Ssanie kciuka opiera się na wrodzonym i naturalnym odruchu ssania, który można zaobserwować już u nienarodzonych dzieci w łonie matki.
Dzieci poniżej trzeciego roku życia lubią ssać kciuk, aby uspokoić się w stresujących momentach i kiedy są przestraszone.
Rodzice powinni pomóc swoim dzieciom przestać ssać kciuk, jeśli istnieje ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu, np. wady zgryzu. Istnieje kilka dostępnych w tym celu narzędzi i metod.
[button]Kup lakier do paznokci przeciw ssaniu kciuka[/button]
Kiedy Twoje małe dziecko zasypia w nocy z kciukiem w ustach, prawdopodobnie uważasz, że to urocze. Ale możesz też być trochę zaniepokojona tym, czy ssanie kciuka może być szkodliwe dla zdrowia Twojego dziecka.
W rzeczywistości ssanie kciuka staje się problemem dopiero wtedy, gdy naturalny odruch ss ania zamienia się w zły nawyk, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów. Dowiedz się tutaj, kiedy powinnaś przerwać nawyk ssania kciuka przez Twoje dziecko i jakich środków zaradczych możesz użyć, aby to zrobić.
Spis treści
1. rozwój dziecka: Naturalny odruch ssania

Nawet płód w łonie matki ssie kciuk, wywołany odruchem ssania. Gdy tylko kciuk dotknie ust lub języka, nienarodzone dziecko, a później noworodek ssą kciuk. Niemowlęta potrzebują tego odruchu do odżywiania, umożliwia on im picie przy piersi lub z butelki z mlekiem.
Uważa się, że ssanie kciuka działa uspokajająco na noworodka i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dzieci, które są karmione piersią na żądanie lub mają smoczek, często mogą zaspokoić swoją potrzebę ssania w ten sposób i nie ssą kciuka.
Jednak niektóre dzieci w wieku poniżej trzech lat również wykorzystują ssanie kciuka niezależnie w celu uspokojenia. Potrzeba ssania zwykle zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka, ale czasami naturalna potrzeba zamienia się w trudny do przełamania nawyk.
Więcej informacji na temat zagrożeń dla zdrowia związanych ze ssaniem kciuka można znaleźć w poniższym filmie na YouTube:
2. przyczyny ssania kciuka
Przyczyny ssania kciuka mogą być wielorakie. W przypadku niemowląt i maluchów poniżej trzeciego roku życia nie trzeba jeszcze zbytnio zastanawiać się nad przyczynami, ponieważ tutaj decydujący może być sam zdrowy odruch ss ania.
Jeśli dziecko nadal ssie kciuk w późniejszym okresie, należy obserwować odpowiednie sytuacje. Najczęściej przyczyną są następujące odczucia:

- Niepokój
- Stres
- Nuda
- brak poczucia bezpieczeństwa
Nadmierne ssanie kciuka ma zawsze przyczyny psychologiczne, które wynikają albo ze sposobu wychowania dziecka, albo ze środowiska społecznego. Do Ciebie jako rodzica należy więc znalezienie wraz z dzieckiem dokładnych przyczyn.
3. konsekwencje nadmiernego ssania kciuka
Overjet
Overjet to zgryz poziomy. Stopień między dolnymi i górnymi siekaczami ma w najlepszym przypadku szerokość od jednego do dwóch milimetrów; odchylenia mogą prowadzić do wad zgryzu.
Jedną z najważniejszych konsekwencji ssania kciuka jest rozwój szczęki. Im dłużej dziecko ssie kciuk, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwiną się u niego deformacje i wady zgryzu szczęki.
Kości szczęki małych dzieci są jeszcze miękkie i plastyczne, a zęby mleczne rosną w sposób niekontrolowany: w miarę wzrostu orientują się w stosunku do języka i warg.
Dzieci, które nadmiernie ssą kciuk, często mają spiczastą szczękę, wady zgryzu, takie jak zgryz otwarty lub znacznie powiększony stopień przedniego zęba, tzw. zgryz nadliczbowy. Jeśli dziecko bardzo często ssie kciuk, a ma więcej niż trzy lata, należy spróbować przerwać nawyk ssania kciuka.
Wada zgryzu będzie skutkowała dalszymi konsekwencjami, jeśli nie będzie w porę leczona.
Wskazówka: Przerośnięty zgryz może utrudniać odgryzanie się i powodować zaburzenia w rozwoju mowy. W szczególności przy deformacjach utrudnione jest powstawanie głosek S i Z.
Ze względu na ciągłe ssanie, skóra na kciuku często ulega zmiękczeniu, co może prowadzić do zmian skórnych. Wargi mogą być również podrażnione przez ssanie kciuka.
4. przełamać nawyk ssania kciuka: Dopiero od trzeciego roku życia

Być może z podejrzliwością obserwujesz ssanie kciuka przez swoje dziecko i zastanawiasz się, jak przerwać ten nawyk. Jeśli jednak Twoje dziecko ma mniej niż trzy lata, powinnaś zachować spokój. Być może Twoje dziecko potrzebuje ssania kciuka, aby rozładować stres lub jako sposób na uspokojenie się.
Niektóre dzieci mają motek , smoczek lub rękaw skoczka, który ssą, podczas gdy inne używają swojego wypchanego zwierzęcia lub karmienia piersią do uspokojenia. Dzieje się to zazwyczaj w spokojnych chwilach, czyli podczas kładzenia się do łóżka, przytulania się do taty lub niepostrzeżenie oglądania kreskówki.
Jeśli jednak dziecko jest starsze lub zauważyłaś, że ssie kciuk bardzo często i zupełnie niezależnie od danej sytuacji, to powinnaś zastosować delikatne metody, aby wyrwać je z nawyku ssania kciuka.
Jeśli ssanie staje się złym nawykiem i uzależnia, możesz zauważyć, że dziecko nie uczestniczy już w zabawach i innych zajęciach, aby w spokoju ssać kciuk.
Innym powodem do przerwania nawyku ssania kciuka jest sytuacja, gdy leczący stomatolog dziecięcy lub ortodonta zwróci uwagę na pierwsze niezdrowe zmiany w szczęce.
Zasadniczo każde dziecko samo decyduje, kiedy chce przestać ssać kciuk. Możesz jedynie wspierać swoje dziecko na tej drodze.
5. Środki zaradcze przeciwko ssaniu kciuka
To, jaki środek zaradczy będzie właściwy do przełamania nawyku, zależy od wieku i charakteru dziecka. Ze starszymi dziećmi można rozmawiać o przyczynach i skutkach ssania kciuka; z młodszymi rodzice muszą być nieco bardziej sugestywni. Zawsze jednak ważne jest, aby nie karać dzieci za ssanie kciuka, ale pomóc im zerwać ze złym nawykiem.
5.1 Pozytywne informacje zwrotne
Jeśli przez jakiś czas uda mu się nie ssać kciuka, daj dziecku pozytywną informację zwrotną. Rozbudzi to w nim dobre samopoczucie i dumę, co może wzmocnić efekt.
Załóż z dzieckiem kalendarz i uzgodnij, że będzie w nim wpisywane za każdym razem, kiedy nie będzie ssało kciuka przez cały dzień. Po upływie ustalonej liczby dni czeka nagroda.
5.2 Zaoferuj zamiennik

Dobrą rzeczą w manekinie jest to, że w końcu można go podarować Mikołajowi lub powiesić na manekinowej choince. Gdy zniknie z pola widzenia, zniknie z umysłu.
Kciuk, z drugiej strony, jest zawsze tam. Dlatego pomocne może być zaproponowanie smoczka jako substytutu ssania. Odstawianie od ssania kciuka przebiega wtedy stopniowo.
5.3 Wskazówki dotyczące pomocy
Istnieje cały szereg pomocy, które mogą pomóc dziecku w zerwaniu z nawykiem ssania kciuka. Generalnie jednak nie zaleca się stosowania środków, które działają na dziecko karząco. Dotyczy to również noszenia rękawiczek, które mają zapobiec ssaniu. Mają one tendencję do wywoływania u dzieci złości i naruszania ich godności.
Poniżej znajdziesz przegląd niektórych środków pomocniczych:
Remedium | Działanie |
---|---|
Nalewki | Podobnie jak przy przełamywaniu nawyku obgryzania paznokci, nalewkę z apteki nakłada się na paznokieć kciuka jak lakier do paznokci. Może mieć gorzki lub ostry smak, w każdym razie nieprzyjemny. |
Kwiaty Bacha | W zależności od przyczyn ssania kciuka, różne kwiaty Bacha mogą być połączone, aby pomóc przerwać nawyk ssania kciuka. Szczególnie Centaury ma podobno pozytywny wpływ na ssanie kciuka. Wielu rodziców miało dobre doświadczenia z tymi kwiatami Bacha. |
Homeopatia | Naturopaci chętnie doradzają w kwestii stosowania homeopatii. Podobnie jak w przypadku terapii kwiatami Bacha, zależy to nie tylko od objawu, ale także od stanu dziecka i przyczyn, aby móc zdecydować, które pastylki homeopatyczne mogą być pomocne w przełamaniu nawyku ssania kciuka. Szczególnie popularne są Ipecac (ipecacuanha) i belladonna (deadly nightshade ). Należy pamiętać, że nie ma naukowych dowodów na skuteczność leków homeopatycznych. |
6. kup lakier do paznokci przeciwko ssaniu kciuka
No products found.