Na początku szkoły podstawowej wiele dzieci potrafi już trochę liczyć. Gry matematyczne dla pierwszoklasistów nie muszą dotyczyć znacznie więcej.
Specjalne gry z tabliczką mnożenia są odpowiednie dla dzieci w 2 i 3 klasie.
Gry matematyczne mogą odbywać się również na świeżym powietrzu. W ten sposób można połączyć matematykę i zabawę bezpośrednio z odrobiną ruchu.
Matematyka jest dla niektórych dzieci czymś ekscytującym i fascynującym. Jest jednak wiele dzieci, które od samego początku toczą wojnę z matematyką. Jednak nie musi i nie powinno tak być, aby móc śledzić lekcje w szkole i uczyć się tabliczki mnożenia. Gry matematyczne nadają się do szkoły podstawowej, aby zapewnić dzieciom trochę więcej zabawy i zachęcić je do matematyki. Dlatego udostępniamy Państwu bezpłatnie różne gry matematyczne i pokazujemy, które specjalne gry z tabliczką mnożenia sprawdziły się u dzieci.
[button]Nauka samodzielnie i wspólnie: kup gry matematyczne online[/button]
Spis treści
1. gry matematyczne w szkole podstawowej – te gry edukacyjne są odpowiednie dla klasy 1
Arytmetyka to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia. Liczby otaczają nas wszędzie, czy to w supermarkecie, na stacji benzynowej, czy podczas rezerwacji wakacji.
Nieustannie kuszą nas rzekome oferty z procentami, które zawsze oparte są na innych parametrach. Aby w późniejszym życiu móc sobie z tym wszystkim poradzić, dzieci muszą nauczyć się obliczać różne zadania.
Jednak o wiele ważniejsze od szybkiej nauki na początku jest przekazanie radości z matematyki. Zwłaszcza dziewczynki potrzebują od czasu do czasu dodatkowego pchnięcia we właściwym kierunku, aby nie straciły radości z lekcji matematyki z powodu stereotypów dotyczących płci.
Dlatego warto wykorzystać poniższe gry matematyczne w szkole podstawowej, aby lekcje były dla dzieci jak najbardziej przyjemne:
- Kostka do gry z dużymi piankowymi kostkami:
Najpierw przychodzą zadania typu plus, a nieco później minus. W wyższych klasach gra nadaje się również do mnożenia lub do kontynuowania linii liczbowej, tak aby dzieci zawsze musiały pamiętać poprzedni wynik. - Opowiadanie:
Połącz zapamiętywanie ze zmysłem liczbowym, każąc dzieciom wykonywać jakieś działanie, gdy tylko w opowiadaniu pojawi się określona liczba. Na przykład, dzieci mogą zawsze wstać dla 3, usiąść ponownie dla 7 i skakać w powietrzu dla 5. Jeśli połączymy kilka liczb lub dołączymy małe zadania matematyczne, stanie się to prawdziwym wyzwaniem - Matematyka łączona:
Pomyśl o kilku liczbach i przypisz je do określonych obiektów w pokoju.
Na przykład biurko nauczyciela otrzymuje numer 1, a drzwi numer 6. Teraz postaw kilka zadań, a dzieci na twoje polecenie muszą przejść do odpowiedniego obiektu (zgodnie z wynikiem).
Dla wszystkich dzieci, które nie potrafią jeszcze odróżnić znaków plus i minus, odpowiednia jest ta krótka gra na poniższym filmie na YouTube:
Zabawy z tabliczką mnożenia w klasie 2 – dzięki tym zabawom zdobędziesz punkty w klasie 2
W klasie 2 dzieci są już nieco bardziej zaawansowane. Mniejsze problemy arytmetyczne nie stanowią już problemu i można powoli zwiększać poziom trudności.
Oczywiście w prawie wszystkie gry matematyczne można grać nie tylko w jednym roku szkolnym w szkole podstawowej, ale z niewielkimi modyfikacjami we wszystkich klasach.
Co powiecie na poniższe pomysły na gry matematyczne w klasie 2?
- Drużyna pamięciowa:
W tej grze dzieci w klasie rywalizują ze sobą w dwóch drużynach. Najpierw więc podziel klasę na dwie grupy, najlepiej wyraźnie je oddzielając.
Następnie rozdaj karty pamięci. Każda grupa otrzymuje każdy z dwóch identycznych symboli tylko raz. Teraz podaj klasie problem matematyczny, tak aby każdy musiał wziąć w nim udział.
Następnie podaj nazwę jednego z symboli, którą wcześniej zapisz. Teraz tylko dwaj bezpośredni przeciwnicy mogą wymienić wynik.
Kto jest szybszy, zdobywa punkt dla swojej drużyny. - Zadania łańcuchowe:
Zacznij od prostego zadania. Każde dziecko w rzędzie musi teraz dodać liczbę do poprzedniego rzędu. Albo można tu wymienić dowolną liczbę, albo trzymać się wcześniej ustalonego rzędu.
W ten sposób błyskawicznie powstają coraz bardziej złożone zadania. Jeśli stają się one zbyt trudne lub chcecie je nieco urozmaicić, możecie wtedy (w drodze powrotnej) zacząć odejmować.
3 i 4 klasa szkoły podstawowej – Gry matematyczne dla szybkich umysłów
O ile w pierwszych dwóch klasach sprawy mają się jeszcze nieco wolniej, o tyle od dzieci w klasie 3 można już wymagać nieco więcej.
Użyj jednej z poniższych gier matematycznych, aby od czasu do czasu rozluźnić lekcje. Nie chcesz przecież, aby Twoi uczniowie stracili radość z matematyki.
3.1 Matematyka na świeżym powietrzu
Wspólnie narysujcie duży kwadrat na kartonach 10 x 10 na szkolnym podwórku. Mając miarkę i dwie lub trzy długie linijki, można to zrobić błyskawicznie.
Teraz napisz liczby od 1 do 10 w górnych i przednich rzędach pudełek i jesteś gotowy do pracy.
Wykorzystaj przestrzeń, aby dać dzieciom problemy arytmetyczne. Najlepiej podziel klasę na zespoły. Jedno dziecko z każdego zespołu musi spróbować jak najszybciej znaleźć właściwy kwadrat na wciąż nieoznakowanym obszarze.
Jeśli wynik jest prawidłowy, to wciąga liczbę w kolorze drużyny. Na koniec wygrywa ta drużyna, której kolor przeważa.
Jako efekt uboczny, trenujesz również wyobraźnię przestrzenną dzieci.
3.2 Nauka szacowania
Więcej gier matematycznych dla szkoły podstawowej:
Wszystkie dzieci, dla których zwykłe gry matematyczne w szkole podstawowej są niewystarczające, znajdą w sieci to, czego szukają. Mogą tu na przykład pogłębić swoją wiedzę i odkryć różne gry z tabliczką mnożenia.
Dla wielu dzieci liczby nadal nie są szczególnie łatwe do uchwycenia, nawet w wyższych klasach. Dlatego staraj się raz po raz włączać do lekcji zadania związane z szacowaniem, aby dać dzieciom pojęcie o rozmiarach i wartościach.
Oto kilka pomysłów na możliwe zadania szacunkowe do wypróbowania:
- Ile kulek mieści się w słoiku? Ile makaronów mieści się w paczce?
- Co waży więcej? Woda, mleko czy olej?
- Jak długo trwa minuta? Komu udaje się ponownie otworzyć oczy dokładnie po upływie minuty?
- Jak wysokie i jak ciężkie jest dziecko? Czy dorośli (o normalnej wadze) ważą więcej? A jeśli tak, to o ile? Ile dzieci lub dorosłych mieści się w windzie?
- Który pojemnik jest większy? Gdzie mieści się więcej wody?
- Jak długo trwa poranny prysznic? Czy spacer do szkoły jest dłuższy?
Ze względu na bliskość lekcji nauk ścisłych, niektóre eksperymenty nadają się również na eksperyment interdyscyplinarny.
4. ucz się sam lub razem: kup gry matematyczne online
- Fink, Christine (Author)
- Harms, Petra (Author)