Dla harmonijnego współżycia ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jak rozwiązywać spory w rodzinie. Podstawowym wymogiem jest to, aby nigdy nie postępować samowolnie i nie tracić samokontroli.
Jeśli własne sposoby rozwiązania problemu nie przynoszą rezultatu i ciągle powraca konflikt, należy poszukać pomocy z zewnątrz w celu jego rozwiązania.
Szczególnie duży potencjał konfliktu występuje w przypadku rozwodu lub separacji. W tym przypadku rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na swoje dzieci.
Spory w rodzinie są już zaprogramowane. Jeśli dojdzie do tego, że własne sposoby rozwiązywania nie będą już działać, poradnictwo rodzinne oferuje możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy. Jednak lepiej jest zapobiegać konfliktom od samego początku. W poniższym artykule podamy kilka przydatnych wskazówek, jak stworzyć kochające i harmonijne życie rodzinne.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]
Spis treści
1. rozwiązywanie konfliktów w rodzinie – Istnieje wiele możliwych podejść do rozwiązywania konfliktów.
Niestety, nie możemy powiedzieć „jednego” idealnego podejścia do rozwiązywania konfliktów, które w magiczny sposób rozwiąże wszystkie konflikty w przyszłości. Ale możemy dać ci kilka pomocnych rad, jak przeciwdziałać konfliktom i jak mediować w nagłych przypadkach.
1.1 Bądźcie dla siebie nawzajem bez względu na to, co się dzieje
Potrzeba przynależności do grupy jest jednym z najbardziej pierwotnych ludzkich popędów. Oczywiście, prowadzi to czasem do konfliktów, ale tak długo, jak wszyscy zaangażowani wiedzą, że mogą na sobie polegać w nagłych wypadkach, spory są zwykle szybko rozwiązywane.
Staraj się zapewnić poczucie bezpieczeństwa i pewności nawet w nieharmonijne dni. To znacznie zmniejszy ryzyko konfliktu. Szczególnie ważne jest to, jak reagujesz na negatywne sytuacje. Dzieci powinny zawsze wiedzieć, że krytykowane będą tylko ich działania, a nigdy ich osoba.
Dla każdego członka rodziny powinno być zawsze jakieś ramię, na którym może się oprzeć. Wsparcie rodziny jest niezwykle ważne. Jeśli dzieci wiedzą, że mają wsparcie w domu, nic nie jest w stanie nimi wstrząsnąć. Ułatwia to codzienne życie i zmniejsza ryzyko frustracji.
1.2 Nie należy udawać w rodzinie
Zawsze dobrze zachowywał się w dzieciństwie? Nigdy nie doszło do kłótni domowej w związku partnerskim? Zawsze grać wesołego ojca lub idealną matkę? Na dłuższą metę zwykle to się psuje i nie da się już zachować pozorów. W rodzinie nikt nie powinien nosić maski i udawać czegoś innego, niż jest naprawdę.
Będąc w domu, można sobie trochę odpuścić, otwarcie mówić o sobie, pokazywać słabości czy prosić o pomoc. Oczywiście nie dotyczy to tylko Ciebie, ale także wszystkich innych członków rodziny. W ten sposób można uniknąć narastania frustracji, którą potem niechcący wyładowuje się na swoich bliskich.
1.3 Odrobina optymizmu nigdy nikomu nie zaszkodziła
Optymistyczne nastawienie oznacza, że żaden problem nie jest zbyt duży i żadna przeszkoda nie jest nie do pokonania – zawsze istnieje rozwiązanie konfliktów rodzinnych. Jeśli potomstwo wcześnie przyjmie taką postawę, bo rodzice dają przykład, rodzina może stać się źródłem siły. Wielu rodziców instynktownie podchodzi do tego od samego początku, na przykład biorąc na ręce krzyczące dziecko i spokojnie kołysząc je w przód i w tył.
Rada: W dorosłym życiu to pozytywne nastawienie może ułatwić radzenie sobie z konfliktami. Mogą więc wspierać podstawy optymistycznej natury w dzieciństwie i w ten sposób również przeciwdziałać rozwojowi konfliktów.
1.4 Tworzenie stałych rytuałów
W wielu harmonijnych rodzinach istnieją małe rytuały, które sprzyjają spójności. Może to być na przykład wieczorny wykład , piosenka na dobranoc, wspólne ćwiczenia sportowe lub wspólny czas posiłku. Rodziny, które zinternalizowały wspólne rytuały, zazwyczaj mają też solidny system zarządzania konfliktami.
Rytuały zapewniają jasne struktury w życiu codziennym i dają dzieciom poczucie pewności i bezpieczeństwa. Ponadto zapewniają bardziej harmonijną wspólnotę. Co więcej, małe rodzinne rytuały są po prostu zabawne, gdy już się do nich przyzwyczaimy.
2 Równe prawa dla wszystkich
Potencjał konfliktu zależy od wielu czynników
Im więcej dzieci ma dana rodzina, tym większy jest potencjał konfliktu. Zależy to również od faz rozwojowych dzieci – oczywiście szczególny potencjał konfliktowy występuje w okresie dojrzewania.
Ważne jest, aby każdy członek rodziny miał możliwość wyrażenia swoich indywidualnych życzeń. Na przykład dzieci muszą zrozumieć, że rodzice lub starsze rodzeństwo również potrzebują od czasu do czasu trochę spokoju.
W tym przypadku pomocne może być wprowadzenie stałych godzin na zabawę, zabawę i odpoczynek. W ten sposób można konkretnie przeciwdziałać konfliktom między rodzicami i dziećmi.
Jeśli dojdzie do kłótni, rodzice powinni wyraźnie zaznaczyć swój autorytet, aby rozwiązać konflikt, ale także wyjaśnić, dlaczego dziecko nie może być głośne. Oczywiście dotyczy to również innych sytuacji konfliktowych.
Włączajcie dzieci do codziennego życia
W przestarzałym wyobrażeniu o rodzinie istnieją w zasadzie dwa obozy – „dużych” i „małych„. Oba obozy często są ze sobą zirytowane, co regularnie prowadzi do konfliktów. W ten sposób łatwiej dochodzi do „konfliktów ojciec-syn” lub „konfliktów matka-córka”. Jeśli pozbędziesz się tego „obozowego myślenia”, możesz stworzyć o wiele bardziej harmonijne życie rodzinne.
Lepiej zadbać o kochającą wspólnotę i włączyć dzieci do codziennego życia. „Duzi” nie powinni traktować „małych” z góry i należy wyjaśnić „małym”, że ważne jest pełne szacunku traktowanie i przestrzeganie pewnych granic.
Rozwód nie musi odbywać się na niekorzyść dzieci.
W każdym związku od czasu do czasu zdarzają się konflikty rodzinne. W niektórych przypadkach sytuacja jest tak patowa, że ostatnią deską ratunku jest separacja. Nie zawsze jednak musi się to odbywać ze szkodą dla dzieci.
Na rozwodzie zawsze cierpią dzieci – to zdanie nie zawsze jest słuszne. Oczywiście, rozwód rodziców jest sytuacją stresującą dla dzieci, co może powodować dodatkowe problemy w szkole. Ale czy dzieci nie cierpią znacznie bardziej, gdy rodzice dzień w dzień toczą małżeńskie boje?
Jeśli chcesz pomóc dziecku w przypadku rozwodu, wyjaśnij mu, dlaczego do tego doszło. Ważne jest, aby dzieci nie czuły się winne i aby mogły mieć regularny kontakt z obojgiem rodziców.
Rada: Powinieneś poinformować swoje dzieci na wczesnym etapie sprawy rozwodowej, a nie czekać do ostatniego dnia. Wyjaśnij swoim dzieciom, co będzie się działo po rozwodzie. Da im to poczucie bezpieczeństwa. Staraj się również utrzymywać pełne szacunku relacje z byłym partnerem – nawet jeśli dojdzie do sporu o alimenty.
Poniżej znajdziesz pierwszy film z trzyczęściowej rozmowy na temat konfliktów w rodzinie:
4. rozwiązywanie konfliktów w rodzinie – w nagłych przypadkach mogą pomóc różne poradnie.
W internecie można szybko znaleźć informacje o możliwych miejscach, do których można udać się na terapię rodzinną, mediacje rodzinne lub „właściwy” sposób radzenia sobie z konfliktami. W niektórych przypadkach pomóc może tylko profesjonalne doradztwo. Nie wstydź się skorzystać z tego rodzaju zarządzania konfliktami.
Dobre miejsca, do których można się zwrócić, to na przykład:
- DGSF (Niemieckie Towarzystwo Terapii Systemowej, Poradnictwa i Terapii Rodzinnej)
- MIKK e.v.