Karmienie piersią po cesarskim cięciu: wskazówki dotyczące ewentualnych problemów

Nie każde dziecko rodzi się w sposób naturalny. Obecnie co trzecie dziecko w Niemczech jest rodzone przez cesarskie cięcie. Ma to również wpływ na późniejsze karmienie piersią. Ale jak przebiega karmienie piersią po cesarskim cięciu? …

Karmienie piersią po cesarskim cięciu: wskazówki dotyczące ewentualnych problemów

stillen nach kaiserschnitt
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Karmienie piersią po cesarskim cięciu: wskazówki dotyczące ewentualnych problemów
Jakie problemy występują z karmieniem piersią po cesarskim cięciu?

W bardzo niewielu przypadkach problemy z karmieniem piersią są bezpośrednio związane z cesarskim cięciem. Raczej mobilność kobiety po cesarskim cięciu jest ograniczona. Oznacza to, że w pierwszym okresie jesteś zdana na większą pomoc.

Jak ułatwić sobie karmienie piersią po cesarskim cięciu?

Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Na przykład, powinnaś dać sobie wystarczająco dużo czasu na karmienie piersią, nawiązać jak największy kontakt skórny z dzieckiem i przyjąć wygodną pozycję do karmienia.

Jak często powinnam karmić piersią po cesarskim cięciu?

Po cesarskim cięciu nie ma określonego harmonogramu, którego powinnaś przestrzegać. Po prostu przystawiaj dziecko do piersi w zależności od potrzeb. Z reguły matki karmią piersią około osiem do dwunastu razy w ciągu 24 godzin po cesarskim cięciu.

Nie każde dziecko rodzi się w sposób naturalny. Obecnie co trzecie dziecko w Niemczech jest rodzone przez cesarskie cięcie. Ma to również wpływ na późniejsze karmienie piersią. Ale jak przebiega karmienie piersią po cesarskim cięciu? I jakie trudności mogą się z tym wiązać?

W naszym poradniku chcielibyśmy przedstawić Państwu przegląd problemów, które mogą wystąpić podczas karmienia piersią po cesarskim cięciu. Następnie podpowiemy, jak najlepiej karmić piersią po cesarskim cięciu. Na koniec odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego tematu.

[button] Kup poradnik o karmieniu piersią [/button]

1. rodzaj znieczulenia ma kluczowe znaczenie

Liczba cięć cesarskich w porównaniu europejskim

Wskaźnik cięć cesarskich jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych krajach Europy. Podczas gdy na Cyprze 52,2% dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie, w Finlandii jest to tylko 16,8%. Ma to związek między innymi z organizacją i finansowaniem systemu położniczego.

Podczas gdy w niektórych przypadkach cesarskie cięcie jest obowiązkowe, inne kobiety świadomie wybierają tę metodę porodu. W 2017 roku, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, 30,5% dzieci urodziło się przez cesarskie cięcie.

Wiadomo, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodków. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez co najmniej sześć miesięcy. W razie potrzeby można oczywiście przedłużyć okres karmienia piersią i później odstawić dziecko od piersi. Ponieważ cesarskie cięcie odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, możliwe jest rozpoczęcie karmienia piersią bezpośrednio po porodzie.

Jednak zawsze istnieją przypadki, w których konieczne jest znieczulenie ogólne. Może to mieć pewne niedogodności. W normalnych warunkach dziecko jest umieszczane na piersi matki zaraz po urodzeniu. W przypadku znieczulenia ogólnego czekamy jednak, aż matka się obudzi i będzie w pełni świadoma.

Sprawastaje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli po cesarskim cięciu matka i/lub dziecko wymagają opieki medycznej. Dzieje się tak często w przypadku zatrucia ciążowego lub wcześniaków. Mimo to staraj się nawiązać jak najwięcej kontaktu fizycznego z dzieckiem. Nawet jeśli karmienie piersią nie jest na razie możliwe, powinnaś stymulować produkcję mleka.

Rada: Jeśli jesteście rozdzieleni z powodów medycznych, powinnaś odciągnąć siarę ręcznie, a następnie podać ją dziecku.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na karmienie piersią po cesarskim cięciu.

Milchpumpe mit Fläschchen
Jeśli mleka nie da się odciągnąć ręcznie, możesz użyć specjalnego laktatora.

Kobiety mają bardzo różne doświadczenia z karmieniem piersią po cesarskim cięciu. Podczas gdy niektóre matki nie miały większych trudności, inne kobiety były przytłoczone sytuacją. Bo choć w wielu przypadkach cesarskie cięcie odbywa się w znieczuleniu miejscowym, to w kwestii karmienia piersią nadal istnieją pewne przeszkody, które trzeba pokonać.

W bardzo niewielu przypadkach problemy z karmieniem piersią są bezpośrednio związane z cesarskim cięciem. Raczej mobilność kobiety po cesarskim cięciu jest ograniczona. Oznacza to, że w pierwszym okresie trzeba liczyć na większą pomoc. Ból rany utrudnia również w niektórych przypadkach znalezienie wygodnej pozycji do karmienia piersią.

Ponadto dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są zazwyczaj dużo bardziej senne i dlatego mają większe problemy z efektywnym ssaniem piersi. Ponadto, wypływ mleka może nastąpić nieco później niż w przypadku porodu pochwowego. Zwykle jest on opóźniony o około trzy dni.

Wskazówka: Bardzo duży wpływ na powodzenie karmienia piersią ma również nastawienie matki i partnera.

3. Wskazówki ułatwiające karmienie piersią po cesarskim cięciu

schwangere Frau im Gespräch mit einer Ärztin
Dowiedz się wcześniej, czy w wybranej klinice oferowany jest 24-godzinny rooming-in.

W przypadkuporodu pochwowego karmienie piersią jest zazwyczaj znacznie łatwiejsze niż po cesarskim cięciu. Niemniej jednak istnieje wiele sposobów, aby mimo niesprzyjających warunków dobrze rozpocząć karmienie piersią.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy udzielić Ci kilku wskazówek, które ułatwią Ci karmienie piersią:

  • Jeśli to możliwe, rodzić w szpitalu położniczym, który oferuje 24-godzinny rooming-in. Dzięki temu dzieci mogą pozostać przy matce przez 24 godziny.
  • Zaznacz lekarzowi i położnej, że chcesz mieć kontakt skóra do skóry ze swoim dzieckiem jak najszybciej po porodzie.
  • Użyj topu łączącego, abyś mogła prawidłowo i bezpiecznie trzymać dziecko przy piersi po cesarskim cięciu. Koszulka zapewnia dodatkowe ciepło i bezpieczeństwo.
  • Poświęć wystarczająco dużo czasu dla dwojga podczas karmienia piersią, nawet jeśli oznacza to wysłanie gościa za drzwi w międzyczasie.
  • Jeśli miałaś znieczulenie ogólne, powinnaś jak najszybciej zadbać o to, aby dziecko miało kontakt fizyczny z nowym tatą.
  • Jeśli po cesarskim cięciu Ty i Twoje dziecko jesteście jeszcze bardzo senni, możesz ręcznie pozyskać mleko z piersi i podać je dziecku. W razie potrzeby użyj laktatora.
  • Znajdź pozycję do karmienia piersią, która jest dla Ciebie dobra i która sprawia Ci jak najmniej bólu. W szczególności pozycja półprawego boku jest najlepsza dla wielu kobiet po operacji.
  • Najlepiej jest karmić dziecko wyłącznie mlekiem matki. Uzupełniające karmienie butelką może doprowadzić do pomyłki przy ssaniu.
  • Rozdzielając dziecko, upewnij się, że stymulujesz produkcję mleka, aby zatrzaśnięcie w późniejszym czasie nie stanowiło problemu.
  • Jeśli karmienie piersią po cesarskim cięciu jest trudne, pomocne może być wsparcie położnej.

Wiele innych wskazówek dotyczących karmienia piersią znajdziesz w poniższym filmie:

4) FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Neugeborenes wird von Mutter gestillt
Karmienie piersią zaraz po porodzie wspiera więź między matką a dzieckiem.

Czy środki znieczulające i przeciwbólowe mają wpływ na mleko matki?

Podczas cesarskiego cięcia kobietom podawane są różne leki. Jednak ani środki znieczulające, ani przeciwbólowe nie stanowią przeszkody w karmieniu piersią. Ilości środków znieczulających są tak małe, że trudno je wykryć w mleku matki. Najlepiej jest po prostu przyjmować środki przeciwbólowe po posiłku w czasie karmienia piersią.

Jak często należy karmić piersią po cesarskim cięciu?

Po cesarskim cięciu nie ma określonego harmonogramu, którego powinnaś przestrzegać. Wystarczy karmić dziecko piersią w zależności od potrzeb. Z reguły matki karmią piersią od ośmiu do dwunastu razy w ciągu 24 godzin po cesarskim cięciu.

Jak mogę stymulować produkcję mleka?

Podaż mleka w niektórych przypadkach może być opóźniona o kilka dni po cesarskim cięciu. Przede wszystkim powinnaś nawiązać jak najwięcej kontaktu z ciałem. Jeśli to się nie uda, można wykonać lekkie masaże piersi lub użyć laktatora. Jest to zapewnione w większości szpitali.

Czy karmienie piersią wpływa na kolejną miesiączkę?

Po porodzie cykl kobiety musi się najpierw ponownie uregulować. Po około trzech do czterech tygodni wiele kobiet ma pierwszą miesiączkę. Z reguły bez karmienia piersią następna miesiączka przychodzi nieco wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że karmienie piersią wpływa na równowagę hormonalną. Wydzielana prolaktyna ogranicza dojrzewanie jajeczek w jajnikach, przez co okres przychodzi nieco dłużej.

5. kup poradnik o karmieniu piersią

Artykuły powiązane