Magiczne myślenie: faza magiczna u dzieci

Magiczne myślenie opisuje fazę w rozwoju dzieci, w której nie obowiązuje logika i naturalne granice. Pokazujemy, w jakim obszarze faza magiczna jest u dzieci normalna, a w którym momencie mogą pojawić się problemy. [button]Dalsze czytanie …

Magiczne myślenie: faza magiczna u dzieci

mädchen schaut sich verträumt im zauberwald um
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Magiczne myślenie: faza magiczna u dzieci
Czym jest myślenie magiczne i jak się wyraża?

Myślenie magiczne charakteryzuje się mieszanką pomiędzy tym, co faktycznie doświadczane, a wymyślonymi historiami.

Czy moje dziecko kłamie podczas fazy magicznej?

Faza magiczna nie ma nic wspólnego ze świadomym kłamstwem. Dzieci w tym okresie nie potrafią raczej jeszcze wyznaczyć granicy między fantazją a rzeczywistością.

Czego doświadcza moje dziecko podczas fazy magicznej?

Czas magicznego myślenia obejmuje zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia.

Magiczne myślenie opisuje fazę w rozwoju dzieci, w której nie obowiązuje logika i naturalne granice. Pokazujemy, w jakim obszarze faza magiczna jest u dzieci normalna, a w którym momencie mogą pojawić się problemy.

[button]Dalsze czytanie o fazach rozwoju dziecka[/button]

1. myślenie magiczne – wszystko jest możliwe

Mädchen lässt ihrer Fantasie freien Lauf
W mgnieniu oka pokój dziecięcy zmienia się w przygodowy plac zabaw.

Według szwajcarskiego biologa i psychologa rozwojowego Jeana Piageta wszystkie dzieci przechodzą przez fazę magiczną. Z reguły rozpoczyna się ona w wieku dwóch-trzech lat i kończy się na krótko przed rozpoczęciem nauki w szkole w wieku pięciu-sześciu lat. W zależności od etapu rozwoju i indywidualnych predyspozycji okres ten może jednak trwać także do siódmego roku życia.

Myślenie magiczne charakteryzuje się tym, że dzieci postrzegają rzeczywistość, ale jednocześnie włączają do swojego obrazu świata myśli fikcyjne.

Z racjonalnego punktu widzenia jest to mało zrozumiałe. Jednak według Piageta dzieci przechodzą przez tę magiczną lub także mistyczną fazę po to, aby powoli, ale skutecznie móc rozpoznać granice między rzeczywistością a fikcją.

2. traktuj dzieci poważnie – magiczne myślenie nie jest świadomym wymyśleniem bajki.

Mädchen streichelt ein Monster unter dem Bett
Potwór pod łóżkiem nie musi być groźny

Większość ludzi przyjmuje za pewnik, że dzieci mają nieco większą wyobraźnię niż dorośli. Jeśli jednak jakaś historia brzmi zbyt zawile, a granice między rzeczywistością a fantazją ulegają zatarciu, wielu rodziców zaczyna się martwić o swoje potomstwo.

W magicznej fazie rozwoju dziecka myśli są jednak trudne do kontrolowania i ważne jest, aby pozwolić dzieciom łączyć prawdziwe doświadczenia i nierealne wyobrażenia.

Z wiekiem dzieci pokonują tę fazę i uczą się wyznaczać wyraźną granicę między prawdą a fikcją.

Jednak dopóki to nie nastąpi, jako rodzice powinniście traktować swoje dziecko poważnie. W większości przypadków stosunkowo łatwo jest odróżnić rzeczywiste doświadczenia od fikcji. Wsłuchajcie się w potrzeby i życzenia dziecka i wspólnie zajrzyjcie do szafy, aby upewnić się, że nie kryje się w niej żaden potwór.

Krótkie spojrzenie na magiczne myślenie dzieci z psychologicznego punktu widzenia można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

3. piękne i złe rzeczy są prawdziwe, gdy magiczne myślenie rządzi światem

Dzieci kojarzą wiele realistycznych rzeczy z fikcyjnymi wydarzeniami, które w rzeczywistości nie mają ze sobą żadnego związku. Na przykład dzieci mogą się bać, że ich zachowanie spowoduje, że stanie się coś złego.

ein kleines Mädchen schaut fasziniert
Wyobraźnia ma wiele oblicz

„Jeśli teraz nie skończę swojego talerza, to moja babcia umrze”. Nawet jeśli dla dorosłych te myśli brzmią zupełnie nierealnie i nie mają ze sobą żadnego związku, to są to właśnie typowe zjawiska, które mogą prowadzić do problemów u dzieci w tym wieku.

Dzieci często zbyt dosłownie biorą zdania dorosłych, które w rzeczywistości mają być nieszkodliwe, i rozwijają typowe lęki. U wielu dzieci stosunkowo nagle pojawiają się w głowie obrazy, które uniemożliwiają odróżnienie rzeczywistości od fantazji.

Nawet jeśli dzieci w rzeczywistości wiedzą, że mycie włosów jest zupełnie normalne, nagle zakładają, że woda spowoduje wypadanie włosów. Niektóre dzieci odczuwają lęk przed atakiem potwora w nocy lub złapaniem w wir w wannie.

Jednak myślenie magiczne u dzieci charakteryzuje się nie tylko negatywnymi objawami. Fantastyczne istoty takie jak wróżki, elfy czy jednorożce mogą odkrywać świat razem z Waszymi dziećmi.

W tym czasie wiele dzieci szuka również magicznego przyjaciela, z którym mogą dać swobodę swojej wyobraźni. W przeciwieństwie do komunikacji z dorosłymi, tutaj nie ma żadnych granic, o czym zawsze się im przypomina.

Rada: Z czasem dzieci uczą się odróżniać rzeczywistość od fantazji. Jeśli jednak dzieci przestają wierzyć w Ojca Świętego, znika również wymyślony przyjaciel i kończy się pomysłowe myślenie.


4. wskazówki dotyczące postępowania z dziećmi w fazie magicznej

Vater und Tochter lesen gemeinsam in einem Buch
Wyruszcie razem w magiczną podróż odkrywczą.

Chociaż wielu rodziców martwi się, czy dziecko może mieć psychozę i czy potrzebuje terapii, rzadko jest to faktycznie konieczne.

Zrozum fazę, w której magiczne myślenie określa świat Twojego dziecka jako coś wyjątkowego.
Wykorzystaj ten czas na wspólne dryfowanie w światach fantazji i daj wolną rękę swojej kreatywności.

Nawet jeśli trudno jest Ci teraz nie wyjaśniać wprost oczywistych faktów, dzieci w wieku przedszkolnym często nie są jeszcze w stanie w pełni podążać za Twoimi wyjaśnieniami.
Świat magicznego myślenia trzyma je tak, że nawet logiczne konteksty można szybko przedstawić w innym świetle.

Jeśli dzieci chcą wierzyć w Zajączka Wielkanocnego, wszędzie znajdziesz dowody na jego istnienie. Nawet jeśli dziecko obserwuje, jak chowasz kolorowe jajka, nie jest to w żadnym wypadku dowód na to, że Zajączek Wielkanocny nie istnieje.

Podobnie jest z potworem pod łóżkiem. Przygotuj się więc na to, że po raz 50. spokojnie zajrzysz pod łóżko, aby sprawdzić, czy rzeczywiście nie czai się tam żadna złowroga postać.

Uwaga: Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko coraz częściej cierpi z powodu obsesyjnych myśli i nie może się ich pozbyć, pomoc terapeutyczna może być przydatna.
W szczególności można w ten sposób wykluczyć zaburzenia psychiczne znane z psychologii, jak np. zaburzenie osobowości typu borderline.

Jeśli chciałbyś bliżej przyjrzeć się tematowi magicznego myślenia u dzieci, masz okazję zrobić to tutaj.

5. dalsza literatura dotycząca etapów rozwoju dzieci



Artykuły powiązane