Gimnastyka w przedszkolu jest niezwykle ważna, aby dać dzieciom możliwość odkrywania i poszerzania swoich możliwości fizycznych.
Zintegruj pomysły dzieci, aby lekcja gimnastyki była bardziej interesująca i pozwól starszym dzieciom mieć wpływ na wybór ćwiczeń.
Istnieje wiele możliwości. Na przykład opony, chusty i piłki mogą być wykorzystane do ćwiczeń gimnastycznych.
Ruch jest jednym z najważniejszych obszarów w przedszkolu. Niestety, oferowana ilość ruchu jest często dość mała, przez co świadomość ciała wielu dzieci pozostawia wiele do życzenia. Aby tak się nie stało, gimnastyka w przedszkolu jest doskonałym sposobem nanauczenie dzieci radości z ruchu, a jednocześnie na sprawdzenie, gdzie może być jeszcze jeden lub dwa deficyty.
W naszym artykule przedstawimy Wam różne zabawy ruchowe i podsuniemy kilka pomysłów na wdrożenie niektórych ćwiczeń w przedszkolu.
[button]Praktyczne pomysły na zajęcia gimnastyczne w przedszkolu[/button]
Spis treści
1. gimnastyka w przedszkolu – promowanie umiejętności ruchowych na wczesnym etapie
Podczas gdy dzieci 2-, 3-letnie są jeszcze na etapie powolnego, ale coraz pewniejszego poruszania się i stopniowego zwiększania świadomości ciała, dzieci 3-6-letnie w przedszkolu zaczynają już włączać własne pomysły do zabaw w role.
Wykorzystaj tę kreatywność, aby lekcja gimnastyki stała się doświadczeniem. Sport i odgrywanie ról można wspaniale połączyć.
Dzikie lwy nie tylko ryczą, ale także pełzają po podłodze sali gimnastycznej. Antylopy odskakują i próbują uciec przed dzikimi lwami. Takie sceny polowania z wieloma różnymi zwierzętami mogą być wyzwaniem i zachętą dla koncentracji i koordynacji maluchów.
O tym, jak wszechstronne mogą być gry ruchowe w przedszkolu, można przekonać się na tym filmie na YouTube:
2. dzieci potrzebują ruchu
Dzieciom często trudno jest jeszcze przez dłuższy czas zachować ciszę i słuchać. Sport w świetlicy jest więc doskonałą okazją, aby wykorzystać tę naturalną potrzebę ruchu i poprzez ukierunkowane ćwiczenia pomóc dzieciom w doskonaleniu ich motoryki ogólnej i subtelnej. Zawsze należy zapewnić wystarczający zakres ruchu.
Większość dzieci bardzo łatwo inspiruje się do nowych zabaw, dlatego w przedszkolu można wykorzystać gimnastykę do trenowania nie tylko zdolności motorycznych.
Po drodze zabawy ruchowe w przedszkolu poprawiają również następujące obszary:
- Koncentracja (podczas wyjaśniania i wykonywania poszczególnych ćwiczeń)
- Duch zespołowy (poprzez wspólną pracę w grupach)
- Pomocność (kiedy starsze dzieci pomagają młodszym)
- Koordynacja (gimnastyka wymaga dobrej orientacji w przestrzeni)
- Kreatywność (jeśli zachęcamy dzieci do wnoszenia własnych pomysłów na zabawę)
Wskazówka: Oczywiście, zabawa powinna być głównym celem gimnastyki w przedszkolu, chociaż rozwój mięśni, poprawa sprawności fizycznej, jak również trening umiejętności motorycznych są ważnymi obszarami w rozwoju dziecka.
3. pomysły na zabawy podczas gimnastyki w przedszkolu
Dzieci cierpią z powodu braku ćwiczeń:
Według artykułu w Ärztezeitung, tylko 57% wszystkich rodziców ćwiczy razem ze swoimi 4-6-letnimi dziećmi. Tym ważniejsze są wystarczające ćwiczenia w przedszkolu.
Nawet jeśli gimnastyka jest już nieco przestarzała, to nadal oferuje doskonałą okazję do doskonalenia różnych umiejętności sportowych.
Stwórz mały plac budowy ruchu, który zawiera różne deski, drabinki i maty, aby dać dzieciom możliwość wypróbowania siebie i rzucenia wyzwania.
Dzieci mogą również pomóc w gimnastyce przygodowej i wymyślić własne przeszkody. Więc zawsze pozostań otwarty na zmiany i wciąż dawaj dzieciom nowe wyzwania, aby trenować swoje umiejętności.
W kolejnych częściach znajdziesz różne pomysły na gry, które wypełnią lekcje gimnastyki.
3.1 Ćwiczenia gimnastyczne z piłkami
.- Ball jumble:
Utwórz dwie drużyny do gry zespołowej. Wyznacz pole gry za pomocą 4 dużych ławek. Teraz wrzućcie wiele piłek do wyznaczonego obszaru gry. Zadaniem pierwszej drużyny jest wyrzucenie piłek poza obszar gry, natomiast druga grupa stara się odrzucić jak najwięcej piłek.
Wygrywa ta drużyna, która na koniec czasu ma mniej piłek we własnej strefie. - Wyścig sztafetowy z różnicą:
Ponownie utwórzcie dwie drużyny. Wszystkie dzieci w drużynie ustawiają się za sobą. Pierwszy zawodnik biegnie z linii startu, podnosi piłkę w pudełku, biegnie z powrotem, ustawia się z tyłu i podaje piłkę przez nogi do zawodnika przed nim. Gdy piłka znów dotrze do przodu, następuje kolej następnego gracza. Najszybsza grupa wygrywa grę w piłkę biegową. - Zbieranie piłek:
Na koniec lekcji gimnastyki wyrzuć wszystkie piłki do sali. Celem jest zebranie wszystkich piłek w jak najkrótszym czasie. Zrób z tego zadanie dla całej społeczności, aby przyspieszyć sprzątanie. Za każdym razem poświęć czas, aby pokazać dzieciom, że mogą się poprawić.
3.2 Gimnastyka z obręczami
Opony stanowią doskonałe przeszkody na małym torze przeszkód. Dzieci mogą się po nich czołgać, jak również skakać przeznie, aby trenować różne umiejętności.
Alternatywnie, spróbuj następujących ćwiczeń:
- Toczenie obręczy:
Wszystkie dzieci otrzymują swoją własną obręcz. Celem jest przetoczenie obręczy jak najdalej od linii startu. Dla starszych dzieci można również wyznaczyć cele, które trzeba trafić, aby wygrać grę.Ciekawą alternatywą jest pozwolenie, aby obręcz toczyła się poza pewien punkt, aby użyć back spin, tak aby obręcz przetoczyła się z powrotem przez linię startu. Jednak pierwsze próby są zwykle dość trudne z małymi dziećmi. - Rzucanie obręczy:
Rzucanie jest dużą trudnością dla wielu dzieci na początku i dlatego powinno być szczególnie zachęcane. Zawieś jeden lub więcej pierścieni i pozwól dzieciom spróbować przerzucić przez nie piłkę. Możesz pracować z różnymi odległościami, jak również z dużymi i małymi pierścieniami, aby przyznać punkty. Gra może być również dobrze rozegrana na zewnątrz.
3.3 Praca z chustami
Chusty są bardzo odpowiednie do włączenia muzyki do lekcji gimnastyki. W ten sposób dzieci uczą się poruszać w rytm muzyki lub podążać za rytmem i dostosowywać swój ruch.
Oczywiście są też zabawy z chustami:
- Nosić chusty:
Zabawa brzmi łatwo, ale wymaga sporej wprawy. Każde dziecko otrzymuje zadanie przeniesienia szmatki z punktu początkowego do punktu końcowego. Nie używa się do tego jednak rąk, ale alternatywnie tylko lewej stopy, prawego łokcia lub również obu stóp jednocześnie. - Łódka:
Każde dziecko siedzi na szmatce i stara się poruszać bez użycia rąk i nóg. Mniejsze dzieci mogą używać rąk i nóg, aby przyspieszyć grę. - Scarf toss:
Wszystkie dzieci rzucają swoje szaliki w powietrze. Celem jest znalezienie się na ziemi w tym samym czasie, co ich własny materiał. W ten sposób zachęcasz do uwagi i trenujesz reakcje dzieci.
4. praktyczne pomysły na lekcje gimnastyki w świetlicy
- Klein, Suse (Author)
- Müller, Matthias (Author)
- Gerdawischke-Heuvel, Heike (Author)