Clubfoot u niemowląt: przyczyny i możliwości leczenia deformacji

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice są zachwyceni, jeśli jest zdrowe i żywe. Jednak wielu z nich jest zaskoczonych, gdy widzą, że małe stopy ich dziecka są poważnie zdeformowane. W tym przypadku dziecko cierpi na …

Clubfoot u niemowląt: przyczyny i możliwości leczenia deformacji

klumpfuss baby
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Clubfoot u niemowląt: przyczyny i możliwości leczenia deformacji
Jak często występuje clubfeet u niemowląt?

Około 1 do 3 na 1000 dzieci cierpi z powodu wrodzonej deformacji stopy. Chłopcy są dotknięci tym problemem dwa razy częściej niż dziewczynki.

Dlaczego niektóre dzieci mają stopy koślawe?

Dokładne przyczyny powstawania clubfoot nie są jeszcze znane. Często deformacja ta jest spowodowana niekorzystnym położeniem w łonie matki lub brakiem płynu owodniowego.

Jak leczy się stopy koślawe?

Ponieważ po urodzeniu kości są jeszcze bardzo miękkie, leczenie należy rozpocząć już kilka dni po urodzeniu. Z reguły lekarz najpierw stosuje opatrunki gipsowe, które z biegiem czasu są usuwane przez szynę.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice są zachwyceni, jeśli jest zdrowe i żywe. Jednak wielu z nich jest zaskoczonych, gdy widzą, że małe stopy ich dziecka są poważnie zdeformowane. W tym przypadku dziecko cierpi na stopę klubową, która jest jedną z najczęstszych deformacji u dzieci.

Przyczyny deformacji stóp mogą być różne. Ponieważ clubfoot jest przeszkodą w chodzeniu, leczenie jest absolutnie konieczne. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu najczęściej stosowane metody.
[button]Wskazówki do czytania: Więcej o wadach stóp u niemowląt[/button]

1. clubfoot to różnorodne deformacje stóp

Baby mit Klumpfuß
Przy stopie klubowej stopa jest skręcona całkowicie do wewnątrz, tak że tylko jej brzeg dotyka podłoża.

Jeśli dziecko cierpi na clubfoot, stopy są bardzo poważnie zdeformowane. Z powodu braku siły mięśniowej stopa jest zwrócona do wewnątrz, a podeszwy stóp skierowane są do góry. Dodatkowo występują skrajne koślawe nogi. Clubfoot jest kombinacją kilku deformacji.
Oznacza to, że wiele dotkniętych nią dzieci ma jedną z nich:

  • Stopę szpiczastą (podniesiona pięta)
  • Stopę szpotawą (przednia część stopy jest odchylona do wewnątrz) oraz
  • Stopę wydrążoną (ekstremalne wysklepienie podbicia).

Clubfoot jest jednym z najczęstszych deformacji, które występują u noworodków. W większości przypadków clubfoot jest wrodzony u dziecka. Tylko w nielicznych przypadkach rozwija się z czasem w wyniku uszkodzenia nerwów, zaburzeń krążenia lub urazów mięśni łydek.

Deformacja ta może dotyczyć jednej lub obu stóp. Jeśli clubfoot nie zostanie skorygowany, dziecko może poruszać się tylko na krawędzi stopy. Powoduje to zazwyczaj duży ból. Dlatego też pilnie potrzebna jest odpowiednia terapia. Ponieważ stopy dziecka są jeszcze bardzo elastyczne, szanse na wyleczenie deformacji są bardzo duże.

Niektóre dzieci nie cierpią z powodu „prawdziwej stopy klubowej”, ale z powodu pozycji klubowej. W tym przypadku specjaliści mogą doprowadzić stopę do prawidłowej pozycji poprzez zastosowanie delikatnego nacisku.

2. pochodzenie stopy klubowej nie jest jeszcze w pełni poznane

Fötus im Mutterleib
Niektóre dzieci leżą tak skręcone w łonie matki, że wzrost ich nóg jest ograniczony.

Jak i dlaczego rozwija się taka stopa klubowa nie zostało jeszcze do końca wyjaśnione. Lekarze zakładają jednak, że mogą być za nią odpowiedzialne różne czynniki.
Możliwe są następujące przyczyny:

  • Skręcenie dziecka w łonie matki, przez co wzrost nóg jest ograniczony.
  • Długotrwały brak płynu owodniowego
  • Uszkodzenie mózgu we wczesnym dzieciństwie z powodu braku tlenu
  • Zespół pasma owodniowego (wady wrodzone powstałe w czasie ciąży)

Ponieważ stopa klubowa występuje częściej w niektórych rodzinach, naukowcy zakładają, że za jej rozwój odpowiadają również wady genetyczne. Pewną rolę mogą też odgrywać komplikacje w czasie ciąży.

Uwaga: Clubfoot może się również rozwinąć, jeśli matka pali w czasie ciąży.

3. najlepiej rozpocząć leczenie zaraz po urodzeniu

W wielu przypadkach wrodzona stopa klubowa u dziecka zostaje wykryta już podczas badania USG. Jednak aby dokładnie ocenić rodzaj i stopień zaawansowania deformacji, zawsze po urodzeniu należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. W niektórych przypadkach wykonuje się również badanie ultrasonograficzne lub dynamiczny pomiar ciśnienia w stopie.

Ważne jest również jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Tylko w ten sposób można osiągnąć najlepsze rezultaty.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Państwu dwie najczęściej stosowane metody leczenia.

Celem leczenia jest, aby dziecko mogło po nim chodzić bez ograniczeń i nosić normalne buty. W większości przypadków dzieci dotknięte chorobą mogą nawet uprawiać sport jak wszyscy inni.

3.1 Leczenie stopy koślawej u dziecka metodą Ponsetiego

Sukces leczenia metodą Ponsetiego

Analizując różne badania, naukowcy byli w stanie ustalić, że dzięki przeprowadzeniu metody Ponseti w 95% przypadków można było uniknąć operacji na otwartym stawie. Jednak u około 30% osób dotkniętych chorobą, z powodu nawrotu choroby, stopy musiały być ponownie zagipsowane.

Już wlatach 50. ubiegłego wieku hiszpański lekarz Ignacio Ponseti opracował metodę skutecznego leczenia clubfeet. Jednak dopiero gdy terapia ta osiągnęła duże sukcesy lecznicze w krajach anglojęzycznych, zaczęto ją coraz częściej stosować również w Niemczech.

Leczenie polega na doprowadzeniu stóp do formy za pomocą gipsu. Ponieważ kości, więzadła i ścięgna dziecka są jeszcze bardzo miękkie, metoda ta nie powoduje bólu. Gips jest zawsze odnawiany po kilku tygodniach. Jak często jest to konieczne, zależy głównie od stopnia zaawansowania deformacji. Średnio wystarcza od trzech do ośmiu gipsów.

Poleczeniu gipsowym dziecko musi przez kilka miesięcy nosić szynę przez całą dobę. W kolejnych latach dziecko będzie musiało jeszcze spać z tą szyną w nocy.

Metoda ta może być dodatkowo wspierana przez masaże i specjalną fizjoterapię.

3.2 W ciężkich przypadkach może pomóc tylko operacja.

Jeśli nieinwazyjna metoda nie przynosi sukcesu, stopa musi zostać wyprostowana w ramach operacji. Dotyczy to również sytuacji, gdy stopa klubowa z czasem się powtarza. Najrozsądniej jest przeprowadzić operację, gdy dziecko ma około 3 miesięcy. Podczas operacji wydłuża się ścięgno Achillesa. Ponadto korygowane są odpowiedzialne za to mięśnie.

Jednak metoda Ponseti jest nadal najbardziej obiecującą opcją, dzięki czemu tylko około 10 do 15 % leczonych dzieci nadal musi przejść operację.

4. wskazówki do czytania: Więcej o deformacjach stóp u niemowląt



Artykuły powiązane