Nauka czasu dla dzieci: wskazówki i sztuczki do opanowania zegara

„Mamo, kiedy będziemy jeść?”, „Tato, ile jeszcze będziemy jechać?” – te lub podobne pytania zapewne brzmią bardzo znajomo dla większości rodziców. Gdytylko dzieci potrafią odczytać zegar, nabierają również wyczucia co do czasów i odstępów czasowych. …

Nauka czasu dla dzieci: wskazówki i sztuczki do opanowania zegara

junge lernt selbstständig an uhr aus holz
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Nauka czasu dla dzieci: wskazówki i sztuczki do opanowania zegara
Od kiedy dzieci powinny umieć wskazywać czas?

W zasadzie dzieci powinny umieć odczytać zegar najpóźniej w 2 klasie szkoły podstawowej. Ponieważ dzieci opanowały już dobrze liczby, nauka często nie sprawia już trudności.

Jak mam nauczyć dziecko pokazywać godzinę?

Ważne jest, aby krok po kroku objaśniać dziecku zegar. Należy trzymać się określonej kolejności, aby nie przemęczać dziecka. Dopiero gdy dziecko w 100% zrozumie dany etap, przejdź do następnego.

Czy są inne sposoby na nauczenie dziecka zegara?

Wykorzystaj fakt, że dzieci uwielbiają gry. Gry edukacyjne o zegarze są niezwykle popularne. Wystarczy przejrzeć różne sklepy internetowe lub poprosić o radę odpowiedni personel specjalistyczny w sklepie.

„Mamo, kiedy będziemy jeść?”, „Tato, ile jeszcze będziemy jechać?” – te lub podobne pytania zapewne brzmią bardzo znajomo dla większości rodziców. Gdytylko dzieci potrafią odczytać zegar, nabierają również wyczucia co do czasów i odstępów czasowych. Ale w którym momencie dzieci powinny nauczyć się czasu? I jak rodzice mogą w tym pomóc?

W naszym poradniku znajdziecie Państwo informacje na temat tego, jak dzieci uczą się czasu. Wyjaśniamy, kiedy ma sens rozpoczęcie czytania zegara i jak najlepiej towarzyszyć dziecku. Następnie pokazujemy różne sposoby na naukę czasu poprzez zabawę.
[button]Kup gry edukacyjne do zegara online[/button]

1. co oznacza dla dzieci umiejętność odczytywania czasu

Wewnętrzny zegar

Organizm ludzki jest zorientowany nie tylko na aktualny czas, ale także na wewnętrzny zegar. Dlatego należy odpowiednio ustawić czynności w ciągu dnia. Naukowcy z Uniwersytetu w Duisburgu stworzyli na ten temat krzywą wydajności, która odnosi się do większości ludzi. Można ją znaleźć tutaj.

Zazwyczaj zaczyna się to już w przedszkolu – „Kiedy odbierze mnie mama?” lub „Ile czasu minie do obiadu?”. Od tego momentu dzieci zaczynają coraz częściej myśleć o tym, jak można mierzyć czas. Chociaż mają już poczucie czasu, różni się ono znacznie od tego, które mają dorośli. Poprzez rytm i odpowiednie rytuały rodzice i wychowawcy mogą zapewnić dzieciom lepsze wyczucie odstępów czasowych.

Ale w jakim wieku dzieci powinny uczyć się czasu? Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób ogólny. Z reguły dzieci rozwijają zrozumienie czasu od szóstego lub siódmego roku życia. Jednak niektóre małe dzieci są już zainteresowane nauką zegara w wieku przedszkolnym. Zawsze jednak należy brać pod uwagę indywidualne zdolności.

Zasadniczo dzieci powinny umieć czytać zegar najpóźniej w 2 klasie szkoły podstawowej. Wynika to z faktu, że w większości szkół podstawowych na tym etapie zajmuje się czasem. Ponieważ dzieci dobrze opanowały już liczby, ich nauka często nie stanowi już problemu.

Dzięki nauce dzielenia dnia na różne godziny, dzieci mogą też stać się bardziej samodzielne. Na przykład powinny być w domu na czas lub wykonać jakąś czynność do określonej godziny.

Wskazówka: Własny zegarek na rękę to świetny prezent na rozpoczęcie szkoły. Zwiększa to ich motywację do samodzielnego odczytywania czasu.

2. Nauka czasu – przewodnik krok po kroku

Mädchen hält selbstgebastelte Uhr in der Hand
Razem z dzieckiem wykonaj zegar, który posłuży wam do wspólnej nauki.

Dla dorosłych umiejętność odczytywania zegara to najbardziej naturalna rzecz na świecie. A jednak zbyt chętnie zapominamy, że wszystkie początki są trudne. Bądź więc cierpliwy – nawet jeśli nie uda ci się to za pierwszym razem. Ponieważ jednak większość dzieci w pewnym momencie zaczyna interesować się czasem, naukę można rozpocząć w formie zabawy.

Ale jak najlepiej zacząć? Ważne jest, abyś tłumaczył dziecku zegar krok po kroku. Należy trzymać się określonej kolejności, aby nie przytłoczyć dziecka. Dopiero gdy dziecko w 100% zrozumie dany etap, przejdź do następnego. Zawsze zaczynaj od zegara analogowego.

Wskazówka: Aby wzbudzić motywację dziecka, możecie wcześniej wspólnie wykonać zegar, którego będziecie używać do nauki godzin.

2.1 Mała wskazówka

Najlepiej zacząć od wyjaśnienia dziecku, że istnieją dwie różne ręce. Poruszają się one zawsze w prawo, czyli w tzw. kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Podczas gdy mała wskazówka odpowiada za godziny, zadaniem dużej jest wskazywanie minut.

Najpierw należy trzymać się schematu 12-godzinnego, aby nie wprowadzać zamieszania. Następnie obróć małą wskazówkę na różne godziny, które dziecko musi nazwać. Później możesz wskazać godziny, które dziecko ma ustawić. Wykonuj te ćwiczenia tak długo, aż uznasz, że dziecko wszystko zrozumiało.

2.2 Podział lekcji na segmenty

Mutter übt mit Ihrem Kind die Uhr
W przerwach pomiędzy nimi dawaj dziecku czasy do ustawienia na zegarze.

Potem robi się nieco trudniej, bo teraz do gry wchodzi również duża wskazówka. Przede wszystkim wytłumacz dziecku, co to jest pełna godzina. Przekręć dużą wskazówkę na dwanaście. Podczas gdy duża wskazówka pokazuje pełną godzinę, mała wskazówka mówi, która to godzina.

Następnie dodajemy pół i ćwierć godziny. Jeśli duża wskazówka znajduje się na6, pokazane jest pół godziny. Możesz teraz przesunąć małą wskazówkę na różne czasy. Na przykład, jeśli mała wskazówka znajduje się na godzinie 10, a duża na 6, to jest to wpół do dziesiątej.

Następnie zrób to samo z „kwadransem do” i „kwadransem po”. Jeśli duża ręka jest na 3, to jest to kwadrans po, a jeśli duża ręka jest na 9, to jest to kwadrans po. Z pomocą kilku ćwiczeń możesz utrwalić tę wiedzę u swojego dziecka.

Teraz przyszła kolej na poszczególne minuty. Najpierw wyjaśnij, że w pełnej godzinie jest 60 minut. Do ćwiczeń używajcie 5-minutowych odstępów. Jeśli duża wskazówka znajduje się między 12 a 6, to mówi się „x minut po… zegarze”. Jeśli znajduje się ona pomiędzy 6 a 12, nazywa się to „x minut przed… zegarem”.

Info: W niektórych częściach Niemiec mówi się na przykład również o „trzech czwartych” 12, co odpowiada godzinie 11:45.

2.3 Przedziały czasowe i schemat 24-godzinny

Uhr mit 24 Stunden
Wyjaśnij, że wieczorem nie jest godzina 7, lecz 19

Ostatnim krokiem jest obliczanie przedziałów czasowych. W tym celu Twoje dziecko musi już umieć liczyć. Wykorzystaj ćwiczenia, w których dziecko musi obliczyć, ile czasu leży pomiędzy dwoma różnymi czasami. Utrwalaj to, czego się nauczyło za pomocą różnych arkuszy lub innych materiałów ćwiczeniowych.

Ponieważ jednak dzień składa się z 24 godzin, a nie tylko z 12, należy wyjaśnić dziecku, że liczenie czasu nie kończy się na godzinie dwunastej, ale trwa do godziny 24 lub 0. Na przykład, podczas gdy w nocy jest godzina 2 lub 3, po południu jest godzina 2 lub 3.

2.4 Postępowanie z zegarem cyfrowym

Gdytylko dziecko bez problemu odczyta zegar analogowy, można uczyć się godzin na zegarze cyfrowym. Na takim wyświetlaczu nie ma wskazówek, tylko liczby. Na przykład, jeśli jest napisane 10:15, to jest to „kwadrans po 10”.

I znowu –praktyka czyni mistrza. Po pewnym czasie dziecko nie będzie miało już problemów z prawidłowym odczytaniem zegara.

Poniżej znajdziesz przyjazny dla dzieci filmik, który możesz wykorzystać do wspólnej nauki zegara z dzieckiem.

3. alternatywne sposoby nauki zegara

Vater übt zusammen mit seinem Sohn am Tablet
Większość dzieci jest podekscytowana faktem, że może używać telefonu komórkowego lub tabletu do nauki
.

Oczywiście Twoje dziecko będzie potrzebowało trochę czasu, aby przyswoić sobie wszystkie te informacje. Możesz pomóc, włączając czasy zegarowe do codziennych sytuacji tak często, jak to możliwe. W tym celu należy co jakiś czas pytać, która jest godzina lub ile czasu upłynie do momentu, gdy dziecko pójdzie spać.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawićWam inne narzędzia, które ułatwiają dzieciom naukę czasu.

  • Książki: Istnieje niezliczona ilość różnych książek, które możesz wykorzystać do nauki czasu dla swojego dziecka. Wiele z nich zawiera również zegar, który można ustawić według własnego uznania.
  • Gry: Wykorzystaj fakt, że dzieci uwielbiają gry. Gry edukacyjne o zegarze są niezwykle popularne. Wystarczy przejrzeć różne sklepy internetowe lub poprosić o radę odpowiedni personel specjalistyczny w sklepie.
  • Aplikacje: aplikacje to nowoczesna alternatywa dla dzieci do nauki czasu. W zabawny sposób tłumaczą one dzieciom, jak działa zegar. Istnieją również liczne ćwiczenia o różnym stopniu trudności.

4. kupić gry edukacyjne dla zegara online

Wer kennt die Uhr?: Mit Stunden und Minuten spielend durch den Tag
  • Jaka godzina pokazuje budzik Pauls rano podczas wstawania? Kiedy Paul ma przerwę w szkole? Zabawnie łączą sytuacje z dnia codziennego z odpowiednią godziną
  • Zróżnicowane formy gry przekazują również cyfrową pisownię i terminy czasowe, takie jak "przed" i "po". Dzięki temu dzieci poznają godziny, rozwijają poczucie czasu i są wspierane w samodzielności
  • Cztery różne warianty gry dostosowują się do różnych grup rozwojowych i wiekowych i umożliwiają dodatkowo indywidualne wsparcie w zakresie czytania godziny i poczucia czasu
  • Gra nadaje się dla 1-4 graczy i wnosi emocje do każdego pokoju dziecięcego. Idealny prezent na urodziny lub Boże Narodzenie. Sensowne zajęcie dla najmłodszych, aby nauczyć się również w domu i jednocześnie dobrze się bawić
  • Nowa nauka wspiera rozwój dzieci. Zdobywasz wiedzę i możesz rozwijać osobisty potencjał. Ponadto różne poziomy trudności i mechanizmy samokontroli umożliwiają indywidualną i samodzielną naukę

Ravensburger tiptoi do nauki gry przez całą dobę - 00736 / Podczas gry wystarczy czytać i rozumieć zegar
  • Interaktywna gra edukacyjna dla ciekawskich odkrywców: dzięki pisakowi tiptoi godzina jest nie tylko ciekawa, ale również dziecinnie prosta.
  • Co to jest sekunda? I dlaczego dni w lecie są dłuższe? Naucz się w zabawny sposób poznawać i czytać zegarek i zbierać ekscytującą wiedzę fachową dzięki realistycznym dźwiękom.
  • Towarzysz Anny i jej rodzinę na co dzień. Dotknij karteczki i przyporządkuj aktywność w odpowiednim czasie i dniu. W zależności od stopnia trudności nauka się nowego lub sprawdzana wiedza.
  • Dobrze leżący w dłoni długopis należy zakupić oddzielnie i nadaje się do wszystkich produktów tiptoi – dzięki odtwarzaczowi można dodatkowo odtwarzać audiobooki i piosenki dla dzieci.
  • Zakres dostawy: 1 duży, obustronny zegar z wskazówkami minutowymi i godzinowymi, 24 karty zdarzeń i wiedzy, 1 karta sterująca, 1 przycisk / rysik tiptoi należy zakupić oddzielnie

Lern die Uhr
  • Dla dzieci w wieku od 5 lat
  • Dla 1-4 graczy
  • Opracowany przez pedagogów

Artykuły powiązane