Święty Marcin urodził się jako Marcin z Tours około 316 roku w Panonii. Był żołnierzem i został chrześcijaninem dopiero w wieku 40 lat.
Według legendy spotkał biednego żebraka, któremu oddał część swojego płaszcza. Do dziś jest to uważane za wzorcowy przykład dobroczynności wśród chrześcijan.
Aby uczcić jego pamięć, dzień ten obchodzony jest co roku 11 listopada. Odbywają się wtedy nabożeństwa w kościołach i parady lampionów. Ponadto wokół ogniska śpiewane są pieśni o świętym Marcinie.
Dzień Świętego Marcina jest co roku szczególnym wydarzeniem. Dzieci paradują po ulicach z lampionami i odgrywają historię św. Marcina. Ale kim był ten człowiek? Kiedy odbywa się Dzień Świętego Marcina i jak jest zwykle obchodzony? <!–OffMiddle–><!–OffEnd–>
W naszym przewodniku zapoznasz się ze wszystkimi aspektami Dnia Świętego Marcina. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii i dlaczego do dziś mamy święto. Podajemy też kilka pomysłów, jak można świętować ten dzień w przedszkolu.
[button]Opowiadanie legendy o św. Marcinie dla dzieci[/button]
Spis treści
1. Marcin z Tours był żołnierzem gwardii cesarskiej
Marcin z Tours urodził się około 316 roku w Panonii, na terenie dzisiejszych Węgier. Imperium Rzymskie, do którego należała Panonia, było w tym czasie rządzone przez Konstantyna Wielkiego, który był bardzo bliski chrześcijaństwu. Rodzina Marcina była jednak bardzo krytycznie nastawiona do tej wiary.
Marcin jednak zetknął się z wiarą chrześcijańską w wieku 10 lat. Jego ojciec jednak starał się temu zapobiec. Martin, podobnie jak jego ojciec przed nim, miał więc zrobić karierę wojskową. Ugiął się pod decyzją ojca i został żołnierzem w armii rzymskiej. W jej trakcie przemierzył wiele krajów i poznał i docenił wiarę chrześcijańską.
2. legenda o Marcinie
Podczas swojego pobytu jako żołnierz doświadczył zdarzenia, o którym śpiewamy dziś w słynnej pieśni o świętym Marcinie: słynnego dzielenia się płaszczem. W wieku 17 lat Marcin stacjonował na północy Francji. W zimowy, mroźny dzień wyjechał na koniu w kierunku bramy miasta. Po drodze spotkał biednego żebraka, który nie miał ubrania.
Aby pomóc mężczyźnie, podzielił swój płaszcz mieczem i dał jedną połowę biednemu żebrakowi. Następnej nocy Marcin miał sen. W nim ukazał mu się Jezus ubrany w połowę swojego płaszcza. Ten czyn do dziś uważany jest za wzór dobroczynności.
Marcin czy dzień świętego Marcina?
Na wielu terenach protestanckich 11 listopada obchodzony jest również chrzest Marcina Lutra. Święto to obchodzone jest jako Dzień Świętego Marcina. Z kolei Dzień Świętego Marcina obchodzony jest ze względu na dzień pogrzebu św.
Marcinodebrał ten sen jako znak. Chciał odejść z wojska, ale musiał odczekać pozostałe 25 lat, na które się zapisał. W wieku 40 lat został w końcu ochrzczony i oddał się na służbę Bogu.
Wykształcił się na biskupa i wkrótce założył swój pierwszy klasztor we Francji. Marcin zmarł 8 listopada w wieku 81 lat podczas jednej ze swoich podróży. Został pochowany 11 listopada. Po śmierci Marcin został kanonizowany przez papieża.
Na jego pogrzeb przybyli ludzie z bliska i daleka, aby oddać mu ostatni hołd. Zapalali światła i lampiony. Z biegiem lat ten gest stał się zwyczajem. Nawet dziś dzieci chętnie robią lampion i paradują po ulicach.
Zarówno katolicy, jak i kościoły protestanckie, prawosławne i anglikańskie obchodzą to święto.
3. pomysły na obchodzenie święta lampionów
Robienie lampionówjest szczególnie popularne w przedszkolach. Jak tylko zrobi się ciemno, wszystkie dzieci robią procesję św. Marcina ze swoimi unikalnymi lampionami. Śpiewanie piosenek jest również częścią dnia św. Marcina.
Dzieciom często towarzyszy jeździec na koniu. Po procesji świateł można odegrać historię o św. Marcinie. W wielu miejscach podaje się wtedy ciasteczka drożdżowe lub precelki, którymi dzieli się w przyjaźni jako symbol miłości do bliźniego.
Ale nie tylko parady świateł są organizowane z okazji tego święta. W wielu dzielnicach i miastach na cześć Marcina odbywają się specjalne nabożeństwa w kościele. Parafia zaprasza na tę okazję wszystkie dzieci i ich rodziny. W niektórych miejscach jest nawet specjalne nabożeństwo dla dzieci.
Dla przedszkola jest jednak wiele innych sposobów na świętowanie Dnia Świętego Marcina. Można na przykład wykorzystać obrazek do kolorowania z książki obrazkowej, który dzieci mogą zaprojektować według własnego życzenia. Sale mogą być również udekorowane obrazkami z okien.
Aby wprowadzić dzieci w nastrój tego dnia, można im przeczytać na głos historię o świętym Marcinie. W tym celu dzieci mogą oglądać obrazki lub nawet same je rysować.
4. Opowiedzenie dzieciom legendy o św.
- Beutler, Dörte (Author)
- Herrmann, Bettina (Author)