Site icon I-love-you.pl

Praca projektowa w przedszkolu: wskazówki dotyczące tygodnia projektowego

Proketarbeit-im-Kindergarten-Ratgeber
Jakie są zalety pracy metodą projektów?

Praca projektowa daje dzieciom możliwość zagłębienia się w poszczególne dziedziny wiedzy. Dodatkowo trenowane są aspekty komunikacyjne.

O czym muszę pamiętać przy planowaniu?

Kompleksowy projekt wymaga starannego planowania i konsultacji z kolegami, kierownictwem świetlicy i rodzicami dzieci.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze projektów?

Realizuj tylko takie projekty, które sprawiają Ci przyjemność. Dzięki temu łatwiej będzie Ci poświęcić trochę dodatkowego czasu.

W wielu przedszkolach i świetlicach co jakiś czas odbywają się projekty, które dostarczają dzieciom różnych doświadczeń.

Ale czy praca projektowa w przedszkolu jest w ogóle ważna? Jaki efekt edukacyjny oferują poszczególne pomysły na projekty i w jakim stopniu konieczne jest przygotowanie i kontynuacja?

W naszym poradniku znajdziecie Państwo podstawowe informacje o pracy projektowej w przedszkolu oraz o indywidualnych projektach przedszkolnych.

[button]Dalsza literatura dotycząca projektów w przedszkolu[/button]

1. tydzień projektowy zmienia codzienny rytm pracy przedszkola

Celem pracy nad projektem jest uświadomienie dzieciom pewnego tematu i doprowadzenie do kontaktu z nowymi bodźcami. Dzięki temu mogą one doświadczyć różnych rzeczy poza zwykłymi ramami.
W zależności od wybranej metody projektu, nacisk kładzie się na rozwój języka, rozwój umiejętności koordynacyjnych lub aspekty społeczne.

W wielu przypadkach praca metodą projektu jest stosowana w przedszkolach w ramach podejścia sytuacyjnego. W międzyczasie jednak projekty z dziećmi stały się standardem w wielu instytucjach, które realizują różne cele pedagogiczne.

2. praca metodą projektu w przedszkolu pogłębia pewne obszary wiedzy

Projekty stawiają na nowe doświadczenia

W dzisiejszych czasach wiele dzieci trafia do przedszkola w bardzo młodym wieku i uczy się dogadywać z rówieśnikami. Jednak kontakt z rodzicami lub innymi osobami spoza chronionego środowiska jest ograniczony.
Liczne dzieci wykazują w młodym wieku dużą konsumpcję mediów. Siedzą w domu przed telewizorem lub bawią się smartfonami rodziców.

Centrum ich życia jest więc w dużym stopniu wyznaczone przez codzienną rutynę przedszkolną. Wycieczki do lasu lub zabawy na łące, a także malowanie na ulicy to tylko niektóre z doświadczeń, które ma jeszcze tylko kilkoro dzieci.

Jednak, aby dać dzieciom wyraźny wgląd w świat poza ich zwykłym otoczeniem, praca projektowa w przedszkolu jest tym bardziej ważna. Ze względu na zmianę podejścia społeczeństwa do opieki nad dziećmi, dzieci muszą nauczyć się różnych doświadczeń poprzez różne projekty.

Szczególnie dzieciom, które dorastają w większych aglomeracjach miejskich, często brakuje okazji do odkrywania przyrody. Dorastają z dala od lasu, w jasno określonych obszarach, gdzie cieszą się niewielką swobodą.
Aby odkryć życie z różnych perspektyw i w całości, projekty wspierające samodzielność dzieci są dziś bardziej elementarne niż kiedykolwiek wcześniej.

3. kompleksowe planowanie projektu wymaga czasu

Poświęć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie projektu

W przedszkolu jest wiele możliwości pracy projektowej. Jednak w zależności od tego, do jakiej metody projektowej chcesz się odwołać, oznacza to również wiele pracy.
Istnieją mniejsze eksperymenty, które zajmują tylko kilka godzin, jak również większe projekty, które trwają nieprzerwanie z boku przez dłuższy czas lub zajmują cały tydzień.

W każdym przypadku powinieneś zaplanować nieco więcej czasu na realizację, aby projekt miał sens.
Podczas planowania projektu możesz zadać sobie następujące pytania:

Szczególnie w przypadku większych projektów należy omówić ewentualną procedurę z innymi wychowawcami, dyrekcją przedszkola i rodzicami.
Mniejsze projekty, które wymagają jedynie kilku godzin czasu na przygotowanie, mogą być oczywiście zarządzane przez Was. Sensowne jest jednak wcześniejsze poinformowanie swoich kolegów o planowanym projekcie.

Wskazówka: Pozwól dzieciom uczestniczyć w procesie planowania projektu. W ten sposób dzieci mogą aktywnie doświadczyć, jak zwykły pomysł rozwija się w koncepcję, która następnie jest realizowana w praktyce.
Często dzieci wyrażają pewne życzenia, które można mniej lub bardziej łatwo włączyć do planowanego projektu.

4 Rodzaj pracy projektowej w przedszkolu zależy od indywidualnych możliwości.

Uwzględnić indywidualną specyfikę

Nie wszystkie projekty są możliwe do zrealizowania w każdej świetlicy. Jeśli jest to na przykład placówka integracyjna, trzeba wziąć pod uwagę specjalne potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Istnieją jednak liczne przykłady, że dodatkowy wysiłek opłaca się nie tylko w przypadku dzieci integracyjnych.

W przypadku grupy dziennej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia należy najpierw zacząć od mniejszego projektu, aby sprawdzić, w jakim stopniu dzieci są w stanie zrealizować projekt i wynieść z niego coś dla siebie.

Niektóre przedszkola są bardzo dobrze wyposażone, tak że nawet większe projekty można bez problemu zrealizować na terenie zewnętrznym przedszkola. Z kolei inne placówki osiągają już swoje granice przy mniejszych projektach, więc raczej rozważa się realizację projektów na zewnątrz.

Wskazówka: Jako wychowawca powinieneś wybrać temat, który jest bliski Twojemu sercu i sercu dzieci w Twojej grupie. Idealnie jest, jeśli uda Ci się ustalić aktualne odniesienie.
Im bardziej entuzjastycznie podejdziecie do tematu, tym większe będzie wasze zaangażowanie i tym bardziej nie będziecie się bali zainwestować godziny lub dwóch dodatkowej pracy.

Jeśli dzieci nie mają do tej pory żadnego związku z tym tematem, to do Ciebie należy jak najwcześniejsze wzbudzenie zainteresowania grupy.
Ponieważ dzieci bardzo łatwo ekscytują się nowymi rzeczami, zwłaszcza w pierwszych latach życia, nie powinno to być dla Was zbyt trudne.

5 Możliwe projekty dla przedszkola

Ostatecznie projekt można stworzyć z niemal każdej codziennej sytuacji. Aby znaleźć odpowiedni temat, najpierw zastanów się, który aspekt uważasz za szczególnie ważny.

Więcej ruchu w przedszkolu:

Ponieważ w wielu niemieckich przedszkolach wciąż brakuje aktywności fizycznej, odpowiednie są projekty z tłem sportowym.
Więcej informacji na temat aktywności fizycznej w przedszkolach i szkołach można znaleźć na stronie In Form.

Czy tydzień projektowy powinien być przede wszystkim związany z ruchem? Czy bardziej interesuje Państwa doświadczanie przyrody, czy też chcecie, aby dzieci poznały aspekty ekonomiczne?
W zależności od tego, na jaki temat zdecydujesz się w projekcie, można połączyć ze sobą różne obszary.

Oto krótka lista możliwych tematów do pracy projektowej w przedszkolu:

Istnieje bardzo wiele różnych opcji projektów.

6 Kontynuacja pracy nad projektem w przedszkolu

Nie zapomnij o kontynuacji pracy nad projektem

Oczywiście nie należy pomijać refleksji nad pracą nad projektem. Najlepiej zawczasu pomyśleć o tym, w jakim stopniu masz nadzieję osiągnąć swój cel. W następstwie projektu przeanalizuj cały etap projektu.
W tym momencie pamiętaj, aby być szczerym i sprawdzić, w jakim stopniu przyszły projekt mógłby być lepiej zaprojektowany.

Poniższe pytania pomogą zadbać o to, by praca projektowa w przedszkolu czyniła stałe postępy:

Nawet jeśli zaplanowany projekt nie poszedł całkiem tak, jak byście chcieli, nie zmienia to fundamentalnego znaczenia pracy projektowej w przedszkolu. Przyjmijcie wyzwanie, aby w następnym projekcie uniknąć błędów, które w tym przypadku się zdarzyły.

7 Cele pracy projektowej – oto, co charakteryzuje dobre projekty

Projekt edukacyjny bardzo różni się od projektu ruchowego. Mimo to istnieje wiele wspólnych celów, które można realizować w ramach różnych projektów.
Dalszy rozwój indywidualnych zdolności dzieci powinien być głównym celem pracy projektowej w przedszkolu.

Praca w sposób zorientowany na cel

Dlatego przy planowaniu projektu należy zawsze pamiętać o następujących celach:

Wskazówka: Cele pracy projektowej w przedszkolu można osiągnąć na wiele różnych sposobów.
Ostatecznie każdy dzień projektu jest ważny sam w sobie i to nie wynik decyduje o całym projekcie.

8 Dalsza lektura na temat projektów w przedszkolu

Exit mobile version