Z pomocą takiego przyrządu dzieci uczą się, że nie są same, a jednocześnie mają okazję poznać przedziały czasowe.
Najlepiej, jeśli jest tak skonstruowany, że na pierwszy rzut oka można znaleźć wszystkie dzieci i nie można zapomnieć o poszczególnych urodzinach.
Jeśli wspólnie wykonacie słońce, potrzebujecie bardzo mało czasu. Mimo to wynik może być całkiem imponujący.
Kalendarz urodzinowy to ważna rzecz w świetlicy i przedszkolu. W ten sposób dla każdego dziecka jest widoczne, że jest częścią grupy.
Przy okazji kalendarz urodzinowy pomaga wychowawcom nie zapomnieć o żadnych urodzinach i móc je odpowiednio zaplanować.
W naszym artykule pokazujemy, jak może wyglądać kalendarz urodzinowy do przedszkola, zerówki czy żłobka i dlaczego warto go wykonać wspólnie z dziećmi.
[button]Kolorowe zestawy rękodzieła dla większej zabawy przy tworzeniu kalendarza urodzinowego[/button].
Spis treści
1. kalendarz urodzinowy dla przedszkola ma duże znaczenie
Dzieci rodzą się każdego dnia:
Jeśli zastanawiasz się, które znane osoby nadal obchodzą swoje urodziny w odpowiednim specjalnym dniu, odpowiedź znajdziesz tutaj.
Dzieci przywiązują do swoich urodzin znacznie większą wagę niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Jest to właściwie dość logiczne, ponieważ maluchy nie znają tego wydarzenia zbyt długo, gdyż mają dopiero 2, 3 lub 4 lata i zazwyczaj nie zauważyły nawet swoich pierwszych urodzin.
Najlepszym sposobem na zrobienie kalendarza urodzinowego w przedszkolu jest postępowanie chronologiczne. Zacznij więc od stycznia i niech kalendarz skończy się w grudniu.
Dziękitemu dzieci łatwo przyzwyczają się do podziału roku i będą mogły zobaczyć, jakie uroczystości zbliżają się przed ich własnymi urodzinami.
Swoją drogą, małoktóredziecko, które uczęszcza do żłobka czy przedszkola, ma już w głowie własną datę urodzenia.
Zadaniem wychowawców jest więc zaprojektowanie rocznego kalendarza i nie zapomnienie o żadnych urodzinach.
Najlepiej skorzystać z pomysłów nie tylko łatwych w realizacji, ale takich, w których istnieje również możliwość dopisania nowego dziecka lub skreślenia go, jeśli zbliża się przeprowadzka.
W ten sposób kalendarz urodzinowy w przedszkolu zawsze pozostaje aktualny i służy jako punkt odniesienia dla wszystkich. Jak może wyglądać piękny, profesjonalnie zaprojektowany drewniany kalendarz urodzinowy można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
2. jedno zdjęcie dla każdego dziecka
Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak może wyglądać kalendarz urodzinowy dla przedszkola. Jedną z możliwości jest praca ze zdjęciami. W najprostszej wersji oznacza to, że potrzebujesz tylko jednego zdjęcia każdego dziecka, które jest zawieszone chronologicznie na ścianie.
Jednak nieco ładniej i bardziej ekscytująco dla dzieci z przedszkola lub żłobka będzie, jeśli naklei się odpowiednie zdjęcie na kawałek kartonu, napisze na nim imię i datę urodzin oraz przymocuje do niego sznurek, na który można nawlec koraliki.
W ten sposób dzieci zawsze wiedzą, za ile miesięcy są ich własne urodziny.
Wskazówka: Nie zapomnijcie, aby kalendarz z koralikami był aktualny. Najlepiej wziąć kalendarz pierwszego dnia każdego miesiąca, aby wspólnie go zaktualizować.
Ten wariant jest nieco bardziej rozbudowany, jeśli zamiast papieru glinianego użyjesz drewna. Możesz również zaprojektować małe drewniane tablice indywidualnie w różnych kolorach w grupie.
3. mobile – fajny pomysł dla każdej instytucji
Jako alternatywę dla klasycznych kalendarzy wiszących na ścianie, można również zbudować mobil, w którym wszystkie dzieci są razem w kole.
Dobrym pomysłem jest zrobienie własnych pikseli, które będą symbolizować poszczególne dzieci. W ten sposób każde dziecko może dobrać odpowiednie kolory i zmieniać pixie według własnego pomysłu.
Ten pomysł nadaje się również dla grup U3, jeśli maluchy otrzymają niewielką pomoc.
Dla łatwiejszego rozpoznania można przykleić zdjęcia na brzuszkach elfów.
Mobile nie nadają się do bardzo dużych grup, ponieważ cierpi na tym przejrzystość i bardzo trudno jest znaleźć indywidualnego Secret Santa w grupie.
4. Wykonanie choinki – nieco inny kalendarz urodzinowy dla świetlicy
Choinka to nie tylko symbol podczas świąt Bożego Narodzenia. Samodzielnie wykonany kalendarz urodzinowy z drzewkiem nadaje się również do zapisywania urodzin dzieci i daje dzieciom poczucie wspólnoty.
Możesz pracować z kartonem, jak również z prawdziwym drewnem, aby dzieci znalazły się jako poszczególne liście lub małe gałęzie.
Można na przykład przypisać poszczególnym gałęziom poszczególne miesiące, na których zawiśnie więcej lub mniej liści z odpowiednimi datami urodzin.
5. urodzinowe słońce – promienny pomysł
Do wykonania tego prostego kalendarza urodzinowego wystarczy duża kartka żółtego papieru i trochę białego.Najpierw wytnij duże koło.
Następnie promienie słońca.
Każde dziecko dostaje jeden długi promień, który opatruje białą kartką papieru oraz własnym imieniem i datą urodzenia.
W ten sposób w krótkim czasie powstaje przyjaźnie wyglądające słońce. Aby ułatwić rozpoznanie poszczególnych dat urodzenia, na krawędzi promienia słońca można dodać cyfrę oznaczającą dany miesiąc.
Zwróć uwagę, aby promienie słońca nie były zbyt grube, jeśli w grupie ma być wiele dzieci.
6. Więcej pomysłów na kalendarz urodzinowy w mgnieniu oka
Nie tylko samo świętowanie urodzin jest dla dzieci bardzo ważne. Ważną rolę odgrywa również oczekiwanie, dlatego kalendarz urodzinowy w przedszkolu to bardzo dobry pomysł.
W poniższym zestawieniu znajdziecie jeszcze kilka propozycji, jak taki może wyglądać:
- Zróbcie duży wspólny obrazek z poszczególnymi porami roku, w który włożone są małe karteczki indeksowe poszczególnych dzieci.
- Zróbcie długi pociąg z 12 wagonami reprezentującymi każdy miesiąc. Niektóre wagony na pewno będą dość pełne.
- Stwórzcie doniczkę, do której włożycie 12 kwiatów (najlepiej wykonanych z drutu) i przyklejcie pojedyncze liście do stylu zawierającego datę urodzin dziecka.
Kalendarz urodzinowy Montessori to także świetny pomysł na to, by w przedszkolu lepiej poznać znaczenie czasu.
Rada: Zorganizuj w dniu urodzin kilka miłych zabaw, z których solenizant może wybrać przynajmniej jedną.
7. kolorowe zestawy rzemieślnicze dla większej zabawy przy tworzeniu kalendarza urodzinowego
No products found.
- Obszerny zestaw z dużym wyborem aktualnych artykułów do majsterkowania
- Ponad 1 300 części, łącznie z praktycznym klejem
- Nadaje się do realizacji wielu pomysłów związanych z majsterkowaniem
- pompony, pióra flauszowe, kamienie ozdobne, ruchome oczka, drut szenilowy, drewniane pałeczki, drewniane klamerki, części tłoczone z gumy piankowej, papier kolorowy, błyszczący brokat
- Niezależnie od tego, czy ćwiczysz z dziećmi lub samodzielnie – ten zestaw jest zawsze dobrym wyborem
- Zestaw do majsterkowania zawiera 120 ruchomych oczek lub kulkowych oczek w 3 rozmiarach, 60 kolorowych piór, 80 kolorowych lub brokatowych pomponów, 80 patyczków do lolly'a lub pałeczek, 36 kolorowych lub brokatowych - myjki do fajek - drut szenilowy
- Zestaw do majsterkowania jest przeznaczony dla chłopców i dziewczynek od ok. 4 lata. majsterkowanie wspomaga koncentrację, kreatywność, zręczność i cierpliwość dzieci
- Również dorośli będą zadowoleni z tego zestawu do majsterkowania. Dzięki temu kreatywnemu zestawowi do majsterkowania Twoja wyobraźnia nie zna granic. Stwórz swoje własne małe dzieła sztuki.
- Zarówno jako prezent na urodziny dziecka, imprezy dla dzieci, prezenty dla gości lub upominki nasz zestaw do majsterkowania jest zawsze mile widziany i chętnie widziany. Idealnie nadaje się do przedszkola, przedszkola, przedszkola, szkoły podstawowej i do szkoły
- Ruchome oczy nie są samoprzylepne i dzięki temu można je przykleić do prawie wszystkich materiałów za pomocą odpowiedniego kleju (nie wchodzi w zakres dostawy)