Kompetencje społeczne u dzieci: Wspieranie i kształcenie kompetencji społecznych

Umiejętności społeczne stały się coraz ważniejsze w ostatnich dekadach i są niewypowiedzianie ważne w większości zawodów. Istnieją różne metody promowania umiejętności społecznych u dzieci. W naszym przewodniku wyjaśniamy, jakie obszary wchodzą w zakres tzw. umiejętności …

Kompetencje społeczne u dzieci: Wspieranie i kształcenie kompetencji społecznych

  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Kompetencje społeczne u dzieci: Wspieranie i kształcenie kompetencji społecznych
Jakie są korzyści z posiadania silnych umiejętności społecznych?

Silne umiejętności społeczne pomagają dzieciom i dorosłym lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami.

W jakim stopniu ma to pozytywny wpływ na środowisko?

Im bardziej rozwinięte są umiejętności społeczne, tym łatwiej jest dzieciom radzić sobie z rówieśnikami i wychowawcami.

Jak można promować umiejętności społeczne u dzieci?

Można bezpośrednio promować umiejętności społeczne za pomocą różnych gier.

Umiejętności społeczne stały się coraz ważniejsze w ostatnich dekadach i są niewypowiedzianie ważne w większości zawodów.

Istnieją różne metody promowania umiejętności społecznych u dzieci. W naszym przewodniku wyjaśniamy, jakie obszary wchodzą w zakres tzw. umiejętności miękkich, dlaczego umiejętności te stały się tak ważne i jakie ćwiczenia nadają się do ich promowania.

[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1 Kompetencje społeczne nie są tylko dla dzieci

Ring aus Händen
Spójność jest ważna w każdym wieku

Każdy człowiek ma indywidualne mocne i słabe strony. Dlatego nie każde dziecko jest w stanie od samego początku okazywać swoje uczucia czy dobrze dogadywać się z innymi dziećmi.
Choć umiejętności społeczne są u dzieci niezwykle ważne, nie oznacza to wcale, że każde dziecko musi być szczególnie wychodzące lub że nieśmiałość jest czymś złym.

Jednak poprzez wzmocnienie pewności siebie dzieci mogą rozszerzyć swoje umiejętności społeczne. Szczególnie nieśmiałym dzieciom łatwiej jest nawiązać kontakt z innymi ludźmi.

W kontekście rozwoju osobowości dzieci decydującą rolę odgrywa zwłaszcza rozwój umiejętności społecznych. Aby to osiągnąć, celem jest jednak przede wszystkim to, aby dzieci potrafiły postrzegać siebie i klasyfikować własne emocje.
W wieku około dwóch lat dzieci są w stanie nie tylko interpretować własne uczucia, ale także rozpoznać w twarzach innych osób, czy dana osoba jest smutna, szczęśliwa, rozczarowana czy zła.

Kompetencje społeczne wykraczają poza rozwój emocjonalny i obejmują działanie w grupie. Na przykład oczywistym działaniem będzie pocieszenie smutnego dziecka.

Uwaga: Często dzieci z problemami behawioralnymi mają słabo rozwinięte umiejętności emocjonalne, dlatego konieczna jest ukierunkowana terapia.

2. nauka radzenia sobie z pozytywnymi i negatywnymi uczuciami

Emotionen
Zrozumienie uczuć jest kluczem do rozwoju społecznego

W celu wspierania kompetencji społecznych u dzieci ważne jest świadome klasyfikowanie i przyznawanie się do różnych uczuć.
Samo odrzucenie ostrych problemów niewiele pomaga dzieciom, ponieważ w tym przypadku dziecko nie będzie czuło się traktowane poważnie.
O wiele ważniejsze jest kwestionowanie trudności, niezależnie od tego, jak małe mogą się one wydawać, i precyzyjne reagowanie na nie.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest przygnębione, nie próbuj od razu go pocieszać i odbierać mu rozum. Najpierw zapytaj, dlaczego dziecko jest smutne. Im dokładniej dziecko potrafi wyjaśnić, jakie uczucia go trapią, tym lepiej rozwinięte są już jego umiejętności emocjonalne.

Oczywiście aktywne pytanie nie przeszkadza w pocieszaniu dziecka i późniejszym doprowadzeniu go do innych myśli. Ważne jest tylko, aby krótko odnieść się do istotnych uczuć.

Rada: Aktywne reagowanie na uczucia dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa. To poczucie bezpieczeństwa umożliwia później dzieciom pewne siebie zachowanie wobec innych ludzi. 3.

3. Rozpoznawanie uczuć innych osób

Wsparcie ukierunkowane:

Aby poprawić kompetencje społeczne dzieci, Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Kobiet, Młodzieży i Seniorów zleciło realizację modelowego projektu wspierającego rozwój rodzin i dzieci.
Szczegóły dotyczące programu efektowego można znaleźć tutaj.

Inteligencja społeczna wymaga nie tylko zdolności do refleksji nad sobą, ale także zrozumienia innych ludzi i ich zachowań.
Im lepiej dzieci potrafią rozpoznawać i interpretować uczucia innych ludzi, tym łatwiej jest im się porozumieć.

Jeśli chcesz aktywnie wspierać kompetencje społeczne u dzieci, pamiętaj o tym, aby jak najdobitniej wyrazić swoje uczucia. Jeśli jesteś bardzo zamknięty i prawie nie okazujesz uczuć, Twoje dziecko automatycznie będzie miało trudności z rozpoznaniem emocji na twarzach obcych ludzi.
Rodzice i wychowawcy mają szczególną pozycję ze względu na częsty kontakt, którą powinni świadomie wykorzystywać.

Aby dzieci mogły się od Was uczyć, szczególne znaczenie ma sposób, w jaki wchodzicie ze sobą w interakcje. Dlatego podczas rozmowy zawsze patrz dzieciom w twarz, aby upewnić się, że naśladują Twoją mimikę.

4. Pomysły na gry promujące umiejętności społeczne u dzieci

Soziales Lernen
Wspólne gry łączące
.

Emocjonalne i społeczne uczenie się można poprawić poprzez różne ćwiczenia. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów ułatwiających radzenie sobie z uczuciami:

  • Pantomima emocji: Zbierz w grupie przedszkolnej wszystkie dzieci w kole i dowiedz się, jakie uczucia dzieci już znają. Po zakończeniu zbierania szepnijcie jednemu dziecku do ucha uczucie, które powinno ono pantomimować przed grupą .
    Pozostałe dzieci mają za zadanie odgadnąć to uczucie.
    W ten sposób dzieci uczą się aktywnie radzić sobie z tym uczuciem i jednocześnie rozpoznawać je u innych osób.
  • Odgrywanie ról: Kiedy dzieci wsuwają się w kostiumy innych osób lub nawet w inną rolę, nieuchronnie muszą poradzić sobie z emocjonalnym światem tej roli. Jak zachowuje się właściciel zoo, strażak, księżniczka czy pirat?
    Po tym następuje bardzo intymna rozmowa i komunikacja z innymi dziećmi, w której na pierwszy plan wysuwa się zarówno interakcja językowa, jak i społeczna.
  • Transport balonów: Do tej zabawy potrzebne są dwie łyżki kuchenne lub podobne patyczki. Dwoje dzieci ma teraz za zadanie przetransportować balon na drugi koniec sali używając jedynie łyżki kuchennej. Ta mała gra ruchowa zachęca do umiejętności i współpracy. Można też dowolnie modyfikować ten typ gry, używając różnych przedmiotów i możliwości transportu.
    Staje się ona trudniejsza, jeśli zamiast dwóch grup używa się trzech lub czterech.

5 Przegląd skutków dobrych i złych umiejętności społecznych u dzieci

W praktyce często występują wyraźne różnice w umiejętnościach emocjonalnych i społecznych poszczególnych dzieci. Jednak dzięki ukierunkowanym grom i przemyślanej edukacji, deficyty mogą być wyrównane na wczesnym etapie.
Ponadto gry promujące umiejętności społeczne pomagają dzieciom uczestniczyć w życiu społecznym.

Poniższa krótka lista pokazuje skutki dobrych lub słabych umiejętności społecznych u dzieci:

  • Dzieci uczą się radzić sobie z zasadami i ich przestrzegać.
  • Dzieci inteligentne społecznie budują relacje z innymi dziećmi i rozpoznają swoje uczucia.
  • Są w stanie działać pewnie i pokojowo rozwiązywać konflikty.
  • Często dzieci niedostatecznie rozwinięte społecznie reagują agresywnie.
  • Kontakt z innymi dziećmi jest dla nich trudny lub nie istnieje.
  • Zasady nie są akceptowane i są wielokrotnie kwestionowane.
  • Występują poważne trudności w nauce.

Ta krótka lista pokazuje, jak ważne jest budowanie zdrowej pewności siebie w młodym wieku i przeciwdziałanie trudnościom poprzez ukierunkowany trening.

6. dalsza literatura przedmiotu

No products found.



Artykuły powiązane