Zwiększanie pewności siebie u dzieci: Jak wychować dziecko na pewną siebie osobę

[button]Poradnik zwiększania pewności siebie u dzieci[/button] 1. istnieje wiele sposobów na zwiększenie pewności siebie dziecka Bycie pewnym siebie nie oznacza bycia idealnym Ze zdrową wiarą w siebie, Twoje dziecko na pewno będzie miało łatwiejszy czas …

Zwiększanie pewności siebie u dzieci: Jak wychować dziecko na pewną siebie osobę

selbstsicheres Kind steht an der Tafel
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Zwiększanie pewności siebie u dzieci: Jak wychować dziecko na pewną siebie osobę
Jak wzmocnić wiarę w siebie u mojego dziecka?

Jest tu wiele różnych czynników. Na przykład ważne jest, aby chwalić i strofować dziecko, gdy jest to właściwe. Należy być jak najbardziej stałym i konsekwentnym w swoim zachowaniu.

Jak działa „kochająca kara”?

Można ją wdrożyć dość łatwo, używając konkretnych sformułowań. Lepiej jest powiedzieć: „Nie należy szczypać innych dzieci. To boli. Proszę, nie szczyp więcej!” niż „Jesteś złą dziewczynką! Dlaczego nie możesz być miła?

Jak odpowiednio pochwalić dziecko?

Tu również staraj się wybierać sformułowania jak najbardziej konkretne. Na przykład „To miło, że tak spokojnie czekałeś u lekarza” jest lepsze niż zwykłe „Dobra robota”.

[button]Poradnik zwiększania pewności siebie u dzieci[/button]

1. istnieje wiele sposobów na zwiększenie pewności siebie dziecka

Bycie pewnym siebie nie oznacza bycia idealnym

Ze zdrową wiarą w siebie, Twoje dziecko na pewno będzie miało łatwiejszy czas w przedszkolu i szkole. Jednak bycie pewnym siebie nie oznacza, że zawsze jest mądre i silne lub zawsze wie, co jest dobre, a co złe. Oznacza raczej, że należy znać i doceniać samego siebie. Szanować siebie oraz znać i doceniać swoje mocne strony.

Aby Twoje dziecko mogło zbudować zdrowe poczucie własnej wartości, ważne jest, aby wiedziało, kiedy zrobiło coś dobrze. Jako rodzice macie do dyspozycji dwa narzędzia – pochwałę i naganę. Jeśli Twoje dziecko nie zna swoich granic, będzie sprawdzać, jak daleko może się posunąć. Takie testowanie granic jest oznaką braku bezpieczeństwa, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się również do braku pewności siebie.

Dlatego ważne jest, abyś chwalił i strofował swoje dziecko, gdy jest to właściwe. Należy przy tym być jak najbardziej stałym i konsekwentnym, aby dziecko nauczyło się oceniać, jak reagujesz na pewne rzeczy.

Ponadto istnieje wiele małych punktów, na które można zwrócić uwagę w życiu codziennym, aby wzmocnić pewność siebie dziecka (Niektórzy rodzice przysięgają w tym kontekście na homeopatię lub globulki. Należy to jednak traktować z ostrożnością):

  • Zwróć uwagę na swoje dziecko
  • Wyznaczać jasne granice
  • Zachęcaj do ograniczonego ryzyka
  • Podkreślaj to, co pozytywne
  • Terapia zajęciowa oraz różne ćwiczenia i kursy

2. poświęć dziecku pełną uwagę

Mutter spielt mit Tochter
Jeśli będziesz spędzać z dzieckiem dużo czasu, zauważy ono, że je kochasz i doceniasz.

Podstawowym warunkiem budowania zdrowego poczucia własnej wartości jest to, aby Twoje dziecko wiedziało, że jest kochane bezwarunkowo. Pokaż dziecku, że je kochasz, a także daj mu znać, że ta miłość nie jest warunkowa.

Nawet jeśli kochasz swoje dziecko, ważne jest, abyś odpowiednio reagował na nieodpowiednie zachowanie. Dziecko powinno jednak zawsze wiedzieć, że nie nagradzamy jego osobowości, ale jego zachowanie.

Miłosne karanie można łatwo wprowadzić w życie, używając konkretnych sformułowań. Na przykład lepiej jest powiedzieć: „Nie należy szczypać innych dzieci. To boli. Proszę, nie szczyp więcej!” niż „Jesteś złą dziewczynką! Dlaczego nie potrafisz być miła?

Każdego dnia powinnaś świadomie wygospodarować czas, aby poświęcić dziecku całą swoją uwagę. Nie dotyczy to jednak tylko ustalonego czasu w ciągu dnia, ale także pomiędzy nimi, gdy dziecko zada Ci pytanie lub w inny sposób będzie potrzebowało uwagi. Dzięki temu maluchy uświadamiają sobie, że są wartościowe i doceniane. Dla pewności siebie dziecka jest to oczywiście na wagę złota.

3. Wyznacz dziecku jasne granice

Dzieci powinny nie tylko wiedzieć, że są kochane, ale także jakie są ich granice. Rodzice powinni zawsze ustalać jasne zasady w tym zakresie.

Przykład: Jeśli masz zasadę, że obiad je się w kuchni, to tej zasady powinien przestrzegać również każdy domownik. Mama i tata nie powinni postępować inaczej w stosunku do siebie i nie powinni jeść obiadu na kanapie – nawet jeśli może być to wygodniejsze. Ponadto nie należy robić tutaj żadnych wyjątków, aby dziecko zrozumiało, że istnieją zasady, których nie można zmienić.

Twardezasady dają też nieco więcej bezpieczeństwa, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do budowania zdrowego poczucia własnej wartości.

Promowanie ograniczonego ryzyka

Aby zwiększyć pewność siebie dziecka, należy regularnie zachęcać je do próbowania nowych rzeczy. Może to być wypróbowanie nowej potrawy, nawiązanie nowych znajomości (na przykład poprzez uprawianie sportu), granie w nowe gry lub rozpoczęcie nowego projektu rzemieślniczego. Tutaj możesz dać upust swojej kreatywności i zachęcać dziecko do wszystkiego.

Mimo że zawsze istnieje ryzyko porażki, należy pozwolić dziecku na podejmowanie wymiernego ryzyka. Tylko w ten sposób może ono zdobywać nowe doświadczenia, próbować swoich sił w kontaktach z innymi ludźmi i ostatecznie budować zdrową pewność siebie.

Jeśli dziecko się frustruje, można powstrzymać się od pomagania mu. W ten sposób dziecko może nauczyć się popełniać błędy i lepiej radzić sobie z frustracją. Ostatecznie pomaga to również budować poczucie własnej wartości.

4. Podkreślaj pozytywne rzeczy

Junge erhält Belohnung von Mutter
Daj dziecku znać, kiedy zrobiło coś dobrze.

Jeśli Twoje dziecko zrobiło coś dobrze, powinieneś to docenić. Staraj się być jak najbardziej konkretny. Na przykład „To miło, że tak spokojnie czekałeś u lekarza” jest lepsze niż zwykłe „Dobra robota”. To również pomaga krok po kroku budować zdrowe poczucie własnej wartości.

Zwroty typu: „Dlaczego nie rozumiesz tak szybko jak twój brat?” wywołują u potomstwa jedynie wstyd, zazdrość lub rywalizację. Nawet mające dobre intencje porównania typu: „Jesteś najmądrzejszy” mogą wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, jeśli dziecko ma później problemy z realizacją tych oczekiwań. Jeśli dziecko wie, że jest kochane za swoją wyjątkowość, będzie też bardziej doceniać siebie.

Rada: Jeśli dziecku coś się nie udaje, należy podkreślić, że każdy ma mocne i słabe strony. W ten sposób maluchy uczą się, że nikt nie jest doskonały ani dobry we wszystkim. Jednocześnie przypominaj dziecku, że ma wiele mocnych stron.

5. Środki medyczne mogą pomóc w trenowaniu pewności siebie

Jak już wspomniano, jest rzeczą zupełnie normalną, że pewność siebie u dzieci przybiera różne formy. Tylko w rzadkich przypadkach brak pew ności siebie przybiera cechy patologiczne, tak że wymaga leczenia.

Jeśli tak się dzieje, to zazwyczaj jest to spowodowane fobią społeczną. Istnieją różne sposoby wzmacniania pewności siebie poza edukacją rodzicielską.

Przede wszystkim konieczna jest wizyta u psychologa. Następnie można przepisać różne środki, takie jak terapia zajęciowa. Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat procesu leczenia terapii zajęciowej w przypadku braku pewności siebie.

6. poradnik dla wzmocnienia pewności siebie u dzieci

Artykuły powiązane