Cotygodniowe zakupy w supermarkecie zbliżają się wielkimi krokami, dzieci są zabierane razem i jak tylko jesteś w sklepie, zaczynają się pierwsze ataki krzyku. Prawie każdy rodzic nie doświadczył sporadycznego marudzenia, płaczu lub krzyku. W przypadku zakupów z dziećmi może to powodować wiele niepokoju, dlatego chcielibyśmy poinformować Państwa, w jaki sposób zakupy mogą stać się mniej stresujące.
Spis treści
1. dobre planowanie to połowa sukcesu w bezstresowych zakupach
Jeszcze zanim wybierzesz się na zakupy z dziećmi, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec krzykom i marudzeniu w supermarkecie. Najważniejszą rzeczą jest spisanie z góry, co ma być kupione i uwzględnienie wszelkich życzeń dziecka, a także wybranie odpowiedniego czasu na zakupy.
1.1 Pisanie listy zakupów razem z dziećmi
Dobrze skonstruowana lista zakupów, która zawiera wszystkie potrzebne produkty, może przyczynić się do bardziej relaksującego doświadczenia w supermarkecie. Najlepiej zapisz rzeczy w kolejności, w jakiej najprawdopodobniej znajdziesz je w supermarkecie, np. najpierw owoce i warzywa, chleb i pieczywo, produkty z działu chłodniczego i mrożonki, w zależności od tego, jak zorganizowany jest wybrany sklep.
Zaangażuj dzieci podczas pisania listy zakupów: Zastanówcie się wspólnie, co chcielibyście kupić, a także wcześniej omówcie życzenia dziecka. Jeśli dziecko potrafi już pisać, może samo wypisać produkty i w ten sposób już teraz odgrywać aktywną rolę w planowaniu zakupów.
Jeśli wcześniej dokładnie przemyślisz swoją listę zakupów, możesz również zaoszczędzić pieniądze dzięki kuponom, kampaniom rabatowym i cashback. W sieci często można na przykład znaleźć produkty dla młodych rodziców do wypróbowania za darmo.
1.2 Rób zakupy poza godzinami szczytu i nie wtedy, gdy jesteś głodny
Głośny, zatłoczony supermarket powoduje stres nie tylko dla rodziców, ale także dla małych dzieci. Jeśli możesz, unikaj zakupów z dziećmi w godzinach szczytu .
Zazwyczaj są to godziny od początku popołudnia do zamknięcia, ale w dzień powszedni rano możesz spodziewać się mniejszej liczby klientów, a tym samym uniknąć dłuższego czasu oczekiwania.
Zapewne znacie też wskazówkę o tym, by nie robić zakupów na pusty żołądek. Dotyczy to w równym stopniu Was jako rodziców, jak i Waszych dzieci, ponieważ: Jeśli jesteś głodny, kupujesz więcej – zwłaszcza produktów o wyższej kaloryczności. Nic więc dziwnego, że dziecko, które jest głodne, zaczyna krzyczeć w supermarkecie.
Unikanie kłopotliwych produktów spożywczych
Słodycze są często wystawiane tuż przed kasą, co może powodować, że dzieci będą gasić pragnienie. Niektóre markety obywają się już bez tej alejki gaszącej lub oferują osobną kasę bez słodyczy, co może ułatwić życie rodzicom.
Szczególnie małe dzieci nie rozumieją jeszcze, dlaczego nie wolno im jeść jedzenia w sklepie lub dlaczego nie powinny wkładać dziesiątego cukierka do wózka z zakupami.
Robiąc zakupy z dziećmi, wybierz czas krótko po dobrze zbilansowanym posiłku, być może z małym deserem. Może nie zapobiegnie to całkowicie słodkiemu ząbkowi Twoich dzieci, ale może przynajmniej utrzymać go w ryzach.
2. Spraw, by zakupy z dziećmi były przeżyciem: Pozwól im pomagać, komunikować się i zachować spokój.
Kiedy jesteś w supermarkecie, wiele dzieci naturalna ciekawość kopie z tak wielu wrażeń. Biegają wokół, chcą dotknąć produktów lub bezpośrednio je rozpakować. Aby utrzymać chaos w ryzach, mamy dla Ciebie wskazówki i zasady, dzięki którym zakupy będą tak relaksujące dla rodziców i dzieci, jak to tylko możliwe:
Wskazówka | Szczegóły |
---|---|
Pozwól dzieciom pomóc |
|
Komunikacja i zakupy w zabawny sposób |
|
Zachowaj spokój |
|
Zachowanie spokoju, gdy dzieci płaczą i krzyczą jest oczywiście zawsze łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia. Radzimy wskazać zasady, które wspólnie ustaliliśmy, pocieszyć dziecko i w miarę możliwości odwrócić jego uwagę czymś innym. Jeśli nic z tego nie pomaga i nie jesteście w stanie kontynuować zakupów, najlepszym rozwiązaniem jest wspólne opuszczenie sklepu na krótki czas, aby dziecko zostało pozbawione wielu bodźców. Poddanie się będzie sygnałem, że udaje mu się wyzywające zachowanie i zapewni powtarzalność tego typu zdarzeń.
3 Po bezstresowym wyjściu na zakupy dziecko może zostać nagrodzone.
Po zakupach z dziećmi dobrze robi Twojemu potomstwu usłyszenie konkretnej pochwały. Oczywiście można to powiedzieć również podczas ich zakupów, np. za pomocą takich zwrotów jak:
- „Świetnie się spisałeś, zdobywając te cztery banany”.
- „Cieszę się, że pomogłeś mi je tak dobrze zapakować”.
- „Dziękuję, że pomogłeś mi znaleźć mleko”.
Jeśli wszystko poszło gładko, możesz też nagrodzić swoje dzieci. Wizyta na placu zabaw, ich ulubione danie na obiad lub trochę czasu przy telewizji – przekażcie maluchom, że jest to nagroda za szczególnie dobre zachowanie, a być może spokojne zakupy staną się normą.