Przedszkola miejskie mogą również same zdecydować, którą koncepcję uczynią porządkiem dnia. Przegląd wszystkich popularnych koncepcji przedszkolnych można znaleźć tutaj.
W porównaniu z innymi placówkami przedszkola gminne przekonują zarówno pod względem godzin otwarcia, jak i kosztów.
Niestety nie możemy odpowiedzieć Państwu na to pytanie, ponieważ opłaty za opiekę dzienną nie są w Niemczech jednolicie uregulowane.
Jak tylko dziecko przyjdzie na świat, czas zapisać się do przedszkola. Ze względu na brak miejsc, rodzice muszą czasem zacząć myśleć o miejscu w przedszkolu już w czasie ciąży.
Ale które przedszkole jest tym właściwym i jakie są różnice?
W naszym krótkim poradniku przedstawiamy pokrótce różne formy i wyjaśniamy pojęcia, które się za nimi kryją.
Ponadto zagłębiamy się w kwestie finansowania i rejestracji przedszkola miejskiego.
[button]Przygotowanie dzieci do przedszkola[/button]
Spis treści
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]
1. opłaty za przedszkole – koszty mundurków to myślenie życzeniowe
Oprócz miejsca w przedszkolu, dla większości rodziców główną rolę odgrywają koszty. W całych Niemczech występują ogromne różnice.
W niektórych miejscowościach rodzice płacą kilkaset euro miesięcznie za miejsce w przedszkolu, podczas gdy w najbliższej okolicy oferowana jest bezpłatna opieka nad dziećmi.
W prawie wszystkich przedszkolach rodzice ponoszą jedynie koszty wyżywienia w przedszkolu.
Dotyczy to zarówno śniadania, jak i obiadu.
Jednak nie tylko opłaty za przedszkola, ale także różnice w jakości są znaczne. Nie zależy to jednak od wysokości opłat, ponieważ udział przypisywany wkładom rodziców stanowi w najlepszym przypadku niewielki procent całkowitych kosztów.
Według badań Fundacji Bertelsmanna niezwykle duże różnice występują w obszarze kadry.
Na przykład w niektórych powiatach w Badenii-Wirtembergii na jednego wychowawcę przypada średnio około 6,1 dziecka.
Dla porównania, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przypada nawet 14,3 dzieci. Różnicę w opiece można sobie wyobrazić samemu.
Rada: Jeśli nie mogą Państwo sfinansować kosztów przedszkola, pomóc może Urząd do Spraw Młodzieży. Urząd ten pomaga potrzebującym rodzinom, pokrywając całe opłaty lub przynajmniej ich część.
2 Różne koncepcje w skrócie
Aby dać Państwu przegląd różnych przedszkoli, poniższa tabela powinna służyć jako pomoc:
Typ lub sponsor przedszkola | Koncepcja przedszkola |
---|---|
Przedszkole katolickie | Nauczanie wartości chrześcijańskich jest na pierwszym planie. Jednak nacisk na aspekty wiary jest bardzo zróżnicowany. W niektórych placówkach udział w nabożeństwach kościelnych jest w programie co tydzień, w innych przedszkolach modlitwa odbywa się rzadko. |
Protestanckie przedszkole | Wartości obu chrześcijańskich przedszkoli prawie się od siebie nie różnią. W obrębie poszczególnych placówek istnieją duże różnice, dlatego najlepiej dowiedzieć się lokalnie, jak osadzona jest wiara. |
Przedszkole Froebel | Ten niemiecki pedagog znany jest z tworzenia prostych zabawek składających się z cylindrów, piłek i sześcianów. Pedagogika skupia się na doświadczaniu i odkrywaniu świata poprzez celową zabawę. Do grupy Fröbel należy obecnie ponad 100 przedszkoli, żłobków i punktów przedszkolnych. |
Przedszkole Montessori | Kiga według założycielki Mari Montessori opiera się na tym, że dzieci uczą się robić rzeczy samodzielnie. Zawsze otrzymują pomoc, ale są uczone samodzielności. W Kiga nauka jest więc wyraźnie ukierunkowana na aktualne życzenia dzieci. Jeśli chodzi o zabawki, obowiązuje motto „mniej znaczy więcej”, ponieważ dzieci nie powinny być zalewane bodźcami. |
Przedszkole integracyjne | W takiej placówce nacisk kładzie się na wspólne uczenie się dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Celem jest jak najwcześniejsze zaakceptowanie innych ludzi takimi, jakimi są. Często w żłobkach lub przedszkolach integracyjnych stosuje się również koncepcję Montessori. |
Przedszkole dwujęzyczne | W centrum uwagi znajduje się wyraźnie edukacja dwu- lub wielojęzyczna. Z reguły jeden nauczyciel posługuje się tylko jednym językiem. Dzięki temu dzieci mogą oswoić się z różnymi językami i ich specyfiką. Jest coraz więcej placówek, które konsekwentnie realizują tę koncepcję. Jednak już w wielu przedszkolach używa się określenia „dwujęzyczny”, gdy od czasu do czasu śpiewana jest angielska piosenka. Język angielski jest często oferowany jako język dwujęzyczny w przedszkolu, a następnie francuski, hiszpański i turecki. |
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!
3. przedszkole miejskie lub przedszkole prywatne
W Niemczech istnieją liczne przedszkola państwowe, których sponsorem jest dane miasto lub gmina.
Jednak oprócz przedszkola miejskiego istnieje również wiele placówek zorganizowanych prywatnie.
Przedszkole prywatne charakteryzuje się tym, że stosowane są w nim specjalne koncepcje. Ponadto jest ono z reguły nieco droższe niż przedszkole miejskie, ponieważ dodatkowe fundusze są zbierane przez rodziców.
Przedszkole miejskie nie może konkurować ze wszystkimi ofertami prywatnych placówek, ale jeśli chodzi o godziny otwarcia, to przedszkola miejskie cieszą się sporym szacunkiem.
Oprócz długich godzin otwarcia każdego dnia, rzadko zdarza się całkowite zamknięcie w czasie wakacji.
Zapisując dziecko do przedszkola, zawsze należy o tym pamiętać. Zazwyczaj rejestracja odbywa się bezpośrednio w przedszkolu.
W niektórych regionach należy również złożyć wniosek o miejsce w Urzędzie ds. Młodzieży. W tym przypadku można zgłosić swoją potrzebę najwcześniej sześć miesięcy wcześniej.
4. przygotować dzieci do uczęszczania do przedszkola
- Böse, Susanne (Author)