5 prostych ćwiczeń mindfulness dla dzieci

Mindfulness jest niezwykle ważny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Już w szkole podstawowej zdarzają się dzieci, które są przeciążone presją wyników w szkole, a także różnych hobby. Aby w pierwszej kolejności zapobiec temu zjawisku …

5 prostych ćwiczeń mindfulness dla dzieci

achtsamkeitsuebungen einer mutter mit ihrem kind
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. 5 prostych ćwiczeń mindfulness dla dzieci
Dlaczego już dzieci powinny wykonywać ćwiczenia mindfulness?

Nigdy nie jest za wcześnie, aby nauczyć dzieci trochę mindfulness. Jest to skuteczny sposób na zapobieganie stresowi w młodym wieku.

Jakie ćwiczenia mindfulness są dla dzieci?

Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które możesz wspaniale wykonywać ze swoimi dziećmi. Tutaj znajdziesz pięć takich ćwiczeń na więcej mindfulness, które są bardzo łatwe do wdrożenia.

Jaki jest cel ćwiczeń mindfulness?

Zasadniczo chodzi o to, aby być świadomym tu i teraz oraz uznać własne uczucia. Jednocześnie jednak chodzi o budowanie akceptacji dla czynników, na które nie mamy wpływu.

Mindfulness jest niezwykle ważny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Już w szkole podstawowej zdarzają się dzieci, które są przeciążone presją wyników w szkole, a także różnych hobby.

Aby w pierwszej kolejności zapobiec temu zjawisku i nauczyć się świadomie redukować stres, w naszym artykule przedstawiamy kilka ćwiczeń mindfulness dla dzieci. Oczywiście nadają się one również do własnego relaksu w życiu codziennym.

[button]Dalsza literatura na temat mindfulness w życiu codziennym[/button]

1. mindfulness – termin, który we współczesnym świecie znów zasługuje na większe znaczenie

frau beim achtsamkeit ueben
Nie tylko dorośli, ale i dzieci mogą uczyć się mindfulness.

Większość dzieci w przedszkolu spędza większość dnia robiąc rzeczy, które lubią. Nawet jeśli w grupie zdarzają się pewne sytuacje, które nie każdemu dziecku przypadają do gustu, maluchy zazwyczaj są bardzo sobą i żyją chwilą.

Często jednak zmienia się to, gdy rozpoczynają naukę w szkole. Nagle muszą siedzieć spokojnie na lekcji i ćwiczyć w jak największym skupieniu. Chodzi o zdobycie dobrych ocen, a najlepiej, żeby dziecko uczyło się jakiegoś instrumentu lub miało na boku sportowe hobby.

Przy tych wszystkich nagłych obowiązkach nie ma się co dziwić, że myśli dziecka przestają być skupione tylko na bieżącej sytuacji.
Nie jest to zasadniczo złe, ale staje się problemem, gdy traci się radość z tego, co tu i teraz, bo umysł dziecka jest już w drodze na lekcje muzyki czy kolejne zawody.

Dzieci potrzebują więc mindfulness, czyli umiejętności świadomego odbierania wszystkich otaczających je wpływów bez ich bezpośredniego oceniania. Jeśli myśli szybko wędrują, a dzieciom lub nawet dorosłym nie udaje się świadomie na czymś skupić, trening mindfulness jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakich można się w życiu nauczyć.

Rada: Nawet jeśli medytacja zajmuje dużo czasu, zwłaszcza na początku, spokój i opanowanie pomagają znacznie łatwiej przejść przez stresujące fazy.

2. ćwiczenia mindfulness dla dzieci – przykłady z instrukcją

ein kind macht achtsamkeitsuebungen
Równoważenie ciała i umysłu to duże wyzwanie dla dzieci.

W kolejnych częściach chcielibyśmy pokrótce przedstawić Wam kilka przykładów ćwiczeń mindfulness, które możecie wykonywać w domu ze swoimi dziećmi.

Pamiętaj, aby do każdego polecenia podejść ze spokojem. Dla dzieci ćwiczenia mindfulness są czymś zupełnie nowym i nieznanym. Co więcej, dzieciom wciąż bardzo trudno jest się skupić przez dłuższy czas.

Dlatego zacznij od ćwiczeń, które są jak najprostsze i bądź cierpliwy. Jeśli coś nie od razu działa tak, jak powinno, popracuj nad własną mindfulness.

Ciała dzieci, a zwłaszcza ich mózgi nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego dużo trudniej jest im kontrolować uczucia i czuć własny oddech.

Więcej na temat podejścia z dziećmi można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

2.1 Czuć własny oddech

Aby lepiej poznać własne ciało, należy najpierw włączyć kilka ćwiczeń oddechowych z dziećmi. Poświęćcie kilka minut i popracujcie wspólnie nad świadomym wdechem i wydechem.

Najlepiej, aby dzieci zaczęły od położenia rąk na brzuchu i poczuły, jak ściana brzucha podnosi się przy wdechu i opuszcza przy wydechu.
Pierwsze kroki w kierunku kontroli oddechu to po prostu słuchanie naturalnego oddechu.

2.2 Wyrażanie wdzięczności

Tuż przed pójściem spać, ćwiczenia mindfulness są dobrym sposobem na podsumowanie dnia.

Razem z dzieckiem przemyślcie doświadczenia z dnia i zastanówcie się, za co jesteście szczególnie wdzięczni.
Najlepiej ograniczyć ten etap do trzech rzeczy, aby nie był zbyt długi, ale też nie za krótki.

Odczuwanie wdzięczności za małe rzeczy pomaga dzieciom radzić sobie w trudnych sytuacjach, w których wiele osób nie jest w stanie znaleźć czegoś dobrego w danej fazie.

2.3. patrzenie przez ciało – ćwiczenia mindfulness promują umiejętność postrzegania

eine mutter macht mit zwei kindern achtsamkeitsuebungen
Ćwicz pogodę ducha i nie oczekuj perfekcji

Najpierw usiądź lub połóż się w spokojnym miejscu i zacznij od głębokiego wdechu i wydechu kilka razy. Teraz zamknij oczy i postaraj się, aby Twoja uwaga przeniosła się z jednego miejsca na drugie w Twoim ciele.

Na przykład, zacznij od stóp i stopniowo pracuj nad swoją drogą w górę nóg.

Oto kilka typowych pytań, które możesz zadać swojemu dziecku po drodze:

  • Jak czuje się ręka? Czy można skupić się na obu dłoniach w tym samym czasie?
  • Czy potrafisz dostrzec uczucia w poszczególnych palcach?
  • W jakim stopniu można odczuć zmianę, gdy poruszamy, rozluźniamy lub napinamy palce?

Poprzez naprzemienne napinanie, a następnie rozluźnianie, rozluźniasz również mięśnie, co jest powszechne w treningu autogenicznym.

Uwaga: To ćwiczenie mindfulness wymaga już nieco większej koncentracji, więc małe dzieci mogą mieć jeszcze trudności z utrzymaniem skupienia. Dlatego utrzymuj ćwiczenie tak krótko, jak to możliwe.

2.4 Ćwiczenia mindfulness w przyrodzie – ścieżka jako cel

Nie zawsze ma się do dyspozycji dużo czasu, więc może się zdarzyć, że jedno lub drugie ćwiczenie niestety nie odbędzie się. Dlatego najlepiej wykorzystać okazję do włączenia ćwiczeń mindfulness do codziennego życia.

Naprzykład wydłużyć dojazd do szkoły o spacer po lesie lub świadomie zwracać uwagę na to, jakie uczucie wywołuje chodzenie.

Jakie ruchy wykonują stopy, ręce i górna część ciała? Jakie wrażenia zmysłowe mogę odebrać? Czy są jakieś szczególne dźwięki lub zapachy, które wywołują fascynację?

Dzięki temu prostemu ćwiczeniu mindfulness dziecko prędzej czy później będzie w stanie osiągnąć stan medytacyjny pomiędzy dwoma spotkaniami i uwolnić się od istniejącego stresu.

2.5 Świadome jedzenie – jedno z najważniejszych ćwiczeń mindfulness w życiu codziennym

achtsam essen
Myśl podczas jedzenia

Mało kto w naszym współczesnym społeczeństwie poświęca wiele uwagi jedzeniu. Często chodzi o to, żeby zjeść coś szybko, żeby mieć więcej energii i nie być głodnym przy najbliższym spotkaniu.

Często jednak prowadzi to do problemów zdrowotnych, przez co nie tylko dzieci, ale i wielu dorosłych cierpi na bóle brzucha i problemy z trawieniem.
Dlatego nie jedz podczas oglądania telewizji czy czytania najnowszych wiadomości na smartfonie, ale wykorzystaj czas jedzenia z dziećmi na świadome skupienie się na samym przyjmowaniu pokarmu.

Pytaj swoje dzieci nie tylko o to, jak coś smakuje, ale jak czuje się to w ustach i dlaczego tak może być.
Podczas tego rytuału myślcie wspólnie o jedzeniu i o tym, skąd pochodzi, a nie tylko bierzcie je za pewnik.

Wskazówka: Ten rytuał w żadnym wypadku nie musi być wykonywany przez cały czas. Jednak kilka minut świadomej koncentracji pomoże wam stać się bardziej uważnymi.

3 Cel ćwiczeń mindfulness

ein pfeil zeigt auf den begriff achtsamkeit
Możesz osiągnąć swój cel dzięki specjalnym ćwiczeniom.

Możesz się zastanawiać, dlaczego ćwiczenia mindfulness są przydatne dla dzieci. Ponieważ na początku stanowią one wyzwanie, a także zajmują dużo czasu, jest to jak najbardziej zrozumiałe.

Ostatecznie ćwiczenia mindfulness mają pomóc dzieciom przejść przez życie z wiarą w siebie i być w stanie pomóc sobie nawet w mniej łatwych fazach życia.

Osoby, które we wczesnym okresie życia uczą się kontrolować i rozumieć własne emocje, automatycznie lepiej radzą sobie z empatią wobec innych. Zwiększa to zdolność do pracy w zespole i zwykle prowadzi do intensywniejszych przyjaźni.

Ponadto obniża się poziom stresu , ponieważ dzieci mogą świadomie skupić się na jednej rzeczy, nie będąc już pochłoniętymi kolejnym projektem.

Wyczerpanie i zmęczenie ustępują i robią miejsce na energię. W ten sposób często udaje się osiągnąć o wiele więcej rzeczy, które wcześniej wydawały się niemożliwe.

Ze względu na duży sukces ćwiczeń mindfulness, są one często wykorzystywane w ramach terapii behawioralnej.

Więcej informacji na temat efektów treningu mindfulness w medycynie można znaleźć w tym miejscu na stronie Planet Wissen.

4 Dalsza literatura dotycząca mindfulness w życiu codziennym

Artykuły powiązane