Trudno jest jednoznacznie zdefiniować coś tak abstrakcyjnego jak szacunek. Niemniej jednak istnieją podejścia do tego, jak szacunek może i powinien wyglądać. Niestety jednak interakcje oparte na szacunku nie zawsze przejawiają się w rzeczywistości tak, jak byśmy sobie tego życzyli.
Bardzo ważne jest, abyście sami stanowili wzór do naśladowania. Dzieci o wiele bardziej orientują się na rzeczy, które są dla nich przykładem, niż na abstrakcyjne zasady.
Pomocne są tu jasne struktury. Poza tym w poważnych przypadkach należy zawsze dążyć do spotkania z rodzicami, aby przeanalizować, w jakim stopniu dom rodzicielski przyczynia się do problemów i czy można znaleźć wspólne rozwiązania.
Szacunek to coś, co niestety nie wydaje się już odgrywać bardzo ważnej roli w naszym nowoczesnym społeczeństwie.
Dorośli często wymagają od dzieci większego szacunku, ale należy pamiętać, że szacunek nie zna wieku.
Pełna szacunku interakcja z innymi może być osiągnięta tylko wtedy, gdy sami okazujemy szacunek wobec innych ludzi i jesteśmy również gotowi zaakceptować przeciwne zdanie.
W naszym artykule chcielibyśmy pokazać, jak najlepiej można realizować interakcję opartą na szacunku w rodzinie i dlaczego każdy człowiek powinien pracować nad rozpoznaniem znaczenia tego słowa dla siebie.
[button]Dalsza lektura dla rodziców[/button]
Spis treści
1. szacunek – co kryje się za tym pojęciem
Artykuł 1 ustawy zasadniczej:
Zaraz na początku naszej konstytucji znajduje się decydujące zdanie, że godność ludzka jest nienaruszalna, a jej ochrona i poszanowanie jest obowiązkiem każdej władzy państwowej.
Pójdźmy o krok dalej i zastosujmy ten obowiązek poszanowania do każdego człowieka.
Szacunek to tak wiele więcej niż tylko słowo. Zarówno w rodzinie, jak i w szkole czy w pracy codziennie dochodzi do konfliktów i tarć, w których pozornie nie obowiązują żadne zasady.
Szacunek zaczyna się jednak właśnie tam. Tylko ten, kto jest gotów przestrzegać zasad, może wymagać ich przestrzegania od swoich kolegów.
Dotyczy to zarówno relacji uczeń – nauczyciel, jak i relacji między rodzicami a dziećmi.
Wniektórych przypadkach już w przedszkolu widać, że szacunek wśród dzieci cierpi , ponieważ dzieci nie nauczyły się dzielić rzeczami w domu lub komunikacja oparta na zasadach nie wydaje się odgrywać roli.
Szacunek rozciąga się na prawie wszystkie dziedziny życia i charakteryzuje się przede wszystkim akceptacją tego, że inni ludzie żyją inaczej. W szczególności dotyczy to następujących obszarów:
- tożsamości seksualnej
- własnej wiary
- szacunek dla godności drugiego człowieka
Pełna szacunku interakcja oznacza bycie uprzejmym, dopuszczanie innych do głosu, bycie tolerancyjnym i nie przedstawianie własnego zdania jako niepodważalnego.
W społeczeństwie elementarne jest to, że działa wspólnota i właśnie do niej powinna czuć się adresowana każda jednostka. Jeśli nikt nie zacznie zmieniać swojego zachowania, druga osoba również się nie zmieni.
Ciekawy wykład o tym, jak może wyglądać pełna szacunku interakcja ze sobą, można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=7UECBidT4ZM
2. zmienić własne zachowanie – tak można osiągnąć pełne szacunku interakcje w rodzinie
Nie zawsze łatwo jest traktować siebie nawzajem z szacunkiem.Dotyczy to zwłaszcza najbliższej rodziny.
Jeśli na co dzień musisz znosić czyjeś zachcianki, szybko możesz dojść do granic swoich możliwości. Jednak tym bardziej ważne jest, aby osiągnąć tutaj interakcję opartą na szacunku.
W końcu jak dzieci mają zachowywać się z szacunkiem w świetlicy, w szkole czy później na szkoleniach lub na studiach, jeśli podstawy nie zostały nauczone we własnej rodzinie?
Podstawą zachowania z szacunkiem jest to, aby samemu być szanowanym. Zawsze bądźcie dla dzieci wzorem do naśladowania, a interakcja automatycznie rozwinie się pozytywnie.
Konkretnie rzecz ujmując, następujące wzorce zachowań pomagają w osiągnięciu pełnej szacunku interakcji w rodzinie:
- Rozmawiajcie ze sobą. Otwarta komunikacja jest kluczem do pełnej szacunku interakcji. Obejmuje to przede wszystkim aktywne słuchanie, które może się udać tylko wtedy, gdy każdy jest w stanie przedstawić to, co ma do powiedzenia bez przerw.
- Nie karzcie swoich dzieci, ale starajcie się ustanowić autorytet poprzez swoje działania. Konsekwencja jest tu najlepszym sposobem.
- Zachowaj otwarty umysł i nie trzymaj się uparcie jednej opinii. Nie zawsze musi być ona słuszna.
- Każdy z nas popełnia błędy. Zaakceptuj je, bo Ty też je masz, niezależnie od tego, jak oceniasz siebie.
Wskazówka: W kontekście zarządzania pracownikami przyznanie się do własnych słabości jest oznaką siły. Powinieneś to stosować również w odniesieniu do własnej rodziny.
3. Wskazówki dotyczące pełnych szacunku interakcji w świetlicy lub szkole
W przedszkolu lub w szkole szczególnie przydatne są gry fabularne, dzięki którym dzieci uczą się traktować siebie nawzajem z szacunkiem.
Mogą one postawić się w roli innych i w ten sposób uświadomić sobie, jak same chciałyby być traktowane i jakie zachowanie jest właściwe.
Dla wychowawców, nauczycieli czy nawet rodziców zasada jest więc taka, że krzyki i fochy są tabu. W ten sposób pokazują tylko swoje nadmierne wymagania.
Zamiast tego pracuj z zasadami, które muszą być przestrzegane w każdym przypadku. Pokaż dzieciom, że jesteś rozczarowany, gdy dziecko zachowuje się lekceważąco i odnieś się do tego bezpośrednio.
Ponadto dzieci muszą się nauczyć, że brak szacunku nie przynosi żadnych korzyści. Nie ma więc sensu krzyczeć i przeszkadzać, dopóki nie pojawi się pożądany rezultat (zdobycie słodyczy w kasie, otrzymanie zabawki w grupie przedszkolnej czy brak konieczności wykonania zadania w szkole).
Wręcz przeciwnie, dewizą jest tu to, że dziecko nie osiągnie w ten sposób absolutnie nic, niezależnie od tego, jak długo będzie się starało.
Z drugiej strony nie należy być oszczędnym w słowach pochwały, jeśli kontakt jest odpowiedni.
Wskazówka: Proszę i dziękuję to coś więcej niż puste frazy, ale świadczą o wzajemnym szacunku.
4 Dalsze lektury dla rodziców
- Eggerichs, Emerson (Author)
- Juul, Jesper (Author)