Coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę typu 1. Jest to choroba autoimmunologiczna, a konkretnie choroba trzustki. Kiedy pojawia się ta choroba autoimmunologiczna, wiele zmienia się w życiu maluchów, a także ich rodziców. Przedstawimy przyczyny cukrzycy u dzieci, najczęstsze objawy oraz jakie są możliwości leczenia.
Spis treści
Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1 u dzieci?
Cukrzyca typu 1 to choroba metaboliczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki beta w trzustce. Komórki te wytwarzają insulinę, która jest potrzebna do przekazywania cukru z krwi do komórek. Jednak gdy komórki beta zostaną zniszczone, dotknięte chorobą dzieci mogą produkować tylko niewielką ilość insuliny lub nie produkować jej wcale, poziom cukru we krwi wzrasta i insulina musi być dostarczana z zewnątrz.
Dokładne przyczyny rozwoju cukrzycy typu 1 u dzieci nie są znane. Wiadomo jedynie, że genetyka wydaje się odgrywać ważną rolę. Jeśli jedno z rodziców już choruje na cukrzycę typu 1, dzieci są również w grupie zwiększonego ryzyka. Ryzyko wzrasta jeszcze bardziej, jeśli oboje rodzice mają cukrzycę typu 1. Ponadto przyjmuje się, że otyłość i podwyższony wiek matki przy porodzie również odgrywają rolę w rozwoju cukrzycy typu 1 u dzieci.
Jakie są objawy cukrzycy typu 1 u dzieci?
Najczęstszymi objawami cukrzycy u dzieci są:
- Silne uczucie pragnienia i w związku z tym zwiększone picie
- Częste oddawanie moczu
- Moczenie się w nocy u dzieci, które w rzeczywistości są czyste
- Zmniejszenie masy ciała
- Zmęczenie i uczucie wyczerpania
- Zmniejszona wydajność
- Problemy z koncentracją
- Zachcianki
W zależności od przebiegu choroby może się zdarzyć, że na początku objawy te nie są zbyt wyraźne i dlatego choroba zostaje rozpoznana dopiero późno. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do kwasicy ketonowej. Jest to ciężkie wykolejenie metaboliczne, które może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, jeśli nie jest w porę leczone. Nudności, wymioty i zapach acetonu mogą być oznakami takiego stanu.
Jak lekarz rozpoznaje cukrzycę u dzieci?
Jeśli u dziecka podejrzewa się cukrzycę, lekarz najpierw zmierzy stężenie cukru w moczu. Jeśli będzie ono przekraczało wartość 180 mg/dl, wówczas jest to silny sygnał świadczący o cukrzycy. Skierowanie do ośrodka diabetologicznego i kolejne badania laboratoryjne to kolejne kroki. Mierzony jest poziom cukru we krwi na czczo, poziom cukru we krwi 2 godziny po posiłku oraz wartość HbA1c. Na podstawie tych wartości podejmowane są kolejne kroki.
Przy okazji: Istnieją również urządzenia do pomiaru glukozy we krwi w domu. Nie nadają się one jednak do wstępnej diagnozy, którą musi postawić lekarz. Niemniej jednak urządzenia te mogą być wykorzystywane do regularnych pomiarów poziomu glukozy we krwi w domu podczas dalszego przebiegu choroby, aby w porę rozpoznać wartości, które są zbyt wysokie lub zbyt niskie.
Jak leczy się cukrzycę typu 1 u dzieci?
Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana cukrzyca typu 1, początkowe leczenie powinno odbywać się w szpitalu. Z jednej strony jest to ważne, aby wyregulować metabolizm, a z drugiej strony dzieci i ich rodzice mogą być w ten sposób optymalnie wyedukowani na temat obrazu choroby. Następnie konieczna jest dożywotnia podaż insuliny, tzw. insulinoterapia. Insulinoterapia jest możliwa albo poprzez wstrzykiwanie insuliny, albo za pomocą pompy insulinowej.
Leczenie cukrzycy typu 1 u dzieci poprzez wstrzykiwanie insuliny
W tym rodzaju terapii insulina jest wstrzykiwana kilka razy dziennie, aby unormować poziom cukru we krwi. Zastrzyk ten wykonuje się za pomocą pena bezpośrednio pod skórę. Dawkowanie insuliny zawsze zależy od aktualnego poziomu glukozy we krwi, od tego kiedy zbliża się kolejny posiłek i jaka aktywność fizyczna jest planowana. Z kolei odżywianie i sport również mają wpływ na poziom cukru we krwi.
Leczenie cukrzycy typu 1 u dzieci za pomocą terapii pompą insulinową
Terapia pompą insulinową ma tę zaletę, że dzieci nie muszą wstrzykiwać insuliny za pomocą pena. Pompa insulinowa to małe urządzenie, które nosi się na ciele. Dostarcza ono ustawioną ilość insuliny do organizmu za naciśnięciem przycisku. Dzięki połączeniu pompy insulinowej z systemem do ciągłego monitorowania poziomu glukozy we krwi możliwe jest nawet automatyczne dostarczanie insuliny. Zaletą tych tzw. systemów CGM jest to, że w przypadku zagrożenia niskim poziomem cukru we krwi uruchamiają one również alarm.
Wyzwania żywieniowe dla dzieci z cukrzycą typu 1
Zasadniczo dzieciom z cukrzycą wolno jeść wszystko. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na zdrową dietę bez zbyt dużej ilości cukru. Na specjalnych szkoleniach dotknięte dzieci i ich rodzice uczą się, jak prawidłowo obliczać zawartość węglowodanów w posiłkach, ponieważ są one odpowiedzialne za wzrost poziomu cukru we krwi. To z kolei decyduje o tym, ile insuliny należy wstrzyknąć, aby wyrównać wzrost cukru we krwi po posiłku. Aby zapobiegać hipoglikemii, zaleca się, aby np. dzieci w wieku szkolnym mogły zjeść coś poza przerwami. Niezbędne są do tego wcześniejsze rozmowy uwrażliwiające z gronem pedagogicznym.
Postępowanie z cukrzycą u dzieci w przedszkolu i szkole
Istnieje kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby życie w przedszkolu i szkole było jak najbardziej normalne dla dzieci z cukrzycą:
- Rozmawiaj otwarcie o chorobie dziecka z nauczycielami i wychowawcami, aby byli jej świadomi.
- Upewnij się, że można się z Tobą skontaktować telefonicznie, gdyby w pewnych sytuacjach pojawiły się ważne zapytania.
- Zapytaj ośrodki diabetologiczne, czy mogą szkolić nauczycieli. Informacje i edukacja pomagają zapewnić dziecku jak najlepsze wsparcie w codziennym życiu.
- Edukuj swoje dzieci, jak regularnie sprawdzać stężenie glukozy we krwi i co robić w sytuacjach awaryjnych.
- Poproś nauczycieli i wychowawców, aby upewnili się, że posiłki i insulina są przyjmowane regularnie.
Jeśli te wskazówki będą przestrzegane, zapewnisz swojemu choremu dziecku jak najnormalniejsze radzenie sobie w życiu codziennym, mimo że ma cukrzycę typu 1.