Refluks u niemowląt: jak groźny jest refluks treści żołądkowej?

Podobnie jak dorośli, również niemowlęta i maluchy mogą wykazywać objawy zgagi. Jeśli jednak dziecko cierpi na refluks, to w większości przypadków nie jest to choroba, a zwykła konsekwencja anatomiczna. Jeśli tak jest, to po jakimś …

Refluks u niemowląt: jak groźny jest refluks treści żołądkowej?

reflux baby
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Refluks u niemowląt: jak groźny jest refluks treści żołądkowej?
Czym jest refluks u niemowląt?

Refluks to zaburzenie, w którym miazga pokarmowa z żołądka przepływa z powrotem do przełyku. Częstymi objawami są regularne odbijanie się, wypluwanie lub wymioty. Niektóre dzieci mają również trudności z połykaniem, kaszlem lub problemami ze snem.

Jakie są najczęstsze przyczyny choroby refluksowej?

Refluks dotyka tak wielu niemowląt, ponieważ zwieracz przełyku jest jeszcze zbyt słaby, aby utrzymać pokarm w żołądku. Zazwyczaj problem ten rozwiązuje się sam z wiekiem.

Kiedy powinienem zobaczyć pediatrę?

Choroba refluksowa jest bardzo powszechna u niemowląt, więc nie ma potrzeby się martwić. Jeśli jednak objawy stają się bardzo częste lub bardziej dotkliwe, należy zabrać dziecko do pediatry. W tym przypadku może to być na przykład alergia pokarmowa.

Podobnie jak dorośli, również niemowlęta i maluchy mogą wykazywać objawy zgagi. Jeśli jednak dziecko cierpi na refluks, to w większości przypadków nie jest to choroba, a zwykła konsekwencja anatomiczna.

Jeśli tak jest, to po jakimś czasie objawy same znikną. W kolejnych rozdziałach dowiesz się, kiedy refluks u niemowląt może stać się niebezpieczny i kiedy należy udać się do lekarza. Ponadto podpowiemy Ci proste środki zaradcze, które mogą znacznie złagodzić objawy.
[button]Zamów specjalne podpaski dla niemowląt bezpośrednio online[/button]

1. podczas refluksu treść żołądka spływa z powrotem do przełyku

mutter mit schreiendem baby im arm
Jeśli dziecko często jest niespokojne po posiłkach, może to być refluks
.

Niemowlęta przez kilka pierwszych miesięcy życia karmione są wyłącznie mlekiem. Może to być zarówno mleko matki, jak i pokarm wstępny. Nierzadko zdarza się, że dziecko po karmieniu wypluwa pokarm. Jeśli dziecko wypluwa szczególnie często, nazywane jest również dzieckiem wypluwanym.

W refluksie żołądkowo-przełykowym treść żołądka spływa z powrotem do przełyku. Ponieważ grzyb pokarmowy zawiera między innymi kwas żołądkowy, to cofanie się jest odczuwane jako bardzo kwaśne. W najgorszym przypadku może to spowodować zauważalne uszkodzenia przełyku, jamy ustnej i zębów.

Refluks u niemowląt można rozpoznać po następujących objawach:

  • częste odbijanie się
  • wypluwanie mleka lub nawet tryskające wymioty
  • trudności w połykaniu
  • kaszel
  • płacz i niepokój po jedzeniu
  • Ogólny niepokój
  • Zaburzenia snu
  • Nadmierne wyprostowanie ciała po karmieniu
Szczególną postacią refluksu jest refluks cichy. Nazwa pochodzi od tego, że zazwyczaj nie ma żadnych zewnętrznych objawów. Jednak nawet bez odpluwania może dojść do uszkodzenia przełyku i błony śluzowej.

2. refluks jest często spowodowany małą siłą zamknięcia żołądka.

baby beim fuettern
Wraz z wprowadzeniem pokarmów uzupełniających problemy często rozwiązują się same.

Refluks jest w zasadzie całkowicie normalny u niemowlaka. Zarówno żołądek, jak i przełyk wciąż się rozwijają, więc nie funkcjonują jeszcze sprawnie. Zwieracz między przełykiem a żołądkiem rozluźnia się na krótko w przerwach między karmieniami, przez co pokarm wraca do przełyku krótko po karmieniu.

Refluks czynnościowy u niemowląt jest również uwarunkowany anatomicznie. Kąt między przełykiem a żołądkiem jest jeszcze bardzo mały, więc mleko może znacznie łatwiej spływać z powrotem. Nie ma znaczenia, czy jest to mleko matki, czy pokarm wstępny.

W niektórych przypadkach nie stwierdza się anatomicznych przyczyn występowania refluksu. Dzieje się tak często, gdy refluks wynika z alergii pokarmowej. Szczególnie częsta jest alergia na białko mleka krowiego.

3. skonsultuj się z pediatrą, jeśli objawy nie ustępują.

arzt untersucht den bauch eines babys
Jeśli dziecko wymiotuje regularnie, objawy należy wyjaśnić z pediatrą.

Z reguły nie jest niebezpieczne, jeśli dziecko po posiłku częściej wymiotuje lub pluje. W większości przypadków refluks pozostaje niezauważony i/lub bez konsekwencji. Wielu rodziców ma już z nim doświadczenie i zauważyło, że z czasem dolegliwości znacznie się poprawiają, a następnie całkowicie znikają.

Problemem staje się jednak, gdy dzieci wymiotują tak często, że nie mogą przyjąć wystarczającej ilości pokarmu, a nawet z czasem tracą na wadze. Kiedy jednak wizyta u lekarza jest nieunikniona?

Aby nie narażać zdrowia dziecka, należy skonsultować się z pediatrą, jeśli dziecko regularnie wymiotuje i jest wyraźnie niespokojne po posiłkach. Również w przypadku występowania kaszlu, trudności z przełykaniem i odmowy jedzenia, zdecydowanie należy wyjaśnić przyczyny.

W zależności od przyczyny lekarz poda leki hamujące powstawanie kwasu solnego w żołądku. Nawet jeśli takie tabletki są dostępne bez recepty w aptece, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Uwaga: Jeśli w nocy miazga pokarmowa dostanie się do dróg oddechowych, oskrzela mogą się zwężać, powodując przerwy w oddychaniu. Jeśli przerwy w oddychaniu trwają zbyt długo, może to być bardzo niebezpieczne.

4 Refluks u niemowląt – te wskazówki mogą zmniejszyć zgagę

Osteopatia na refluks
Osteopaci przypisują fakt, że objawy choroby refluksowej uderzająco często pojawiają się od trzech do ośmiu tygodni po porodzie, niekorzystnym okolicznościom podczas porodu. Zabiegi osteopatyczne mają na celu skorygowanie tej dysfunkcji w sposób naturalny. Osteopatę w pobliżu możesz znaleźć tutaj.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na refluks, w wielu przypadkach nie jest konieczne leczenie. W większości przypadków objawy ustępują samoistnie po jakimś czasie. W celu skrócenia tego czasu, niektóre proste środki mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Chcielibyśmy przedstawić je Państwu w dalszej części artykułu:

  • Podawajmałe posiłki: Im większe ilości mleka, tym większe ryzyko cofnięcia się pokarmu z żołądka do przełyku. Dlatego najlepiej jest oferować dziecku małe posiłki rozłożone w ciągu dnia. Ostatni posiłek nie powinien być również przyjmowany bezpośrednio przed snem.
  • Karmienie piersią i karmienie w pozycji pionowej: Jeśli dziecko karmi w pozycji poziomej, treść żołądka może bez przeszkód wypłynąć do góry. Dlatego zawsze należy karmić dziecko w pozycji pionowej. Najlepiej, jeśli dziecko pozostanie w tej pozycji przez około 30 minut po karmieniu.
  • Zagęszczanie pokarmu: Ponieważ gęstszy pokarm nie może tak łatwo wypłynąć z powrotem, w niektórych przypadkach wystarczy nieco zagęścić pokarm dla dziecka. Można w tym celu użyć na przykład gumy karobowej.
  • Zmiana pozycji do spania: Ułóż dziecko w pozycji leżącej, najlepiej z uniesioną górną częścią ciała. Kąt powinien wynosić około 30 stopni. Możesz podłożyć pod główkę poduszkę lub użyć specjalnej podpórki dla niemowląt.
  • Dbaj o zęby: Jeśli dziecko ma już zęby mleczne, kontakt z kwasem może doprowadzić do ich erozji. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dbać o zęby podczas refluksu. Ponieważ kwas żołądkowy może atakować szkliwo zębów, dobrym pomysłem może być stosowanie fluoru. W tym przypadku najlepiej poprosić o radę swojego dentystę.

5. Poduszki do spania zapobiegające efektowi refluksu

No products found.

No products found.

Artykuły powiązane