Swobodna zabawa bez ścisłego planowania i stałych zasad sprzyja kreatywności dzieci.
Podczas swobodnej zabawy dzieci są zazwyczaj bardzo aktywne, więc rozwój umiejętności motorycznych jest niemal oczywisty. O tym, jakie inne umiejętności są trenowane, można przeczytać tutaj.
Formy swobodnej zabawy są tak różnorodne, jak same dzieci i ich potrzeby.
Swobodna zabawa jest ważną częścią codziennej rutyny w wielu przedszkolach. Tutaj dzieci powinny przede wszystkim zajmować się samodzielnie, bez udzielania przez wychowawców ścisłych instrukcji, co mają robić. W naszym artykule zagłębiamy się w znaczenie tej metody i wyjaśniamy, jak przydatna jest swobodna zabawa dla rozwoju dzieci.
[button]Kup książki o swobodnej zabawie online[/button]
Spis treści
1. mało które przedszkole może się obejść bez faz swobodnej zabawy
W dawniejszych czasach swobodna zabawa była często wyśmiewana i uważana za pedagogicznie nie na miejscu. Dziś jednak trudno wyobrazić sobie bez niej przedszkole. Coraz więcej pedagogów świadomie wykorzystuje idee swobodnej zabawy, aby umożliwić dzieciom swobodną naukę.
Podstawowym założeniem swobodnej zabawy jest to, że dzieci mają możliwość samodzielnego rozwoju. Automatycznie pojawia się wystarczająco dużo bodźców zewnętrznych, tak że potrzeba interwencji z zewnątrz jest niewielka lub żadna.
Nawet jeśli dzieci biegają chaotycznie i robią tylko to, na co mają ochotę, nie oznacza to, że niczego się w tym czasie nie uczą.
Wręcz przeciwnie, swobodny rozwój ruchu stwarza możliwości realizowania i odkrywania własnych zainteresowań. Dzieci mogą doświadczać swojego otoczenia i szukać odpowiedniego materiału do zabawy.
Ponieważ w fazach swobodnej zabawy dzieci nie są same, ale zawsze są otoczone przez inne dzieci i przynajmniej jednego wychowawcę, rozwój umiejętności społecznych odgrywa ważną rolę.
W ten sposób dzieci uczą się nawiązywać przyjaźnie i rozwiązywać konflikty w żłobku lub przedszkolu.
Rada: Rozwój dziecka jest rzeczywiście sensowny i pożyteczny. Konieczne są jednak również fazy swobodnego rozwoju, aby dziecko powoli uczyło się zajmować sobą i odnajdywać w środowisku.
2. swobodna zabawa z pobudzeniem
Mimo że nie ma jednoznacznej definicji swobodnej zabawy, to jednak za projektowaniem faz swobodnej zabawy stoi koncepcja pedagogiczna.
Aby spełnić cel swobodnej zabawy, wychowawcy aktywnie wpływają więc na jej kierunek.
Można to zrobić stosunkowo łatwo, dostarczając dzieciom konkretnych materiałów. Kreatywne projektowanie praktycznie nie ma granic, więc można zrealizować wiele różnych pomysłów.
Można na przykład zapewnić kilka ściereczek lub umieścić małą drabinkę na środku pokoju. To, jak i co dzieci zrobią z dostarczonymi materiałami, zależy tylko od nich.
Swobodna zabawa jest szczególnie przydatna do poprawy samoświadomości, jak również pewności siebie. Dzieci mogą próbować realizować własne pomysły, aby osiągnąć cele, które same sobie wyznaczyły.
Kiedy po raz pierwszy udaje się pokonać wyzwania fizyczne, takie jak wspinaczka na ramę lub balansowanie na pniu drzewa, radość jest ogromna, a dzieci nabierają zaufania do siebie i swojego ciała.
Rada: Wychowawcy mogą wspierać i zachęcać dzieci w ich dążeniach. Należy jednak pozostawić dzieciom swobodę w wykonaniu zadania.
3. doskonalenie własnych umiejętności poprzez swobodną zabawę
W przeciwieństwie do zadań narzuconych z zewnątrz, podczas swobodnej zabawy istnieje o wiele więcej okazji do rozwoju indywidualnej osobowości. Nawet jeśli nie każda faza swobodnej zabawy wygląda na zorganizowaną, to szczególnie w tych chwilach rozwijają się umiejętności, które są trudne lub niemożliwe do osiągnięcia bez pewnej dozy swobody.
Na swobodnej zabawie skupiają się następujące aspekty edukacji dzieci:
- Rozwój samomotywacji i chęć chęci osiągnięcia celu po jego wyznaczeniu. Po drodze trenuje się wewnętrzny napęd, wytrwałość i cierpliwość.
- Twórcze podejście do problemów, aby móc je rozwiązywać.
- Radzenie sobie z sukcesem i porażką, kiedy osiągnięto określony rezultat lub kiedy trzeba jeszcze trochę poćwiczyć, aby móc osiągnąć pożądany wynik.
- Doskonalenie umiejętności w zakresie motoryki brutto i drobnej.
- Rozwijanie poczucia emocji i pragnień innych dzieci oraz szanowanie ich. Dzieci uczą się być rozważnymi.
- Wspierany jest otwarty kontakt z innymi dziećmi, a także umiejętność radzenia sobie z konfliktami i szukania wspólnych kompromisów .
- Coraz bardziej kształtuje się i rozwija samoświadomość.
- Dzieci uczą się lepiej postrzegać swoje otoczenie.
- Wspierana jest umiejętność zajmowania się sobą i podejmowania własnych decyzji.
Wszystkie te cechy są wzmacniane przez swobodną i kierowaną zabawę. Zabawa bez kierowania jest więc jednym z najważniejszych elementów na drodze do samodzielnego życia.
4. formy swobodnej zabawy mogą być dostosowane indywidualnie
Swobodna zabawa często odbywa się w czasie, gdy inne dzieci się drzemią lub wcześniej był czas raczej cichej i spokojnej interakcji. W ten sposób aktywne dzieci mogą się wyładować, a następnie skoncentrować na konkretnym zadaniu.
Inne dzieci mają okazję do swobodnej zabawy, która jest bardziej relaksująca. Niektóre dzieci budują z drewnianych klocków, inne skaczą na trampolinie lub biegają po drabince.
Aby zapewnić, że swobodna zabawa ma sens i oferuje dzieciom prawdziwą wartość dodaną, wychowawcy powinni zapisywać obserwacje poszczególnych dzieci, aby lepiej ocenić ich rozwój. W ten sposób można łatwo zauważyć, czy dziecko jest bardziej otwarte, czy lubi się trochę wycofać lub jest podporządkowane. W zależności od cech charakterystycznych ważna jest interwencja na tym etapie i wczesne przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom. Przy odrobinie motywacji można osiągnąć wiele.
Info: W zależności od koncepcji istnieją różne rodzaje czasu na swobodną zabawę, w których dzieci mają do dyspozycji różne materiały.
5 Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs
Baw się, aby się uczyć:
Jak wynika z badania Unicef, szczególnie dzieci w obszarach kryzysowych mają niewiele lub wcale nie mają możliwości swobodnej zabawy w wieku przedszkolnym, co może prowadzić do trwałych trudności rozwojowych.
Czy podczas swobodnej zabawy nie obowiązują żadne zasady?
Zasadniczo wszystkie dzieci powinny mieć możliwość jak najbardziej swobodnego rozwoju i nie powinny być ograniczane przez reguły. Niemniej jednak pewne podstawowe zasady są niezbędne, aby uniknąć negatywnej dynamiki grupy.
Należy jednak stale sprawdzać, czy te zasady, które obowiązują wszystkich, mają sens i starać się pracować z jak najmniejszym wpływem.
Dlaczego przepisywanie rozwiązań dla dzieci jest problemem?
Każde dziecko rozwija swoje pomysły i musi sprawdzić, czy można je zrealizować w praktyce. Niezbędne są do tego również porażki. Podane rozwiązania uniemożliwiają prawdziwe poczucie osiągnięć i prowadzą do demotywacji i bierności.
Jak duże powinny być grupy podczas swobodnej zabawy?
Trudno jest w tym miejscu formułować ogólne stwierdzenia. W praktyce jednak często obserwuje się bardzo duże grupy, liczące nawet do 20 dzieci. Może to zablokować niezbędną mieszankę relaksu i aktywności. Zależy to jednak również od dostępnej przestrzeni i poszczególnych dzieci.
W przypadku bardzo dużych grup zasadniczo rozsądnie jest je podzielić, o ile stosunek opieki nad dziećmi w przedszkolu w ogóle na to pozwala.
6. Kupić książki na temat swobodnej zabawy online
- Held, Nina (Author)
- Kutik, Christiane (Author)