Język angielski w przedszkolu: Co powinieneś wiedzieć o przedszkolu dwujęzycznym

Coraz więcej przedszkoli zaczyna oferować zajęcia z języków obcych. Najczęściej spotykanym językiem jest angielski. Ale dlaczego angielski ma w ogóle sens w przedszkolu? I czy rzeczywiście lepiej uczyć się nowego języka w wieku przedszkolnym? Z …

Język angielski w przedszkolu: Co powinieneś wiedzieć o przedszkolu dwujęzycznym

Englisch-im-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Język angielski w przedszkolu: Co powinieneś wiedzieć o przedszkolu dwujęzycznym
Dlaczego coraz więcej żłobków oferuje zajęcia z języków obcych?

Wiele badań dowodzi, że dzieci uczą się szczególnie dużo w pierwszych latach życia. Dzięki temu nauka nowego języka jest łatwiejsza.

Czy istnieją alternatywy dla przedszkolaków, jeśli świetlica nie oferuje języka obcego?

Tak, w międzyczasie nie tylko przedszkola, ale również niektóre prywatne inicjatywy lub stowarzyszenia oferują możliwość nauki języka angielskiego.

Jakie są zalety i wady nauki języka obcego w przedszkolu?

Są tu dobre argumenty za i przeciw. Zebraliśmy je dla Ciebie w rozdziale 4.

Coraz więcej przedszkoli zaczyna oferować zajęcia z języków obcych. Najczęściej spotykanym językiem jest angielski. Ale dlaczego angielski ma w ogóle sens w przedszkolu? I czy rzeczywiście lepiej uczyć się nowego języka w wieku przedszkolnym?

Z naszego poradnika dowiesz się, jak uczy się języka angielskiego w przedszkolu i w jakim stopniu wczesne wspomaganie obiecuje korzyści w późniejszym życiu oraz czy są wady takiego wczesnego wspomagania.
[button]Kup książki ćwiczeniowe do angielskiego w przedszkolu online[/button]

1. angielski w przedszkolu – im wcześniej tym lepiej

Sprachunterricht Kita
Im wcześniej dzieci uczą się innego języka, tym łatwiej jest im osiągnąć sukces.

Wiele badań dowodzi, że dzieci uczą się szczególnie dużo w pierwszych latach życia. Logiczne jest więc wykorzystanie tego okresu rozwoju poznawczego do nauki nowego języka.
Jeśli dzieci dorastają w domu z dwoma językami, zazwyczaj będą w stanie doskonale posługiwać się obydwoma językami. Wątpliwe jest jednak, czy rezultat ten można osiągnąć również poprzez ukierunkowane wsparcie w przedszkolu.

Istnieją jednak pewne przesłanki, które wskazują, że dzieci już w pierwszych latach życia są zdolne do równoległej nauki dwóch języków.
Wielką zaletą tego czasu jest to, że dzieci nie są narażone na żadną presję i mogą dzięki temu uczyć się dość swobodnie. Nie muszą się bać, że zrobią coś źle.

Wpierwszych latach życia dzieci są szczególnie ciekawskie i lubią próbować nowych rzeczy pod każdym względem. Dlaczego więc angielski w przedszkolu również nie miałby być jedną z rzeczy do odkrycia?

Więcej angielskiego poszukiwanego w przedszkolu:

Według ostatnich statystyk, około 60 % wszystkich respondentów chciałoby, aby ich dzieci mogły uczyć się innego języka już w przedszkolu.

W przeciwieństwie do późniejszego przyswajania języka obcego, nauka angielskiego w przedszkolu nie opiera się na regułach, ale odbywa się w sposób intuicyjny. Gramatyka i słownictwo nie są w codziennym programie, a raczej zabawowe operowanie dźwiękami języka obcego.

Świadome badanie języka, które jest konieczne w szkole, nie jest konieczne w przedszkolu. Oznacza to, że umiejętności językowe mogą w zupełnie inny sposób sieciować w strukturach neuronalnych mózgu.
W przedszkolu dzieci podchodzą do nowego języka w sposób zupełnie bezstronny, ponieważ nacisk kładziony jest na mówienie i komunikację, a nie na nauczanie.

2. angielski dla dzieci – jak pojęcie funkcjonuje w życiu codziennym

englische Songs Kindergarten
Muzyka to doskonałe narzędzie do nauki nowego języka.

Wiele przedszkoli oferuje obecnie dzieciom język angielski. Nie musi to jednak oznaczać, że jest to przedszkole dwujęzyczne. W przeciwieństwie do klasycznego przedszkola, gdzie dzieci uczą się języka angielskiego tylko na indywidualnych lekcjach w ciągu tygodnia, koncepcja przedszkola dwujęzycznego jest tak skonstruowana, że dzieci mają bezpośredni kontakt z językiem angielskim na co dzień.

Jest to skuteczne, o ile wychowawcy są dobrze wykształceni i angielski jest ich językiem ojczystym. Jeśli natomiast dzieci uczone są przez osoby niebędące rodzimymi użytkownikami języka, ma to negatywny wpływ na rozwój języka.

Celem przedszkola międzynarodowego jest nauczenie dzieci dwóch języków jednocześnie od podstaw. Zwykle odbywa się to w ten sposób, że jeden nauczyciel rozmawia z dziećmi wyłącznie po niemiecku, podczas gdy drugi nauczyciel komunikuje się z dziećmi wyłącznie za pomocą języka angielskiego.

Przez połowę dnia dzieci mogą więc porozumiewać się tylko w języku angielskim. W celu wspierania rozwoju językowego, muzyka odgrywa szczególnie ważną rolę. Wspólne śpiewy i tańce sprawiają, że dzieci w przedszkolu poznają całą kulturę i poprzez zabawę uczą się języka.

Uwaga: Najlepiej jest dowiedzieć się wcześniej, w jakim zakresie język angielski jest oferowany w przedszkolu. Zakres jak i poziom różni się znacznie w zależności od placówki.

[kita_suche]Szukasz dwujęzycznego przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!

3. alternatywy dla lekcji angielskiego w przedszkolu

Sprachen im Kindergarten
Dzieci mogą uczyć się także innego języka w specjalnych instytutach nauki języków obcych.

Jeśli lokalne przedszkole nie oferuje możliwości nauki języka angielskiego, nie oznacza to automatycznie, że trzeba się całkowicie obejść bez drugiego języka. W rzeczywistości nie tylko przedszkola, ale także niektóre prywatne inicjatywy lub stowarzyszenia oferują obecnie możliwość nauki języka angielskiego.

Najlepiej jest dowiedzieć się bezpośrednio na miejscu, jakie możliwości są dostępne w Twojej okolicy. Często można znaleźć następujące oferty:

  • grupy taneczne złożone z native speakerów
  • kluby muzyczne, które skupiają się na angielskich piosenkach
  • specjalne instytuty nauki języka

Oczywiście można również korzystać z materiałów takich jak płyty CD z angielskim dla dzieci lub uczyć się angielskiego poprzez zabawę przechodząc przez liczby, kolory lub ABC raz po angielsku.

W sumie metody i pomysły są bardzo przydatne w podejściu do języka. Problemem jest często to, że choć dzieciom bardzo łatwo przychodzi nauka nowego języka, to bardzo szybko zapominają to, czego się nauczyły, chyba że jest on często używany.

Uwaga: Nawet dzieci, które uczyły się w dwujęzycznym przedszkolu, bardzo szybko zapomną ponownie języka angielskiego, jeśli od pierwszej klasy będą miały kontakt z drugim językiem tylko przez jedną lub dwie godziny tygodniowo.

4. Zalety i wady wczesnego wspomagania językowego

Jeśli skupimy się na zabawie i grach, niewiele można powiedzieć przeciwko wczesnej ekspozycji na język angielski lub jakikolwiek inny język. Poniższa lista pro-contra ma na celu pokazanie Wam, jako rodzicom, punktów, w których krytykuje się również lekcje angielskiego w przedszkolu:

  • Wspieranie kompetencji międzykulturowej
  • zabawne przyswajanie innego języka
  • doskonałe przygotowanie do lekcji angielskiego w szkole
  • dzieci uczą się niezwykle szybko
  • często brakuje dobrze wyszkolonych specjalistów
  • osoby nie będące rodzimymi użytkownikami języka nie przekazują dobrze umiejętności językowych, ponieważ uczucia nie są tak dobrze przekazywane
  • istnieją badania zarówno za, jak i przeciw wczesnej edukacji językowej
  • Niestety, dzieci zapominają swoje umiejętności, jeśli nie są stale stawiane przed nimi wyzwania.

5. kup książki do ćwiczeń z angielskiego w Kicie online



Artykuły powiązane