- Na skórze dziecka po urodzeniu często może pojawić się wysypka
- Trądzik niemowlęcy jest często mylony z wysypką
- Wysypka u niemowląt może pojawić się na każdej części ciała
- Może pojawić się nawet wysypka po ząbkowaniu
- Wysypka często pojawia się również po szczepieniu MMR
Skóra dziecka zmienia się dramatycznie w pierwszych tygodniach życia. Ta ekstremalna zmiana może często prowadzić do wysypki. Szczególnie w pierwszych dniach życia gruczoły łojowe i potowe mogą być zatkane, co z kolei prowadzi do małych białych krostek. Ale nawet po 4, 5 czy 6 miesiącach wysypki są nadal bardzo częste. Wysypka u niemowląt często nie jest groźna, ale jest spowodowana poceniem się lub po jedzeniu.
Mogą jednak wystąpić również reakcje alergiczne, które są związane na przykład z jedzeniem. Można zlecić lekarzowi zbadanie, czy mamy do czynienia z alergią, czy też jest to zwykła wysypka.
W tym poradniku dowiesz się, jak może objawiać się wysypka u niemowląt. Pokazujemy również możliwości leczenia i jak można zapobiec wysypce.
Spis treści
Przyczyn wysypki jest wiele
Wysypka u dziecka może pojawić się na różnych częściach ciała. Lekarze nazywają to zmianą skórną, która jest również znana jako wysypka. Przyczyną wyzwalającą może być alergia lub również nietolerancja na detergent, pokarm (np. kaszkę) lub inne składniki środowiska. Nawet podczas karmienia piersią, spożywany przez matkę pokarm może powodować nietolerancje, które wywołują wysypkę.
Twoje dziecko jest bardzo wrażliwe, zwłaszcza na początku, a skóra potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do detergentów, żywności lub szczepionek. Często może to trwać nawet do roku. Skóra dziecka szczególnie silnie reaguje na ciepło i zimno. W tym przypadku wysypka może pojawić się również na różnych częściach ciała.
Czynnikami wyzwalającymi wysypkę są często:
- Leki
- Rośliny
- Żywność
- Barwniki w odzieży
- Jady owadów
- Gorączka
- Ząbkowanie
- Promieniowanie UV
- Ciepło
- Zimno
Nawet alergia, która rozwinie się przed czwartym miesiącem życia, może być czynnikiem wywołującym wysypkę. W przypadku alergii, wysypka u niemowląt jest najbardziej zauważalna po jedzeniu lub nawet po kontakcie z danymi substancjami.
Pozycja wysypki daje wskazówki co do przyczyny.
Część ciała, na której rozwija się wysypka, często daje już wskazówki co do jej możliwej przyczyny. Wysypki mogą jednak pojawiać się na całym ciele.
Wysypka | Przyczyna |
---|---|
Wysypka z gorączką i infekcją | Wysypka u dziecka, która jest związana z gorączką i infekcją, często nazywana jest gorączką trzydniową. W tym przypadku często zdarza się, że dzieci cierpią na gorączkę trzydniową między 8 a 24 miesiącem. Ta choroba może powodować wysypkę w różnych miejscach. Choroby dziecięce ospa wietrzna, różyczka i szkarlatyna również powodują wysypkę na różnych częściach ciała. |
Wysypka na twarzy i szyi | Wysypka na twarzy lub szyi dziecka może być spowodowana przez różne patogeny. Na przykład, wysypka na twarzy może być spowodowane przez wirusy czerwonki. Jeśli wysypka częściej pojawia się na szyi, to prawdopodobnie jest to trądzik niemowlęcy. Może on również występować na twarzy. |
Wysypka na brzuchu | Wysypka na brzuchu często objawia się zaczerwienionymi zmianami skórnymi. Jest to często reakcja alergiczna, np. na leki lub pokarm. |
Wysypka na brzuchu i plecach | Wysypka na brzuchu i plecach często objawia się czerwonymi plamami. Może to być ospa wietrzna, grzybica skóry lub nawet g ontyna. Rodzice powinni zlecić lekarzowi sprawdzenie, czy tak jest w tym przypadku. |
Wysypka na pupie | Jeśli rodzice zauważą wysypkę na pupie, to zazwyczaj jest to mniej poważna choroba. Przyczyną jest często pieluszka. Wysypka może być spowodowana przez wilgoć lub różne substancje lub różne środki pielęgnacyjne. |
Uwaga: Możliwa jest również wysypka skórna po szczepieniu. W tym przypadku może wystąpić obrzęk i ograniczone zaczerwienienie skóry. Szczególnie w przypadku szczepień skojarzonych przeciwko krztuścowi lub tężcowi nierzadko u dzieci występuje po nich wysypka.
U dziecka bardzo często występują następujące obszary ciała:
- Czoło
- Policzek
- Okolice szyi
- Za uchem
- Łokieć
- Brzuch i klatka piersiowa
- Na tułowiu
- Na podbródku
- Na ramieniu
- Twarz (zwłaszcza usta i oczy)
- Miejsca intymne (zwłaszcza pochwa)
- Plecy
- Szyja
- Pośladki
Leczenie zależy od rodzaju wysypki
Przede wszystkim rodzice powinni udać się do lekarza, jeśli podejrzewają patogen. Lekarz będzie w stanie dokładnie określić, jaki to rodzaj wysypki i może przepisać lek lub maść. Szczególnie w przypadku podejrzenia grzybicy skóry lub gontyny należy skonsultować się z lekarzem, aby można było przepisać odpowiednie maści. Z reguły jednak wysypki nie są bardzo dotkliwe i znikają po kilku dniach lub tygodniach.