Dziecko „kanapowe”, zwane również dzieckiem środkowym lub dzieckiem pomiędzy, to dziecko, które ma zarówno młodsze, jak i starsze rodzeństwo.
W społeczeństwie dzieci kanapkowe są często przedstawiane jako dzieci z problemami. Jednak ta pozycja ma nie tylko wady, ale także zalety.
Aby uniknąć problemów psychologicznych, rodzice powinni poświęcić wystarczająco dużo uwagi wszystkim swoim dzieciom.
W psychologii od dziesięcioleci bada się, w jakim stopniu konstelacje rodzeństwa wywierają wpływ na rozwój osobowości. Najmłodsze i najstarsze dziecko w rodzinie ma zazwyczaj ustaloną pozycję, z którą wiążą się zarówno prawa, jak i obowiązki. Ale co z dzieckiem środkowym?
W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić, czym charakteryzuje się tzw. dziecko kanapkowe. Pokażemy Ci, z jakimi wyzwaniami musi sobie radzić środkowe dziecko i jak ta pozycja daje również korzyści. Następnie otrzymasz wskazówki, jak wzmocnić swoje środkowe dziecko.
[Kup „Dziecko kanapkowe”[/button]
Spis treści
1. Sandwich Child – między progenitorem a dzieckiem z gniazda
„Dziecko kanapkowe” autorstwa Juliane Sophie Kayser
Autorka Juliane Sophie Kayser napisała zabawny thriller dla dzieci, który w humorystyczny i czuły sposób porusza temat dzieci kanapkowych. Książka nadaje się szczególnie dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat.
Dzieckokanapkowe, zwane też dzieckiem środkowym lub dzieckiem pomiędzy, to dziecko, które ma zarówno młodsze, jak i starsze rodzeństwo. W zależności od tego, ile dzieci mieszka w danej rodzinie, może być jedno lub więcej takich dzieci.
W badaniach nad rodzeństwem wielokrotnie sprawdza się, w jakim stopniu kolejność narodzin ma wpływ na rozwój i osobowość poszczególnych dzieci. Obecnie istnieje wiele różnych badań, ale nie dochodzą one do jednolitych wniosków. W niektórych przypadkach wyniki badań są wręcz sprzeczne.
W jednym z ostatnich badań psychologowie z Uniwersytetu w Lipsku stwierdzili, że kolejność rodzeństwa nie ma znaczącego wpływu na indywidualne cechy osobowości. Zdaniem badaczy wynika to przede wszystkim z faktu, że obecnie rodzice traktują swoje dzieci bardziej równo niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Szczególność dziecka kanapkowego polega na tym, że przed narodzinami najmłodszego dziecka było ono jeszcze pisklęciem, a teraz nie zajmuje pozycji rodzica jak starszy brat czy siostra, a jedynie stoi pomiędzy nimi.
Z tej pozycji wynika wiele wad, ale i możliwości, które dokładniej wyjaśnimy w kolejnych rozdziałach.
W jakim stopniu kolejność urodzenia może wpływać na osobowość, można zobaczyć w tym filmie:
2. o średnim dziecku często mówi się, że jest dzieckiem problemowym
Każdemu dziecku przypisana jest określona pozycja w indywidualnej konstelacji rodziny. Pierworodnemu wolno i potrafi najwięcej, a pisklę jest stale pielęgnowane i rozpieszczane. Co jednak ze średnimi dziećmi? Czy sprawiają problemy, bo nie otrzymują uwagi od rodziców?
W naszym społeczeństwie dzieci kanapowe mają raczej złą reputację. Nierzadko mówi się o tzw. syndromie dziecka kanapkowego. Termin syndrom dziecka kanapkowego jest używany w języku potocznym, gdy dziecko jest zbuntowane i ma mało pewności siebie.
Co jednak kryje się za pogłoską, że sandwich child sprawia tylko problemy? Czy to prawda, że średnie dziecko w dorosłym życiu częściej niż inne dzieci cierpi na depresję?
Odpowiedź na te pytania brzmi zdecydowanie nie. Nie istnieje coś takiego jak syndrom dziecka kanapkowego. Dzieci kanapkowe muszą jednak z czasem nauczyć się, że otrzymują nieco mniej uwagi od rodziców. W brytyjskim badaniu 47% średnich dzieci stwierdziło, że zawsze muszą walczyć o uwagę w rodzinie.
Średnie dzieci faktycznie często otrzymują mniej uwagi. Podczas gdy starsze dzieci dostają dużo uwagi, bo mają puch w głowie i wywołują chaos, rodzice zajmują się na przykład młodszą siostrą, bo ona wciąż potrzebuje dużo pomocy. Środkowe dziecko często gubi się w tym bałaganie.
Dzieci kanapowe są często w złej sytuacji, bo są jednocześnie za małe na niektóre zajęcia i za duże na inne. Powinny brać przykład ze starszej siostry i jednocześnie być wzorem do naśladowania dla młodszego brata.
3. dzieci kanapowe mogą wykorzystać swoją pozycję
Media lubią przekazywać obraz, że dzieci kanapowe mają złe cechy i są wyjątkowo skomplikowane. Wielu psychologów jest jednak zdania, że jest dokładnie odwrotnie. Pozycja środkowego dziecka może czasem dawać wiele możliwości.
Dzieci kanapkowe mają tę zaletę, że nie muszą już negocjować zasad rodzinnych z rodzicami, ponieważ zrobił to już starszy brat lub siostra. Jako środkowe dziecko często przyjmują nawet pozycję mediatora, dzięki czemu bardzo wcześnie potrafią radzić sobie z osobami w różnym wieku i zawierać kompromisy.
Ponadto presja oczekiwań ze strony rodziców nie jest już tak duża jak w przypadku pierworodnego. Dzięki temu średnie dzieci mają więcej swobody w odkrywaniu własnych ścieżek. Ponieważ poświęca się im mniej uwagi, uczą się samodzielności i dochodzenia do własnych interesów.
Ponadto rozwijają wiele kontaktów społecznych poza rodziną. Dzięki temu mają wiele bliskich przyjaźni i przeważnie duży krąg przyjaciół.
To, że średnie dzieci mogą odnieść sukces w życiu pokazują nam takie sławy jak były prezydent USA John F. Kennedy czy piosenkarka Madonna. W jednym z brytyjskich badań naukowcy stwierdzili, że dzieci kanapowe są na starość szczęśliwsze niż ich młodsze lub starsze rodzeństwo.
Zalety dzieci kanapkowych w skrócie:
- posiadają umiejętności dyplomatyczne
- mają więcej swobody
- są bardziej niezależne i asertywne
- mają wiele kontaktów społecznych
- są bardziej zrelaksowani, odnoszą większe sukcesy i są szczęśliwsi
4. największy wpływ na rozwój osobowości ma wychowanie przez rodziców
Naukowcy są natomiast zgodni, że kolejność urodzenia jest tylko niewielkim czynnikiem wpływającym na rozwój osobowości. O wiele większe znaczenie ma to, jak rodzice traktują swoje dzieci. Dlatego upewnij się, że zachęcasz wszystkie swoje dzieci zgodnie z ich zainteresowaniami.
Oczywiście, nie zawsze jest możliwe traktowanie wszystkich dzieci jednakowo. Zawsze zdarzają się sytuacje, w których jedno z dzieci czuje się pokrzywdzone lub niedocenione. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby oddać sprawiedliwość wszystkim dzieciom.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek dotyczących postępowania ze średnimi dziećmi .
- Zawsze sprawiaj, aby Twoje dziecko czuło się wyjątkowe i niepowtarzalne.
- Nie porównuj swoich dzieci z innymi.
- Spędzajcie z każdym z dzieci trochę czasu sam na sam.
- Słuchaj swojego dziecka i natychmiast rozwiązuj problemy.
- Od czasu do czasu daj dziecku przywilej, z którego zazwyczaj korzysta tylko najmłodsze lub najstarsze dziecko.
- Zawsze upewnij się, że środkowe dziecko nie czuje się pominięte.
5. kup „Dziecko kanapowe
- Kayser, Juliane Sophie (Author)