Zarówno dzieci jak i dorośli często cierpią na zawroty głowy w trakcie swojego życia, czasami w bardzo różny sposób. Na ogół częściej doświadczają ich dorośli. Jednak ze względu na obniżoną zdolność małych dzieci do odpowiedniego artykułowania się, trudno określić konkretne liczby.
Istnieje niezliczona ilość różnych przyczyn, które mogą wywołać zawroty głowy. W większości przypadków są one nieszkodliwe.
Najlepiej jest podjąć działania profilaktyczne przeciwko zawrotom głowy u dzieci. Najważniejszym aspektem są regularne ćwiczenia i odpowiednia podaż płynów.
Kiedy dzieci doświadczają zawrotów głowy, większość rodziców zbytnio się martwi. Z reguły za zawrotami głowy stoją niegroźne przyczyny.
Leczenie jest konieczne tylko niezwykle rzadko. W naszym artykule pokazujemy, w jakich przypadkach należy mimo wszystko skonsultować się z lekarzem, aby móc wykluczyć inne choroby.
[button]Przewodnik po ćwiczeniach na równowagę[/button]
Spis treści
1. zawroty głowy u dzieci nie są rzadkim zjawiskiem
Zawroty głowy to bardzo nieprzyjemne uczucie, które często wiąże się z niepewnością i strachem. Wielu dorosłych często spędza długi czas na szukaniu przyczyny, nie znajdując jej.
Jednak zawroty głowy dotykają również dzieci.
Według szacunków około 15 % wszystkich dzieci cierpi czasami na zawroty głowy.
W przypadku dorosłych liczba ta jest nawet znacznie wyższa.
Chwilowe zaburzenia równowagi, które powodują zawroty głowy, są zazwyczaj nieszkodliwe. Niemniej jednak zarówno ostre ataki zawrotów głowy, jak i długotrwałe epizody zawrotów głowy mogą wywoływać niepokój.
Zasadniczo zawroty głowy są zaburzeniem układu przedsionkowego. Jednak narząd równowagi w uchu wewnętrznym nie zawsze jest przyczyną zawrotów głowy.
Zaburzone mogą być raczej połączenia nerwowe, które muszą zharmonizować wrażenia wzrokowe z wynikiem ustalenia pozycji.
Jeśli coś w tym miejscu funkcjonuje niewystarczająco, otoczenie ulega wahaniom i równowaga zostaje zaburzona.
Oprócz tego zawrotu głowy, który nazywany jest przedsionkowym, istnieją również przyczyny, które nie wynikają z zaburzenia równowagi. Na przykład napięcie w kręgosłupie szyjnym, a zwłaszcza w szyi, może powodować zawroty i bóle głowy.
Zawroty głowy u dzieci często pozostają niezauważone, ponieważ maluchy tylko bardzo słabo potrafią wyrażać swoje uczucia i jasno je artykułować. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy objawy zawrotów głowy są łagodne.
2. przyczyny zawrotów głowy u dzieci
W zasadzie prawdą jest, że prawie wszystkie ataki zawrotów głowy są niegroźne. Nie oznacza to jednak, że w niektórych przypadkach nie należy skonsultować się z pediatrą.
W kolejnych rozdziałach pokażemy, co może stać za zawrotami głowy u dzieci i jak najlepiej można pomóc dziecku.
2.1 Ostre zawroty głowy
Jeśli zawroty głowy u dzieci pojawiają się nagle po upadku lub innym wypadku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć uraz mózgu. Jednak nawet w tym przypadku za zawrotami głowy stoi zazwyczaj dość niegroźny wstrząs mózgu. Przy odrobinie odpoczynku w ciągu najbliższych kilku dni, wszystko będzie w porządku i będziesz mógł kontynuować grę.
Jeśli zawroty głowy pojawiają się nagle po wstaniu, przyczyną jest często niskie ciśnienie krwi. Szczególnie podczas wzrostu zjawisko to dotyka niektóre dzieci, które są wysokie i szczupłe.
W okresie dojrzewania nierzadko układ krążenia musi najpierw dostosować się do nowego rozmiaru ciała. To dostosowanie wymaga czasu i mogą wystąpić przejściowe, niegroźne ataki zawrotów głowy przy nagłym wstawaniu.
2.2 Trwałe zawroty głowy – niestety nie są rzadkością
.
Zdarza się, że świat dzieci idzie jak po maśle i doświadczają one zawrotów głowy, które są bardzo obecne przez kilka dni lub tygodni.
Czasami zdarza się w trakcie wzrostu, że poszczególne naczynia krwionośne rosną zbyt szybko i przez to uciskają na nerw przedsionkowy.
Napięcie w ramionach, szyi i górnej części pleców może również powodować zawroty głowy u dzieci.
Jeśli dodatkowo występują silne bóle głowy, nie można wykluczyć związku z migreną.
Choroby układu nerwowego i mózgu lub trwałe zaburzenia ośrodka równowagi w uchu wewnętrznym występują niezwykle rzadko.
Ostre infekcje mogą również wpływać na równowagę, ponieważ układ odpornościowy dzieci nie jest jeszcze tak silny jak u dorosłych.
Dlatego 10-letnie dziecko, które często skarży się na zapalenie ucha środkowego, powinno jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby zapobiec dalszemu zakażeniu i wynikającemu z niego uszkodzeniu ośrodka równowagi.
3. W takich przypadkach należy udać się do lekarza
Znajdź pomoc:
Niemieckie Centrum Zawrotów Głowy i Przedsionków przy Szpitalu Uniwersyteckim w Monachium zajmuje się w szczególności leczeniem różnych przyczyn zawrotów głowy. Ten link przeniesie Cię bezpośrednio na stronę internetową.
Stres i niepokój stoją zwykle za dziećmi lub dorosłymi skarżącymi się na zawroty głowy.
Zarówno typowe wirowanie, jak i zawroty głowy mogą mieć podłoże czysto psychiczne, tak że poszukiwanie fizycznej przyczyny nic nie daje. Niemniej jednak w przypadku częstych lub szczególnie silnych zawrotów głowy wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem, aby móc wykluczyć chorobę jako przyczynę.
Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zawroty głowy u dzieci występują jednocześnie z przeziębieniem i gorączką.
W przypadku zaburzeń w pracy mózgu można to szybko i pewnie stwierdzić za pomocą rezonansu magnetycznego.
Uczucie zawrotu głowy i nudności to również typowe objawy towarzyszące, które należy traktować poważnie.
Jednak, aby zawczasu wyjaśnić, czy Twoje zdrowie jest ewentualnie osłabione, możesz sprawdzić, czy istnieje związek między widzeniem a stabilnością.
Jeśli połączenie między zmysłem równowagi a zmysłem wzroku nie jest zaburzone, zwykle nie ma powodu do niepokoju.
Jeśli dziecko może stanąć na jednej nodze i dotknąć palcami nosa bez przewracania się (zakładając, że równowaga jest już wystarczająco rozwinięta), prawie zawsze wszystko jest w porządku i zawroty głowy wkrótce ustąpią.
4. sposoby zapobiegania zawrotom głowy
Ponieważ zawroty głowy u dzieci w wielu przypadkach są nieszkodliwe, weź sobie do serca poniższe domowe sposoby zapobiegania lub przeciwdziałania zawrotom głowy:
- pij dużo płynów (zbyt mała ilość płynów ma negatywny wpływ na krążenie)
- Ćwicz regularnie na świeżym powietrzu (to dostarcza organizmowi wystarczającą ilość tlenu).
- Uprawiaj sporty wytrzymałościowe (reguluje to ciśnienie krwi).
- Aktywnie trenuj równowagę (balansuj, stój na jednej nodze itp.)
- poważnie traktować lęki (wcześnie eliminować możliwe przyczyny psychologiczne, ponieważ zawroty głowy mogą wpływać na całe życie)
Wskazówka: W ostrej sytuacji zwykle pomaga położenie się na plecach i oparcie lekko uniesionych nóg.
Kilka dodatkowych ćwiczeń na radzenie sobie z zawrotami głowy znajdziesz w poniższym filmie: