Rozmowy z rodzicami w świetlicy: czego się spodziewać

Jednymz zadań wychowawcy jest przeprowadzenie konferencji rodziców w świetlicy. Jednak jaki jest cel takiego spotkania i jakie są wymagania? W naszym poradniku dowiesz się, jak przeprowadzić konferencję rodziców w świetlicy, aby była ona jak najbardziej …

Rozmowy z rodzicami w świetlicy: czego się spodziewać

  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Kita
  8. »
  9. Rozmowy z rodzicami w świetlicy: czego się spodziewać
Jak stworzyć angażującą rozmowę z rodzicami?

Jak w przypadku wielu rzeczy, początek jest zazwyczaj kluczowy. Otwarty i przyjazny początek pozwoli na łatwiejsze poruszanie trudniejszych tematów w późniejszym czasie.

Jaki jest najlepszy sposób na przygotowanie się do konferencji z rodzicami w świetlicy?

Najlepiej jest robić notatki z wyprzedzeniem, aby nie zapomnieć o żadnych ważnych aspektach podczas dyskusji.

Na co należy zwrócić uwagę, aby rozmowa kwalifikacyjna przebiegła pomyślnie?

Oprócz luźnej atmosfery, istnieje również kilka innych wskazówek, które można wziąć sobie do serca, aby przeprowadzić owocną rozmowę z rodzicami.

Jednymz zadań wychowawcy jest przeprowadzenie konferencji rodziców w świetlicy. Jednak jaki jest cel takiego spotkania i jakie są wymagania?

W naszym poradniku dowiesz się, jak przeprowadzić konferencję rodziców w świetlicy, aby była ona jak najbardziej przyjemna zarówno dla Ciebie, jak i dla rodziców dziecka.
[button]Kup poradnik do rozmów z rodzicami online[/button]

1. znaleźć dobry punkt wejścia do rozmowy o rozwoju świetlicy

Elterngespräch
Od początku podejdź do rodziców otwarcie

Oprócz przedstawienia koncepcji przedszkola, spotkanie z rodzicami przynajmniej raz w roku jest ważną okazją do poruszenia kwestii indywidualnego rozwoju poszczególnych dzieci.

Niestety, nie zawsze treści te rozciągają się na pozytywne aspekty. Raczej jako wychowawca musisz nauczyć się prowadzić również trudne rozmowy z rodzicami. Aby jednak od początku nie pracować w zatrutej atmosferze, staraj się wejść w rozmowę w sposób otwarty i przyjazny.

Nawet w przypadku ostrych problemów poszczególnych dzieci, niektórzy rodzice wykazują się dużą wnikliwością i są skłonni dostosować swoje zachowanie do wspierania dziecka.
Nie zawsze tak jest, ale współpraca z rodzicami jest bardzo ważna, dlatego należy starać się zrozumieć również punkt widzenia rodziców.
Spróbuj postawić się w ich sytuacji, aby przeanalizować, jak Ty byś się czuł, gdyby Twoje dziecko było tematem rozmowy.

2. przygotowanie zebrania dla rodziców w świetlicy

Orientierungsplan
Z pomocą kwestionariusza można dobrze przygotować się do wywiadówki.

Jeśli są konkretne tematy, które palą się pod Twoimi paznokciami, sensowne jest wcześniejsze przemyślenie kilku pytań, które chciałbyś zadać.
Szczególnie w sytuacjach, które wiążą się dla Ciebie z pewną dozą emocji, często po fakcie zdajesz sobie sprawę, że nie zadałeś kilku ważnych pytań.
Dlatego użyj konkretnego kwestionariusza, na którym możesz dyskretnie zaznaczyć każde ze swoich pytań.

W trakcie przygotowań najlepiej jest posłużyć się portfolio dziecka jako przewodnikiem, aby móc pokazać matce i ojcu, w których punktach ich dziecko musi jeszcze nadrobić zaległości lub jest szczególnie dobre.

Ważnym wkładem do portfolio są prace malarskie i rękodzielnicze. Można jednak wykorzystać również zdjęcia lub filmy wideo, aby dać rodzicom pełniejszy wgląd w swoją pracę pedagogiczną.

Często pierwsze spotkanie z rodzicami odbywa się krótko po tym, jak dziecko zadomowi się w przedszkolu, aby dać rodzicom możliwość zorientowania się, jak ich dziecko radzi sobie w grupie.

Rada: Skontaktuj się z rodzicami jak najwcześniej, aby ustalić datę i godzinę zebrania rodziców w przedszkolu.

Ewentualnie możesz też oddzielić rozmowę rozwojową w żłobku od rozmowy z rodzicami na temat problemów. Takie podejście powoduje jednak zwykle podwójną pracę dla Ciebie, ponieważ musisz dwa razy przygotować się specjalnie do rozmowy. Sam musisz zdecydować, czy takie rozwiązanie ma sens.

3 Krótki przewodnik po rozmowie z rodzicami

Eltern Entwicklungsgespräch
Wywiadówka z rodzicami nie zawsze przebiega harmonijnie.

Już na samym początku spotkaj się z rodzicami na poziomie oczu. Tylko w ten sposób można osiągnąć wspólną współpracę i nadać rozmowie sens.
W pewnych okolicznościach Ty i dany rodzic możecie mieć różne poglądy na temat zachowania dziecka.

Z reguły oznacza to jednak tylko tyle, że w przyszłości będziecie mieli do czynienia z punktem widzenia rodziców również raz, aby sprawdzić, czy Wasz punkt widzenia był prawidłowy. Nie bój się kwestionować swojej własnej oceny wstępnej.
W rozmowie z rodzicami należy jednak zachować pewność siebie i dać im do zrozumienia, że wie się, o czym się mówi.

Jeślimacie konkretne cele, najlepiej zawczasu pomyśleć o pytaniach, które trzeba zadać, aby je osiągnąć.

Rodzicielstwo nie zawsze jest łatwe i niektórzy rodzice mogą chcieć popchnąć cię w określonym kierunku. Dlatego, jeśli to możliwe, unikaj składania jasnych deklaracji, co do których nie jesteś pewien, czy możesz je dotrzymać.
Na przykład, jeśli rodzice skarżą się na brak rozwoju umiejętności motorycznych, nie podawaj okresu, w którym dziecko dogoni inne dzieci.
W razie wątpliwości utrudnisz sobie sprawę i skomplikujesz przyszłe spotkanie z rodzicami, bo teraz jest konkretny powód, by skonfrontować cię z niespełnieniem obietnicy.

Rada: Mów o mniejszych sukcesach w kontekście codziennego kontaktu przy odbieraniu lub odprowadzaniu dzieci do przedszkola.

Skorzystaj z poniższej listy kontrolnej, aby sprawdzić, czy jesteś przygotowany do rozmowy z rodzicem w przedszkolu:

  • spotkanie zostało ogłoszone z odpowiednim wyprzedzeniem
  • Zaprosiłeś oboje rodziców
  • Jest odpowiednie pomieszczenie z dostępnymi napojami.
  • Przystępujesz do rozmowy z otwartym umysłem
  • Cele zostały ustalone.
  • Jesteś przygotowany na ewentualne pytania rodziców
  • Starasz się doprowadzić dyskusję do przyjaznego zakończenia.

4. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Elterngespräch Kita FAQs
Jakieś pytania?

Czy podczas zebrania rodziców mogę poruszyć również sprawy organizacyjne?

Z regułystruktura klasycznej rozmowy z rodzicami nie obejmuje pytań organizacyjnych. Można oczywiście komentować drobne sprawy, ale ważne sprawy organizacyjne, które dotyczą wszystkich rodziców, powinny być poruszane podczas wieczoru dla rodziców.

Czy protokół z zebrania rodziców jest konieczny?

To zależy od danego kierownictwa świetlicy. W niektórych przypadkach trzeba będzie go przedłożyć. Z reguły jednak wystarczy spisać ogólny zarys rozmowy.

Jak postępować w trudnych rozmowach z rodzicami, jeśli się boję?

Jeśli masz do czynienia z nieprzejednanymi rodzicami i z góry wiesz, że rozmowa będzie stresująca, poproś o pomoc koleżankę.
W obecności osoby trzeciej rozmowa jest zwykle nieco przyjemniejsza i spokojniejsza, ponieważ w razie incydentów dostępny jest świadek, a Twój rozmówca ma tego świadomość.

Czy istnieje szablon do wydrukowania i wypełnienia?

Jeśli nie chcą Państwo wymyślać własnej, kompletnej koncepcji, mogą Państwo skorzystać również z istniejących szablonów.
Tutaj wydawnictwo Cornelsen oferuje Państwu możliwość bezpłatnego pobrania szablonu protokołu.

5. Kup online poradnik dotyczący wywiadu z rodzicami



Artykuły powiązane