Waga dziecka: droga do błogostanu

Waga niemowląt jest ściśle monitorowana podczas badań medycznych w pierwszych miesiącach życia. Dzieci karmione piersią zazwyczaj przybierają na wadze szybciej niż dzieci karmione butelką. Zmniejszony przyrost masy ciała może wskazywać na brak rozwoju. Waga dzieci, …

Waga dziecka: droga do błogostanu

Diese Faktoren beeinflussen das Gewicht des Babys
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Waga dziecka: droga do błogostanu
  • Waga niemowląt jest ściśle monitorowana podczas badań medycznych w pierwszych miesiącach życia.
  • Dzieci karmione piersią zazwyczaj przybierają na wadze szybciej niż dzieci karmione butelką.
  • Zmniejszony przyrost masy ciała może wskazywać na brak rozwoju.

Waga dzieci, które przychodzą na świat może być bardzo różna. Niektóre z nich są raczej delikatnie zbudowane, inne są prawdziwymi kłębkami radości. W najbliższych miesiącach ważne jest, aby dziecko przybierało na wadze i długości, aby rozwinąć się w zdrowego malucha. Dowiedz się tutaj, co oznacza zdrowy przyrost i jakie mogą być przyczyny zastoju wagowego.

1. waga urodzeniowa: dzieci potrzebują więcej energii po porodzie

Gewicht des Babys
Po porodzie waga dziecka spada.

Przeciętniedzieci rodzą się z wagą urodzeniową pomiędzy 2000 a 4000 gramów, przy czym chłopcy są zwykle nieco ciężsi od dziewczynek.

Nie jest niczym niezwykłym, a raczej normalnym przypadkiem, że dziecko po urodzeniu traci do 7 procent masy ciała. Nic dziwnego: poród był wyczerpujący, a pożywienie nie dociera już przez pępowinę, lecz trzeba o nie walczyć w wyczerpujący sposób.

Przystosowanie do świata poza brzuchem mamy wymaga energii, którą dziecko najpierw musi zmobilizować. Wraz z porodem dziecko traci też ostatni płyn owodniowy z płuc, a także tzw. smółkę, zwaną też plwociną płodową. To również początkowo prowadzi do utraty wagi.

2. Przyrost wagi: stroma krzywa do 1 roku życia.

Po tym, jak w pierwszych dniach waga dziecka zwykle maleje, przyrost masy ciała postępuje potem stosunkowo szybko. Po około 6 do 7 tygodniach matka i dziecko są już zazwyczaj przyzwyczajeni do siebie i przepływ mleka jest sprawny. W pierwszych 3 miesiącach dziecko powinno przybierać na wadze około 200 gramów tygodniowo, potem nieco mniej, bo do 140 gramów. Istnieją jednak również czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na wagę dziecka.

Wiek Wzrost (dziewczynka/chłopiec) Waga (dziewczynka/chłopiec)
1 miesiąc 49-56 cm / 50-59 cm 3-5 kg / 3,2- 5,4 kg
3 miesiące 55-63 cm / 56-65 cm 4,2-6,7 kg / 4,4 -7,4 kg
6 miesięcy 60-70 cm / 63-72 cm 5,8-8,7 kg / 6,2-9,5 kg
9 miesięcy 66-75 cm / 68-77 cm 7-10,02 kg / 7,5-11 kg
12 miesięcy 69-79 cm / 70-81 cm 7,8-11,2 kg / 8,4-12 kg
24 miesiące 81-92 cm / 82-93 cm 10-14 kg / 10,5 -14,7 kg

Jeśli dziecko zmaga się z pierwszą infekcją w 8 lub 9 tygodniu, może dojść do utraty wagi. W okolicach 11 tygodnia pierwszy ząbek może również spowodować, że dziecko będzie chciało pić mniej lub nawet więcej. Dopóki dziecko rozwija się w sposób odpowiedni do wieku, takie krótkotrwałe spadki nie są niczym złym. Zanim dziecko skończy 1 rok, przybiera na wadze tylko od 90 do 120 gramów tygodniowo.

W wieku około sześciu miesięcy dziecko średnio podwaja swoją wagę urodzeniową….

3. przyrost wagi u dzieci karmionych piersią i butelką

Gewicht des Babys
Niemowlęta karmione piersią są zwykle nieco pyzate.

Natura urządziła to dość sprytnie: Mleko matki zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje, aby dobrze się rozwijać w pierwszych miesiącach życia po urodzeniu.

W zależności od wieku dziecka, mleko matki ma różny skład.W pierwszych dniach życia dziecka mleko matki składa się z siary. Ten żółtawy, gęsty płyn daje dziecku dobry start w życiu i zawiera kilka cennych składników odżywczych, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka. Dopiero potem tworzy się właściwe mleko matki.

Jeśli dziecko pije z piersi, otrzymuje najpierw siarę, która jest wodnista. To gasi jego pragnienie. Jeśli pije dłużej, przyjmuje mleko następne z większą ilością tłuszczu, które je nasyca. Ponieważ podczas karmienia piersią podaż pokarmu jest ograniczona, nie można dziecka przekarmić. Matki, które karmią piersią na żądanie, kierują się odczuciami dziecka dotyczącymi pragnienia i głodu. Często niemowlęta karmione piersią są nieco silniejsze niż dzieci wychowywane na mleku modyfikowanym. Jednak zbędne pokłady topnieją najpóźniej wtedy, gdy dziecko staje się raczkującym niemowlakiem.

Rada: Jeśli po porodzie opiekuje się Tobą położna, może ona udzielić Ci sugestii i wskazówek dotyczących dobrego stosunku do karmienia piersią.

Rodzice, którzy karmią dziecko gotowymi pokarmami, nie muszą się też martwić o przekarmienie dziecka. Maluchy dostają dokładnie tyle, ile potrzebują do rozwoju, czyli czasem trochę więcej, a czasem trochę mniej. Zwłaszcza w fazach wzrostu lub podczas pędów rozwojowych głód może być szczególnie duży. Wtedy niemowlęta mogą być też nieco bardziej spragnione lub głodne. W wieku około pięciu do siedmiu miesięcy zwiększona potrzeba picia może być również znakiem, że dziecko jest gotowe na wprowadzenie pokarmów uzupełniających.

4. Przyrost w pierwszym roku życia: monitorowanie za pomocą krzywej percentylowej

Gewicht des Babys
Wraz z wprowadzeniem żywienia uzupełniającego dzieci ponownie przybierają na wadze.

Waga i wzrost dziecka są ściśle monitorowane przez pediatrę, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Przy ocenie wzrostu i wagi lekarze kierują się przede wszystkim krzywą percentylową. Pokazuje ona, czy chłopiec lub dziewczynka są średniego wzrostu.

Tabela jest zróżnicowana w zależności od płci, jest też po jednej dla oceny wagi i wzrostu. Na podstawie wagi/wysokości i wieku dziecka określa się percentyl. Jest to wskazanie statystyczne.

Jeśli aktualny wzrost dziecka znajduje się w 3 percentylu, oznacza to, że tylko 3 procent wszystkich dzieci jest krótszych od danego dziecka. Natomiast 97 procent jest w tym wieku wyższych. Oznacza to, że dziecko jest nieco mniejsze od średniej. Jeśli waga dziecka jest ponownie na poziomie 97 percentyla, to znaczy, że jest ono cięższe niż przeciętnie. Optymalna waga znajduje się statystycznie na 50 percentylu.

5. Przyczyny obniżonego wzrostu

Gewicht des Babys
Bliźnięta mają zwykle nieco niższą masę urodzeniową.

Jeśli waga dziecka jest znacznie poniżej wartości średnich, czyli jeśli jest poniżej 3 percentyla, należy ustalić, jakie są przyczyny obniżonego wzrostu.

Na ogół lekarze mówią w tym przypadku o failure to thrive. Jeśli niemowlęta są dotknięte tą przypadłością, jest ona zwykle wykrywana podczas regularnych badań profilaktycznych. Oprócz powolnego wzrostu i niskiej wagi mogą wystąpić inne objawy:

  • Opóźnienia w rozwoju umysłowym, poznawczym i motorycznym
  • Niedobory białka, minerałów, pierwiastków śladowych i witamin
  • Zmęczenie
  • Bezsenność

Długotrwałe problemy z karmieniem piersią mogą być przyczyną u niemowląt karmionych piersią. Matka nie musi koniecznie zauważyć trudności w piciu. Zwłaszcza matki po raz pierwszy nie od razu rozpoznają złe zachowania przy piciu. Na przykład, jeśli dziecko jest kładzione bardzo często, ale krótko, gasi ono swoje pragnienie siarą. Nie otrzymuje jednak pożywnego, tłustego mleka następnego, które jest mu potrzebne do rozwoju.

Inne przyczyny niepowodzeń w rozwoju:

Badania U.

Od urodzenia do 6 roku życia należy wykonać łącznie 10 badań profilaktycznych (U1-U10). Służą one wczesnemu wykryciu chorób oraz określeniu właściwego dla wieku rozwoju fizycznego i psychicznego.

  • Nietolerancje pokarmowe, takie jak celiakia (nietolerancja glutenu): Wraz z wprowadzeniem żywienia uzupełniającego może wystąpić failure to thrive w wyniku celiakii. Jeśli karmienie uzupełniające pokarmami zawierającymi gluten zostanie rozpoczęte po pierwszych 12 tygodniach do 6 miesiąca życia, może wystąpić utrata masy ciała, niekiedy masa ciała ulega stagnacji. Inne objawy mogą obejmować utratę apetytu, wymioty i biegunkę.
  • Niewłaściwewchłanianie: Zaburzenia trawienia prowadzą doniedożywienia z powodu chorób żołądka i jelit. Jednym z objawów są częste wypróżnienia, które zazwyczaj przypominają biegunkę.
  • Alergie pokarmowe: Prowadzą one do biegunki, swędzenia, a także braku rozwoju. Alergia na białko mleka krowiego może mieć już wpływ na dietę niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym. W tym przypadku wymaga ona specjalnej diety.
  • Choroby psychiczne: Dzieci z autyzmem lub niepełnosprawnością umysłową mogą wykazywać zaburzone zachowania żywieniowe, co z kolei prowadzi do niedożywienia.

6. Przyrost masy ciała u wcześniaków i bliźniąt

Dzieci urodzone w terminie i jako jedynacy należy odróżnić od urodzonych wcześniaków i bliźniąt. Te rodzą się w innych okolicznościach i z inną wagą wyjściową. Dlatego też w przypadku tych dzieci nie stosuje się ogólnie obowiązujących tabel rozmiarów.

6.1 Przyrost masy ciała u wcześniaków: Zdrowy przebieg jest regułą

Gewicht des Babys
Wcześniaki nie osiągnęły jeszcze swojej rzeczywistej masy urodzeniowej.

Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Często noworodki ważą mniej niż 2500 gramów, skrajne wcześniaki ważą mniej niż 1000 gramów.

Dzieci te nie są jeszcze w pełni rozwinięte i muszą być monitorowane medycznie do czasu uzyskania stabilnego stanu zdrowia. W najlepszym przypadku przedwczesny poród nie ma długoterminowych konsekwencji dla dziecka i rozwija się ono normalnie.

Jednak przy ocenie długości i wagi, podczas wstępnych badań przesiewowych należy zawsze brać pod uwagę pierwsze tygodnie życia dziecka. Faktem jest bowiem, że dziecko rodzi się z mniejszą wagą i rozmiarami, dlatego krzywa percentylowa nie jest w pełni miarodajna.

6.2 Przyrost masy ciała u bliźniąt

Gewicht des Babys
Waga dziecka jest monitorowana w pierwszych miesiącach życia.

Badania wskazują, że bliźnięta i wieloraczki w ostatnich tygodniach ciąży rosną wolniej niż jedynaki. W związku z tym często rodzą się ze stosunkowo niższą masą urodzeniową.

Ponieważ podczas ciąży bliźniaczej organizm kobiety ma więcej do zrobienia i częściej dochodzi do komplikacji, niższa waga może również świadczyć o niedostatecznym zaopatrzeniu. Jeśli jedno z dwojga dzieci znajduje się w niekorzystnej pozycji, może być gorzej zaopatrywane przez łożysko. Po urodzeniu bliźnięta rozwijają się jednak jak inne dzieci.

Artykuły powiązane