Dorastają z dala od lasu, w jasno określonych obszarach, gdzie cieszą się niewielką swobodą.
Aby odkryć życie z różnych perspektyw i w całości, projekty wspierające samodzielność dzieci są dziś bardziej elementarne niż kiedykolwiek wcześniej.

3. kompleksowe planowanie projektu wymaga czasu

Sanduhr
Poświęć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie projektu

W przedszkolu jest wiele możliwości pracy projektowej. Jednak w zależności od tego, do jakiej metody projektowej chcesz się odwołać, oznacza to również wiele pracy.
Istnieją mniejsze eksperymenty, które zajmują tylko kilka godzin, jak również większe projekty, które trwają nieprzerwanie z boku przez dłuższy czas lub zajmują cały tydzień.

W każdym przypadku powinieneś zaplanować nieco więcej czasu na realizację, aby projekt miał sens.
Podczas planowania projektu możesz zadać sobie następujące pytania:

  • Jaki temat zajmuje obecnie grupę przedszkolną? Czy możliwe jest stworzenie projektu wokół tego tematu?
  • Jaki cel jako nauczyciel realizuję poprzez ten projekt?
  • Jakie materiały są mi potrzebne do realizacji projektu? Czy zostaną one zapewnione przez dyrekcję przedszkola?
  • Czy projekt nadaje się tylko dla małej grupy dzieci, czy jako duży projekt dla całego przedszkola?
  • Czy praca nad projektem może odbywać się w samym przedszkolu, czy też absolutnie konieczna jest wycieczka? Jak można zorganizować wycieczkę pod względem logistycznym?
  • Ile osób potrzebuję do realizacji projektu? Czy rodzice mogą być zaangażowani w pracę nad projektem w przedszkolu?

Szczególnie w przypadku większych projektów należy omówić ewentualną procedurę z innymi wychowawcami, dyrekcją przedszkola i rodzicami.
Mniejsze projekty, które wymagają jedynie kilku godzin czasu na przygotowanie, mogą być oczywiście zarządzane przez Was. Sensowne jest jednak wcześniejsze poinformowanie swoich kolegów o planowanym projekcie.

Wskazówka: Pozwól dzieciom uczestniczyć w procesie planowania projektu. W ten sposób dzieci mogą aktywnie doświadczyć, jak zwykły pomysł rozwija się w koncepcję, która następnie jest realizowana w praktyce.
Często dzieci wyrażają pewne życzenia, które można mniej lub bardziej łatwo włączyć do planowanego projektu.

4 Rodzaj pracy projektowej w przedszkolu zależy od indywidualnych możliwości.

behindertes Kind
Uwzględnić indywidualną specyfikę

Nie wszystkie projekty są możliwe do zrealizowania w każdej świetlicy. Jeśli jest to na przykład placówka integracyjna, trzeba wziąć pod uwagę specjalne potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Istnieją jednak liczne przykłady, że dodatkowy wysiłek opłaca się nie tylko w przypadku dzieci integracyjnych.

W przypadku grupy dziennej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia należy najpierw zacząć od mniejszego projektu, aby sprawdzić, w jakim stopniu dzieci są w stanie zrealizować projekt i wynieść z niego coś dla siebie.

Niektóre przedszkola są bardzo dobrze wyposażone, tak że nawet większe projekty można bez problemu zrealizować na terenie zewnętrznym przedszkola. Z kolei inne placówki osiągają już swoje granice przy mniejszych projektach, więc raczej rozważa się realizację projektów na zewnątrz.

Wskazówka: Jako wychowawca powinieneś wybrać temat, który jest bliski Twojemu sercu i sercu dzieci w Twojej grupie. Idealnie jest, jeśli uda Ci się ustalić aktualne odniesienie.
Im bardziej entuzjastycznie podejdziecie do tematu, tym większe będzie wasze zaangażowanie i tym bardziej nie będziecie się bali zainwestować godziny lub dwóch dodatkowej pracy.

Jeśli dzieci nie mają do tej pory żadnego związku z tym tematem, to do Ciebie należy jak najwcześniejsze wzbudzenie zainteresowania grupy.
Ponieważ dzieci bardzo łatwo ekscytują się nowymi rzeczami, zwłaszcza w pierwszych latach życia, nie powinno to być dla Was zbyt trudne.

5 Możliwe projekty dla przedszkola

Ostatecznie projekt można stworzyć z niemal każdej codziennej sytuacji. Aby znaleźć odpowiedni temat, najpierw zastanów się, który aspekt uważasz za szczególnie ważny.

Więcej ruchu w przedszkolu:

Ponieważ w wielu niemieckich przedszkolach wciąż brakuje aktywności fizycznej, odpowiednie są projekty z tłem sportowym.
Więcej informacji na temat aktywności fizycznej w przedszkolach i szkołach można znaleźć na stronie In Form.

Czy tydzień projektowy powinien być przede wszystkim związany z ruchem? Czy bardziej interesuje Państwa doświadczanie przyrody, czy też chcecie, aby dzieci poznały aspekty ekonomiczne?
W zależności od tego, na jaki temat zdecydujesz się w projekcie, można połączyć ze sobą różne obszary.

Oto krótka lista możliwych tematów do pracy projektowej w przedszkolu:

  • Różne pory roku w szybkim tempie: Dobrze nadaje się wiosna jak i jesień, ponieważ w tych okresach przyroda wykazuje szczególnie wyraźne zmiany.
  • Projekt w lesie: Podczas wycieczek do lasu dzieci mogą lepiej poznać naturalne środowisko życia rodzimych zwierząt. Dowiadują się, jak przebiega życie w lesie, jakie problemy mają zwierzęta i w jakim stopniu ludzie mogą pomóc w ochronie zagrożonego środowiska.
Kinder im Wald
Istnieje bardzo wiele różnych opcji projektów.
  • Projekty malarskie, które skupiają się na malowaniu różnymi substancjami na różnych powierzchniach: Na zakończenie projektu można zorganizować w przedszkolu małą wystawę plastyczną, na której rodzice będą mogli podziwiać prace swojego potomstwa.
  • Wyostrzanie zmysłów: W projekcie dotyczącym zmysłów można na przykład poświęcić jeden dzień tygodnia każdemu z pięciu zmysłów. Percepcja wzrokowa jest szczególnie ważna, gdy wyłączony jest zmysł słuchu. Z opaską na oczach pozostałe zmysły stają się ważniejsze, aby opanować mały kurs.
    W połączeniu z projektem dotyczącym owoców, praca projektowa w przedszkolu może być wspaniale połączona z nauczaniem dobrego zrozumienia żywienia.
  • Ożywiać historię: Średniowiecze oferuje dzieciom wiele możliwości wślizgnięcia się w inne role. Mogą spróbować swoich sił jako błazen, rycerz, księżniczka lub pokojówka. Odwiedzając pobliski zamek, można uczynić projekt historyczny niezapomnianym.
    Wiele średniowiecznych szczegółów odgrywa również ważną rolę w bajkach i dlatego są one już znane dzieciom.
  • Cykl ekonomiczny: Pieniądze są jeszcze dla wielu dzieci czymś obcym i niewiele mają z nimi wspólnego. W ramach cyklu można przydzielić dzieciom różne role i zawody, aby zademonstrować bieg pieniądza. W ten sposób przedszkolaki na krótko przed szkołą zyskują pierwszy wgląd w relacje ekonomiczne.

6 Kontynuacja pracy nad projektem w przedszkolu

Projekt Bauen
Nie zapomnij o kontynuacji pracy nad projektem

Oczywiście nie należy pomijać refleksji nad pracą nad projektem. Najlepiej zawczasu pomyśleć o tym, w jakim stopniu masz nadzieję osiągnąć swój cel. W następstwie projektu przeanalizuj cały etap projektu.
W tym momencie pamiętaj, aby być szczerym i sprawdzić, w jakim stopniu przyszły projekt mógłby być lepiej zaprojektowany.

Poniższe pytania pomogą zadbać o to, by praca projektowa w przedszkolu czyniła stałe postępy:

  • Czy dzieci były zainteresowane projektem? Czy sprawiało im to przyjemność?
  • Czy w fazie projektu był czas wolny? Czy wszystkie dzieci poradziły sobie z nadanym tempem? Czy były grupy o różnym tempie?
  • Czy dzieci miały możliwość wykonania własnych doświadczeń?
  • W jakim stopniu dzieci skorzystały z projektu? Czy zmienił się ich pogląd na środowisko?
  • Czy są dzieci, które wyróżniały się w sposób szczególnie pozytywny lub negatywny podczas pracy nad projektem? Jakie wydarzenia doprowadziły do tego w każdym przypadku?
  • Czy są sytuacje, które można by zasadniczo poprawić? Czy częste spontaniczne działania były konieczne?

Nawet jeśli zaplanowany projekt nie poszedł całkiem tak, jak byście chcieli, nie zmienia to fundamentalnego znaczenia pracy projektowej w przedszkolu. Przyjmijcie wyzwanie, aby w następnym projekcie uniknąć błędów, które w tym przypadku się zdarzyły.

7 Cele pracy projektowej – oto, co charakteryzuje dobre projekty

Projekt edukacyjny bardzo różni się od projektu ruchowego. Mimo to istnieje wiele wspólnych celów, które można realizować w ramach różnych projektów.
Dalszy rozwój indywidualnych zdolności dzieci powinien być głównym celem pracy projektowej w przedszkolu.

Zielscheibe mit Pfeilen
Praca w sposób zorientowany na cel

Dlatego przy planowaniu projektu należy zawsze pamiętać o następujących celach:

  • współpraca w zespole, jak również poprawa interakcji społecznych
  • przekazanie nowej wiedzy (np. nauka angielskich terminów, rozpoznawanie rodzimych roślin lub zrozumienie kontekstu historycznego)
  • nabycie nowych umiejętności koordynacyjnych, kooperacyjnych, językowych lub twórczych
  • poprawa samodzielnego działania
  • zwiększenie zdolności do koncentracji i wzmocnienie wytrzymałości w stosunku do czasu trwania projektu.

Wskazówka: Cele pracy projektowej w przedszkolu można osiągnąć na wiele różnych sposobów.
Ostatecznie każdy dzień projektu jest ważny sam w sobie i to nie wynik decyduje o całym projekcie.

8 Dalsza lektura na temat projektów w przedszkolu

Artykuły powiązane